Jdi na obsah Jdi na menu
 


10.11. 2010 - Orfell, Zylwar, Tainted - Brno, Melodka

20. 11. 2010

...KDYŽ PROŽIJEŠ JUNOVRAT

aneb

MULTIRANDÁL NA MELODCE

Report / Zylwar, Orfell, Tainted / středa 10. listopadu 2010, od 20.30 h. / Brno, Melodka

Motto:
Zylwar v nejvetsi a neznicitelne sile!... Jsem hodne nadseny z koncertu. Kubba vynikajici, hodne se zlepsil a jeho lehkost na podiu je proste skvela, Wobrecz je talent jak prase, to co sklada a jak to hraje se mi neuveritelne libi(i zpev!!!), Krystof me posadil na prdel, jeho nadhled a absolutni skromnost za bicima me dostavaji (vsichni vime, ze zahraje jak Weckl, ale hraje tam to co patri, energicky drzi rytmus a pridava songum 300% na energii a je neuveritelne presny a jeho hrani hlavne oceni opravdove muzikanti, kteri vi, ze dvojslakpa a miliarda rytmu nedelaji bubenika) a Pavel... Klobouk dolu, zhrubnul ti hlas, drzis dobre i pasaze jemne (viz Rhodian cover, moc povedeny) a vubec, jsem rad, ze jsem nakonec odesel, divam se nesobecky na vec a vidim, ze to celkove velmi velmi prospelo, dostali jste vsichni novou chut pracovat a je to videt. Jsem rad, moc, stasten jsem :) Brzy zase ahoj a predevsim, energie je dulezita a nezapominat, ze hudba musi obsahovat hudbu, ale to vse tam mate. Jsem na vas pysny. Juno

(zdroj: bandzone.cz/zylwar, sekce Názory, 12. 11. 2010, 23:19:55)

Tak, a co já teď můžu ještě víc psát?

Crossovermetalcorerockpopový večer, hlásaly vtipně internetové plakáty a stejně tak pak i vstupenka, připomínající zazděnou housenku (kterýžto příměr drze odvozuji jednak od úzkého tvaru lístku a jednak od grafického pozadí). Koneckonců, s tou housenkou nejsem úplně vedle, protože jedna z novinek Zylwaru se jmenovala Hmyzí sen (pro melancholické romantiky, kterým hmyz příliš nevoní, doporučuji raději interpretaci Mizí sen). 

Sen však teprve začínal, a to jsem ještě netušil, že během krátké doby budu mít pocit, zda se mi to nezdá: na koncert totiž dorazil jeden z nejlepších kytaristů této země, dnes již bohužel vlastní „vinou“ spíše bývalý kytarista, Vladimír Juno Krček (ex-Zylwar, t. č. Česká medicína). Měl jsem to štěstí být s ním v kontaktu v průběhu koncertu, a tak jsem slyšel, jak říkal, že mu to (rozuměno hraní) chybí, a z rozhovoru vyplynulo, že se jednou vrátí, načež jsem mu opáčil, ať se vrátí dřív, než mne bude muset z něčeho léčit. Juno odvětil, že mne nejdřív vyléčí a pak půjdu na jeho koncert, což bylo fajn, avšak při poznámce týkající se onoho léčení, a sice že jeho specializace je neurochirurgie, jsem přeci jen trošku zpozorněl. :-)

Jako první to o hodinu později oproti plánovanému začátku (nevím, komu mám z tohoto pohledu nadávat víc, zdali zylwarovským pořadatelům, anebo zylwarovským fanouškům, kteří chodí zásadně „včas“) rozpumprlíkovala bimg_3280.jpgrněnská, dle vlastních slov heavy-popová skupina ORFELL. Hmm, těm škatulkám nevěřte, muzikanti jim vůbec nerozumějí – Orfell není heavy pop, Orfell je solidní melodický tvrdý rock. Sakra, teď mne napadá - není to vlastně totéž? Bandzone.cz/orfell.

