Jdi na obsah Jdi na menu
 


19.08. 2011 - Kamelot, Titanic (Racin Music), Schodiště - Polička, Palackého náměstí

20. 8. 2011

(NE)TRADIČNÍ POLIČSKÝ HODOKVAS

aneb

ZOCELENÍ TITÁNI

Report / Titanic, Kamelot, Schodiště / pátek 19. srpna 2011, od 20.45 h. / Polička, Palackého náměstí, festival „Polička 555“ (open-air, vstup volný)

Musí být zřejmě pro každou metalovou kapelu docela potěšením, když ji pořadatelé pozvou na multi-žánrový festival, nota bene festival dosti prestižní a s dlouholetou tradicí. A právě tohle potkalo nový Titanic, tedy Titanic kolem manažera Ivana Racina. V důsledku odvážné dramaturgické „taškařice“ bylo jeho vystoupení na poličském fesťáku 555 vklíněno mezi folkový Kamelot a recesistické uskupení Schodiště, takže se dalo pouze odhadovat, jak bude publikum na heavy metal reagovat a zda budou v místních supermarketech druhý den k dostání komodity typu rajčat či vajec. 

Zatímco v rozpařeném Brně řvaly teploměry přes 30 stupňů, v Poličce se uklidnily na 18,5, čímžto jsem se ocitl jako v ráji, neboť moje optimální venkovní teplota je právě v rozmezí 15 – 20 °C. Místní jedinci sice vypadali oblečení jako v prosinci, takže jsem mezi nimi ve své košilce a šortkách působil jako lehce identifikovatelný pablb, ale ráj pokračoval - to když jsem zjistil, že cena výborné poličské jeimg_0936.jpgdenáctky je ještě nižší než teplota, a to neuvěřitelných 16 Kč za půllitr. Hmm, v onu osudovou chvíli jsem pochopil, že fakt nejsu v Brně...

Poličští mají zřejmě nějaké dobré vztahy s Brňáky, neboť cca ve tři čtvrtě na devět na pódium nastoupila první žijící brněnská legenda KAMELOT, ve trojici se zpěvákem a kytaristou Romanem Horkým v čele, obklopeným kytaristou Viktorem Porkristlem a kontrabasistou Petrem Surým, a do narvaného Palackého náměstí se začala sypat jedna pecka za druhou: Amulet, Psáno na březové kůře, Setři si slzy z očí, Tahle země není pro starý...

Playlist vycházel hodně  z repecu 80. let, což lídr Roman Horký zdůvodnil prosbami fanoušků, a zahrnoval taktéž dvoupísňovou vzpomínku na Wabiho Ryvolu (Chudák holka, Velikonoce lampáře Tonyho).

Lehce dunivý zvuk a zpočátku vlažné poličské publikum se postupně probouzely k dravému nočnímu životu, ilustrovány největšími hity typu Cesta za duhou, přičemž na samotný závěr nemohly chybět fláky Honolulu a poté - již jako vyřvaný přídavek - pochopitelně absolutnější největší šlágr Kamelotu Zachraňte koně.  

Od folku k metalu? Inu, proč ne, vždyť sám Roman Horký má s metalem taky svoje zkušenosti, ježto kupříkladu v prosinci roku 2001 za bouřlivého aplausu metalistů pokřtil Kernu v brněnské Edison Garden CD Síla zvyku. Koneckonců, na onom koncertě měl hrát i tehdy poprvé obrozený TITANIC, který byl však na poslední chvíli nahrazen sestavou Imrvére.

Opravdu jsem byl zvědav, jak Titanic dopadne, zejména v kontextu tom, že náměstí bylo plné mj. malých dětí, a už při halasné zvukové zkoušce novodobých Titánů se malá holčička kousek ode mne (Janny se asi nejmenovala) úporně s vyděšeným zrakem tiskla do maminky, která ji konejšila slovy typu „No já vím, je to hrůza, no.“ Nicméně sedět zůstaly – ehm, rodička byla zřejmě metalistka...

A světe poličský div se – náměstí zůstalo plné i na heavy metal. Po vtipném intru, které představovalo úryvek z ústřední písně slavného amerického velkofilmu Titanic (ovšem já vostuda tenhleten žánr samozřejmě, jako už tradičně, nepoznal, a musel jsem si to nechat vysvětlit, ha ha), se spustilo něco, co předčilo veškerá moje očekávání. Že bude nový Titanic dobrý, to jsem tušil, protože jsem měl k dispozici pár jeho čerstvých demosnímků a protože zkušený bubeník Milan Velecký by asi těžko někdy hrál s nějakými nýmandy – mimochodem, v kapele působil již v roce 2001), ale že to bude až tak dobré, to jsem věru nečekal.  

