Jdi na obsah Jdi na menu
 


19.08. 2011 - Kamelot, Titanic (Racin Music), Schodiště - Polička, Palackého náměstí

20. 8. 2011

(NE)TRADIČNÍ POLIČSKÝ HODOKVAS

aneb

ZOCELENÍ TITÁNI

Report / Titanic, Kamelot, Schodiště / pátek 19. srpna 2011, od 20.45 h. / Polička, Palackého náměstí, festival „Polička 555“ (open-air, vstup volný)

Musí být zřejmě pro každou metalovou kapelu docela potěšením, když ji pořadatelé pozvou na multi-žánrový festival, nota bene festival dosti prestižní a s dlouholetou tradicí. A právě tohle potkalo nový Titanic, tedy Titanic kolem manažera Ivana Racina. V důsledku odvážné dramaturgické „taškařice“ bylo jeho vystoupení na poličském fesťáku 555 vklíněno mezi folkový Kamelot a recesistické uskupení Schodiště, takže se dalo pouze odhadovat, jak bude publikum na heavy metal reagovat a zda budou v místních supermarketech druhý den k dostání komodity typu rajčat či vajec. 

Zatímco v rozpařeném Brně řvaly teploměry přes 30 stupňů, v Poličce se uklidnily na 18,5, čímžto jsem se ocitl jako v ráji, neboť moje optimální venkovní teplota je právě v rozmezí 15 – 20 °C. Místní jedinci sice vypadali oblečení jako v prosinci, takže jsem mezi nimi ve své košilce a šortkách působil jako lehce identifikovatelný pablb, ale ráj pokračoval - to když jsem zjistil, že cena výborné poličské jeimg_0936.jpgdenáctky je ještě nižší než teplota, a to neuvěřitelných 16 Kč za půllitr. Hmm, v onu osudovou chvíli jsem pochopil, že fakt nejsu v Brně...

Poličští mají zřejmě nějaké dobré vztahy s Brňáky, neboť cca ve tři čtvrtě na devět na pódium nastoupila první žijící brněnská legenda KAMELOT, ve trojici se zpěvákem a kytaristou Romanem Horkým v čele, obklopeným kytaristou Viktorem Porkristlem a kontrabasistou Petrem Surým, a do narvaného Palackého náměstí se začala sypat jedna pecka za druhou: Amulet, Psáno na březové kůře, Setři si slzy z očí, Tahle země není pro starý...

Playlist vycházel hodně  z repecu 80. let, což lídr Roman Horký zdůvodnil prosbami fanoušků, a zahrnoval taktéž dvoupísňovou vzpomínku na Wabiho Ryvolu (Chudák holka, Velikonoce lampáře Tonyho).

Lehce dunivý zvuk a zpočátku vlažné poličské publikum se postupně probouzely k dravému nočnímu životu, ilustrovány největšími hity typu Cesta za duhou, přičemž na samotný závěr nemohly chybět fláky Honolulu a poté - již jako vyřvaný přídavek - pochopitelně absolutnější největší šlágr Kamelotu Zachraňte koně.  

Od folku k metalu? Inu, proč ne, vždyť sám Roman Horký má s metalem taky svoje zkušenosti, ježto kupříkladu v prosinci roku 2001 za bouřlivého aplausu metalistů pokřtil Kernu v brněnské Edison Garden CD Síla zvyku. Koneckonců, na onom koncertě měl hrát i tehdy poprvé obrozený TITANIC, který byl však na poslední chvíli nahrazen sestavou Imrvére.

Opravdu jsem byl zvědav, jak Titanic dopadne, zejména v kontextu tom, že náměstí bylo plné mj. malých dětí, a už při halasné zvukové zkoušce novodobých Titánů se malá holčička kousek ode mne (Janny se asi nejmenovala) úporně s vyděšeným zrakem tiskla do maminky, která ji konejšila slovy typu „No já vím, je to hrůza, no.“ Nicméně sedět zůstaly – ehm, rodička byla zřejmě metalistka...

