Jdi na obsah Jdi na menu
 


“HUDBA LÉČÍ DUŠI, NEJEN SKRZE UŠI”

říká v rozhovoru pro náš web kytarista kapely ZYLWAR, rokenrolník Wobrecz, a nejmenovaný fanoušek na adresu Zylwaru dodává:

“ZPÍVÁ BABA A MÁ TO KOULE!”.

Po interview s Pavlem Nohelem, bývalým frontmanem Zylwaru, jsme požádali o rozhovor taktéž pana Michala Wobrecze Ondráčka, pozůstavšího kytaristu a pěvce. V jeho odpovědích je všechno: faktografie, emoce, muzika.img_3470.jpg Ta především. “Šifrovaný” výčet oblíbených skupin jsem sice musel s vypětím sil a vypitím piv celkem složitě dešifrovat, ale docela mne to bavilo (i to pití piva).

Wobreczovo závěrečné heslo (viz níže) evokuje dojem starodávné ruské slovní hříčky “Miru Mir!”, ale to je nadmíru v pořádku, protože Zylwar se jak známo s ruštinou neminul - což ovšem začalo dříve, ještě za Nohela a Krčka.

Nedávno však nastal velký třesk, který má sympaťák Wobrecz stále před očima, jak koneckonců dokazuje následující článek.

Big Bang!!!

Ahoj, Wobreczi. První otázka je nasnadě – co Ti jako první proběhlo hlavou, když Ti na zkoušce Pavel Nohel oznámil, že končí v Zylwaru?
Jo tak to vidím stále před očima...čekám na Pavla před zkušebnou, jako vždy s úsměvem a dobře naladěn na zkoušku, těšíc se jak zrovna vyzkouším nové vychytávky v pedalboardu, no ale než jsem stačil vybalit svý pádla, postávaje nad sedícím Pavlem ve zkušebně a kecajíc o tom jak si kdo užil vánoční svátky, mě najednou Pavel uzemnil...Jo doslova jsem si musel sednout, když mi to řekl, když to vyřkl, to o čem se furt všichni muzikanti bavíme, že to prostě může kdykoliv přijít, ale že bez muziky zároveň nemůžeme být, jak se to v tobě všechno zmítá, a najednou je to tady. No poté co mě to posadilo, tak jsem se rozesmál, že to je tady, a v hloubi duše jsem si řikal "ty woe ať je to joke, jen novoroční joke". No nebyl. A první co mi proběhlo hlavou bylo velké KONEC ZYLWAR ...bez Pavla to není Zylwar, Pavel je Zylwar! ...konec, tímto končí kapela...

Uf. Tak teď navazující, trošku obtížnější „vaprós“ – vzpomeneš si ještě, kterou desku nebo písničku sis jako první po takto oznámeném konci frontmana pustil, a měla její nálada souvislost s Pavlovým odchodem?
To vím zcela jistě že vůbec netuším co jsem poté poslouchal. Vím, že to nebyla žádná konkrétní deska, pouštím si většinou shuffle z přehrávače, kde mám stabilně natahaný cca 14 GB muziky, kterou aktuálně poslouchám. Ale co vím určitě, že mi tam skočila od Zylwar Překonat strach a já si říkal, to je hustý, to už nikdy nebude, Pavel prostě odešel z kapely tak rychle, že jsem vlastně ani netušil, že poslední společnej koncert jsme dali v Chornicích, což je rodná víska našeho bicmena Kuby. Do poslední chvíle nikdo netušil, co se stane během týdne. Myslím že Pavel v Zylwar urazil života díl, a že byl možná trochu moc v zajetí vlastní kapely, což ho drtilo. Tolik asi k jeho odchodu.

----------------------------------------------------------------
Urazil jsi života díl
Jsi v zajetí
To prokletí tě drtí
Pavel Nohel, Překonat strach, Zylwar, CD ...jen tak si pískej..., 2014

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Možná jsi s odstupem času zvažoval, jestli má Zylwar bez Pavla vůbec pokračovat nebo ne. Ve hře byly asi tři základní varianty: skončit, pokračovat ve třech anebo najít nového zpěváka.
Přesně tak, první týden jsem věděl, že Zylwar skončil, prostě jsem si říkal že to je jasný, ale kluci z kapely, především basman Majkl přišel s návrhem neskončit, ale pokračovat. Koneckonců Pavel mi to sám navrhl, ať hrajeme dál ve třech. Jo ve třech, to je sice hezký, jednoduchý, ale já měl v hlavě jedno velký ALE ...to ale je to co podle mě dělá Zylwar ZYLWAR, a tím je prostě tzv. souhlas. Tím mám na mysli dvojhlas, kterej se nám vždy skvěle osvědčil, kterej máme skvěle udělanej a kterej by mi v kapele tím pádem děsně chyběl. Tak řikám OK, pojďme teda najít někoho na post zpěváka, ať můžeme dát dvojhlasy tak jaxme u Zylwar zvyklý OK?

