5,4,3,2,1 … !80!90! – HEMATIT: Slabý boxer

5,4,3,2,1 … !80!90! – HEMATIT: Slabý boxer

A nyní tady máme videopozdrav ze Slovenska přelomu 80. a 90. let, konkrétně od banskobystrické heavy metalové skupiny HEMATIT, a to v podobě jejího raritního klipu Slabý boxer, který na kanálu VIDEO ARCHIVE OF THE LOST ROCK MUSIC přibyl zhruba před týdnem, zatímco doposud byla na YouTube k dispozici pouze jeho cca minutová část (resp. aspoň jsem nic jiného z dřívější doby nenašel).

Dobře si pamatuji, jak jsem si někdy v roce 1990 v brněnské prodejně Supraphonu na České kupoval SP Slabý boxer / Dvojka zo správania (Opus 1989), s podtitulem Hrá a spieva skupina Hematit. Později jsem díky svému slovenskému kamarátovi Jožovi tento singl + pozdější nahrávku Čas osudu od téže kapely získal na CD.

Hematit (český název: Krevel, což jsou pro změnu dvě české metalové skupiny) je údajně léčivý minerál, který nám může dodat sílu a vitalitu zejména v krizových chvílích. A stejně tak působí vitálně a životaschopně i tehdejší muzika Hematitu, ačkoliv je to už více než 30 let.

Z hlediska kompozice písně je vhodné zmínit hned 2 zajímavosti: třebaže skladba, resp. klip samotný má stopáž jen něco málo přes 3 minuty, uprostřed zahrnuje kytarové sólo trvající bezmála minutu (0:55 – 1:47!), a za druhé si prosím všimněte samotného zpomalujícího závěru, pro řadu metalových songů hlavně na koncertech sice typického, ale i zde trvajícího takřka půl minuty. Dohromady tak tyto dvě specifické instrumentální pasáže tvoří skoro polovinu délky celé skladby!

A co se týče textu? Ten rozhodně není hloupý, a vyplývá z něj, že abyste si v životě připadali jako „slabý boxer“, nemusíte nutně brát sportovní hodiny u pytle.      

Máte-li volné tři minuty, mrkněte na svěží chlapce ve „firemních“ trikotech s logem souboru + „podtituly“ HEAVY METAL a B. BYSTRICA, a pojďte s nimi do ringu vzpomínek, které ještě nejsou zralé na ručník (slovensky jak známo uterák).   

Zdraví Dědek.

 

Komentáře

Můžete použít následující HTML tagy a atributy:
<a href="" title=""> <blockquote cite=""> <code> <b> <i> <u>