A světe poličský div se – náměstí zůstalo plné i na heavy metal. Po vtipném intru, které představovalo úryvek z ústřední písně slavného amerického velkofilmu Titanic (ovšem já vostuda tenhleten žánr samozřejmě, jako už tradičně, nepoznal, a musel jsem si to nechat vysvětlit, ha ha), se spustilo něco, co předčilo veškerá moje očekávání. Že bude nový Titanic dobrý, to jsem tušil, protože jsem měl k dispozici pár jeho čerstvých demosnímků a protože zkušený bubeník Milan Velecký by asi těžko někdy hrál s nějakými nýmandy – mimochodem, v kapele působil již v roce 2001), ale že to bude až tak dobré, to jsem věru nečekal.  

V hávu fantasticky ocelového, a přitom křišťálově čitelného zvuku se rozjely Stroje na maso a Palackého plac detonoval. Staré titanikovské evergreeny, pojatimg_0961.jpgé modernějším a říznějším způsobem než kdysi, valily vpřed jako rozjetá Svině – Tchýně, a zatímco lavičky po Kamelotu přeci jen nepatrně prořídly, postupně začal houstnout prostor přímo před stejdží.

Aťsi kdo chce myslí, že jsem třeba předpojatý, ale já to napsat zkrátka musím, poněvadž to tak upřímně cítím: začal jsem nabývat dojmu, že tahle produkce je možná i o třídu výš než v běžné metalové první lize. Všechno do sebe zapadalo přesně jak mělo, kytaristé se úspěšně střídali v sólovém zpěvu (Michal Janků – čistší, jemnější poloha, Jan Hans Jiříček – hrubší, „metalovější“ vokál), do toho stíhali sypat kila na ty svoje kytarový stíhačky, podporováni nekompromisní dunivou basou Standy Pavlíka, který svou drobnější postavičkou zdálky lehce evokoval siluetu Milana Hanáka. Milana Veleckého jsem již zmiňoval, bicí mu zněly jako z floridské produkce Scotta Burnse a dle mého názoru odehrál fantastické party. A to ani nemluvím o Hansově handicapu s nedoléčenou rukou. 

Nočním náměstím se ocelově kalily skladby jak z první desky Metal Celebration (Mistr čas, Netvor AIDS, Železná panna...), tak z druhého Ábela (též třeba Kazatel svědomí). Chybět nemohly ani dvě  kultovní balady, po jedné z každého alba, Figurína a Stále tě chci, příjemně překvapila ne tolik frekventovaná hitovka z CD Rockové balady, resp. Requiem Málo mě znáš.  
Ovšem krom starých fláků v novém plášti kluci představili také dvě úplně nové skladby – „rychlovky“ Znamení panny a Pod maskou anděla. Nutno podotknout, že tyto písně – ač nové a logicky nezažité – neměly u přítomného publika úspěch o nic menší než ony léty prověřené (např. fanoušek přede mnou, v nádherné, ale opravdu nádherné „socialistické“ džisce s nášivkami Kreator, Running Wild a Bathory  se zrovna v tu chvíli třepal evidentně spokojeně). Můj subjektivní názor je ten, že pakliže se bude nový Titanic ubírat právě tímto směrem, fanoušek ctící dobrou muziku rozhodně zklamán nebude. Mimochodem, z pódia probleskla rovněž důležitá informace o přípravě nového singlu.

Roztomilá byla dvě „růžovoučká“, odhadem snad dvanácti-, třináctiletá děvčátka, jež se někdy v půlce koncertu osmělila mne zeptat, uctivě mi vykajíce: „Pane, prosím vás, nevíte, co to je za kapelu?“ (chmm, ehm, zřejmě jsem vypadal jako starý, protřelý novinář...). Jejich otázka nebyla od věci, už i proto, že pokud se nepletu, od samotných muzikantů nezazněl z pódia ani jednou název skupiny (!). Odvětil jsem jim, že Titanic, a na oplátku jsem se jich zeptal, jak se jim to líbí. „Jo jo, líbí, líbí,“ culila se školou povinná holoubátka (Milane, zdravím!) a ta jedna se snažila tu druhou, asi o něco stydlivější, slovy „Nepůjdem víc dopředu?“ marně zviklat. Naprosto ale tuto nerozhodnost chápu, z muzikantů šel totiž metalový strach :-).

