Jdi na obsah Jdi na menu
 


16.03. 2013 - Nouzový volání, Karakum, Titanic - Jamné u Jihlavy

Report / Nouzový volání, Karakum, Titanic / sobota 16.3. 2013 / Jamné u Jihlavy

Na tenhle koncert jsem jako pamětník těšil jako capart na vánoce. Songy z „Metal Celebration“ provázely má oslovská léta spolu s dalšími čestnými záznamy české metalové historie a bylo tu zase o důvod navíc zapnout gramec a v rámci teoretické a psychické přípravy na nadcházející akci vytáhnout z police vinyl nesoucí právě výše uvedený název. Čas letí jako bláznivý a šestnáctý březen je tu, startuji svá červená sršeň a vyrážím směr Jamné. Potmě se mi hůře orientuje, a tak si proti své vůli o pár km protahuji trasu, tudíž první kapelu „NOUZOVÝ VOLÁNÍ“ z Brtnice téměř nestíhám. Naživo se jedná o sympatický spolek, jehož sestavu zpestřuje baskytaristka, takže je se na co i koukat (což je asi tak jediné, co já jako ženatý tvor můžu :-))). S přihlédnutím k regionálnímu statusu kapely, o jejíž existenci jsem doteď neměl ani potuchy, musím konstatovat, že odehrála svůj set s přehledem a jejich vystoupení mělo potřebnou dávku pozitivní energie.

Následuje další z předskokanů KARAKUM. Moje slabost pro klasický heavy metal může být možná důvodem pro můj možná až příliš nekritický přístup k tomuto dnes již bezesporu klasickému stylu. KARAKUp1080553.jpgM a jejich „osmdesátkový“ styl mi bez vážnějších problémů sedl, a dle reakce publika nejen mě. Ocenění si zaslouží komunikace kapely s publikem, vokalista mírně připomínající Joakima Brodéna ze SABATON se každopádně zahanbit nenechal a svoji roli frontmana zvládl „pár exceláns :-)“. Zahřívám se na solidní provozní teplotu a očekávám ty, kvůli kterým jsem do Jamného dorazil.

Po dvou předkrmech lehce po desáté hodině večerní se schyluje k hlavnímu bodu programu. „Netvor AIDS“ startuje koncert jedné z legend tuzemského metalu, který, jak tuším a soukromě si přeji, stojí na skladbách klasického debutu „Metal Celebration“. A nezůstalo při splnění pouze jednoho přání, páč za škopky totiž sedí Marthus. Paráda!!! Prozatím jsem neměl příležitost mistra Škaroupku vidět naživo, kterýžto fakt si nadmíru užívám. Došlo i na „Simulanta“ a „Figurínu“ – mé hlasivky začínají vykazovat známky únavy – opomenut nezůstal ani „Metalový svátek“, Železná panna“ a rockmapovský singl „Vizáž“. Pánové ovšem nezapomínají na druhé album „Ábel“, které sice nepřekonává kultovní status debutu, nicméně se jedná o kvalitativní nadstandard, který poměrně syrový výraz kapely posunul na vyšší příčku, a to i díky tehdejšímu novicovi „Džorovi“ Enčevovi, který do dnešních dnů neztratil nic ze svých hráčských schopností. K mé nemalé radosti dochází i na dvě novinky – „Guy Babylon“ a „No Mercy“. Myslím, že má očekávání jsou nejenže naplněna, ale i překonána. Jestli takto bude vypadat nová deska, budu (obrazně řečeno) skákat tři metry do luftu. Novinky stručně řečeno stojí zato a kapela jednoznačně potvrzuje, že nemusí žít z minulop1080612.jpgsti, byť je nezpochybnitelná. Cože? Konec?? To snad neé, vždyť před chvílí začali!!! Při pohledu na hodinky opět padám na zem. Teorie relativity zafungovala. Uteklo to, jako všechny příjemné chvíle. Spolu s publikem vytvářím rambajz ve snaze přitáhnout kapelu ještě na chvíli zpátky na pódium. Stalo se a dočkal jsem se přídavku v podobě „Démona“. Co na to mé hlasivky, to zjistím až druhý den ráno.

Vrátit se byť jen na čas koncertu do svých patnácti let, kdy jsem „Metalový svátek“ točil pořád dokola, maximálně proložený „Plni energie“, je naprosto úžasný zážitek, který si doufám ještě několikrát zopakuji. Že to funguje i po těch letech, že se duše klasických skladeb a i kapely samotné nevytratila postupem času kamsi do prázdna, to není vůbec samozřejmá věc, ale vzácnost, která se jen tak mimoděk nepodaří. Děkuji Vám, pánové, převelice.

Medyed k zemi se klanící

text: Medyed
foto: Hana a Pavel Sekničkovi

Další následek koncertu však zjišťuji až druhý den večer, kdy se probírám fotkami z koncertu. Kurňa, já jsem se zase přes zimu vyžral :-). Odhadoval bych se tak na pátý měsíc. Nu což, méně žrát, více běhat…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Klasika

(Jirka, 23. 3. 2013 11:50)

Jo, jo, moje slova, naprostý souhlas