POTKAL JSEM TĚ U JEZERA JMÉNEM BRNĚNSKÁ PŘEHRADA  aneb KŘÍDLA BYSTRCKÝCH POVSTÁNÍ

POTKAL JSEM TĚ U JEZERA JMÉNEM BRNĚNSKÁ PŘEHRADA aneb KŘÍDLA BYSTRCKÝCH POVSTÁNÍ

Report / Alband / pátek 9. 12. 2022, od 20 hodin / Brno, SC Brno-Bystrc, Odbojářská

Vždycky jsem si myslel, že slovník cizích slov (moderní terminologií řečeno vyhledávač) budu potřebovat akorát u písní Karla Kryla. Po včerejším pátku jsem pochopil, že mně tomu jest třeba i u Kronka a Machaty. Jediný, co jsem věděl, byl význam zkratky EP. Takže s dovolením na úvod, hlavně pro mne samotného, malý slovníček, který můžete klidně přeskočit, panč report jako takový začne až po něm.

Jezero Como (Lago di Como) – údajně jedno z nejhezčích míst Itálie. Fjordovité jezero na severu země v Alpách, ve tvaru vidlice „Y“ se rozdvojuje k jihu. Zjevně inspirovalo píseň Potkal jsem tě u jezera Como. Moje osobní poznámka: Tam jsem … taky nebyl.

Kalimba – prstové piano (africký nástroj). Drženo v rukou palci rozezníváte kovové plíšky. Zjevně inspirovalo stejnojmennou skladbu Albandu s textem Libora Machaty. Moje osobní poznámka: Na tento nástroj jsem … taky nehrál.

Virgil Abloh – americký módní návrhář, kreativní ředitel značky Louis Vuitton. Abych nepominul generovou vyváženost: černoch. Zemřel v roce 2021. Zjevně inspiroval skladbu Byl tady Virgil. Moje osobní poznámka: Tohle … taky neužívám.

EP – extended play (prodloužená, rozšířená hra) –tzv. „ípíčko“ – delší než SP (singl – single play) a kratší než LP (elpíčko – long play – dlouhohrající deska). EP obsahuje zpravidla 3 – 6 skladeb, na vinylech byly typické 4. Moje osobní poznámka: I když byla ípíčka poměrně vzácná, mám teď doma o jedno víc. :-)

No rozprdnout koncert úplnou novinkou Měsíc nebo Mars (při živé produkci samotné jsem rozuměl „Měsíc jenom máz“, což mne z hlediska životosprávy pivopitelně velmi rozdovádělo), tomu říkám odvaha hodná Mistrů Čas! Nicméně nešlápli jste, hoši, vedle, publikum radostně zatleskalo, a tihle staří prdi šli pro změnu na starý prdy, jako třeba Byly noci či Paperback.

Anebo taky Knajpa u Indiána, Náruč dobrýho světla, Na sál… no zatím pecky téměř všecky (jak by řekl Vlasta Redl) z debutové placky Kalibrace smyslů, jíž se údajně na soudobé (vydáno 2009) digitální stahovací poměry prodalo neuvěřitelných 6 000 kusů!!! Bravo, smekám, na takových číslech už se dají stavět i všechny další pětiletky! (Mimochodem, tu aktuální stačil Alband naplnit již za čtyři roky, neboť poslední počinek s názvem Reziduum vyšel v roce 2018, takže řečeno mluvou socialistického plánování splněno v podstatě na 125 %! ALBAND – hotová brigáda socialistické práce!!!   

Zcela zaplněný sál v bystrckém Společenském centru tleskal nejenom naprosto famóznímu zvuku, jako ze studia (však Jarda Kronek zmiňoval skvělé akustické parametry zdejšího sálu), tak i zonkám ze druhé desky Reziduum (Let let, Večírek, Trofeje, Devět životů, monumentální šlágry Zbude ze mě půl a Jednou se vrátím), v čele se speciálně prezentovanou skladbou Fénixové, krásně věnovanou panu vozíčkáří Petrovi, který si pro křtěný kotouček uličkou mezi sedadly přijel až pod samotné pódium, a při mohutném potlesku po odeznění této věci jeho ruce povstaly, vzlétly k nebi jako krásná, nebojácná křídla. Ano, jsem si tou nejistotou jistej - tohle jsou křídla bystrckých povstání!

Á propos, křest, no samozřejmě! Jako hosté se jej zhostili v první řadě bývalá místostarostka Městské části Brno-Bystrc, paní Veronika Antonínová (ona je teda fakt moc pěkná kočka, mňam), a dále pan Petr Furch, což není nikdo jiný než syn slavného otce Františka Furcha, oba stejně jak pod Sluncem, tak pod světovou kytarovou značkou FURCH! A já osobně si myslím, že oba svými (rozto)milými proslovy zadrnkali na tu nejsprávnější strunu.

Kotouček nám dokapal (samozřejmě od šampaňského), a vědom si hesla, že „stačí kapka – už to ťapká“ jsme počnuli napříč celým večerem ťapkat k dalším písním, jelikož vydařený Večírek ještě zdaleka nekončil.

Co mne opravdu velice překvapilo, že se ze zlisu nového CD se nehrála dejme tomu jedna až dvě skladby, ale zazněly naživo všechny čtyři!!!! Což nebývá úplně zvykem, poněvadž z marketingového hlediska, když obecenstvo nemůže ještě nové písně dobře znát, nedá se očekávat aplaus zcela stadiónového charakteru, ovšem v Bástru se tleskalo i novinkám, a tím pádem to zaslouží ocenění pro jeviště i hlediště.

Krom již zmíněné úvodní pecky se později v magickém trojboji odehrály jak Potkal jsem tě u jezera Como, tak Kalimba i Byl tady Virgil (odtud ten horní slovníček), a já jsem trpěl jak zvíře, protože jsem v ruce zrovna neměl pivo, a JAK jistě uznáte, teď jsem fakt ze sálu odejít nemohʼ! A nevím, zdali to způsobil pouze onen společný jmenovatel v podobě substantiva „jezero“, ale atmosféra songu Potkal jsem tě u jezera Como ve mne evokuje náladu filmu Kim Novaková se v Genezaretském jezeře nikdy nekoupala.

Závěrečnému trojbloku kerňáckých písní (vlastně se už jednalo o přídavky) vévodil debutový singl skupiny Kern s akustickými verzemi písní Fernetový oči a Blízko nás. Blízko nás – jak kdysi řekl Albert: Píseň, která nejenom mně změnila život. Píseň inspirovaná dalším fenoménem světového metalu, Panem Zpěvákem jménem Ronnie James Dio a jeho šlágrem Holy Diver, duněla bystrckou akustikou a dávala všem na vědomí, že jít domů teď, s tím se nepočítá!!!

Zatímco výkon kapely na hvězdném vánočním pozadí mohu jen a jen pochválit, ohledně organizace samotné již určité výhrady mám: do sálu se nesměly vnášet žádné nápoje, což je prý pravidlo Společenského centra ve smyslu tom, že když se sedí (ovšem to sezení nám tedy vůbec nesedělo), tak se nesmí, když se stojí, tak se vnášet může. Logiku nehledejte. Absence pěnivého či jiného moku v kombinaci se skutečností, že v sále bylo neskutečně přetopeno, sice naštěstí nevedla k dehydratačním kolapsům, ale k břitkým komentářům ano. A korunu tomu všemu nasadil nápojový stánek v předsálí, který zavřel zhruba půl hodinu před koncem vystoupení, takže v SC Bystrc se od té doby daly zakoupit už pouze kotoučky a další merch skupiny Alband, ovšem těmito produkty uhasíte žízeň „pouze“ hudební, že.

No a jako bonus bych též pro příště doporučil aretovat dvoukřídlé dveře hned za stánkem s merchandise, protože kdybych se byl býval o ně v sále opřel víc, tak bych do předsálí propadl přesně mezi merch a nechtěně bych se tak stal dalším nabízeným produktem, naštěstí bez cenovky.

Mimochodem, s těmi dveřmi byla vůbec logistická legrace, protože zevnitř sálu jich tam bylo stejných hned několik, a zpětně se zpočátku v tom přítmí nedalo úplně přesně určit, kterými jste vlastně přišli. Prvně jsem si při hledání východu připadal jako debil sám, ale brzy jsem bystře zpozoroval, že je nás debilů víc, a posléze jsem už odchozí dokonce patřičně instruoval, aby zbytečně nevcházeli do stánku s merchem. Aneb krapet jako Josef Abrhám ve Vrchní, prchni!, když se po první nelegálně zinkasované útratě snažil prosklenými dveřmi prchnout na „sjezd vrchních“.  

Krásně jsme roztáhli křídla nad jezerem skvělé muziky, a nezbývá než odhalit viníky vydařeného večírku, třebaže je stejně všichni znáte: Jaroslav Albert Kronek – Libor Tygr Machata – Michal Mike Poss Pospíšil – Víťa Franěk. A hudbo, hraj (když už koncert skončil, tak přece z NEW EP 2022). A viníci EP CD se odsuzují k vydání LP CD, což bylo jimi samotnými avizováno na příští rok.

To se teda máme opravdu na co těšit. :-) Hoši, děkujem!

Text Dědek, fotky Radek (díky MOC!).

    

 

ALBAND EP 2022:

  1. Potkal jsem tě u jezera Como     JAK                       4:26
  2. Kalimba                                            JAK/TYGR            4:54
  3. Byl tady Virgil                                  JAK                       3:42
  4. Měsíc nebo Mars                           JAK                       3:38

 

Diskografie ALBAND:

Singl      Paperback / Eagle Scout               2009                     Jak na počítač 11/09

CD          Kalibrace smyslů                             2009                     KERN, s.r.o.

DVD       Kronek Alband Live                       2010                     KERN, s.r.o.

Singl      Let let / Zbude ze mě půl             2015                     Premiera

CD          Reziduum                                         2018                     Indies Happy Trails

EP          Alband EP 2022                              2022                     VN

CD          ?                                                         2023                     ?

Neoficial (bootleg):

CD          Bigbít                                                 2008                     M&B Records

BONUS: Skvělou práci odvedl Petr Gábista Zelinka, díky moc:   

https://www.facebook.com/petr.zelinka.545

Komentáře

Můžete použít následující HTML tagy a atributy:
<a href="" title=""> <blockquote cite=""> <code> <b> <i> <u>