Brněnsko-poličský nářez se pomalu chýlil ke konci, pročež byla tažena esa nejprověřenější, Simulant a na samotinký závěr Metalový svátek, kdy atmosféra jevila se natolik zdařilou, že byl spokojeným přítomným publikem zcela jistě odpuštěn  - pokud vůbec zaznamenán - i drobný přeřek při sympatickém věnování posledně citovaného songu jeho autorovi a někdejšímu kytaristovi Titaniku Mirku Horňákovi (nyní akustické těleso Kronek Alband).

Dozněl poslední plánovaný flák a kapela mizela z pódia, jenomže takhle jednoduše by to zkrátka nešlo. Natěšení a rozdovádění příznivci (náměstí bylo i přes vzniklý rambajz stále solidně zaplněno) svým skandováním sice vyvolávali legendárního Démona  - ten zůstal tentokrát pod cifrou 555 o 111 čísel pozadu - jenomže ten ani žádný další song již nacvičen nebyl, a tak si kvartet střihl ještě jednou úderné Stroje na maso, alfu a omegu, totiž počátek a konec celé úspěšné titanikovské prezentace na festivalu Polička 555.

Mno, mise rozhodně nebyla zbytečná, tedy aspoň já jsem své cesty do nádherného, starobylého města Polička vůbec nelitoval. Vyjádřím to bonmotem, který myslím pochopí zejména kluci z kapely: tleskal jsem, až jsem měl ráno mozoly na rukách.  :-)

A festival ještě nešel spát. Po klucích z Titaniku se na pódiu začal shromažďovat orchestr SCHODIŠTĚ, známý spíše pod svým dřívějším názvem Nahoru po schodišti dolů band. I tohle lehce recesimg_0991.jpgistické uskupení roztančilo přítomnou veřejnost jednak muzikou-všehochutí s patřičným nadhledem, jednak zpěvákem s originálním proslovem mezi skladbami a vydatnou tělocvičnou gestikulací, pardon promyšlenou choreografií způsobovanou především dlouhýma rukama. A co nemohu pominout, představte si, Schodiště mělo za bicími ne bubeníka, ale bubenici!

Pro mne osobně příjemné odlehčení od předchozí „těžké“ muziky. Popíjel jsem, sedě na již výrazně uvolněných lavičkách, skvostnou poličskou kvasnicovou dvanáctku (ta byla za dvacku!) a říkal si, že tento poličský, již tradiční hodokvas, resp. jeho počáteční páteční část se opravdu vydařila. Nebo že by byl přítomností Titaniku tento hodokvas vlastně netradiční?

Tady Dědek.

P.S.: A od metalu jsem neměl pokoj ani na záchodě. Nejen proto, že jsem šel chytře močit nikoli do Restaurace Pivovar, kde byla předtím fronta jako za socialismu na banány (které tak chutnají Milanu Veleckému), ale do příznačné „Herešovy krčmy“; kořínek-sympaťák mi dával ve vchodu přednost jenom proto, že si mne pamatoval z koncertu, o kterém jsme posléze čůrání prohodili pár hodnotících slov. Jaká ta slova byla? Já prozradím jen to, že jsme se naprosto shodli. Tak zkuste hádat. :-)  

Nedůležitá poznámka: Jo a právě teď jsem si poslechl na YouTube Titanic Theme Song – My Heart Will Go On od Celine Dion – nekecali jste, fakt to bylo vono! :-))) Geniální nápad.

Důležitá poznámka: Jelikož se na našem webu snažíme přinášet Vám informace a články týkající se obou titanikovských formací, tj. jak Titaniku s Milanem Hanákem, tak Titaniku kolem Ivana Racina, hodláme Vám co možná nejdříve přinést report i z koncertu druhé existující sestavy; všechno závisí také na konkrétní destinaci a možnosti přepravy zpět. Sledujte tedy prosím, máte-li zájem, náš web.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Re: Zákaz

(Věra, 22. 8. 2011 19:55)

Snad poslední, co k tomu řeknu je, že spory by nemusely být, kdyby se někteří nedrželi cizího názvu atd. Bohužel z toho, jak i Dědek tento název používá v titulce a podobně mi to příjde, jako by report dával najevo, že je vše v pohodě. A to bohužel není. Můžou být dvě kapely, mezi kterými si člověk vybere, která je nejlepší, ale neměly by si obě říkat Titanic...Můj názor, za kterým si stojím. Dědka nebo kohokoli od vás opravdu rádi uvidíme a po tom do Dědek psal naposled, věřím, že následná reportáž bude fér. Mějte se fajn :-) Dál to číst nebudu, protože myslím, že urážky od anonymů nemá smysl číst.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zákaz

