Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor se skupinou Zylwar

8. 1. 2009

Rozhovor se skupinou Zylwar

 

ObrazekKonečně Vám přinášíme rozhovor se skupinou měsíce srpna! Všem zúčastněným se omlouvám, je to jen a jen moje (čili Dědkova) vina, že mi sestavení a zaslání otázek trvalo tak dlouho. Ale všechno zlé je k něčemu dobré, díky prodlevě máme zase možnost nahlédnout se Zylwarem a jeho zpěvákem Pavlem Nohelem i do nového roku 2009. V rozhovoru se dozvíte spoustu zajímavých věcí, např. proč se skupina jmenuje Zylwar, odkud vlastně pochází anebo co na nás chystá ve středu 25. února…

Na úvod tradiční "zákeřná" otázka pokládaná skupinám měsíce: máte radost z tohoto titulu, jejž se Vám od nás, dnes již trochu historicky za měsíc srpen dostalo?


Titulu „kapela měsíce“ si vážíme převelice a je to pro nás další motivace pro další tvorbu, takže díky za to.

Když jsem studoval zdroje o Vaší historii, někde jsem se dočetl, že jste vznikli v roce 2003, ale někde taky že v roce 2004. Asi to souvisí s tím, že jste se nějakou dobu jmenovali jinak, nikde jsem se ovšem nedozvěděl jak. Takže jak, a jak to vlastně všechno bylo? A z jakého popudu jste následně zvolili právě název Zylwar, když Vás od samého začátku nebylo nikdy pět, ale jenom čtyři? 

Kdy byla první seznamovací zkouška, už snad ani nepamatuju, ale myslím, že koncem léta 2003. První písně začaly vznikat až v následujícím roce. Na názvu kapely jsme se dohodli až před prvním koncertem, na podzim roku 2004. Název je podle postavy Zilvara. Vyrůstal s otcem, který přišel ve válce o nohu, a vlastně o všechno, v chudobinci. Zilvar byl na první pohled grázlík, ale uvnitř měl dobré srdce. Měli jsme píseň „V netopýřím hnízdě“ a ta s tím tak nějak souvisela. Jenže Zilvar je běžné příjmení a v dnešním světě internetu by se nás dalo těžko dopátrat, tak jsme zaměnili i a v za y a w. Tak vzniknul ZYLWAR.

Vaše hudba mi připadá dost melancholická, atmosférická, tajemná. Proč neskládáte spíše veselé songy, máte z tohoto světa smutný pocit?

Snažíme se hudbu co možná nejvíce provázat s textem. Texty jsou taková moje osobní zpověď z reakcí na dění v dnešním světě. Ty reakce jsou veselé i smutné, ale pravdou je, že převažují spíše ty pochmurnější. Hudební podklad a aranže zase komponuje Vláďa, no a po několika letech se nám konečně podařilo naladit se na stejnou notu. Takhle to cítíme, jde to od srdce a tím pádem do toho můžeme vložit tu správnou energii a doufáme, že se nám podaří ji přenést i na posluchače. Ale jinak myslím, že jsme docela veselí človíčci.

Rovněž Vaše texty jsou velmi zajímavé. Uplatňujete nějaký osvědčený "stav mysli" pro jejich tvorbu? :-)

Většinou je to právě ta chmurnější nálada, proto jsou ty texty né moc veselé. Ale ta třpytka naděje tam vždycky trochu je.

Na svých stránkách máte spoustu zajímavých reportů či spíše příběhů, dle Vašich slov "dobrodružství“ z Vašich vystoupení. V jednom z nich popisujete, jak jste byli při cestě na koncert přímými svědky, když to motorkářský pár v plné rychlosti napral do osobního automobilu. Nehodu sice dotyční údajně přežili, ale nejsou i takové silné okamžiky inspirací pro Vaše texty, např. pro píseň Přes řeku? Obrazek

Tak tak, přesně tohle bylo inspirací k písni „Přes řeku …“. Tato píseň je sice vážná, ale se šťastným koncem. Inspirací může byt film i kniha, nebo dokonce i melodie, třeba z úplně jiného žánru, která ve mně vzbudí zvláštní pocity a na jejich popud vznikne píseň.

Máte za sebou natočení dle mého soudu vynikajícího EP ...od nás pro vás... . Jak se prodává?

No tisíce to nejsou, ale koho jsme nějakým způsobem zaujali, tak ten tu placku má. Nejde o to, prodat co nejvíc kusů, ale aby se to mezi lidi dostalo, a to dnes docela úspěšně umožňují např. profilové stránky kapel na bandzone.cz a podobně.

Za dobu své existence jste měli možnost hrát i s takovými veličinami tuzemského tvrdého rocku, jako jsou kapely Kern nebo Kreyson. Jaký to je pro Vás, relativně mladou kapelu, pocit, hrát po boku takových velikánů?

Klobouk dolů před těmito pány, ale my se snažíme podat co nejlepší výkon na každém koncertě, i kdyby přišlo třeba 5 lidí.

Chlapi, prozraďte, co děláte jako soukromé osoby: pracujete, studujete... moc by mne totiž zajímalo, čím se v životě zabývají lidi, kteří dělají takovou řekl bych dost "psychologickou"muziku - rozuměno v tom nejlepším slova smyslu. A klidně můžete i nesouhlasit s oním užitým přívlastkem...

Kuba a Vláďa studují ekonomku, Rosťa má zámečnickou firmu a já dělám ve strojnictví programátora CNC. Hudba je naším koníčkem a s tím co studujeme nebo děláme ani trochu nesouvisí. Jinak naši muziku ať si každý zařadí, nebo zaškatulkuje libovolně kam chce, souhlasíme s jakýmkoli použitým přívlastkem.

Na 25. únor chystáte koncert v Brně. Když jsem si pročítal historii Vašich odehraných
 vystoupení, tak jsem zjistil, že sice vydatně hrajete okolo Brna, ale v Brně samotném jste hráli snad jenom dvakrát, a to v Brooklynu... I složení kapel bude velmi zajímavé: Ynnity, Dark Gamballe...takže jedna hloupá otázka: jak moc se do Brna těšíte?

V prvé řadě bych chtěl objasnit „Zylwar a Brněnská kapela“. Každý z nás má jiné místo bydliště, ale všichni v okrese Brno, takže jsme napsali Brno, ale pokud chcete, tak Blažovice, Holubice a Viničné Šumice. Do Brna se moc těšíme, taky proto, že tuto akci sami pořádáme. Přizvali jsme kapely zvučných jmen, naše kamarády DG a Ynnity, akce se koná ve středu 25. února v klubu Metro music v centru Brna a všechny srdečně zveme.

A na závěr vyjdu z aktuality na bandzone.cz, kde jste zveřejnili Váš nový text Volným pádem. Takže - jaké jsou Vaše plány pro rok 2009, kam se v něm Zylwar řítí a ukáže opět, stejně jako loni, "co v sobě, co v sobě má"?

Ještě více energie, ještě větší tlak z beden do publika, ještě více emocí, prostě posunout to zase někam dál. Do léta bychom chtěli stihnout natočit další minialbum.
Přijďte a uslyšíte a taky uvidíte…


Díky, s pozdravem Pavel a kapela Zylwar.

Rovněž my děkujeme za rozhovor.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář