10.3. 2016 - JegR, Debustrol, Hentai Corporation - Brno, Fléda

PŘÍCHOD ZLA DEBUSTROLU

… NA SSRAČKY - A SSRAČINKY!!!

Report / Bodám tě a ty řveš jako tour 2016: JegR, Debustrol, Hentai Corporation / čtvrtek 10. března 2016, od 20 hodin / Brno, klub Fléda

Ještě není dořešen případ Dalghren, a v mým milovaným Brně máme za sebou další vraždu, tentokrát v míruchtivém prostředí arboreta Mendelovy univerzity. Sice tu nebohou dívku nikdo nepřerušil sekerou na dvě části, ale zato ji ubodal mnoha ranami nožem. A to je právě ten rozdíl – Debustrol o vraždách, vrazích, img_4776.jpgmasakrech, násilí, psychopatech, mučení, genocidě hraje a zpívá. Jenom o tom zpívá. Bohužel ti, o nichž mladoboleslavské thrash metalové komando hraje a zpívá, ti to furt dělaj a do skonání světa dělat budou.

My jsme přišli na Debustrol, Debustrol přišel na nás - na ssračky a ssračinky. „Tak se všichni userte, je tady DEBUSTROL!“ zahřměl nadrženej Kolinss do útrob nadrženýho sálu a rozjela se drtička, která se půldruhé hodiny nezastavila. V českým metalu je pár kultovních sloganů, které když – stejně jako ten debustrolský – vyřknete, hned víte, o co jde, ať už je to pověstně arakainovské „Co je? Co je? Coje coje coje?“ anebo třeba slavné henychovské „Nazdar, vy rokenrolový prasata!“.  

Jestliže Amerika má svý zabijáky Slayer, Evropa má uprchlíky a Debustrol. A že se tenhle kvartet v čele s lídrem Martinem Kolinssem Kolínským dokáže řízně vyjadřovat k veškerému aktuálnímu dění kolem nás, o tom bude ještě řeč. Pardon, řev.

Totálně zhmotnělá energie se valila z pódia jak sopečná láva, reprodukční soustava se otřásala pod kanonádou kulometných decibelů, kytary řvaly, jako když je vraždí, bicí nástroje pálily s přesností nejlepších světových snajprů, halogeny stříkaly své barvy jak sprejeři monumentální graffiti  a Kolinss do toho všeho řval: „Umučená, umučenááá!“ Anebo „Zabij mámu, zabij tátu“ (Yugoslavia). Anebo „Přerushit sekerou na dvě části“. Anebo „Baráky utrpení, úkol zní – Vyhlazeníííííííííííííí.“ Co song, to hit, zkrátka jedním slovem – Kladivo.

Na to, že se velkým konkurentem thrash metalu stal mečbolový zápas brněnské Komety s Chomutovem, se Fléda zaplnila celkem obstojně, třebaže vyprodáno bohužel zdaleka nebylo (můj odhad 300, oficiální zprávy však hovoří o nižším počtu, cca 200 – 250 přítomných). Ale přestože na Flédě rozhodně nebylo tolik rokenrolových prasat jako uprchlíků v „andělské Merkelii“, atmosféra panovala výtečná, a extatických výrazů v přítomných chlapských rypácích a orgasticky krásných tvářích dívek a žen by ses nedopočítal.

Šlehaly šlehy z kultovního demosnímku Vyznání smrti, jehož CD podobu bylo možno na místě zakoupit za báječně vstřícných 100 kaček (vteřinová sranda Vidlov Chotětov, Velký hřbitov nebo titulka Vyznání smrti), pálily se petardy z nesmrtelného debutového LP Neuropatolog (např. Krvavá práce, Příchod zla, Údolí hádu), zapomenuto nebylo svou titulní skladbou ani druhé řadové album Svět co zatočí s tebou.

Masívní pogo pod stejdží se točilo a rotovalo jako ten nejdivočejší vír na nejbláznivější řece, v nekonečné řece hitů, z nichž těmi nejšlágrovitějšími jsou určitě flákoty uleželýho masa jako Protest a Antikrist. Podpořeny dostatečně hutným a syrovým zvukem (vadila mi jen jakási lehká zahlušenost, schválně jsem img_4728.jpgprostřídal víc míst v sále, ale je dost možné, že to bylo čistě mýma starýma ušima) dávaly vzpomenout na slavnou dobu tuzemskýho metalu na přelomu 80. a 90. let minulýho století. Brrrr, to zní ale odporně! Jako kdybych byl nějakej dědek.

Kterak jsem již shora naznačil, kapela Debustrol se dokáže velmi aktuálně vyjádřit i k ožehavým soudobým tématům, o čemž perfektně svědčí dva její zdařilé promokousky z připravované nové desky – Válka a Zakuklenci; no však bylo taky načase, když zatím poslední Rwanda je stará už sedm let.

