Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor se zpěvákem skupiny Zylwar Pavlem Nohelem

„VESELÉ PÍSNIČKY
S OBSAHEM O HOVNĚ MOC NEMUSÍM“,

říká Pavel Nohel, zpěvák skupiny Zylwar, v aktuálním rozhovoru pro náš web. 

Při příležitosti vydání nové desky brněnské crossoverové skupiny ZYLWAR jsme nemohli zůstat stranou, a tak jsme oslovili jejího zpěváka Pavla Nohela se žádostí o rozhovor. Zrodil se článek, ve kterém se dozvíte mimo jiné to, že jedna z písní nového CD by se klidně mohla jmenovat „Bezdomovec III“, zylwar---veznice.jpgže k ruštině se chce Zylwar určitě zase někdy vrátit a že proti nějaké šikovné zpěvačce Pavel Nohel celkem nic nemá :-). Tady jsou otázky a odpovědi týkající se nejen ÚTĚKU Z VĚZNICE REALITA, tady je rozhovor s lídrem Zylwaru - od nás pro vás...

Ahoj, Pavle. Od předchozího kotoučku Ozvěny plamenných slov z roku 2009 stihl Zylwar prožít personální zemětřesení – odešel kytarista Vláďa Juno Krček a taky bubeník Rosťa Luža, kteří byli nahrazeni Wobreczem z Crate a Kryštofem z bývalých Rhodian. Z úplně původní sestavy kapely jsi tak zbyl jen Ty sám...nestýská se Ti po bývalých spoluhráčích?
Ahoj, dívám se spíš před sebe, než se utápět ve vzpomínkách, co by bylo, kdyby to bylo tak, či onak. Na bývalé spoluhráče samože rád vzpomenu, rád se s něma potkám, ale spíš přemýšlím, co udělat pro to, aby se to posunulo dál a výš… No jo, je to tak, akce Zylwar se zúčastnilo a účastní už 7 člověků, nepočítaje uchazeče na různé posty, nebo hostující muzikanty.

Aktuálně máte na kontě čerstvou desku Útěk z věznice Realita, kterou jste vydali tentokrát originálně bez bookletu, v celoprůhledném plastovém obalu se stříbřitým logem Zylwaru. Zahraj si tedy teď prosím na booklet a řekni nám o albu něco bližšího - změnili jste třeba studio... (taky jsem se původně chtěl zeptat, zdali budou na Vašem webu bandzone.cz/zylwar  k dispozici texty, ale v průběhu tvorby otázek jsem zjistil, že tam už skoro všechny přibyly). A jakým způsobem mohou fans Vaše nové CD získat a jaká je jeho cena?
Booklet k novému počinu je v digitální podobě na bandzone a průběžně ho doplňujeme, stejně tak jako postupně vkládáme do bz-přehrávače další songy. A stejně tak postupně doplníme texty a info ke starším deskám. Změna studia souvisí se všemi těmi personálními změnami, změnou zkušebny atd…  Naše CéDé může fanoušek získat na našich koncertech za cenu, kterou si sám určí, tzn. i zdarma, jsou tací, co neváhají a dají nám za CéDéčko 50kč, někteří dokonce i 100kč (že dědečku) a na křtu dal dokonce kdosi i 200kč, z čehož jsme byli úplně vykolejení. Děkujeme tímto všem, co si koupili naše CéDéčko. CD můžeme případným zájemcům zaslat i poštou, případně elektronicky v MP3 vč. grafického zpracování potisku CD.

