ROCKOVÝ ZVĚŘINEC 1996 - 25 LET VÝROČÍ!

ROCKOVÝ ZVĚŘINEC 1996 - 25 LET VÝROČÍ!

Festival Rockový zvěřinec 1996 / Brno, hala Rondo / uvádí Roman Lipčík (Česká televize 1997)

Po poněkud bláznivém článku o výskytu zvířátek v tuzemském metalu - kde jsem samozřejmě např. ve stati o koních zapomněl na slavného Hona na bluda od Citronu: „Heeej, všichni do sedel / vyrážíme na bluda / na vystrojených koních do našich hor“ – se tentokrát vydáme do našich, rozuměno brněnských nikoliv hor, ale hord: do hord fans v brněnské hale Rondo v rámci megaakcí jménem ROCKOVÝ ZVĚŘINEC. Vzorky z těchto dnes již památných ročníků 90. let se totiž dostaly i na obrazovky České televize, zůstaly po nich tím pádem profesionální záznamy, resp. dokumenty, a ty jsou naštěstí i v dnešních dnech, považte, po tolika letech, dostupné na YouTube. 

Konstatování, ba dokonce zvolání „Po tolika letech!“ je věru na místě, neboť mimořádně dobře obsazený Rockový zvěřinec 1996, jemuž, resp. dokumentu České televize z následujícího roku 1997, je věnován dnešní díl, letos slaví 25 let, čili čtvrtstoletí od svého konání, přičemž vůbec nepochybuji, že Vy fanoušci, kdož jste byli tehdy přítomni, vidíte to i přes onen závoj plejády věků jako dnes.

Ano, tento rockový festival se nesmazatelně zapsal do paměti mnoha rockových fanoušků, o čemž svědčí především pochvalné pamětnické komentáře na YT pod videem.

Název Rockový zvěřinec byl ve své podstatě dvojsmyslný - nebyl odvozen ani tak od skutečnosti, že v hale Rondo byl tehdy řev jako v džungli, resp. že přítomné metalové publikum se chovalo jak ta zvěř, ale že část výtěžku z konání tohoto festivalu byla věnována ve prospěch krmení zvířátek.

A tak si právě po 25 letech vychutnejte nesmrtelné záběry z akce pro tisícovky lidí, z akce spojené s kultovní brněnskou halou Rondo (dnes tzv. DRFG Arena), jež ve své historii zažila nejen pozdější novodobé mistrovské tituly Komety, ale předtím i nespočet rockových přehlídek – Rockfestů, Rockových lig a rovněž pár … Rockových zvěřinců.

Kterak vidno z níže připojeného časového přehledu, na tento zvěřinec byly pozvány mj. dvě brněnské kapely – Mechanický pomeranč a Kern. Co se týče Mechanického pomeranče, některé songy si můžete poslechnout na vzpomínkovém BZ profilu bandzone.cz/mechanickypomeranc. Ohledně Kernu bych rád zdůraznil, že v rámci dokumentu ČT je použita možná jediná existující videonahrávka největšího hitu skupiny (Blízko nás) ve verzi z alba Totální tunel (vyšlo 1994)!

No a co příště? Příště vás čekají další vzpomínky, tj. další vydání Rockového zvěřince, protože to samozřejmě nebyl jediný ročník. A ne že budete předbíhat a učit se na YT dopředu!       

Celková stopáž 39:50

0:19 KERN: To jsme my

03:43 ALKEHOL: Blázen

06:58 KATAPULT: Chodníkový blues

14:00 KABÁT: Porcelánový prasata

16:24 MECHANICKÝ POMERANČ: Makes Me Free

20:31 ARAKAIN: Hlas krve

24:16 ARAKAIN: Loutky

27:46 ALKEHOL: Buráky

30:00 KERN: Blízko nás (verze z CD Totální tunel)

34:06 KATAPULT: Někdy příště

37:51 KATAPULT: Až

Zdraví Dědek.

 

Komentáře

Můžete použít následující HTML tagy a atributy:
<a href="" title=""> <blockquote cite=""> <code> <b> <i> <u>