(Petr Marek, 22. 8. 2011 21:28)

Jak to tady čtu, tak jediné urážky jsou tu od Vás směrem na Dědka a "Racinovic kapelu". Tak nevím.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zákaz

(Máša, 22. 8. 2011 21:41)

Petr Marek: Až Ti někdo něco ukradne tak zloděje a jeho obhajujcí kumpány budeš chválit?...B-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zákaz

(Dan, 22. 8. 2011 22:13)

je boži, jak se tady ta debata točí dokola kolem jednoho a stejného hovna a přitom článek je, přesně jak bylo v komentu napsáno, o hodnocení hudby, né chování. Nějvětší for je, jak nejdřív dostává děděk držkovou od paní Věry, jakej je zaujatej zmrd, jak si mohl dovolit napsat takovej paskvil a nakonec je srdečně zván na koncert, z toho bych měl průjem, i kdybych jedl pouze endiaron a nakonec to celé zabije Máša, který tu zase mele něco o zlodějích =)

Tahle diskuze, to je válečné pole, kde se jedni vztekají a druzí se tu nesmírně baví nad tím, s kým mají tu čest si psát =) Já už musím končit, nebo mě bude bolet z toho smíchu srdíčko. Nějvětší masakr je, že od Racinovců neslyším ani slovo, stížnost nebo nějaké, momentální vychloubání se jménem Titanic, zatímco od protistrany čtu všude, na bandzone, na stránkách titanicband.cz a dalších, pouze a jedině samé nadávky, útoky... Schválně si přečtěte nezaujatý článek, na jednom webzinu, který psala nejmenovaná managerka Titanic s Hanákem =) Stačí googlovat nebo se podívat na facebook Titanicu s Hanákem.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zákaz

(Máša, 22. 8. 2011 22:57)

Dan:Milý Dane, to že se někomu nelíbí některé věci ve článku ( a za paskvil ho tu nikdo neoznačil, to jsou tvá slova ) ještě neznamená, že zároveň autora nemůže pozvat na koncert - to spíš svědčí o tom, že rádi pozvou i ty, kteří mají odlišné názory. A ten endiaron si klidně vem, chlapče, at se ti líp tráví, když už je to pro tebe tak těžké zkousnout.

Re: Zákaz

(Bis Luděk, 22. 8. 2011 20:00)

Pokud se chválí zlodějna a křivárna,nedivím se reakcím tebou zminovaních osob.Omoderním zvuku mám určité pochybnosti a o nasazení hráču ještě větší aže paní manažerka kope je snad naprosto v pořádku a jen lituji že paní manažerka tobě a tobě podobným ještě nenakopala prdel, nic jiného než to si nezasloužíte a třeba se i poser vztekem.haug

To Bis Luděk

(Petr, 22. 8. 2011 20:41)

...prdel se neříká. Fuj Luďku - styď se ! Ale uklidním Tě - jsem zcela klidný. To o Tobě se dle Tvých reakcí ovšem říci nedá. Buď na sebe opatrný, moc by mi chyběl Tvůj táhlý hhhhnus.
A vůbec - Věrko a další - ohlédněte se - vždyť tady jste to jen a jen Vy, kteří urážíte a nedokážete se smířit s jiným názorem. A to o něčem svědčí.

Re: To Bis Luděk

(Bis Luděk, 22. 8. 2011 21:03)

názor na zloděje mám jen jeden a urážka zloděje je to nejmenší k čemu se uchýlím

Re: Re: To Bis Luděk

(Petr, 22. 8. 2011 21:12)

Uchyluj se Luďku . .. a svěř se co konkrétně Tobě kdo ukradl.