Nakonec se Zylwar možná trochu překvapivě rozhodl nikoliv pro zpěváka, ale zpěvačku, a sice pěvkyni Lenku, která dříve působila ve známé skupině Chaos In Head. Mně osobně se tato „odvaha“ líbí, neboť změnu tohoto typu jsem navrhoval i ve své době nečinnému Kernu.
Co se týká Kern, tak tuhle skvělou kapelu vnímám od útlého dětství, kdy jsem jako malej kluk číhal za plotem letní noci, na které Kern hráli, a v pozdějších letech se i dostal pod podium této legendy. Vzpomínám na charisma, který na mě sálalo z celé kapely, především pak z mistra Kronka. Z jeho odchodem pro mě už nebyli Kern takový jako dřív, ale to neznamená že nebudou jiní, pro někoho třeba lepší, tak jako vnímám třeba já Arakain před Brichtem a po...prostě Metalmorfoza mi otevřela uši! Takže Kern mají teď od loňska nového zpěváka (Michal Konečný, le.jpgtéž Regon, Gong – pozn. red.), mně osobně se moc jeho projev líbí, musím říct že více než jeho předchůdce (Pavel Vacek – pozn. red.), toť můj názor. Věřím že každá kapela procházejíc těmito změnami si zaslouží být poslouchána dál a ne zavrhována, protože každej člověk má šanci ukázat co v něm je a oslovit tak třeba další lidi, a předat tak radost z toho co má rád, co dělá ve svým volným čase, čím žije.

Můžeš nám novou zpěvačku trošku blíže představit? Určitě si to jako žena zaslouží... Dočetl jsem se například, že na Bandzone má jako fan přezdívku „Vichrica“, což vyznívá velmi slibně.
Jistě že můžu, ale jen částečně, Dědoušku. Prostě jsme rozhodili síť, do které se chytla Leňa. Když se nad tím teď zpětně zamyslím, jsem rád, že jsme vůbec šli do pokračování kapely. Nechci dělat něco co kapelu nebude posouvat dál, chci někam směřovat, chci dělat nový věci a zdá se, že Leňa je na správným místě. Kapela může posunout hranice své tvorby do koutů, které třeba posluchači Zylwar neznají, a myslím že mohou být příjemně překvapeni. Na Vichricu se budeš muset zeptat Vichrici, nicméně jestli můžu použít, citovat, jednoho z fanoušků našeho posledního koncertu: "Zylwar mě velice překvapil. Zvláštní - zpíva baba a má to koule".

Vašeho dubnového koncertu v Brooklynu jsem se sice nezúčastnil, ale ohlasy jsou údajně příznivé, je to tak? A jaký máš z vystoupení Ty osobně pocit?
To byla velká party, konkrétně křest nové desky spřízněné kapely Pangram, se kterými sdílíme zkušebnu, a kteří právě vypustili do světa skvělou novou desku 4 v 1. No a samotnej koncert? Pocit mám neuvěřitelně ucelenej a pevnej, jakoby to nebyl vůbec problém dát si první koncert s novou frontwomankou. Hodně jsme před tím Brooklynem dřeli a zjevně se to vyplatilo. Jak řekla jedna fanynka: "Dámo a pánové, vynikající večůrek! Nová zpěvule má naprosto úchvatnej hlas a je tuze sympatickou osůbkou!" ...a s tím my se naprosto ztotožňujeme!

Wobreczi, co bude dál? Neobáváš se po odchodu Pavla Nohela, který byl v Zylwaru i výraznou autorskou osobností, lehkého útlumu v přílivu nových skladeb? Čímž ovšem rozhodně nechci naznačit, že bys třeba Ty osobně neuměl nic složit. ;-)
Pavel je studnice neuvěřitelných pure songs, které mně doslova berou dech zejména pro skvělé texty, které mě neustále překvapují, baví, a stále v nich objevuji krásu českého jazyka. Hudebně a skladatelsky asi nejvíc a nejblíž člověk, se kterým jsem měl tu čest být nablízku. Myslím že se ještě máme nač těšit, Pavel rozhodně není člověk, který by pověsil muziku na hřebík. Autorsky jsme se na posledních dvou deskách s Pavlem hudebně podíleli více méně stejným dílem. Texty teď budou jiné, ale myslím že pokud hudba i slova vycházejí ze srdce, musí to fungovat, to prostě poznáš.

