Kvelertak přinesou na Flédu severskou hardrockovou bouři

Kvelertak přinesou na Flédu severskou hardrockovou bouři

Strhující hard-rocková kapela Kvelertak se vrací do Česka. Věhlasné uskupení z Norska představí 3. dubna na Flédě svůj vlastní žánr black'n'roll v rámci turné k aktuální desce Nattesferd. Nezaměnitelná řevnivá šestice vystupující v rodné norštině si za téměř dekádu existence získala pozornost věhlasných médií jako Pitchfork, BBC Music, Stereogum či SPIN. Kapela zároveň sdílela pódia s hvězdami formátu Foo Fighters či Metallica. Na jejich brněnské show je doprovodí další severská skupina SIBIIR.

Jedno z nejopěvovanějších hudebních těles současné tvrdé kytarové scény, Kvelertak, se vrací do Česka. Norská kapela nejprve vystoupí jako host na pražském koncertu legendární skupiny Metallica. Hned následující den se představí v rámci vlastní plnohodnotné show na pódiu brněnské Flédy. „Kvelertak jsou díky své originální žánrové fúzi rock'n'rollu a temné metalové hudby právem jednou z nejoceňovanějších tvrdých kapel současnosti“ popsala dramaturgyně klubu Fléda Marie Butula Cichá a dodala: „Potemnělá energie jejich black'n'rollu ve spojení s živelnou vikingskou energií dělá z jejich koncertů strhující zážitek.“ Skupina si udržuje renomé věhlasné koncertní kapely, když pravidelně vystupuje po boku hvězd jako Foo Fighters, Slayer nebo Mastodon.

Kvelertak přivezou na Flédu představit svou aktuální desku Nattesferd. Úspěšná devítistopá nahrávka navazuje na své předchůdce charakteristickým mixem alternativně rozevlátých skladeb, které jsou však pevně ukotveny v klasické rock-metalové tvorbě. „Album jsme nahrávali živě, celá kapela v jednom pokoji, jako staré nahrávky od Kiss. Díky tomu zní deska přirozeněji organicky,“ přiblížil zpěvák Erlend Hjelvik pro server Rock ur Life nahrávání, které tentokrát probíhalo v domovském Norsku. „Vzalo nám to všem mnohem více času. Kluci přicházeli do studia s jednotlivými kytarovými riffy a tvrdě se makalo, dokud nebylo hotovo,“ dodal. Album ocenily ve výročních žebříčcích významné hudební portály jako Rolling Stone, Stereogum, SPIN nebo Consequence of Sound.

Uskupení Kvelertak vzniklo v norském Stavangeru v roce 2007, a ještě téhož roku vydalo demonahrávku Westcoast Holocaust. Kapela se skládá ze šesti členů - zpěvák Erlend Hjelvik, kytaristé Vidar Landa, Bjarte Lund Rolland a Maciek Ofstad, baskytarista Marvin Nygaard a bubeník Kjetil Gjermundrød. Zásadní pro jejich další směřování byla zejména první oficiálně vydaná eponymní řadovka Kvelertak (2010). Té se v Norsku dostalo několika ocenění včetně Spellemannprisen (Norská verze Grammy) a Zlaté desky za 15 000 prodaných kopií. S následujícím albem Meir (2013) se Kvelertak kromě vylepšení domácího úspěchu podařilo dostat do povědomí i v zahraničí. O kapele začaly psát servery jako Pitchfork, BBC Music, The Quietus nebo Decibel. Tohoto úspěchu kapela využila s třetí deskou Nattesferd (2016), s níž doposud prakticky bez přestávky objíždí koncerty po Evropě a Severní Americe.

Jako host vystoupí na brněnském koncertu Kvelertak spřátelený norský projekt SIBIIR. Kapela vznikla v roce 2014 v Oslu, a podobně jako jejich zkušenější kolegové Kvelertak si nevystačila se zavedenými žánrovými mantinely. Jejich hardcorem inspirovaná technicky propracovaná metalová tvorba čítá tři EP a také aktuální debutové album Sibiir (2016). To zařadilo SIBIIR mezi nejzajímavější čerstvá jména tvrdé skandinávské kytarové scény, a zároveň je skvělou pozvánkou na dubnové vystoupení na Flédě.

Kvelertak (NOR): Fléda, 3. dubna, 20:00

Facebook událost

PŘEDPRODEJ:

350 Kč + poplatky sítě
Hostel Eleven, Dominikánská 11, (denně 8-22, bez poplatků)
INDIES, Poštovská 2
SMSTICKET.cz
GOOUT.cz

Komentáře

Můžete použít následující HTML tagy a atributy:
<a href="" title=""> <blockquote cite=""> <code> <b> <i> <u>