KELT
Na základě předchozí vzájemné komunikace jsem poprosil našeho externího spolupracovníka Kelta, jestli by mi neposlal pár slov, která jsou zcela typická pro Kelty, a vzápětí mi přišla tato odpověď:
Ahoj Petře,
posílám několik nejdůležitějších slov o Keltech, předpokládám, že hodláš napsat nějakou báseň pro nedělní chvilku poezie...
Kelti (Galové) - klíčová slova
Torques - typická obručovitá ozdoba s pečetítkovými konci nošená na krku, v nejhonosnější podobě zlatá
Druid - keltský kněz/šaman
Oppidum - první předchůdce měst v Evropě, rozsáhlá hradiska s opevněním, která byla centrem řemesel i náboženství
Morus Galicus - speciální typ hradby z hlíny, dřeva a kamene na oppidech, kterou bylo takřka nemožné zapálit
Římané (římské legie) - protivníci Keltů
Caesar G. J. - jako římský vojevůdce sepsal dílo O válce s Galy, kde popisuje i jejich zvyky
Jmelí - snad nejposvátnější rostlina Keltů, směli je údajně ze stromů česat pouze druidové zlatým nožíkem
Duhovky - zlaté keltské mince s vyraženým obrazem koníka (i jiné motivy)
Zdraví Kelt
No a tak jsem tu báseň na základě výše uvedeného doporučení fakt napsal – báseň jménem KELT:
Byl tak jednou jeden Kelt
Vystavěl oppidum
Postavil si tím svůj svět
Svůj rockovej dům
A než dneska vyjde ven
Se hodí do Gala
Caesarovi cornutem
A radost nemalá
Ta zeď Morus Galicus
To je skvělý kryt
Tady můžeš cokoliv
Jen láskou zapálit
Naše ženy jsou krásné
Na krku majʼ terques
V očích září duhovky
Vábivé zítra, dnes
A když nevíš kudy kam
Na pomoc přijde druid
Pak uvidíš Římana
A lehce křikneš „Fuj!“
Já však nechci bojovat
Tak přinesʼ jsem ti JMELÍ
Chtěl bych Tě mít znova rád
Jak kdysi jsme se měli…
Přátelé,
kolega Dědek mě občas vyhecuje, jako dnes, abych něco napsal. Potěšil mě oslavnou básní, tak jsem se uvolil, že zalovím ve svých archivech. Rád bych se tedy s Vámi podělil o vzpomínku, jak vznikla skladba skupiny Tři Sestry Kelti II. z alba Lihová škola umění aneb Válka s loky. Jak jistě všichni víte, tak jí předchází hitový song Kelti z desky Zlatí hoši, který dodnes tvoří část stálého koncertního repertoáru Sester. S kapelou jsem začal kamarádit od roku 1999, kdy jsem třetím rokem na Masarykově univerzitě studoval archeologii a mojí specializací byla jak jinak doba laténská, kterou představují ve střední a západní Evropě Keltové. Z těchto důvodů jsem zanedlouho od Sester získal přezdívku Kelt. Studium jednooborové archeologie mělo obrovskou výhodu v tom, že jsme měli školu tak tři dny v týdnu a pokud Sestry hrály někde na Moravě, tak jsem se účastnil každého koncertu. Jeden rok jsem dokonce napočítal, že jsem na nich byl dvanáctkrát. Protože pocházím ze Slovácka, tak jsem Sestrám vozíval na koncerty dobré domácí víno. Jednoho dne, kdy jsem neměl žádné víno ani slivovici v zásobě, jsem si před koncertem v Brně říkal, co jim dnes přinesu? Vzpomněl jsem si, že v knihovně našeho ústavu je volně k rozebrání kniha profesora Emanuela Šimka z roku 1953 Velká Germanie Klaudia Ptolemaia, svazek čtvrtý, která pojednává o Keltech a Germánech. Jednalo se o strašnou bichli se hřbetem asi 5 centimetrů, ale naštěstí vytištěnou na nějakém lehkém papíru, takže jsem jich k nevoli knihovnice naskládal do batohu deset a směle vyrazil na koncert na Musilku. Cestou jsem si říkal, jaká bude reakce, zda knihy nebudou Sestrami vrhány jako obětina během koncertu do publika, které ji rozcupuje na kusy, ale každý z kapely knihu přijal s povděkem a vložil ji do svého příručního zavazadla. Asi za rok a půl bylo natočeno album Lihová škola umění aneb Válka s loky, kde se objevila skladba Kelti II., která je textově ovlivněna studiem výše uvedené knihy. V té době jsem intenzivně spolupracoval s malířem Liborem Balákem, který je nejvýznačnějším žákem a pokračovatelem Zdeňka Buriana a ten namaloval obraz Kelti na oppidu, na kterém najdete zakomponované některé členy Třech sester (Fanánek se štítem a mečem, vedle něj smějící se Ronald, vzadu Supice a Franta Vrána). Je podle mě škoda, že skladba Kelti II. poněkud zapadla, dle mého názoru se jedná o jeden z nejpoetičtějších a nejzajímavějších songů Sester. Tak, Dědku, Ave Caesar… a hobluj…
Komentáře