Report z prvního koncertu Albandu po karanténě

Report z prvního koncertu Albandu po karanténě

KDY RYTÍŘI VYRAZÍ? - KDYŽ JE ZEMI NEJHŮŘ!

...AND KORONAMÍR FOR ALL

Koncert / Alband / pondělí 25. května 2020 / Brno, Dům Pánů z Kunštátu

Pro lok, aneb věnování mým blízkým: Ano, nejdřív jsem to spískal, a pak jsem to odpískal. Ale jak by řek’ Arakain: Nechte mi právo mých vlastních omylů...

Brněnský dům pánů z Kunštátu je už takovým tradičním zjevením, jevištěm, dohromady „zjevištěm“  skupiny ALBAND, tentokráte však ve zvláštní konotaci ještě zvláštnější doby koronavirové, doby, kdy zemi není dobře. A jak známo, když je zemi nejhůř, vyrážejí z hloubi hory Blaník pověstní Blaničtí rytíři, aby dali zemi naději. 

Píšu Kunštát? A píšu Blaničtí rytíři? No tak teda jo. Je to úchvatná souvislost, že se koncert hraje „u kunštátskejch“, když právě v Rudce u Kunštátu je vyhloubena jeskyně Blanických rytířů, zatímco v onen deštivý květnový den vyrazili o kousek blíž v Brně ven pomyslní „blaničtí rytíři brněnští“, aby dali hudebnímu národu naději a svobodu svými strunnými, a dnes již mnohdy vpravdě historickými písněmi. 

Tyto brněnské blanické rytíře jistě netřeba v těžké době korony zdlouha představovat, pročež tak učiním: Jaroslav Albert „Koronek“, Liborouška Tygrovaná (s ohledem na charakter koncertu ovšem spíše „Liška BezRouška“), dále Mirus „Virus“ Horňák a Juhan Wu-Chan Franěk. A co se do pětice týče Zbyňka, ten holt asi nežral Petržel, aby dlouho vydržel... ovšem o zelenině samotné teprve v příštím odstavci. 

Zkrátka vedle brněnskéTrojky brněnská „Čtyřka“, známá mj. z nadmíru úspěšného videoklipu na skladbu Zbude ze mě půl – přiznám se, že ze mě by po takové kúře nezbylo vůbec nic (natož půl), mě by už ani nemuseli resuscitovat! A já myslím, že to cítím docela dobře, neboť v termínu „resuscitovat“ je jasným základem slovo „cit“. (Ovšem je fakt sranda vidět Machatu jak běhá – Libore, my si musíme někdy zaběhat spolu, to bude klip!) 

Penzum dvou alb za cca 15 let činnosti (soubor uvádí míň, ale my kerňáci víme svý) sice není nijak příliš, leč když si vezmete, že to je cca dvacítka songů + nějaké ty návdavky od nehynoucí kapely Kern, tak Vám na to vlastně ani jeden koncert – teď rozuměno koncert „v Kunštátu“ – nemůže stačit. A taky nestačil. Nicméně ohledně oné tvorby rovněž jedna douška podrouška : oni ti naši chlapci už také nejsou nejmladší, že (Všechno nejlepší k narozeninám!), a proto jim o to víc krom muziky dají zabrat děvčata. Nebo víno. 

Z první fošny hladivý Paperback nebo divoké Šaugle On The Road, z druhé fošny třeba Trofeje či Devět životů, hity Zbude ze mne půl a Let let (aneb jakési volné pokračování starodávného šlágru Valérie Čižmárové Léta letí? – ahoj, Savano!) , ze základů Blízko nás ... fošna k fošně na dobrých základech, a máte hudební barák jako hrom – holt dům pánů z Kunštátu, hold domu pánů z Kunštátu. A asi vůbec nevadí, že na přítomné diváctvo sprchla nejenom nadčasová muzika, ale též skutečných pár kapek ze skutečných nebes, neboť i tahle muzika je skutečně neskutečně dobrá. 

Nádvoří tohoto domu má svůj věru opakovatelný půvab, jeho klenutí představuje pomyslný černý hradby nad tebou, jenomže ony ty hradby vlastně nejsou černý, ony jsou oslňující,  ony vás oslňují, i když tam zrovna nejste. 

Jasně, můžete nad touhle entitou rukou mávnout; ale taky můžete říct, že tahle entita zvaná Alband – brněnští „blaničtí rytíři“, opět mávla kouzelnou hůlkou, tou kouzelnou hudební hůlkou nad hlavami všech přítomných, včetně jejich vskutku dobře nastražených uší... ...a duší. 

...AND KORONAMÍR FOR ALL. 

P.S.: Pokud by někdo právě v druhém titulku tohoto článku viděl jakousi spojitost s nejmenovaným albem skupiny Metallica, a ptal se v kontextu tohoto článku proč zrovna to?, pak jenom vysvětluji, že mne to napadlo asi tak zhruba stejně, jako Kronka napadla Realica. 

PERLIČKY aneb VÍTE...? 

...že píseň Večírek u Bonhama je na stránkách kapely prezentována jako Večírek u „Bohdana“? To by mne teda zajímalo, kde ten večírek vlastně byl... ;-)

...že další skladba se sice jmenuje Zbude ze MĚ půl, ale Kronek v ní zpívá Zbude ze MNE půl?

...že tato skladba měla svoji live premiéru nikoliv v Brně, ale ve Velké Bíteši?  

...že na CD Reziduum trvá o devět sekund déle než na singlu RDM? A naopak že song Let let Vám hraje o pět vteřin déle na singlu RDM oproti Reziduu? 

...a že na singlu RDM (ani na obalu, ni na kotoučku samotném) není uveden rok vydání? Asi proto, že jde o nadčasový koloběh, pardon - kotouček...

BONUSY:

Na druhou desku Albandu Reziduum vznikly 4 oficiální videoklipy ( z 11 songů – sic!), takže tady je takový malý souhrn: 

Let let: https://www.youtube.com/watch?v=jHJppCSQ5r0
Trofeje: https://www.youtube.com/watch?v=FH9kRgHk9Fk
Devět životů: https://www.youtube.com/watch?v=Zvj6TMOG2Lw
Zbude ze mě půl: https://www.youtube.com/watch?v=sUJ-TUV-9EU

VIDEO Z KONCERTU:

Fotogalerie

Komentáře

Můžete použít následující HTML tagy a atributy:
<a href="" title=""> <blockquote cite=""> <code> <b> <i> <u>