Takže nové CD, první bez Nohela, je tedy v plánu...? Zatím jsem se dočetl to, že v tomto roce připravujete nový videoklip.
Nové CD bylo v plánu, částečně už i vznikal materiál na novou fošnu...to vše před velkým třeskem. Teď bychom samozřejmě chtěli zapracovat na nové desce, ale vzhledem k událostem se to malinko odsune...Nápady máme, máme jich dost...Teď se ale naplno věnujeme jak jsi správně podotkl novému připravovanému videoklipu na jeden ze songů z poslední desky Zylwar "...jen tak si pískej..." Audio stopu máme již připravenou, přezpívanou Leňou a mnou. Na klipu s náma spolupracuje CyberOlas z kapely Rhodian, který klip režíruje a společně s námi scénografuje. Klip bude hotový věřím že do léta.

Jakým směrem se vlastně bude sound Zylwaru bez Pavla ubírat? Nastane změna? Anebo bude poměrně charakteristický styl kapely zachován?
Odpověď nalezneš ve všech předchozích odpovědích :)

Řekni mi prosím jednak nějakou kapelu, která Tě zaujala v poslední době, a jednak nějakou kapelu, která Tě zaujala na celý život. A nemyslím tím Zylwar...
Celý můj život je od narození provázenej rokenrolem a tak je ze mě teď takovej rokenrolník. Vyrostl jsem na LPčkách a kazetách a magnetofonových páskách Led Zeppelin, Queen, Schelinger, Tři sestry atd...Ale nejvíc jsem ulítl v deseti letech na kapele Nirvana, což mě drží dodnes. A v poslední době mě oslovuje spousta kapel. Jsem otevřenej téměř všemu, od Prodigy, přes HC, punk, folk, až po metal. Ale co miluju hafo moc jsou Foo Fighters, QOTSA, Killing Joke, Bush, Deftones, SFU...z českých kapel nejvíc K25A, Koller, WV, 1N54N14 (zkratky: Queens of the Stone Age, Six Feet Under, Kurtizány z 25. Avenue, Wanastowi Vjecy, Insania – pozn. red.). Všechna hudba je pro mě nesmírně inspirativní a každej rok se těším, kdo nebo jaká kapela, bude mít nějakou novinku, která mě osloví, a díky které je můj život tak skvělej. Díky hudbě. Hudba léčí duši, nejen skrze uši.

A z trochu jiného sudu – jak se těšíš na EURO? Máš radost, že Tvůj „dvojník“ Tomáš Rosický by měl být podle posledních zpráv připraven? ;-)
Já jsem uplnej fotbalovej analfabetik, když už tak se koukám na hokej, to je takový pro mě více svižnější. Pokud je Tomáš připraven, věřím že je to pro ČR na EURO dobře.  

Wobreczi, chceš ještě něco dodat? Resp. nechceš si sám položit nějakou otázku, kterou Ti ještě nikdo nepoložil, ale na kterou bys rád odpověděl? Máš prostor.  
PEACE, LOVE, EMPATHY.

Jménem našeho webu METAL-LINE Ti, Michale, děkuje moc za rozhovor Dědek.

 

POST SCRIPTUM:

Legrace byla i při závěrečné autorizaci. Normálně to sice k autorizaci neposíláme, ale Wobreczovy odpovědi byly natolik vrstevnaté, že jsem prostě musel. A vzápětí přišla odpověď:

“Zdar Dědoušku, je to cajk až na jednu poznámku - SFU je Six ne sex.“

Pročež mi nezbývalo než Michalovi odpovědět: „Ty vole, já tam fakt napsal sex! A to mám doma od nich DVD... to je vidět, na co myslím.“

Takže – myslete prosím na hezké věci, a jestliže Vám tento článek udělal radost, pak práci čest! Vlastně, v práci v šest! Vlastně JOB : SIX, a úplně správně je to JOB : SEX!

Váš ML.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:D

(Kačen, 15. 5. 2016 8:32)

Wobreczu, šekuju za citaci :D Jak jsem posléze dodala, držte se Lenči. Ta kočena má fakt hlas jako zvon, a jakkoli byste chtěli mít pochybnosti, Zylwar neskončí! Běda vám! :D
Tak za týden u nás na hřišti :)

Moc pěkný rozhovor :)

(Kubisson, 11. 5. 2016 9:08)

Pěkně pěkně. Hezký zvuk.