Obyčejná lidská slušnost

(Marie "Mája" Bradáčová, 22. 8. 2011 22:24)

Někteří se tu zlobí kvůli vytrhávání vět z kontextu. No, tak tady byl z kontextu dění kolem kapely vytržen formou "nestranné recenze, kde se přece hodnotí pouze hudba a nic jiného" jeden koncert ;)
Slušný člověk by za dané situace začal hrát své vlastní věci pod svým vlastním názvem. Místo toho nadále pokračuje se songy, jejichž autoři s tím vyloženě nesouhlasí, pod názvem a logem, o kterých platí totéž. To není výmysl zatvrzelých fanoušků, to je prostě bohužel fakt. Nezmínit toto v recenzi koncertu danou recenzi degraduje, i kdyby v ní byly po hudební stránce podrobně rozpitvány třeba jednotlivé takty.
Jaký byl koncert, nevím, hodnotit ho tedy nebudu. Ale s ohledem na situaci by pocit hořkosti při poslechu byl příliš velký, i kdyby muzikanti zahráli jako bohové. Jsou chvíle, kdy i hudbu přebíjí obyčejná lidská slušnost. I když v tomto případě spíš její nedostatek...

Reakce na Dědkovu reakci :-)

(Věra, 21. 8. 2011 22:53)

Dědku, dlužno dodat, že za tvou dosavadní práci ohledně Titanicu si tě upřímně vážím. Měla jsem regulérně v úmyslu pozvat tě na koncert našeho Titanicu v Brně jakožto našeho hosta, právě s ohledem na tvou dřívější práci a nestranné, objektivní články. Bohužel, to se nedá říct ohledně tvých článků, úvah a reportů od července, kdy došlo k rozkolu mezi Titanicem ( pro mě pouze jeden ) a Racinovci. Od té doby sleduji tvé články a za nestranné je už považovat nemohu. Stále víc a víc v nich narůstají tendence nadržování lidem, kteří si naprosto bez špetky svědomí přivlastňují něco, co je duševním vlastnictvím někoho jiného, lidí, kteří nejen že ty věci vytvořili, dali jim jméno , ale také roky své práce a jak věřím i část sebe. Proto je jednání racinovců pro mnoho lidí kolem nepřijatelné a často používají v hodnocení toho i ostřejší výrazy. Z tvých příspěvků čiší snaha chránit svého kamaráda Milana Veleckého - osobně jsem bohužel zažila některé jeho podrazy, o kterých ale nehodlám veřejně mluvit ( netýkalo se to přímo mé osoby, ale přátel ) Dědku, nechápu, jak ty, který si nejspíš dlouholetý fanoušek dobré hudby můžeš obhajovat Racinovské jednání. Je smutné, že někomu příjde normální, když kdokoli zkusí ukrást někomu něco, na čem se nadřel a omlouvá to tím, že on to přece pak bude dělat lépe. Pokud by si hodnotil hudbu skupiny, ve které by byli stejní lidé, vedl je stejný manager, ale měla by vlastní název, hrála vlastní věci, pak neřeknu jediné slovo. Ale ty tímto reportem bohužel dost jasně naznačuješ, že schvaluješ jejich počínání, prostě proto, že se ti jejich produkce líbí a oni jsou vlastně úplně v pohodě. Sebelepší nástroje, produkce a nápady neomlouvají, že hrají skladby lidí, kteří jim nekolikrát řekli, že si to nepřejí, používají logo vymyšlené člověkem, kterého by si naopak měli vážit ( zvláště právě Milan Velecký ) - teď myslím Slávka Frice - a naopak nerespektují jeho jasná slova, že tohle si nepřeje a nesouhlasí s tím. Chtějí li pokračovat ve tvorbě Titanicu, pak je dost absurdní, že chtějí navazovat na tvorbu skupiny, která stále existuje, jsou v ní původní členové, skupina hraje, a hrát hodlá i nadále. Ať si tito nadaní autoři poskládají své věci, vymyslí svůj název a své logo a vyšlapou si svou cestičku - věřím, že své příznivce najít můžou...a to možná snadněji, než teď, kdy svá jména spojují se zlodějnou. Tolik můj názor - pro tebe bezvýznamný, chápu. Nadále platí, že tě rádi uvidíme na koncertě, bohužel se obávám, že předem vím, jak asi bude vypadat report o našem Titanicu i jakým směrem se bude ubírat tvé další monitorování situace. Možná se pletu...ale v tom případě mohu být jen příjemně překvapena. Mimochodem - prohlédla jsem si fotky a ten "kotel" nějak nikde nevidím...spíš pár lidí po podiem...za kotel považuju fakt něco jiného :-)

Re: Reakce na Dědkovu reakci :-)

(Dan, 22. 8. 2011 13:10)

