Jdi na obsah Jdi na menu
 


Když se hraje před Deep Purple

5. 8. 2008
TITANIC "IN TIME"

aneb

KDYŽ SE HRAJE PŘED DEEP PURPLE


V profilu skupiny Titanic - který u Vás vyvolal kladné ohlasy, za něž moc děkujeme - jsme zmiňovali mj. její předskakování světovým hard rockovým velikánům Deep Purple na koncertě v Ostravě roku 1991. Stalo se tak ve vítkovickém Paláci kultury a sportu dne 4. února 1991 a my jsme pro Vás při pročítání starých Melodií objevili z tohoto koncertu docela unikátní report, v němž Jaromír Tůma věnoval krátkou stať právě i brněnské kapele.

Ještě předtím, než pro účely jakéhosi kratičkého doplnění našeho již uvedeného profilu ocitujeme po sedmnácti letech odpovídající pasáž týkající se Titaniku, pro navození celkové atmosféry článku je zde úvod reportu (zdroj: Melodie 4/91, str. 16, aut. Jaromír Tůma):

"V roce 1972 si Jon Lord zakoupil hammondky, na kterých 4. února 1991 dováděl ve vítkovickém Paláci kultury a sportu. V roce 1972 vydala jeho skupina Deep Purple album Machine Head, z něhož na vítkovickém startu svého světového turné uvedla tři skladby - Lazy, Highway Star a Smoke On The Water - a tím potvrdila jeho význam a platnost. Rok 1972 byl poslední, kdy ještě téměř každé okresní město pořádalo beatový festival nebo přehlídku. Mnoho kapel se tu hlásilo k "Purplům", svým nedostižným vzorům. Kdyby tehdy Deep Purple přijeli hrát do Československa, určitě by se náš rock nezhroutil a nevzdal tak lehce, tak snadno. Deep Purple se však opozdili o devatenáct let a když nám zpěvák Joe Lynn Turner gratuloval z vítkovického pódia ke znovu nabyté svobodě, nemusel ani vysvětlovat, proč to dřív nešlo...

Ano, s Deep Purple už v tu dobu vystupoval namísto Iana Gillana nový zpěvák J. L. Turner. A nyní již z téhož zdroje pochopitelně k vystoupení skupiny Titanic:

"Vlastně to byl večer dvou zpěváckých premiér. Po čtrnáctidenním nácviku se brněnský Titanic zhostil ošemetné funkce předkapely, když "zapracoval" Jiřího Štěpánka, který nahradil Zdeňka Černého, a druhého kytaristu Ivana Pospíchala. Oceňoval jsem zpěvákovu neohroženost, s jakou se postavil před televizní kamery a dvanáct tisíc dychtivých přívrženců Deep Purple, a také jeho drobnou postavu a vlasy, jimiž mi připomínal Hanu Horeckou z Nových Schovanek. V repertoáru, vycházejícím z druhého alba Titaniku Ábel, si vedl mimořádně zdatně, s malmsteenovským kytaristou Georgim Enčevem si rozděloval úlohu frontmana a hlavně udivoval krásně znělým falzetem, který by mohl půjčit Turnerovi. Kdyby chtěli Deep Purple uvést u nás nejmilovanější skladbu Child In Time, museli by si pozvat na scénu Jiřího Štěpánka! (Tím jsem prozradil, že se opakovala situace z koncertu Uriah Heep, kdy se publikum rovněž nedočkalo vytoužené Lady In Black.)"

Následuje samozřejmě především reportáž z vystoupení Deep Purple, ale jméno skupiny Titanic padlo v článku opětovně na závěr, kdy J. Tůma rozvíjel myšlenku, že ještě máme šanci naučit se správně vyslovat název skupiny Deep Purple:

"Moravskoslezský večerník nám v den koncertu ve své speciální příloze nakázal říkat "párpl", zpěvák Titaniku vyvolal rovněž "párply", ale Joe Lynn Turner pak zřetelně zakřičel "PÉRPL". A mně se zdá, že jsem objevil klíč k pochopení názvu alba Slaves And Masters, Kmáni a páni, Rabové a mistři. V sevření své zavazující legendy jsou Deep Purple vlastně obojím."