V hávu fantasticky ocelového, a přitom křišťálově čitelného zvuku se rozjely Stroje na maso a Palackého plac detonoval. Staré titanikovské evergreeny, pojatimg_0961.jpgé modernějším a říznějším způsobem než kdysi, valily vpřed jako rozjetá Svině – Tchýně, a zatímco lavičky po Kamelotu přeci jen nepatrně prořídly, postupně začal houstnout prostor přímo před stejdží.

Aťsi kdo chce myslí, že jsem třeba předpojatý, ale já to napsat zkrátka musím, poněvadž to tak upřímně cítím: začal jsem nabývat dojmu, že tahle produkce je možná i o třídu výš než v běžné metalové první lize. Všechno do sebe zapadalo přesně jak mělo, kytaristé se úspěšně střídali v sólovém zpěvu (Michal Janků – čistší, jemnější poloha, Jan Hans Jiříček – hrubší, „metalovější“ vokál), do toho stíhali sypat kila na ty svoje kytarový stíhačky, podporováni nekompromisní dunivou basou Standy Pavlíka, který svou drobnější postavičkou zdálky lehce evokoval siluetu Milana Hanáka. Milana Veleckého jsem již zmiňoval, bicí mu zněly jako z floridské produkce Scotta Burnse a dle mého názoru odehrál fantastické party. A to ani nemluvím o Hansově handicapu s nedoléčenou rukou. 

Nočním náměstím se ocelově kalily skladby jak z první desky Metal Celebration (Mistr čas, Netvor AIDS, Železná panna...), tak z druhého Ábela (též třeba Kazatel svědomí). Chybět nemohly ani dvě  kultovní balady, po jedné z každého alba, Figurína a Stále tě chci, příjemně překvapila ne tolik frekventovaná hitovka z CD Rockové balady, resp. Requiem Málo mě znáš.  
Ovšem krom starých fláků v novém plášti kluci představili také dvě úplně nové skladby – „rychlovky“ Znamení panny a Pod maskou anděla. Nutno podotknout, že tyto písně – ač nové a logicky nezažité – neměly u přítomného publika úspěch o nic menší než ony léty prověřené (např. fanoušek přede mnou, v nádherné, ale opravdu nádherné „socialistické“ džisce s nášivkami Kreator, Running Wild a Bathory  se zrovna v tu chvíli třepal evidentně spokojeně). Můj subjektivní názor je ten, že pakliže se bude nový Titanic ubírat právě tímto směrem, fanoušek ctící dobrou muziku rozhodně zklamán nebude. Mimochodem, z pódia probleskla rovněž důležitá informace o přípravě nového singlu.

Roztomilá byla dvě „růžovoučká“, odhadem snad dvanácti-, třináctiletá děvčátka, jež se někdy v půlce koncertu osmělila mne zeptat, uctivě mi vykajíce: „Pane, prosím vás, nevíte, co to je za kapelu?“ (chmm, ehm, zřejmě jsem vypadal jako starý, protřelý novinář...). Jejich otázka nebyla od věci, už i proto, že pokud se nepletu, od samotných muzikantů nezazněl z pódia ani jednou název skupiny (!). Odvětil jsem jim, že Titanic, a na oplátku jsem se jich zeptal, jak se jim to líbí. „Jo jo, líbí, líbí,“ culila se školou povinná holoubátka (Milane, zdravím!) a ta jedna se snažila tu druhou, asi o něco stydlivější, slovy „Nepůjdem víc dopředu?“ marně zviklat. Naprosto ale tuto nerozhodnost chápu, z muzikantů šel totiž metalový strach :-).

Brněnsko-poličský nářez se pomalu chýlil ke konci, pročež byla tažena esa nejprověřenější, Simulant a na samotinký závěr Metalový svátek, kdy atmosféra jevila se natolik zdařilou, že byl spokojeným přítomným publikem zcela jistě odpuštěn  - pokud vůbec zaznamenán - i drobný přeřek při sympatickém věnování posledně citovaného songu jeho autorovi a někdejšímu kytaristovi Titaniku Mirku Horňákovi (nyní akustické těleso Kronek Alband).