Zejména Zakuklenci jsou jednoznačným hitem jako prase (to prase prosím podtrhuji), to je zkrátka výstavní granát z učebnice thrashového arzenálu, který má úplně všechno, co mít má: rychlost, drajv, energii, melodii, skvělou rytmiku i frázování. Uf, jestli bude celá nová fošna tak vydařená jako tyhle dvě megamrdy, tak se z toho, vážené ssračky a ssračinky všichni possereme, a ještě za to budem rádi.

Trifid měl na sobě tričko Root, ale Big Bossa jsem na koncertě neviděl. Ovšemžto skupina Debustrol podala na Flédě fantastický výkon a způsobila všem thrash metalovým maniakům massakrózní vryp do kebule. Jejímu úspěchu ovšem předcházel i solidní výkon pražských chasníků JegR cobyžto předkapely, na kterou v tomto reportu samozřejmě nesmím zapomenout.

Zřejmě to byli tihle dozajista slušní hošíci, kteří pěkně rozdovádění už kolem půl šesté odpoledne vykládali z dodávky svůj aparát. Nejenže zabrali skoro celej chodník (ono to v podstatě ani jinak nešlo), ale ještě si dodávali síly a kuráže rozličnými skřeky. Hmmm, asi už ladili vokály…

img_4694.jpgJegRa prosím neplést s naším brněnským Jégrem. Chlapci, o nichž jsem dříve nikdy neslyšel, nám na Flédě vykreslili zajímavou atmosféru. Jejich žánrově poměrně rozložitá muzika osciluje mezi alternativou a thrash corem, potřebným kořením jsou lyrické až psychedelické plochy. Osobně sice nejsem velkým příznivcem prolínání, resp. mixování stylů, ale téhle „sborné“ nelze upřít, že to zvládá poměrně organicky a nenásilně, jejich muzika je šťavnatá i řízná zároveň. Názvy konkrétních skladeb ode mne prosím nečekejte, ale určitě mne pražský JegR zaujal alespoň natolik, že si od něj zpětně něco na Bandzone vyposlechnu, abych si kromě živé platformy udělal i přesnější studiový obrázek. Jenom ta angličtina, hoši, tou jste mne teda nasrali, nerozuměl jsem vám ani slovo! ;-)

A ještě ad Hentai Corporation - to byla trochu legrace. Prý vystoupili na samotný závěr po Debustrolu, jenomže to už řada lidiček odešla, protože si myslela, že je konec (na vstupence byly vytištěny pouze dvě kapely), a navíc, druhý den se přeci jen muselo do práce, takže já osobně bych se zdržet déle ani nemohl. Proto mi prosím promiňte, že tento report není tak docela úplný, leč zase na druhou stranu, já šel prostě na Debustrol.   

Nicméně v souvislosti s Hentai jsem měl nachystané krásné pojednání o japonskách pornofilmech. Chmm, chmm, nemohu vás o něj ochudit, takže: slovo hentai je zajímavý japonský výraz. Prý znamená cosi jako zvrhlý, perverzní a tak podobně, což má pochopitelně souvislost především se sexem, řadě lidí se asi vybaví kultovní japonská kreslená porna. A druhé slovo korporace? No vždyť zní skoro jako kopulace, a tak se k hentai hezky hodí. Ehm ehm, název HENTAI COPULATION by také nevypadal úplně špatně, což?

Tož ale suma sumárum alias sečteno podtrženo alias všechno vypito - kapelky, ve čtvrtek jste na brněnské Flédě odvedly poctivou, krvavou práci. A onen přívlastek nemusí být myšlen pouze obrazně, resp. kontextuálně s texty – vždyť kolik kytaristů si už úmornou dřinou cvičení přivodilo prsty odřené až na krev!

Avšak zejména v případě dlouhodobé historické pouti Debustrolu až z druhé půle 80. let se tato nezlomnost a dřina vyplácí. A když už ne přímo milionovými zisky, pak určitě pocitem k nezaplacení.  

Krvavá práce je otázka krátkýho okamžiku. I celý čtvrteční večer utekl rychle jako předestřená kytarová tempa a stal se otázkou krátkýho okamžiku – je už zkrátka pryč. Zůstává alespoň tenhle svým způsobem děkovný report a v jeho samotném konci i jeden důležitý kontrolní dotaz.

Uvolněte se, oprostěte se od veškerých rušivých vlivů (kupříkladu od vůně spálenýho benzinu z motorové pily), soustřeďte se, a poté si po pravdě a zcela upřímně, ale opravdu upřímně odpovězte v této aktuálně nelehké a napjaté době uprostřed Evropy na následující otázku:

Mejete si prdele?

Z horké půdy bojistě a bitevní vřavy úspěšně se navrátivší Dědek.

 

Komentáře

Můžete použít následující HTML tagy a atributy:
<a href="" title=""> <blockquote cite=""> <code> <b> <i> <u>