Orfell je přesně ona banda, která dne 25. 5. 2010 porazila Zylwar v soutěži hudebních skupin zvané RockMatch (neplést prosím s RockMax ani s ROCKMAG). Tento šestičlenný orchestr, vybavený zbraní více než zákeřnou, totiž dvěma krásnými a schopnými děvčaty Adélkou a Vlaďkou (navíc ta vražedná aktuální kombinace: brunetka a blondýnka), zajistil velmi příjemný start do vesmíru.  Když to vezmu zpětně tak nějak kolem a dokola, v churavé paměti mého mobilu mi zůstaly songy typu Kolem dokola, hitovka Instrumentálka (pardon, přesně naopak; mimochodem, to cvrlikání klavíru je úžasná aranž!), Žádný osud, ploužák Vyhaslá láska anebo novinka Jesus, přičemž závěrečný „bonus“ v podobě panenské vsuvky Run To The Hills byl jistojistě solidní horský vrcholek. Onen předchozí cover komentovat nebudu, protože jsem tradičně nepoznal, od koho je. :-)

Drobná poznámka: Vlaďko,  jak jsem se Ti trefil mezi oči, za to se moc omlouvám. Myslím samozřejmě trefu mikrofonem. A na fotce. Původně jsem ji chtěl vyřadit, ale pak jsem si říkal, že ne, že se na mne zase tolik zlobit nebudeš. :-) 

Neidentifikovatelný ZYLWAR. Co k chlapcům říci? Původní sestava kolem Pavla Nohela byla během několika let rukou osudu zcela rozprášena, takže bubeníka Rosťu Lužu nahradil Kryštof,  Juna Wobrecz, a jistého bezejmenného basáka již kdysi dávno Kubba Frank. Pavel v tom zkrátka asi umí chodit – hm, že by Nomen Omen?

Již před-koncertový nádherný pokec právě s Kubou Frankem (chlape, Ty máš větší přehled o pivu než já, a to už je co říct! :-) a taktéž s Pavlem Nohelem mne skvěle navnadil, a musím v kontextu tomto deklarovati, že vnady já moc rád. img_3316.jpg

Zylwar nám těch vnad na dnešek nachystal hned několik: kromě skoronovinky Stín letících mraků též již zmiňovaný Hmyzí sen (ty samply na začátku mne krapet vystrašily, ale pak je naštěstí někdo uhasil), a taktéž jednu polonovinku, a sice cover „spící“ skupiny Rhodian. Když Nohel zařval Jisatsu saakuru, myslel jsem, že po mně jde Yakuza.  Skladba byla zařazena do repertoáru skupiny Zylwar právě z toho důvodu, že nový bubeník pochází údajně z Rhodianu. Navíc byla písnička věnována zpěvačce Rhodianu Martině, která inkognito zářila v publiku (viz příslušné foto; poznámka: Martino, děkuju moc, že když se mi první fotka nepovedla, dokázala ses na mne usmát ještě jednou).

A taky opětovný start do vesmíru v podobě Rakety, a na samotný závěr splněné přání i bez letící Komety: přítomný divák Juno na vyzvání kapely vystoupil na pódium a ve své mateřštině si zapěl jeden starší song (ačkoli nejskalnější fans s humorem pokřikovali, ať dá novinku Hmyzí sen :-). Na Melodce v tu chvíli vyšlo slunce, a věřte mi, že nebylo ledové.  Když napíšu, že jsem měl na krajíčku, budu vypadat, že nejsem chlap; když to ale nenapíšu, nebudu chlap. Tak to píšu - měl jsem na krajíčku. Ale i přesto jsem mačkal spoušť jak sviňa (viz fotogalerie). Juno, ty zatracenej neurochirurgu, díky!

Středeční Melodka měla i svého takřka zahraničního hosta. Šumperk totiž leží v Jeseníkách, a Jeseníky leží u hranic. A ze Šumperka pochází crossover-metalová, anglicky zpívající formace TAINTED – bandzone.cz/tainted. Jejich půvabná klávesistka Radka „Twiggy“ Janíčková postávala před začátkem samotného koncertu u barového pultu dva metry ode mne a můžu Vám říct, že jsem měl co dělat, abych si nezapomněl objednat pivo. :-)

No tak pak jsem si ho teda objednal a poslouchal Tainted, pro mne absolutní novinku. Tihleti pošpinění, poskvrnění, zhanobení a znečistění (proboha, aby nedošlo k omylu, jenom za pomoci slovníku překládám) duněli prvnímimg_3326.jpg a posledním patrem Kounicova Stadionu jako kanonáda explozí na Blízkém východě, a pokud by se chtělo čirou náhodou někomu už spát, kterákoli pecka alias granát značky Tainted by jej spolehlivě vzbudil, anebo spíše vůbec nenechal usnout.