Já se jen bavím, nad odpověďmi, které tu padají. Člověk řekne vlastní názor a hned se do něj pustí paní Věra, Vašíček aspol. Až někde zase budete vykřikovat, že fóra, která máte jsou necenzurovaná a otevřená všem, zamyslete se nad vlastním jednáním, které velice likvidačně působí na starou sestavu Titanicu. Já bejt pořadatel a vidět, jak se chová management kapely, tak je rozhodně nikde chtít nebudu, protože už jen z reakcí všude po internetu citím problémy dopředu. Toliko přeji zdaru starému titaniku, doufám a ze srdíčka Vám přeji, ať se z toho management posere až na záda. Staré sestavě přeji hodně zdaru a radu do života, vyměnte si management za lidi, co se umí prezentovat:-)

Re: Re: Reakce na Dědkovu reakci :-)

(Karel, 22. 8. 2011 13:42)

Není,co dodat, plně souhlasím. Pokud ve fotbale,hokeji nejsou výsledky, tak se vyhodí trenér.Vyhodte Němcovou nebo se Titanic pod ní potopí. Odrazuje Vám klientelu.

Re: Re: Re: Reakce na Dědkovu reakci :-)

(Tomáš Černý, 22. 8. 2011 15:47)

Dan, Karel: Co to tady plencáte za hovadiny?! Naserte si na záda na vzájem! Vás si taky Racin zaplatil, nebo jste jenom debilové??

Re: Re: Re: Re: Reakce na Dědkovu reakci :-)

(Karel, 22. 8. 2011 18:01)

Racina neznám, ale ty vaše hovadiny jsou k nasrání. Je vidět,že nemáte co na práci.

Re: Re: Re: Re: Reakce na Dědkovu reakci :-)

(Dan, 22. 8. 2011 22:18)

Proč by si nás Racin platil? Tohle fakt napadne jen Vás:-D

Re: Re: Re: Reakce na Dědkovu reakci :-)

(Věra, 22. 8. 2011 16:40)

Tak sice je mi jasný, kdo se asi za touhle dobrou radou skrývá, ale přesto ti odpovím - výsledky po asi po necelém měsíci jsou odpovídající dané situaci a stavu, v jakém to nechal bývalý manager...a výsledkem je třeba to, že skoro všechny koncerty, které byly domluvené ještě před mým nástupem ( 8 z 11 ) bude hrát náš Titanic, nikoli Racin band..kromě nich domluvených dalších 8 koncertů na podzim ( což je trochu velký rozdíl oproti minulému roku ) - k tomu rozhovor na radiu Beat a domluvená mediální spolupráce na podzim na více místech...účast na koncertě Czech Metal legends, na koncertě v Praze spolu s Arakainem a Dodo Doležalem...že se tím všude nechlubím a jen si hájím lidi, co krom práce pro ně mám i ráda, je můj boj, má věc...zatím žádného pořadatele to neodradilo, naopak mě spíš povzbuzují do další práce :-) Ale jistě tomu rozumíš líp, viď. tak jestli ti tak leží na srdci blaho Titanicu, zkus to klukům říct či napsat osobně, uvidíme, co ti odpoví :-) A že sem píšou Vašíček a spol. ? No já nikomu neříkám, kam a co má psát, je to jednoduše tím, že ti lidé píší co si myslí.

Re: Re: Re: Reakce na Dědkovu reakci :-)

(Věra, 22. 8. 2011 17:11)

Karle a Dane : od pořadatelů jsem zatím slyšela přesný opak těch vašich názorů :-) A to, kolik koncertů máme na podzim je toho největším důkazem :-) I vám hodně zdaru.

Re: Re: Re: Reakce na Dědkovu reakci :-)

(Bis Luděk, 22. 8. 2011 19:37)

drahý moudrý muži,cos udělal pro titanic ty???že si dovolíš takové výpady proti člověku který nelituje času a námahy?odpovím ti za tebe hovno.Anebo se pletu a za tvím anonim nickem se skrívá někdo z okolí chvalovaču a napomáhaču trestného činu?

Re: Re: Reakce na Dědkovu reakci :-)

(Radek Váša Vašíček, 22. 8. 2011 16:54)

Vazeny p.Dane.Aspon se podepisu kdyz neco napisu.