Jdi na obsah Jdi na menu
 


Více než dvacet let starý rozhovor s Titanikem

1. 5. 2008
VÍCE NEŽ DVACET LET STARÝ ROZHOVOR S TITANIKEM

(O UVOLŇOVÁNÍ Z PRÁCE, PŮJČKÁCH VE SPOŘITELNĚ ČI ZÁKAZU ALKOHOLU NA ZÁBAVÁCH...)

Jak jsme vám slíbili v základním článku rubriky Titanic, přinášíme vám nyní unikátní, celostránkový a na svou dobu velmi otevřený rozhovor s touto kapelou z roku 1987. Jak známo, cca o dva roky později, ještě za socialismu, tato skupina vydává u Opusu své debutové album, kterého se prodá 120 000 nosičů.  
 
Zdroj: Melodie 8/1987, str. 29, aut. Jiří Koula - cit.: 

Mirek Horňák (g, v, voc), Zdeněk Černý (g, voc), Milan Hanák (bg, voc) a Slávek Fric (drs, voc) - to je brněnská heavymetalová skupina Titanic, která byla vyhlášena jedním z laureátů letošního Rockfestu a vyvolala kromě spontánního ohlasu publika i "kritický" příspěvek televizních Aktualit. Nehodlám polemizovat s redaktorem P. Uhlíkem o jeho názoru, avšak vytrhnout věc z kontextu a obrazový záznam doprovodit příslušným zaníceně inkvizitorským komentářem bez znalosti pravé podstaty věci - to vše jsou skutečnosti, které nenasvědčují tomu, že by pochopil, oč vlastně členům Titaniku v jejich hudebním snažení jde. Dejme jim tedy slovo. Chtěl bych zdůraznit, že tento rozhovor vznikl na Rockfestu krátce po jejich ocenění a není tudíž obrannou reakcí na zmíněné Aktuality.

Jak a kdy vznikl váš koncertní program?

Mirek: Jeho základy leží vlastně již v období vzniku Titaniku, tj. v roce 1982. Tehdy jsme hráli spíše hardrockově orientovanou muziku, avšak s nástupem metalové vlny a s příchodem Slávka Frice se tak trochu změnilo i hudební cítění celého souboru. A nově vzniklé skladby získaly metalový punc. Současný koncertní program pak dostal definitivní podobu asi před rokem.

---------------------
Technické vybavení rockové skupiny je dnes nákladné. Ale existují přece půjčky ve spořitelně, když je to zapotřebí. Jenže - potřeba je vlastně stále, takže z dluhů nevyjdeme.
----------------------------------------


Máte kolem sebe spoustu přátel, něco jako dobrý organizační štáb...

Milan: Ten štáb není ani tak veliký jako výkonný. Tajemství je v tom, že každý se stará o svou část práce, za niž také odpovídá. Organizační stránku a propagaci řídí náš organizační vedoucí Roman Vápeník. My hudebníci máme tak volné ruce a můžeme se naplno věnovat pouze tomu svému - muzice.

Technické vybavení rockové skupiny je dnes nákladné...

Mirek: To je. A pořádně! Ale existují přece půjčky ve spořitelně, když je to zapotřebí. Jenže - potřeba je vlastně stále, takže z dluhů nevyjdeme.

Slávek: Peníze, to je věčný problém a taky konec mnoha začínajících rockových skupin. Aparatura, světla, nástroje - to všechno je hrozně drahé. Ale říkáme si, že muzice musí člověk něco obětovat. 

Vystupujete jako amatérská skupina. Jaké to má výhody a nevýhody?

Slávek: Zjistili jsme, že je zatím pro nás výhodnější být amatéry, protože můžeme hrát kde a kdy my sami chceme. Neexistují plánované "šňůry", všechno si řídíme sami.

Mirek: Je to i otázka svobodnějšího rozhodování o repertoáru a jeho změnách, i o začlenění nových písniček. Kdybychom hráli pod uměleckou agenturou, musíme sestavit koncertní program, v němž dva roky prakticky nelze nic změnit.

Milan: Občas sice vznikají problémy s uvolňováním z práce, protože všichni máme svoje zaměstnání. A tak si bereme dovolenou, náhradní volno, prostě řešíme to všelijak.

-------------
Zjistili jsme, že je zatím pro nás výhodnější být amatéry, protože můžeme hrát kde a kdy my sami chceme, všechno si řídíme sami. Kdybychom hráli pod uměleckou agenturou, musíme sestavit koncertní program, v němž dva roky prakticky nelze nic změnit.
-----------------------------------------


Jak to vypadá na brněnské scéně? Existuje nějaká výpomoc či spolupráce mezi rockovými skupinami?

Mirek: V Brně hraje tvrdou muziku ještě několik skupin, třeba Kern nebo Puls. Ty jsou snad nejznámější. A co se pomoci týká - amatérským souborům vypomáháme hlavně my, zejména po technické stránce. Z profesionálních skupin oceňujeme velice technickou pomoc Futura.

Co si myslíte o rozvoji heavymetalového stylu u nás?

