Jdi na obsah Jdi na menu
 


05.01. 2011 - Serwatt, Zylwar - Brno, 100 watt

11. 2. 2011

ZE ŽIVOTA WATTU, SERWATTU,
ZYLWARU A
HMYZU

aneb

BYLO NÁS SLYŠET PĚT

Report / Zylwar, Serwatt / sobota 5. února 2011, od 21 hodin / Brno-Vinohrady, 100 WATT klub, Pálavské náměstí

Tak jsme s webmasterem Miťasem uspořádali sobotní výlet „na Pálavu“, přesněji řečeno do Pálavy, ještě přesněji řečeno do bývalého disko Pálava, dnešního 100 WATT klubu, přestěhovaného z bývalého sídla na Dobráku v Králově Poli. 

Při usilovném pátrání, v které že to části olbřímího sídlištního komplexu se dotyčný klubík nachází, jsme zdarma využili služeb procházející Městské policie – místní „obuškáři“ samozřejmě přesně věděli, a mile nás nasměrovali do místa konání rockového rambajzu, přičemž se živě zajímali o to, jaká akce se na místě koná - pročež jsme trochu znejistěli, zdali si nechtějí inkriminovaný klub operativně zařadit do svého plánu kontrol :-). Jak však obdobnými kontrolami protřelý Mitas zkušeně poznamenal, měšťáci sami tohle nekontrolují.           

Dispoziční řešení klubu 100 WATT svým tvarem do písmene L příliš neevokovalo rockový klub, naopak spíše plasticky dokumentovalo dějiny v podobě dřívější diskotéky. Ale jelikož první skupina večera, brněnský hardcorerocksexcorový SERWATT, právě uzavíral svoji zvukovou zkoušku, nebylo již tou dobu v klubu slyšet vlastního slova, a rock tak byl zkrátka všude.

Při objednávce piva jsem se tak opět ukázal jako bystrý tvor – úporně jsem servírce ukazoval, že chci dvě piva, a teprve vzápětí jsem si uvědomil, že její cviky s dlaněmi a roztaženými prsty nepředstavovaly jakési doprovodné kouzelnické vystoupení, ale otázku, jestli si budu přát desítku či dvanáctku. No nakonec jsem se k těm dvěma desítkám propracoval, ale museli jsme si normálně popovídat  - znaková řeč holt asi není pro mne :-).

Serwatt je docela unikátní kapelou, protože má dva zpěváky, kteří se ve svém pění kamarádsky střídají. No, pění…ono je těžké předmětné „rapování“ či jinak obdobné vyluzování slov nazývat – alespoň z pohledu člověka, který je odkojen ukrutně dobrými metalovými hlasy Kronka či Křížka - zpěvem v pravém slova smyslu, a tak zatímco produkovaná hudba mne celkem bavila (byly pasáže, kdy to klukům opravdu dobře šlapalo), zpěv bych si vskutku dokázal představit i jinak. Jak ale kdosi z nás přítomných poznamenal, jeden z těch dvou zpěváků se o zpěv alespoň snažil. Nicméně na druhos7303640.jpgu stranu je fakt, že tento hudební styl je otázkou vkusu, a jistě se najde dost posluchačů, kterým se obdobné pojetí líbí. 

Čím nás kapela překvapila a zaskočila, že hrála strašně krátce, snad pouhou půlhodinku, možná krapet víc, takže vtipně přesně v okamžiku, kdy webmaster startoval svůj digitál s tím, že by bylo záhodnou pořídit pro účely reportu pár snímků, soubor právě oznámil, že dohrál svoji poslední píseň. Nu což, chlapci, za absenci foteček si tudíž můžete sami, tak někdy příště :-).  Ale aby Vám to nebylo zase tolik líto, webmaster vyrobil alespoň jeden ilustrační obrázek.  

