Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvoj report - 21. a 25.dubna 2009 - Melodka

27. 4. 2009
HLASITÉ A SYTÉ VEČERY
VE ZNAMENÍ MELODKY

aneb

JAK SE STALO, ŽE JSEM VIDĚL
ZYLWAR DVAKRÁT1) RockMatch - ZYLWAR, COCKTAIL, LIDOPOP / úterý 21. dubna 2009, od 18.30 h. / Brno, Melodka

2) Křest nového CD CRATE + ZYLWAR, FREE FALL / sobota 25. dubna 2009, od 18 h. / Brno, Melodka    


Kratinký úvod

Melodka je můj nejoblíbenější hudební klub. Ne že bych Favály, Brooklyny, Bigbíty a všechny další obdobné prostory neměl rád, ale Melodku mám hned za barákem, a to je mi mimořádně sympatické, jelikož belhat se v opojení, samozřejmě v jakém jiném než hudebním, zpět domů přes půlku města anebo pět kročejů je přeci jen rozdíl. A tentokrát jsem se vydováděl hned dvakrát, což jsem ovšem ještě na začátku týdne netušil, protože druhé vystoupení Zylwaru se seběhlo tak nějak nečekaně a natolik bleskurychle, až jsem byl vůbec rád, že jsem ctěnou účast této mimořádné kapely stihl vůbec zaregistrovat.  

Večer první

Čímž jsem prozradil, které že to lákadlo mne na obě akce přivedlo. Partě Zylwarově se v poslední době skvěle daří, jsou nejen kapelou živou, ale i velmi soutěživou, a navíc vyhrávají, co se dá. Po prvním vítězství "kdysi" v únoru v projektu RockMatch stačili nedávno zvítězit v Praze v semifinále soutěže Šíba Music Chance a postoupit doObrazek finále, které proběhne 20. června, a nyní přidali do třetice vavřín opět rockmatchovský. A já mohu jen podotknout, že z toho, co jsem viděl, totiž obě kola RockMatche, jsou úspěchy Zylwaru naprosto zasloužené.

Výborné nasazení, skvělá hudba, show jako prase, která vás dostane do waru, to je progressive / hard rock/ crossoverový Zylwar. Hudební pecky typu Nažmu na kurok, Přes řeku, Volným pádem nebo novinková Ledové slunce (snad jsem ten název nepopletl), to je zdařilá vizitka geniální kreativity téhleté skromné partičky (ilustrované těž originálním spojením češtiny a ruštiny v některých skladbách), kterou hudba zjevně děsně baví a která i přes značné vytížení jednotlivých členů v soukromém životě (dva studují vysokou školu) dokáže chrlit jeden excelentní nový song za druhým. Už se moc těším na nové CD, které bude band točit v červenci ve studiu Šopa v Lipově. Jenom bych si dovolil nesouhlasit s názorem Zylwaru vyřčeným v jistém rozhovoru, že natáčení miniCD, nebo chcete-li EP, jim připadá pro fanoušky stravitelnější. To chlapci není pravda, protože když ten kotouček už po čtvrté písničce končí, tak pro mne osobně je to tedy dost nestravitelné... :-) Přimlouval bych se za natočení CD o standardní stopáži, ale chápu, že je to taktéž otázka financí. No v každém případě díky moc za budoucí desku, ať už bude trvat jakkoli dlouho, hlavně ať už netrvá moc dlouho, než bude vydána :-).

Jak již prozrazeno, strhující výkon Zylwaru v aktuálním kole RockMatche, a potřebná fanouškovská základna způsobily, že skupina porazila dva zbylé účinkující, třebaže jejich výkony byly také vynikající. Podotýkám, že tyto skupiny jsem narozdíl od Zylwaru viděl vůbec poprvé.

Jak hudebně, tak početně překvapil brněnsko-vyškovský Cock-Tail, který čítá celých šest muzikantů, včetně netradičního saxofonisty a hráče na "tam-tam", přesněji bongo, a tím pádem se nejedná ani tak o klasickou skupinu, jako spíše o malý orchestr, který svůj styl označuje jako pop grunge, což následně upřesňuje tak, že hraje něco mezi Mňágou a Nirvanou. Z tohoto hlediska je tedy název kapely více než přiléhavý.

