SVÁTEK? 17. LISTOPAD V (NE)HUDEBNÍCH OBRAZECH

SVÁTEK? 17. LISTOPAD V (NE)HUDEBNÍCH OBRAZECH

V těchto dnech slavíme (a někteří již možná stihli oslavit) svátek 17. listopadu, neboli jednak Mezinárodní den studentstva a jednak Den boje za svobodu a demokracii, což spolu ovšem historicky nesmírně i vesmírně souvisí, jelikož o tu svobodu zpravidla bojovali studenti, resp. mladí lidé (inu, Velkou francouzskou revoluci taky nedělali důchodci). Možná proto, že tito jedinci ještě nemají tu strašnou, zpátečnickou „pseudoodpovědnost“ nás dospělých.

Na druhou stranu, nebezpečné je používat slovo „děti“ – ono je totiž něco úplně jiného, když je použije Karel Kryl v písni Divný kníže, který… „netuší, že děti, z té země, v které mrazí / prostě a bez závěti / mu jednou hlavu srazí…“, a když si to dovolí pan Miroslav Štěpán v továrně ČKD:

Nicméně zkusme to lehce od přírody, protože nejprve byl přece měsíc listopad a teprve potom svátek, o čemž docela něco ví třeba písničkář Wabi Daněk. Mimochodem, jeho verš „listopadový písně od léta už slýchám“, jako kdyby pasoval na rychlý vývoj od prvotních demonstrací 1989 až po onen známý listopad… (nehledě na další dvojsmyslné souvislosti, např. „málokdy tě vídám“).

Což jsme ovšem zatím spíše v historii novodobé, nesmíme ovšem zapomínat ani na rok 1939, kdy se naše země rovněž těžce historicky vyvíjela, a netušila, co ji ještě příštích 50 let čeká (a kdyby jenom padesát, že). Drobné, velmi zdařilé, protože nadčasové (1939 – 1989) pojednání přinesl na své druhé desce Time 4 Crime Kryptor (odkaz je na full-album – zmíněná skladba je vstupní):

Nicméně nezapomínejme prosím, že se jedná o svátek, kdy bychom se i přes pohnutou historii vlastně měli radovat, a tak si dejme svátek, který je vskutku jeden z největších – koneckonců, v diskutovaném předrevolučním roce 1989 se na debutové album skupiny Titanic (a rovněž na druhé LP Teamu, jež vyšlo v ten den zároveň) stála na galerce brněnské Alfa Pasáže, před podnikovou prodejnou Opusu, docela slušná fronta…pravda, na Letenské pláni nebo náměstí Svobody pak bylo těch lidí ještě trochu víc. Hmmm, cca 120 tisíc??? - Ale né, to pletu, tolik se přece prodalo vinylu Metal Celebration… Jó, to byla prostě éra gramofonů, televizorů, Trianglů a … revolucí (potažmo svátků).

Porevoluční doba nám přinesla rozmach nejen hudební svobody – příkladem budiž další sváteční song – Alband a Svátek pátků (a taky oslava – pardon, kdo by chtěl jenom písničku, začátek je v 6:03):

Kdysi jsem v Levných knihách, kde jak známo prodávají nejenom knihy, ale i cédéčka, zakoupil za pár korun kotouček skupiny N17 – November 17, což může v překladu znamenat například 17. listopad (další souvislosti nechme prosím stranou, teď jde o tenhle článek, nikoliv veškerý článek dějin), což se mi sem dnes hodí, což znamená, že to dnes použiju. 

No a na závěr, abychom si uvědomili, že slavit 17. Listopad není jenom veselá záležitost, aneb Krylem jsme (alespoň verbálně) začali, a Karlem taky skončíme. Je tady skladba, kterou už nestihl vydat na žádném řadovém albu (leč aspoň bilanční výběr VHS, resp. DVD + CD), je tady věru nadčasová Demokracie… bohužel. 

 

BONUS:

Ovšem kdo miluje pohádky s dobrým koncem, pro Vás pro všechny tady máme poslední sváteční zonku, která hezky propojuje svátek obecný se svátky, jež již brzy přijdou, totiž svátky vánočními: na úplně samotný závěr je tady Mistr Profík, pan Karel Gott: 

SUPERBONUS: Spálený v mý hlavě (nejenom o sametové revoluci v Brně)

No a kdo má raději knížky, tomu doporučuji od Aleny Mornštajnové „LISTOPÁD“.

Sestavil Dědek.

Zdroj titulního obrázku: Reflex.cz

Komentáře

Můžete použít následující HTML tagy a atributy:
<a href="" title=""> <blockquote cite=""> <code> <b> <i> <u>