Detonovaly prdy jako Stainless (to je ovšem ale mimořádná kompozice, včetně geniálního frázování zpěváka) nebo Legacy, a taky skladba označená jako „Islám“, jejímž pravým názvem si ovšem bohužel nejsem jistý. Třebaže publikum se v pokročilou hodinu již částečně vylidnilo, kapela předváděla mistrovský výkon. Možná za to mohli několikeří věrní fans, kteří ač v úsporném počtu, dokázali na Melodce rozpoutat takový kotel, že jsem se v něm vařil i já, třebaže stojící vedle.  Navíc zpěvák vypadal trochu jako můj kolega z práce, což mi v nokturnálních minutách decentně zvýšilo tlak.  

Velmi mne zaujala formulace charakteru hudby přímo z úst kapely, a tak si dovolím citovat z webu tainted.cz:

V základu rytmická, jednoduše melodická, tak by se dala charakterizovat tvorba skupiny. Žánrově nic určitého, nejvíce se ale hudba TAINTED blíží žánru crossover, metal, hc, industrial, gothic. Z experimentování s rockovými styly, vznikl časem crossover, námi pojmenovaný Industrial core. Shrnuto: jednoduchá hudba se vzdušným partem bicích, ostrými kytarovými riffy, celkově podbarvená klávesami a texty v angličtině. Na tvorbě kapely je znát inspirace jak elektronickou tak ryze kytarovou hudbou. To vše je skloubeno nenásilně a bez zbytečné snahy o jakoukoliv pseudooriginalitu, tak aby byla v hudbě zachována přitažlivá jednoduchost. V roce 2005 jsme vydali na vlastní náklad demo CD Experimental, v lednu 2008 vychází u Cecek Records již studiové eponymní album. Působištěm kapely je klubová a festivalová scéna. Kapela funguje od roku 2002 s pár proměnami sestavy. Jejím domovem je okolí Šumperka.

No a to je všechno. Vlastně úplně ne, máme k dispozici dva bonusy, ve znamení Petr a Pavel.

Petr (Dědek):
Jo a to si na triko nevezmu, abych tomu neudělal reklamu: Zylwar má úúúúúplněnovýdresy, plánuju, že koupím ten růžovej. Mrkněte na nádhernou fotečku na bandzone.cz/zylwar.

Pavel (Nohel):
Laďosi, díky mnohokrát. To vše je i tvojí zásluhou (teď nemyslím odchod). Ty tisíce hodin strávené bádáním, ale i hádáním, ty desítky vyzkoušených kytar a aparátů myslím, že stály za to!!! Teď to je možná zase trochu jinak, ale myslím, že to je dobře a že to tak má být, že každej novej článek do toho dá to svoje. Zapadnout do všednosti a stereotypu pro mě nemá smysl, a myslim, že i pro ostatní. Tak ještě jednou díkydíky, ať se ti daří a zase přijď s nama zabékat Pavel.

(zdroj: bandzone.cz/zylwar, sekce Názory, 14. 11. 2010, 10:12:30)

Tenhle článek - zdroj: Dědek, METAL-LINE, sekce Reporty, 17. 11. 2010, dopsáno 14:21 (korektura dokončena 16:51, samozřejmě s pivními přestávkami).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Omluva

(Dědek, 11. 12. 2010 11:30)

Čauky, tak to se moc omlouvám, zřejmě jsem to v důsledku piva nějak popletl... Tímto jest to vlastně opraveno. Jinak velký dík za tento Tvůj (Váš) dík, já si taky strašně moc vážím téhle krásné reakce na report. O tom myslím je Bigbít. Zdraví Dědek.

oprava

(Viktor (orfell), 5. 12. 2010 0:25)

Čaues, skladba Jesus je nejstarší vál z toho co jsme hrálil, to není novinka :-) Akorát byl jako přídavek. Ale velké díky za recenzi, moc si toho vážíme.