KDYŽ JSEM ŠÉL - Z HARLEJA - Z BOŽÍHO HRANÍ… aneb KTERAK DĚDEK UJÍŽDĚL NA HARLEJI!

KDYŽ JSEM ŠÉL - Z HARLEJA - Z BOŽÍHO HRANÍ… aneb KTERAK DĚDEK UJÍŽDĚL NA HARLEJI!

Report / skupina Harlej – 25 LET TOUR / středa 22. září 2021 / Brno, hlavní nádvoří hradu Špilberk  

Tak se všichni userte – je tady Debustrol!! Pardon, nejen Mr. Kolinss promine, překlep – HARLEJ…

UŽ MI LÁSKO, NENÍ, DVACET LET…

Už mi lásko, není, dvacet let, už je mi teď dvacet pět, a že to moc krásný léta jsou, říkám si jen – ať mi zůstanou. Tož Harlej slaví odložené 25 LET TOUR a je zřejmě zcela nezpochybnitelné, že za ono zmíněné cca čtvrtstoletí se rozdal lidem nejenom na hafo koncertech, ale že jim rozdal i spoustu radosti doma.  

Všechno se mi ten den seběhlo strašně rychle, fakt strašně rychle (o tom, že půjdu na koncert, jsem se dozvěděl ten den v 17 hodin), takže se velice omlouvám předkapele, kterou jsme Jaksi Taksi nestihli, tudíž o ní bohužel nemohu reportovat, referovat a ani jiný svoje kecy psát.   

ABYCHOM SE ZFETOVANÍ NEPROPADLI DO KASEMAT

A jéje, no být hned na úvod po letech Zfetovanej, to teda nevim nevim, jestli vydržím celej koncert. Halogeny, výbuchy, kouře a výpary zaplavily hlavní nádvoří hlavního brněnského hradu (Veveří promine) a přítomné diváctvo jásalo a skotačilo, až jsem měl krapet strach, abychom se náhodou nepropadli do kasemat.

Během krátké doby (v rozmezí cca 14 dnů) jsem se tak vydrápal podruhé nahoru a měl zajímavou možnost srovnání návštěvnosti, kdy musím konstatovat, že na Harlej bylo přeci jen výrazně vícero lidiček než na KISS Forever Band a spol., kdy se dalo bez problémů procházet napříč celým nádvořím, zatímco dnes pouze v jeho levé části, rozuměno té protější od vstupu. Jinak narváno, a tak myslím, že nikdo nebyl zklamanej, panč tohle je sice Špilberk, ale hlavně je to Harlejland!!

Inu, ono není až tak moc divu, panč když kouknete na YouTube, tak víte, že videoklipy týhle bandy mají doslova milióny zhlédnutí; takže Harlej rozhodně nemusí zpívat „Až nás budou / milióny“, protože on už to má daný… a bez podřadný ideologie!

NEJSEM ZKLAMANEJ … ZE ŽIVOTA?!?

Jojo, Nejsem zklamanej je další parádní šleha (zvolil jsem slovo šleha záměrně v návaznosti na slovo Zfetovanej).    

Myslím, že je čestné na mém místě přiznat, že ke stylu muziky typu rock-punk, jak Harlej sám sebe označuje, zůstávám stále poněkud rezervovaný, nicméně co musím uznat, že naživo to znělo perfektně; a hlavně chci pochválit výborné texty, protože co je největší umění, pojmenovat obyčejné věci neobyčejnými slovy – což umí Harlej dokonale.  

Ano, vtipné a trefné texty ze života, z našeho obyčejnýho života, kterej je vlastně to nejvíc – to je Harlej. Jasně, mohl bych tenhle report sestavit jenom z názvů všech šlágrů, který kapela za svůj život složila, a vydalo by to minimálně na celou stránku. Ale ve znalosti ofiko názvů skladeb jste vy všichni, kdo to právě teď čtete, mnohem lepší než já, takže já se pokusím spíš o vykreslení atmosféry, protože o tom především má report býti.

KDYŽ SE DVOŘÍ NÁDVOŘÍ

Když se dvoří nádvoří…je to tak. Lidstvo L.P. 2021 si koncert fantasticky užívalo, někomu bylo dvacet, někomu čtyřicet a někomu šedesát (dohromady sto dvacet … „sto dvacet!“), ale všichni dohromady tvořili přátelskou skvadru zbrojnošů, kteří moc dobře věděli, na co jdou a co mohou od vystoupení čekat.

A třebaže jsem to já sám osobně neviděl, tak dobré jazyky tvrdí, že i špilberská věžička se tam kdesi nahoře, na moři noční oblohy cobyžto pomyslné Přirození, vesele houpala do rytmu… Až tak nahoře, jako kdyby chtěla zpívat sólo ke coveru Michala Tučného Pověste ho vejš (ať se houpá).   

HRAJE HARLEJ – NO TAK NALEJ!

Pivo byla snad jediná vada na kráse hradní slavnosti, neb Gambrinus ani Plzeň nijak zvlášť nepreferuji, ale ať tak či onak, každopádně si myslím, že Plzeň do kelímku prostě nepatří. Takže se stala docela unikátní věc, že jsem za celý koncert vypil snad jedno jediné pivo, nicméně nemohu zamlčet, že následně jsem to v jiném podniku - krásném to Podnebí pod Špilberkem - přeci jen dohnal, a to aniž bych (se) tam musel sjet Tramvají č. 50. Kdo z místních by nerozuměl, tak tramvaj je šalina, nicméně rozuměli všichni, a nadšení Brňáků bylo taky úžasné, ačkoliv někteří normálně neřeknou tramvaji jinak než šalina anebo šmirgl. 

Chybět samozřejmě nemohla ani slovní hříčka Hárlej Krišna, stejně jako vzpomínka na Vláďu Šafránka a jeho pěvecký mozek – anglicky Brain.

CO NEJRADŠI SVAŘUJU? – NO PŘECE SVAŘÁK!

Inu, blíží se další Vánoce (to to uteklo, co, ten rok i koncert), a tak proč si nedat na závěr roku, resp. na závěr koncertu třeba – třeba Svařák.

Aj ta krajta, to je závěrečný mega-ever-green, vlastně co to kecám, to je spíš dle svého názvu „mega-ever-red“! No né že bych si svařák někdy v životě nedal, ale oproti vínu preferuji pivo, a tak jsem vymyslel slogan vzpomínající na jedno z nejunikátnějších piv brněnského pivovaru Starobrno, a sice Červený drak: „Vařené pívo červené!“ No správně je to vínopitelně Svařené víno červené, a tak už nebudu parafrázovat a jdu poslouchat. 

Ohňostroj muziky, ohňostroj hudby, ohňostroj slov ze života, celý koncert byl prostě ze života. Harlej šlapal jako stroj, a proto ten „ohňostroj“!

P.S.: Koncert skončil, ale děcka, slyšíte ten řev? – To nejenom starej Dědek ujíždí (v) dál na Harleji a … Smutku dává sbohem!

Text + foto Dědek.

Komentáře

Můžete použít následující HTML tagy a atributy:
<a href="" title=""> <blockquote cite=""> <code> <b> <i> <u>