Zakrátko nastoupil ZYLWAR – ač jsou jenom čtyři, Bylo jich pět - zvukové intro ze známého Poláčkova a Smyczkova seriálu nás přesvědčilo, že zajít si občas na „vinohrad“ má smysl, a nemohl za to nikdo jiný než ten Pepek z chudobince. 

Úvodní Loutkové divadlo, ještě vlastně z hard/punkově laděného dema Zylwaru, některé nás přítomné rozpumprlíkovalo natolik, že jsme se nedokázali umravnit ani na skladby z CD  Ozvěny plamenných slov, jakožto třeba O naději nebo Nažmu na kurok (prosím Vás, překlad „Oškubu slepici“ je opravdu mylný :-). Holt, bylo nás slyšet pět, čili zpívat – já jsem slyšel Míťase a on určitě slyšel mě. 

Kapela působila velmi šťavnatým dojmem - koneckonců, když jsem po skončení vystoupení zpěváka Pavla Nohela poklepal po ramenou, málem jsem se k němu přilepil. Nicméně úspěch celé brigády, včetně basáka Kuby Franka a rosa-wobrecz.jpgbubeníka Kryštofa, mi nebrání zaměřit se na jednoho z jejích členů, a sice kytaristu Wobrecze. 

Ten se představil nejen bravurní kytarovou hrou (začínám chápat, že Stín letících mraků je opravdu skladba z nebes), ale též střízlivým sestřihem, až jsem začal přemýšlet, koho mi tento talent vlastně připomíná: no jo, jasně, to je vizáží prostě Tomáš Rosický. Když jsem následně v pondělí sledoval na ČT slavnostní večer k Masopustovým narozeninám, říkal jsem si, ty vole, v první řadě sedí Wobrecz! :-) - Ať se mnou ohledně oné podoby souhlasíte či nikolivěk, nutno podotknout, že na Wobrecze sedí přezdívka Malý Mozart ještě  stylověji než na jmenovaného fotbalistu...

Hrály se samozřejmě i další novinky, které bude Zylwar aktuálně natáčet na své třetí CD: cosi ze života hmyzu (či vlastně nás lidí?) Hmyzí sen, či Raketa. Opět byl přítomen nejen cover Rhodianu Jisatsu Saakuru z posledního alba Schizzover, ale též bývalá zpěvačka této kapely Martina, bohužel však pouze pod pódiem. Pavle, poslouchej, co kdyby sis příště střihl Klub sebevrahů právě jako duet?

Zastoupeno bylo rovněž CD ...od nás pro vás... (výběrem Plavu), ale tady si to chlapci ode mne po skončení koncertu pěkně vyslechli: nezahrát jednu z nejlepších písní historie Zylwaru, a sice song Přes řeku, je něco podobného, jako kdyby Kern odmítl zapět Blízko nás. Takže tudy hoši ne, nicméně jelikož jste ještě docela mladí, tak Vám Vaši přirozenou nezkušenost velkoryse odpouštím, ha ha.

Solidní zvuk, solidní nářez, pódiová show, vynikající hudba – to všechno zůstávalo v paměti i po skončení hudební produkce, a tudíž nezbývá, než se těšit na nové CD Zylwaru, které by se mělo křtít v pátek 13. května 2011 v KD Blažovice.

Vážně, zajděte si někdy na Mozarta...

Zdraví Dědek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky

(Dědek, 15. 2. 2011 21:13)

Už tři roky? - No aspoň je vidět, že tady na webu nekecáme :-). Wobreczi, díky moc za krásnou reakci, věřím, že i webmaster jest potěšen, neb tentokrát je to zejména jeho zásluha. Zdraví Dědek.

malý mozart

(wobrecz, 14. 2. 2011 8:37)

díky za report akce. s tím malým mozartem si mě podávají lidi už cca 3 roky, nejprve na dovolené, pak kdosi a kdosi (nevím už kdo) a teď tady...mno musím uznat že na těch fotkách vedle sebe se to fakt povedlo :) každopádně hudbě zdar a fotbalu jakbysmet....čus wobreczus