DRUHÁ DESÍTKA DĚDKOVÝCH SONGŮ

DRUHÁ DESÍTKA DĚDKOVÝCH SONGŮ

TOM JEGR & GANG: Změna je život (Live)

Tom Jegr. Od singlovýho Detta přes mou osobní dlouhou pauzu až k roku 2010, ke geniálnímu Jukeboxu, a pak už plynule dál přes brněnský kluby, Metro, Kamenku až ke štěstí. Jestli mne někdo naučil přiblížit se blues, tak to byl právě on. Tome, děkuju! P.S.: A ve videu nejlepší Kusmen s tahákem! :-) P.P.S.: Možná už tehdy (2013: než „poslušně stárnout“) se rýsoval staronový Krabat…

CITRON: Věčný cizinec

Jestli něco opravdu miluju z první české desky Citronu Plni energie, tak je to Věčný cizinec. „Za hradbou svých stínů / za hrází snů“. Geniálně metaforický text se prolíná s magickou hudební složkou a tak … „pojď blíž!“

METALINDA: Jágo

Verze ze singlu je sice ještě krapet lepší (tam totiž znějí bicí už do sborového preludia), ale debutové album Metalindy prostě miluju. Když Palʼo Drapák zpívá, že „zvládzem zlo, že pominie, že v sebe Jaga zabijem“, tak mám – dámy prominou – „husinu na šulinu“. 

TITANIC: Stále tě chci

„Dál lžou, krásně lžou, lásku nám šeptají…“ Druhá placka TITANIKU potvrdila frčku první, přičemž úchvatné trioly jakoby symbolizovaly, že plnohodnotný vztah s jakoukoliv ženou je pouze ve třech…aniž by ovšem o sobě všechny tři osoby musely nutně vědět. :-) Total Anthrax!!!

WHITESNAKE: Would I Lie To You

A těmi krásnými lžemi plynule navážeme. Nejsem znalcem Bílého hada, ale mám doma 3CD kompilát a v jeho rámci i skladbu, jejíž jazýček srší poctivý metalový jed! Jeď!

To je drajv, to je síla, du si pro pivo!

TÖRR: Kladivo na čarodějnice

Slunce, seno a … TÖRR. Protože záběry v tomhle klipu jsou z filmu Poklad hraběte Chamaré (čti šamaré), který natočil Zdeněk Troška. Kapela v nesvaté čtveřici, jež byla ovšem pouze hraná, nicméně skutečná hodnota zůstává. Na přelomu 80. a 90. let působil tento klip v Trianglu jako temné zjevení.  A kterak známo, text složil Aleš Brichta.

ARAKAIN: 311. peruť

Tohle je SÍLA – tohle je FORCE – tohle je ROYAL AIR FORCE! Poprvé, kdy odkazuji na nějaké videoklipy, nepoužiji ten oficiální. Tenhle je prostě srdcervoucí, a tak je tady. Moje zamilovaná skladba, při které mi vždy vyvstane na mysli, proč zrovna já jsem se narodil do té lepší doby…

„Kolik bylo Vás – pilotů, co jste dali život na oltář – za svůj i cizí stát…“

KERN: Jsme lidé

Tak tohle je moje opět jak jinak než milovaná. KERN a Jsme lidé. Fantastická hudba, fantastický text, singlovka z roku 1990. Ze zvukového hlediska si prosím všimněte zvláštních jakýchsi sekundárních sykavek, které mne „zaujaly“ již na samotném porevolučním vinylu, když hrál na gramofonu. To ovšem nádhery skladby nijak neubírá: „Třináctý dveře jsou jen touha skrývaná“ …tož pojďme na to, vždyť jsme jen …   

VITACIT: Poutník životem

No a na tomhle jsem vyrostl taky. A nejenom já, že, děcka? Myslím, že i Paramba křepčí. :-) Spirála času… postupem času se z toho stává pravda ještě mnohem větší, protože vrásek fakt přibývá, nicméně tahle skladba nikdy nezestárne. „Vitacitův a náš vší“ Poutník životem. Technická poznámka: v průběhu skladby se zvyšuje hlasitost, tak pozor!

TUBLATANKA: Pravda víťazí

A na závěr něco, co je úúúplně nadčasové a co se v těchto dnech, a vlastně ve všech dnech věru hodí: jak geniální nápad prolnout krojovaných chlapcov s dějinami, UF. Vlastně OF. Vlastně VPN. No, už je to pryč. A ačkoliv je to pryč, pořád je to tady!!! Standarta vlaje a PRAVDA – VÍŤAZÍ!!!

Sestavil Dědek.

Komentáře

Můžete použít následující HTML tagy a atributy:
<a href="" title=""> <blockquote cite=""> <code> <b> <i> <u>