Musím říct, že živé vystoupení Cock-Tailu mělo potřebný drajv, muzika působila zdravě rockově, ale současně s výraznými melodickými nápady, prostě dostatečně pestře, ale přitom konziObrazekstentně, byl to tudíž velmi příjemný otvírák úterního večera. Já navíc miluju zvuk saxofonu, tudíž jsem byl potěšen i z tohoto hlediska, navíc ten saxofon byl opravdu strašně krásný... :-) I Vy můžete uzřít jeho nádheru v rámci pořízených snímků, a věřte, že fotit tolik lidí na pódiu byla fakt docela fuška... A pakliže chcete uzřít hudbu, můžete tak učinit prostřednictvím bandzone.cz/cocktail.

Ke Cock-Tailu ještě drobnou perličku: když moderátor kluky představil ve smyslu tom, aby přítomné dámy zbystřily pozornost, protože jsou nezadaní, od stolu za mnou se mohutným dívčím sborem ozvalo nesouhlasné "Nééééééééé!", až jsem málem ohluchl, třebaže produkce ještě nezačala. No a pak se v těch ženách a moderátorech vyznejte, že?    

Jak se říká, příroda směřuje k rovnováze, a zřejmě proto byl druhý účinkující pouze tříčlenný, na výborném hudebním projevu to ovšem nebylo nikterak znát. Brněnská trojice s vtipným názvem Lidopop, vzniklá v roce 2007 na troskách známých brněnských útvarů Narvan a Ultrazvuk, ovšem nehraje pop, ale dle vlastních slov rock-pop. Z pódia Melodky se valila řízná, svěží muzika, která dobře navázala na předchozí projev Cock-Tailu a připravila dobrou atmosféru pro závěrečný Zylwar. Svoji podukci osvěžil Lidopop na samotný závěr jednou převzatou věcí, kterou jsem tradičně nepoznal, a když mi přísedící na můj dotaz bez problémů vychrlili, že se jednalo o skladbu skupiny The Verve (snad jsem to opět nepopletl), tak jsem konečně pochopil, že ze mne hudební publicista asi nikdy nebude.

Kdož chcete vyslechnout ukázky tvorby Lidopopa, učiňte tak na bandzone.cz/lidopop, kde si také v rubrice Info o kapele můžete přečíst vtipný slogan, kterým se sama charakterizuje: Hodíme se všude!, což zkrátka hovoří za vše.

Na úterním večeru mi bylo sympatické i to, že všechny tři zúčastněné celky dokáží zpívat česky (anglické a ruské výjimky potvrzují pravidlo), a to já mám moc rád.

Takže bez ohledu na skutečnost, že vítěz mohl být jen jeden, všem skupinám velký dík za jejich bravurní výkony a za nádhernou náladu, kterou na Melodce ten den vytvořily. Vivat hudba!

Večer druhý

Zjistil jsem to někdy ve čtvrtek (?). Z programu na křest nového CD skupiny Crate vypadli Proximity, a tak byl náhradou povolán spřízněný Zylwar. Čímž bylo jasno, že hokej nehokej (ten sobotní večer hrála česká hokejová reprezentace svůj úvodní zápas mistrovství světa s Dánskem), na Melodce zase nebudu chybět.

Tentokrát jsem se dokonce stihl na koncert jakž takž připravit, neboť jsem prostřednictvím Bandzone vyslechl písně jak "krejťáků", tak uherskohradišťské formace Free Fall, a pod vlivem tohoto "výslechu" jsem se na akci začal těšit ještě víc, protože obojí hudba mne poměrně zaujala.

Vstupné bylo znovu velice příjemné (70 Kč, v úterý 50). S dobře vychlazenou starobrněnskou jedenáctkou jsem usedl na lavici, z níž jsem měl perfektní výhled, a čekal na prvního vystupujícího, kterým byl můj milovaný Zylwar. Změna je život, a tak zatímco v úterý Zylwar produkci uzavíral, nyní měl tu čest ji celou rozpálit.

A rozpálil ji věru zdařile! Sypal to do fans stejně dobře jako v úterý, ba možná zase ještě o trošku lépe - tahle kapela se prostě neustále zlepšuje. Vystoupení bylo sice nuceně přerušeno z důvodu výměny prasklé struny kytaristy Vládi Krčka, ale oprava naštěstí netrvala dlouho (tak to víte, hned přiběhl osobní technik a... :-) no pochopitelně že si Vláďa strunu vyměňoval sám, zatímco basák Kuba Frank si požitkářsky ustlal na pódiu - viz fotogalerka (fotky jsem se narozdíl od úterý rozhodl tentokrát pořizovat spíše bez blesku, aby vypadaly jinak, takže jsou sice tmavší, ale daleko barevnější a myslím, že i atmosféričtější).