Dozněl poslední plánovaný flák a kapela mizela z pódia, jenomže takhle jednoduše by to zkrátka nešlo. Natěšení a rozdovádění příznivci (náměstí bylo i přes vzniklý rambajz stále solidně zaplněno) svým skandováním sice vyvolávali legendárního Démona  - ten zůstal tentokrát pod cifrou 555 o 111 čísel pozadu - jenomže ten ani žádný další song již nacvičen nebyl, a tak si kvartet střihl ještě jednou úderné Stroje na maso, alfu a omegu, totiž počátek a konec celé úspěšné titanikovské prezentace na festivalu Polička 555.

Mno, mise rozhodně nebyla zbytečná, tedy aspoň já jsem své cesty do nádherného, starobylého města Polička vůbec nelitoval. Vyjádřím to bonmotem, který myslím pochopí zejména kluci z kapely: tleskal jsem, až jsem měl ráno mozoly na rukách.  :-)

A festival ještě nešel spát. Po klucích z Titaniku se na pódiu začal shromažďovat orchestr SCHODIŠTĚ, známý spíše pod svým dřívějším názvem Nahoru po schodišti dolů band. I tohle lehce recesimg_0991.jpgistické uskupení roztančilo přítomnou veřejnost jednak muzikou-všehochutí s patřičným nadhledem, jednak zpěvákem s originálním proslovem mezi skladbami a vydatnou tělocvičnou gestikulací, pardon promyšlenou choreografií způsobovanou především dlouhýma rukama. A co nemohu pominout, představte si, Schodiště mělo za bicími ne bubeníka, ale bubenici!

Pro mne osobně příjemné odlehčení od předchozí „těžké“ muziky. Popíjel jsem, sedě na již výrazně uvolněných lavičkách, skvostnou poličskou kvasnicovou dvanáctku (ta byla za dvacku!) a říkal si, že tento poličský, již tradiční hodokvas, resp. jeho počáteční páteční část se opravdu vydařila. Nebo že by byl přítomností Titaniku tento hodokvas vlastně netradiční?

Tady Dědek.

P.S.: A od metalu jsem neměl pokoj ani na záchodě. Nejen proto, že jsem šel chytře močit nikoli do Restaurace Pivovar, kde byla předtím fronta jako za socialismu na banány (které tak chutnají Milanu Veleckému), ale do příznačné „Herešovy krčmy“; kořínek-sympaťák mi dával ve vchodu přednost jenom proto, že si mne pamatoval z koncertu, o kterém jsme posléze čůrání prohodili pár hodnotících slov. Jaká ta slova byla? Já prozradím jen to, že jsme se naprosto shodli. Tak zkuste hádat. :-)  

Nedůležitá poznámka: Jo a právě teď jsem si poslechl na YouTube Titanic Theme Song – My Heart Will Go On od Celine Dion – nekecali jste, fakt to bylo vono! :-))) Geniální nápad.

Důležitá poznámka: Jelikož se na našem webu snažíme přinášet Vám informace a články týkající se obou titanikovských formací, tj. jak Titaniku s Milanem Hanákem, tak Titaniku kolem Ivana Racina, hodláme Vám co možná nejdříve přinést report i z koncertu druhé existující sestavy; všechno závisí také na konkrétní destinaci a možnosti přepravy zpět. Sledujte tedy prosím, máte-li zájem, náš web.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

??

(Pavel Hájek, 21. 8. 2011 16:57)

TITANIC vyprofiloval pouze Cerny,kdyby do kapely neprisel,tak se potopila drive nez vubec neco dokazala,nezapomenete,ze byla trosku jina doba a dneska je Titanic pod vedením pana Hanáka pouze dílo na jeho samotné přežívání,jinak by se tak za tu kapelu nebil,vzdyt kolikrat tady byl mega navrat a jak to dopadlo,vetsinou tak,ze ta kapela sla ke dnu a jediny rec byla ta,ze je to chyba managementu,ale ruku na srdce..tolikrat??Neni ta chyba mezi tim basovym aparatem z roku 80??:-)To co udelal Racin nebylo sice ferove,ale rekl bych,ze asi mel k tomu duvod.Vsak se ukaze jak to cele dopadne,ale hrat ty pisnicky v takovem nasazeni jak to nyni dela TRUE TITANIC se spise kolovratek,ktery se brzy zadre.Z ery,ktera byla in pred 25 lety se dneska zit neda...

Jste se zbláznili či co ?