Pokud se nepletu, tak ze 6 skladeb nového CD pět jsou samé novinky, zatímco ona úvodní, V netopýřím hnízdě, je poněkud postaršího původu (před vydáním desky jste ji označovali jako V Netopýřím hnízdě II, na placce je však bez té „dvojky“). Když jsme spolu dělali pro náš web rozhovor na přelomu 2008/2009, řekl jsi, že jste měli píseň právě s tímto názvem, která tak nějak souvisela s postavou Zilvara. Je tedy zařazení skladby V netopýřím hnízdě jakési „splacení dluhu“ Zilvarovi, podle nějž se i jmenujete?
Tak ve skutečnosti je na novém CD novinek 6. K tomu Netopýrovi jsme pouze ukradli název a téma jedné postarší písně, která však nikdy nebyla natočena a vydána a většina našich posluchačů ji stejně snad ani nepamatuje. Když se ponořím ještě více do historie, tak jsme s bývalou kapelou měli písničku Bezdomovec, takže tenhle song by se mohl klidně jmenovat taky „Bezdomovec III“. Ale raději ho necháme „V netopýřím hnízdě“. V obsahu Bezdomovce je totiž ostřejši vystoupení proti takovýmto Zilvarům, nevědíc, jakým způsobem se do takového stavu vůbec dostali, co toho bylo příčinou. Dnes to rozhodně nevidím tak černobíle jako dříve, protože nikdo nevíme, jestli tak jednou nedopadneme taky. Takže je to opravdu splacení dluhu Zilvarovi z … 

Deska je nazpívána již výhradně česky. Souvisí opuštění ruštiny s odchodem Juna, anebo jste CD chtěli udělat prostě zase trochu jinak? Mám totiž dojem, že každá Vaše deska je trochu jiná - včetně starého dema - ale přitom je to pořád nezaměnitelně Zylwar.
K ruštině bychom se chtěli určitě zase někdy vrátit, ale teď jsme prostě sestrojili 6 písní v češtině a ruština by se ani do jedné z nich nehodila. A že je každá deska trochu jiná, tak to je záměrně a v tomto trendu budeme pokračovat i nadále.

Pro zajímavost: pouštěl jsem kousek Vaší nové desky kolegyni z práce (podotýkám ale, že je zaměřena na jiný styl), a ona po chvíli prohlásila, že by to asi nezvládla poslouchat, že je to strašně depresívní. (Je pravdou, že hudba Zylwaru je dosti ponurá, muzikálně i textem, ale – řekl bych – nádherně ponurá). Takže otázka je nasnadě: jak často máš, Pavle, deprese?
Opravdu??? A to jsem si říkal, že je to ještě pořád moc veselé. Deprese moc často nemívám, ale možná je to tím, že mě dostávají skladby, nebo melodie, které ve mně jakousi romantickou depresi vyvolají a to je potom inspirace jako prase. Veselé písničky s obsahem o hovně moc nemusím, ale zase jak kdy a jak co, spíš podle nálady?!?!

Z nového CD je mým favoritem zejména Stín letících mraků. Kterou věc preferuješ Ty?
Mám rád všechny, ale ta nej je asi Raketa.

Musím se zastavit i u způsobu Tvého zpěvu. Jakési náznaky byly již na Ozvěnách, ale na „Věznici“ nyní chvílemi zpíváš ještě víc křišťálově čistě (bez onoho zhrublého přídechu). Se špetkou humoru bych řekl, že s takovým zpěvem by ses neztratil ani v pop-music...:-) Nicméně v kombinaci s Vaší nekompromisní hudbou to zní dle mého názoru perfektně. A propos, nevracíš se obloukem tak trochu k pojetí svého zpěvu na Vašem starém bezejmenném demu, kde jsi zpíval podobně čistě?  
Ten „křišťálově čistý“ zpěv je spíš z praktického hlediska, protože odeřvat hodinový koncert bývá kolikrát problém. Stačí nepatrné nachlazení a u prvních 2-3 songů se trochu víc odvázat, tak pak mám co dělat, abych ten zbytek vůbec odchroptěl. V těch čistějších polohách dám hlasivkám trochu oddech, playlist si poskládám tak nějak na střídačku a pak je to v pohodě.

Co takhle smíšený duet? Nepřemýšlel jsi, že by sis to na pódiu i ve studiu zkusil s nějakou šikovnou zpěvačkou? Tvoje čistší varianta zpěvu k tomu přímo vybízí.  Anebo je Zylwar zkrátka „pánská jízda“?
No s nějakou šikovnou zpěvačkou bych to rád zkusil, ale jestli na pódiu, nebo ve studiu, tak o tom jsem opravdu zatím nepřemýšlel?!?