Čili jsem se hezky pochválil a můžu pokračovat v reportu :-).  

Přerušení nijak nepoznamenalo báječnou atmošku, která v klubu panovala, snad jen těch lidí mohlo být trošku vObrazekíc, ale zase na druhou stranu, prázdno rozhodně nebylo.

Značně příjemným překvapením bylo vystoupení metaldoomové party Free Fall, jež na naší scéně působí od roku 1995. Anglické texty (bohužel...), přítomnost mj. ženského zpěvu, atmosférická doomová nálada, paráda. Zážitek jako hrom, včetně jednoznačně kladné odezvy publika (stejně jako předchozí Zylwar), inu velmi milý hudební prožitek, pod jehož vlivem jsem se rozhodl zakoupit zatím poslední CD souboru nazvané Garden Of Depression, a pokud vím, nebyl jsem v tomto svém počinu sám. Myslím si, že název alba je sám o sobě geniální a skvěle vystihuje charakter a atmosféru produkované muziky. Takže jediné, co mohu kapele "vyčítat", jsou ony anglické texty, ale zase na druhou stranu musím uznat, že angličtina se k tomuto typu hudby hodí zřejmě víc než čeština. Jsem moc zvědav, co ve mne album zanechá, živé vystoupení Free Fall ve mne každopádně zanechalo pocity nadmíru příjemné, a kdo se chce o souboru dozvědět více, může navštívit buď bandzone.cz/freefall, anebo oficiální web kapely www.free-fall.cz.

A po řežbách Zylwaru a Free Fall již nadešel čas pro hlavního účinkujícího, oslavence s novým CD, brněnskou smečku Crate. Ta svůj styl označuje jako hardcore - alternative (bližší informace o Crate: například bandzone.cz/crate).

Přiznám se, že hard core není můj oblíbený styl, ale v případě Crate se skutečně jedná o hard core s alternativními vlivy, řekl bych takový jemnější hard core - snad mne kapela za tuhle nálepku nepřizabije - přičemž ovšem slovo "jemnější" rozhodně neznamená, že by muzika Crate nebyla dostatečně tvrdá a řízná, naopak. Třebaže tedy nejsem corovým nadšencem, skupině nemohu upřít drajv a muzikální invenci, a Obrazekrozhodně nepochybuji o tom, že čerstvé CD s názvem Broken Society and Too Many Lies bude mít u příznivců tohoto žánru mimořádný úspěch.

V průběhu vystoupení samozřejmě došlo i na nezbytný křest novorozence, kterého se ujali chlapíci ze Zylwarovy partičky, a tak Melodkou ten sobotní večer stříkala nejen kvalitní hudba, ale též obligátní "šampaňské" (i když, zažil jsem už i křest se slivovicí, a to také nebylo špatné :-).

Zajímavostí bezesporu je, že v jedné písničce nového alba (Zlý rady) si jako host zapěl rovněž Pavel Nohel ze Zylwaru, a tak to spřízněné duše vystřihly i naživo na Melodce. Pěkné, moc pěkné!   

Crate předvedli výkon zcela odpovídající důstojnosti atmosféry oslav nového CD, totiž výkon nadmíru dobrý, a po zásluze sklidili ovace přítomného publika. Parádním způsobem tak uzavřeli sympatický hudební večer, který zůstane v paměti dlouho předlouho. A to i přesto, že tentokrát angličtina lehce vítězila nad češtinou...

Navíc jsem v sobotu vstřebal jednu důležitou nehudební informaci, a sice že na Melodce se čepuje kromě Starobrna 11 též světlý kvasnicový Schofferhofer, který miluju. Sice jej ten večer bohužel zrovna neměli, protože jej nějací nenasytní labužníci do posledního půllitru vyžahli, ale z obecného hlediska je to tzv. "pozipivní" informace, a určitě si na Melodku na tuhletu nefiltrovanou pivní lahůdečku brzy zajdu.

Anebo že by i na nějakou lahůdečku hudební? Mňam ňam, už se těším!    

P.S.: Jo a málem bych zapomněl - ty hromady papíru na zemi nezpůsobili v úterní večer nějací "ožralí dědci" a nepředstavovaly nežádoucí bordel, ale byly to umně zhotovované a v co největší dál posílané vlaštovky, a kdo hodil nejdál, vyhrál lístky na koncert Lennyho Kravitze.   

A to už je snad fakt úplně všechno :-).

Dědek.

FOTKY ZE STŘEDY ZDE

FOTKY ZE SBOTY TU
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář