Recenze: REBEL – Trinity Of Inspiration EP /2020/ vlastní náklad

Recenze: REBEL – Trinity Of Inspiration EP /2020/ vlastní náklad

Není tomu zase tak dlouho, co jsem si posteskl, kterak navzdory světovosti domácí scény v extrémnějších metalových odnožích u nás poněkud postrádám byť o vrabčí skok objemnější melodickou scénu, která, vynechám-li několik (na bilanci špičky žánru mi prozatím stačí obě ruce) zvučných jmen, není nijak dramaticky početná. Potěšující na mém dojmu budiž, že relativně nižší kvantita je vyvážena nespornou kvalitou a co kapela, to svébytný rukopis a zážitek, co stojí rozhodně za to. A pak je tu čerstvá krev, od které se ještě můžeme dočkat zajímavých věcí. Řeč je v tomto případě o REBEL, mladé partě z Golčova Jeníkova, pro mě potěšení dvojnásobné – nejen, že je na každý pád co poslouchat (o tom hned vzápětí), ale kapelu mám de facto za humny měřeno pěší chůzí. Patnáct kiláků není žádná vzdálenost a sobecky mě hřeje u srdce, že se vůkol bydliště mého v metalu něco děje, co má minimálně mimoregionální, v případě REBEL jistý a potěšující celorepublikový dosah.

REBEL, které vedu v patrnosti od prvního dema zpřed čtyř let, se během této krátké doby vypracovali na velmi solidní úroveň vstříc vlastnímu pojetí melodického (chcete-li) powermetalu, jemuž nejsou cizí přesahy do ostatních stylů, metalcore nevyjímaje. S tím metalcorem to není ovšem nijak horoucí, pokud k němu REBEL sáhnou, jsou jeho stopy zakomponovány s potřebným citem pro skladbu. Když jsem četl promo informace k tomuto EP, docela mě zmínka o metalcoru vyjukala – už jsem si představoval tuctového kočkopsa nesourodý stylový mišmaš hlavně na efekt. „Trinity Of Inspiration“ je ovšem všechno ostatní, jen ne podbízivá trendy matlanina. Trojice skladeb plus anglická verze druhé z nich, je dle mého názoru takový repre vzorek toho, kam se REBEL budou v budoucnu ubírat a z jakých pramenů hodlá prýštit inspirace (on ten název asi není zvolen jen tak samoúčelně).

Mnohokrát jsem EP protočil a ze všech stran proposlouchal skrz naskrz, závěr je jednoznačný. REBEL došli do bodu, kdy by to pomalu chtělo vážně uvažovat o plnohodnotném debutu. „Trinity Of Inspiration“ přes svou krátkou stopáž obsahuje velmi silný, variabilní materiál s citem pro melodii a atmosféru. Každá ze skladeb je o něčem jiném, disponuje odlišnou náladou a emocemi, přesto tvoří jeden celek. Propojit relativně široké spektrum vlivů do jednoho konceptu není zrovna zívačka na jeden pokus, přesto „Trinity Of Inspiration“ působí příjemně lehkým a elegantním dojmem, jako by to vše vlastně úplná samozřejmá brnkačka. Přesvědčivá úvodní „Within Demons“ je právě tou skladbou, kde jsou ke slyšení metalcorové vlivy. Ty se kupodivu ani na vteřinu netlučou s metalovou melodikou v power duchu a výsledek rozhodně není marný, po pár posleších si to sedne úplně a velmi pravděpodobně to dopadne jako v mém případě – brouk zalezl do hlavy a prozpěvuje si tam „Within Demons“ imrvére furt dokola. „Zakletá“ v kontrastu s úvodem hraje na romantickou notu a lehčí atmosféru. Povedená melodie, vygradovaná atmosféra a v neposlední řadě dobrý text ruku v ruce s kvalitní instrumentací nedovoluje skladbě propadnout se do průměru. Do třetice rozjuchaná „ The Savior“…mi jemně evokuje pozitivní atmosféru metalistů z nejpozitivnějších – německých FREEDOM CALL. Má to šťávu, dostatek energie, solidní nápad…co více očekávat? Velmi příjemný je i civilně pojatý zpěv, já mám na permanentní výškové alpinisty už docela alergii a při více jak minutě a půl pištění ve výškách mi začíná naskakovat vyrážka. Asi to bude tím, že výšky jsem nikdy nedával a těmto výškovým pracovníkům prachsprostě závidím…ale to je jiný příběh.

U mě dobrý!!!

Medyed

facebook.com/RebelOfficialCZ

bandzone.cz/rebelmetalband

Komentáře

Můžete použít následující HTML tagy a atributy:
<a href="" title=""> <blockquote cite=""> <code> <b> <i> <u>