Zylwar je pověstný svým konceptem malometrážních desek, postupujete systémem 3,4, 5,6... (podle toho, jak se zvyšuje počet skladeb na Vašich jednotlivých počinech). Mně osobně se to líbí, protože nemám rád příliš dlouhé desky. Bude mít tedy Vaše příští CD 7 písní, anebo je to už moc? :-)
Původně to bylo v plánu, že budeme pokračovat vzestupně, vždy +1 song navíc, ale asi to dopadne tak, že natočíme 3 nové skladby, a to ještě letos, ty dáme k poslechu do BZ přehrávače, no a příští rok dotočíme další kusy a pak bychom to vydali společně na 1CD, takže ve finále se třeba na oněch 7 kousků dostaneme. Už v minulosti jsme o tom takhle přemýšleli. Je to sice finančně náročnější, ale strávit ve studiu 14 dní v kuse a točit třeba 10-12 skladeb, to by mě asi z toho hrabalo. A taky by to bylo na úkor kvality.

Zatím máte na svém kontě pouze studiové nahrávky. Jelikož Vaše muzika má na koncertech skvělý drajv, neuvažujete o vydání živáku? Skladeb máte dost, a mohlo by se tak jednat o Vaše první CD, které by mělo „normální“ stopáž... A pokud ne, řekni prostě, co Zylwar chystá do budoucna?
O živáku neuvažujeme, budeme raději, když na ten živák lidi přijdou živě a užijou si ho do syta. Raději se budeme ve studiu soustředit na to, přenést tu živelnou a energickou atmosféru na desku. Do budoucna chystáme právě ty nové skladby, které budou, doufám, zase trochu jiné, no a další, to si necháme spíš jako překvapení pro naše fandy.

Taky by mne zajímalo, co zrovna poslouchá muzikant, který se podílí na originálním zylwařím soundu. Které nahrávky u Tebe vítězí? Jsou veselé? :-)
Jak jsem to rozebíral už u jedné s předešlých odpovědí, mám rád spíše temnější, vážnější muziku s hlubším textem, ale moc toho nenaposlouchám, max. v autě se občas něco line z repráků.

Na závěr jediná otázka: myslíš, že by se mělo doplnit ještě něco, co zde nezaznělo, ale zaznít by mělo? Anebo chceš tradičně něco někomu vzkázat, pozvat na koncert nebo poslat někam a tak podobně? Máš prostor.
Chtěl bych vzkázat klukům z kapely (bývalým i současným), že si jich velice vážím. Jsem velice spokojen s aktuální situací v kapele, že to vše funguje a šlape tak jak má, a co je nejdůležitější, že se to pořád posouvá dopředu. Dále bych chtěl vzkázat všem hudebním fandům, ať chodí na akce, do klubů, na fesťáky …, ať poznávají nové mladé kapely, protože je jich tu spousta, a spousta z nich velice kvalitních.

Pavle, velice Ti děkuji jménem našeho webu METAL-LINE za poskytnutí rozhovoru. 

Taktéž děkuji za celou kapelu Zylwar. A celému týmu okolo webu M-L přeju spoustu spokojených návštěvníků. Moc, moc si vaší práce vážíme.

Pavel Nohel a kapela ZYLWAR.

bandzone.cz/zylwar

zylwar.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Staré songy

(Luďa (ex Bigbitfest crew), 31. 7. 2011 12:33)

Pamatuji první verzi V netopýřím hnízdě. :-) Stejně tak jiné songy: Stařec, Slepí ptáci (?), Loutkové divadlo, Bumerang. (Těch se ale už na koncertech asi nedočkáme).

Zylwar se zpěvačkou? Zní to zajímavě pro jednorázovou akci. Natrvalo by mi zpěvačka k Zylwaru osobně moc neseděla.
Re: Staré songy

(wobrecz, 1. 8. 2011 13:06)

...z těch starých songů určitě sem tam zahrajeme Loutkové divadlo...takže i do budoucna se dočkáš...

zpěvačka???

(wobrecz, 25. 7. 2011 8:14)

mno já bych si to taky rád zkusil s nějakou šikovnou zpěvačkou...mohli bychom zkusit trio...:) ne ne stačí duo a ve studiu :)

Re: zpěvačka???

(pája, 27. 7. 2011 9:26)

... a mohla by zpívat třeba "já som malá žužužu..."