Jsme si vědomi, že tento náš článek je spíše "jen" zajímavým (snad…) rozšířením hlavního profilu skupiny Titanic, ale říkali jsme si, že by byla škoda z předmětného reportu necitovat; vždyť před Deep Purple nehrají české kapely každý den. Paradoxem zůstává, že ačkoli by se na první pohled toto vystoupení mohlo jevit jako vrchol éry Titaniku, ve skutečnosti se možná tak trochu pojilo s jeho postupným úpadkem činnosti. Původní zpěvák Zdeněk Černý byl pryč a nejslavnější časy Titaniku také. Nebo že bych se mýlil, že by (se) nám Titanik ještě přece jenom ukázal? Spolu s Vámi říkáme jediné: Kéž by.

(Z takřka dvacet let staré Melodie citoval Dědek.)   

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Titanic dobry

(Vasek, 23. 4. 2010 21:13)

ale stejne se v patek jelo s petky raci na KRABAT MAXON PRAKL DETTO skoda ze neudelaji par letnich noci pro stary bigbitaky.na netu neni vubec nic chtelo by to nejaky video treba z Tvarožne.zdravim stary klasiky!!!!!

TITANIC

(JanaLounkova@seznam.cz, 31. 12. 2009 13:01)

Ahoj, prosím a hledám někoho kdo by věděl kde sehnat nahrávky brněnské skupiny Titanic , jedná se např. Metalový svátek( dnes mám slavnej den,stoly v bílém jsou,není pondělí všichni mi jodu přát)... Marně hledám !!!, nebo vebové stránky, děkuji všem, vzpomínky na tuto skupinu mi vrací do mého mládí.Ahoj Jana

Kde jsou.....

(Michal, 10. 12. 2009 16:54)

JO, jo to byli časy když člověk nevěděl kam jít v pátek a sobotu na "bigbít" (páč se furt někde něco dělo) Puls, Detto, Kredit,Exit, Direkt, Dogma....... . Dnes? O skupině Detto (crazy metal) s bratry Dadáky není nikde opravdu nic? V sobotu 12.12.2009 v Křižanovicích u Bučovic hraje skupina EXIT.

Hledal jsem historii

(good_luck!, 8. 12. 2009 7:30)

Bohužel ani zmínka o skupině Krabat (rock Brno) ze které po zákazu skupina Titanic (a Detto, Prakl) poté vznikly....
Vzpomínáte někdo na jejich poslední zábavu/koncert ve Tvarožné?

capkaadal@seznam.cz

(Čapka Vladislav, 15. 7. 2009 14:34)

Titanic se vrací bude hrát 25.7.2009 ve 20.00 rockovou letní noc na stadionu čechie zastávka v zastávce u brna

Titanic

(Největší z největších z největších, 15. 7. 2009 8:31)

Kdyby se Titanic vrátil se songy před a v Metal Celebration a se Zděňkem Černým a Slávkem Fricem bylo by to super.

demokazeta

(clco, 23. 1. 2009 23:19)

chlapy mě ještě dluží demokazetu z roku 1987,kdy jsem jim jako sedmnáctiletý za ni poslal kilo a přišlo mě hovno... Emil to je pašák..

Návrat rockové skupupiny

(Martin, 23. 12. 2008 19:46)

Ano Titanic by se měl vrátit na koncertní podia pokud možno v původní sestavě což byli Zdeněk Cerný,Slávek Fric,Mirek Hornák a Milan Hanák.Ještě lepší by bylo kdyby natočili nové cd .

Titanic v XXI.století

(Rwild, 5. 8. 2008 10:11)

jj, kéž by...