(Jan Růžička, 21. 8. 2011 16:50)

Po přečtení tohoto článku se o mě pokoušela mrtvice ! Titanic o kterém se tu píše není vůbec Titanik ale jen ukradená napodobenina v čele s hlavním zlodějem Ivanem Racinem !!! Jeho drzost nezná mezí, nemá vůbec žádné právo používat značku Titanic. Titanic byli, jsou a budou Milan Hanák, Džoro Enčev a Slávek Fric . Už by se měl někdo vážně zajímat o podvodné jednání tohoto zlodějského uskupení, které se jen chlubí cizím peřím ! JAK UBOHÉ. RACIN JE PODVODNÍK A ZLODĚJ !!!

Reakce 2

(Mirek, 21. 8. 2011 15:00)

Dědku, se vší úctou, jsi mimo mísu. Tím, že budeš zveřejňovat recenze a nebo reporty na tělesa, jako jsou například Titanic revival band, absolutně nepomůžeš původní kapele a téhle situaci už vůbec ne. Tvůj report a podpora (kterou jsi už samozřejmě vyjádřil tím, že jsi to vůbec dal na web) je ostudou a důkazem této doby, že jde vše a na internet může psát kde kdo a umístit kde co. Ano, důkaz třeba i o tom, že někdo někomu ukradne kapelu i s repertoárem a nic se vlastně nestalo: "jedeme dál, vždyť o nic nejde"! Ale jde Dědku, jde... a ty jsi to teď jednoduše posral (nic osobního). Tohohle jsem se na těchto stránkách nikdy nechtěl dočíst... škoda. A je úplně jedno kdo hraje líp, rychleji, hezčeji apod. Evidentně víš o situaci hovno a nesleduješ Facebook a jiné oficiální zdroje pravé kapely Titanic. Tady už jde úplně o jiné věci (což pokud nejsi zaujatý a nebo úplně hloupý idiot, slepý negramot a nebo už totální "budižkničemu", sám musíš vědět). Nu, každému co jeho jest. Tady Mirek (jeden z těch, co pamatují staré doby a slušný člověk)

Reakce

(Dědek, 21. 8. 2011 11:48)

Věro, těmto otázkám byl věnován náš dřívější článek - úvaha. V rámci reportu jsem se pokusil zachytit pouze atmosféru koncertu a muziky. Web METAL-LINE píše systematicky o Titaniku od roku 2008, tedy ještě dříve, než se Ozzymu a spol. podařil nádherný návrat legendy. Ve své době nebyl v podstatě jiný web, který by se Titaniku tak koncepčně věnoval. A nevidíme důvod, proč bychom i nadále nepsali o všem podstatném, co se kolem Titaniku děje. Že byl koncert v Poličce nadmíru vydařený, to je prostě holý fakt. Stejně tak napíšu strašně rád i report z vystoupení Hanákova Titaniku. Navíc brzy bude na těchto stránkách i jakýsi fejeton s jednou myslím docela zajímavou myšenkou, Titaniku se týkající. Tož tak. Tvoje příspěvky a názory jak zde, tak na FB respektujeme, ale rozhodně se nehodláme věnovat pouze jedné straně. Tady Dědek.

Opravdu nestranný článek :-)

(Věra Němcová, 20. 8. 2011 23:33)

Z tohoto článku opravdu čiší nestrannost a nezaujatost :-) Už jen pouhá skutečnost, že autor schvaluje jednání Racin Music ohledně pokusu o krádež loga a skladeb je fascinující skoro stejně, jako drzost lidí, co se pokouší přivlastnit si práci někoho jiného. Pokud tohle někdo omlouvá subjektivním názorem, že produkce Racin bandu, říkajícího si Titanic mu příjde kvalitní, pak s dovolením použiju slova člověka, který působí v Titanicu od jeho vzniku a který je i autorem loga, pana Stanislava Frice. Měla jsem tu příležitst být u jeho rozhovru s Racinem, kdy chtěl vědět, proč pánové používají logo Titanicu a nevymyslí si vlastní název a logo. Takže, příjdete li k někomu na návštěvu a bude vám připadat, že má špatně vymalováno, máte snad právo ukrást mu dům, protože vy si myslíte, že ho vymalujete lépe ? Tak totiž jednají pánové Racin a spol. Jen zaslepený člověk tohle nevidí...Naštěstí na straně pravého Titanicu je plno novinářů čtenějších medií než je tato stránka a jedno z míst, kde se situace bude probírat je i Radio Beat : https://www.facebook.com/event.php?eid=236317139745779. Navíc je na straně pravého Titanicu i nejen řada fans, ale také nemálo lidí z muzikantského světa. Pravý Titanic je a bude jen jeden.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5