Zdeněk: Já si myslím, že to jde hodně pomalu. Ve srovnání s ostatním světem chybí větší množství souborů, z nichž by se dalo vybírat. A konfrontovat.

Slávek: Myslím, že to není přesné. Metalové podhoubí a kvalitní skupiny u nás jsou - třeba Arakain nebo Vitacit. Ale chybí větší zázemí, zájem hudebních vydavatelství i sdělovacích prostředků.

Milan: Přispívá k tomu i skutečnost, že nemáme prakticky možnost konfrontace se světem. Na deskách dosud nebylo vydáno nic, na našich pódiích se také nic neobjevilo. Taková situace pak vede k tomu, že neexistuje možnost srovnání a někdy pak lidé nekriticky přijímají i to, čemu by jinak možná ani nevěnovali pozornost.

V heavymetalu existují různé odnože - blackmetal, speedmetal, thrashmetal... Jakým směrem byste se chtěli ubírat vy?

Slávek: Zahraniční vlivy, které na naši tvorbu samozřejmě působí, se v ní tak nějak slévají. My se snažíme dát našemu hudebnímu projevu vlastní výraz.

Mirek: V zásadě hrajeme melodický metal, který obsahuje velkou dávku zpěvnosti.

---------
Ten, kdo nevnikl do tohoto hudebního stylu, si může myslet, že heavymetal je primitivní muzika. Jenže on je to pořádný fofr - vezmi si třeba bubeníky, co ti musí stíhat. A kytaristé? Zatlumit, vyhrát, napísknout, v obrovském tempu a navíc nějaký ten pohyb - to je dřina a opravdu litry potu.
-----------------------------------------------------


A jaké mají nebo by měly být u této hudby texty?

Slávek: Většinou píšu texty já. Takže: Protože jsou stejně jako hudba určeny převážně mladým letem, měly by být jasně sdělné. Měly by vyjadřovat i závažné myšlenky, které ovšem musí být podány srozumitelnou formou bez zaběhnutých klišé a frází. Prostě takové, aby jim lidé rozuměli a opravdu věřili. A samozřejmě musejí být adekvátní hudbě. To je ovšem občas ideál.

Jak vůbec komponujete?

Zdeněk: Někdo z nás přinese písničku, kterou pak společně dotváříme. Takový proces má svou výhodu, protože výsledek je pak výrazem celé skupiny a navíc právě takto je možné promyslet aranžmá a objevovat jak a co zlepšit.

Mirek:    Ten, kdo nevnikl do tohoto hudebního stylu a nezkusil si ho sám zahrát, si může myslet, že heavymetal je primitivní muzika - zatlumené kytary, šestnáctky a dost. Jenže on je to pořádný fofr - vezmi si třeba bubeníky, co ti musí stíhat. A kytaristé? Zatlumit, vyhrát, napísknout, v obrovském tempu a navíc nějaký ten pohyb - to je dřina a opravdu litry potu.

Váš pohyb po pódiu, scénická show - jak a proč to vzniká?

Milan: Pohyb je částečně nacvičený, avšak převážně jde o improvizaci v daném okamžiku. Při téhle muzice nemůžeš jen tak stát, strhne tě a k pohybu přiměje.

Zdeněk: Heavymetal je velice emotivní hudba. Celé naše vystoupení je podřízeno tomu, abychom navázali co nejtěsnější kontakt s lidmi.

Slávek: Vezmi si heavymetalový koncert. Spousta lidí v sále, kde se pomalu ani nedá dýchat, potí se i okna. Ti lidé zcela zákonitě potřebují vidět i snímek. Pak i celou produkci skupiny mnohem lépe akceptují. A světla, baterie suchého ledu, pohyb hudebníků na jevišti i jejich oblečení tvoří společně s hudbou jeden celek - celkovou image skupiny.

---------
Ten štáb kolem nás není ani tak veliký jako výkonný. Tajemství je v tom, že každý se stará o svou část práce, za niž také odpovídá.
------------------------------


Jak by se dalo pomoci rozvoji heavymetalového žánru u nás jsme už mluvili - gramofonové desky, konfrontace se světem. A nyní máme před sebou první heavymetalový festival Heavy 87 v Brně. Co si o takové akci myslíte?

Slávek: Že měla přijít už dávno. Aby se podařila, to nezáleží jen na muzikantech. Předně, při takovéto akci by vůbec neměl být podáván alkohol, aby nedocházelo k výstřelkům, které si žádný muzikant nepřeje. Při podobných akcích se sejde veliká spousta lidí, a tak je nutná i perfektní organizace a pořadatelská služba.

Mirek: Existují dva druhy pořadatelů. Jedni dělají rockový koncert nebo zábavu proto, aby se lidé pobavili. Druzí chtějí jenom vydělat a povolí třeba i alkohol. Když pak dojde k maléru, odnese to často kapela, i když fakticky nic moc ovlivnit nemůže. Proto jsme si dali podmínku, že se na našich koncertech a zábavách alkohol podávat nebude. A tuto podmínku se nám daří plnit. 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář