Jdi na obsah Jdi na menu
 


19.08. 2011 - Kamelot, Titanic (Racin Music), Schodiště - Polička, Palackého náměstí

20. 8. 2011

(NE)TRADIČNÍ POLIČSKÝ HODOKVAS

aneb

ZOCELENÍ TITÁNI

Report / Titanic, Kamelot, Schodiště / pátek 19. srpna 2011, od 20.45 h. / Polička, Palackého náměstí, festival „Polička 555“ (open-air, vstup volný)

Musí být zřejmě pro každou metalovou kapelu docela potěšením, když ji pořadatelé pozvou na multi-žánrový festival, nota bene festival dosti prestižní a s dlouholetou tradicí. A právě tohle potkalo nový Titanic, tedy Titanic kolem manažera Ivana Racina. V důsledku odvážné dramaturgické „taškařice“ bylo jeho vystoupení na poličském fesťáku 555 vklíněno mezi folkový Kamelot a recesistické uskupení Schodiště, takže se dalo pouze odhadovat, jak bude publikum na heavy metal reagovat a zda budou v místních supermarketech druhý den k dostání komodity typu rajčat či vajec. 

Zatímco v rozpařeném Brně řvaly teploměry přes 30 stupňů, v Poličce se uklidnily na 18,5, čímžto jsem se ocitl jako v ráji, neboť moje optimální venkovní teplota je právě v rozmezí 15 – 20 °C. Místní jedinci sice vypadali oblečení jako v prosinci, takže jsem mezi nimi ve své košilce a šortkách působil jako lehce identifikovatelný pablb, ale ráj pokračoval - to když jsem zjistil, že cena výborné poličské jeimg_0936.jpgdenáctky je ještě nižší než teplota, a to neuvěřitelných 16 Kč za půllitr. Hmm, v onu osudovou chvíli jsem pochopil, že fakt nejsu v Brně...

Poličští mají zřejmě nějaké dobré vztahy s Brňáky, neboť cca ve tři čtvrtě na devět na pódium nastoupila první žijící brněnská legenda KAMELOT, ve trojici se zpěvákem a kytaristou Romanem Horkým v čele, obklopeným kytaristou Viktorem Porkristlem a kontrabasistou Petrem Surým, a do narvaného Palackého náměstí se začala sypat jedna pecka za druhou: Amulet, Psáno na březové kůře, Setři si slzy z očí, Tahle země není pro starý...

Playlist vycházel hodně  z repecu 80. let, což lídr Roman Horký zdůvodnil prosbami fanoušků, a zahrnoval taktéž dvoupísňovou vzpomínku na Wabiho Ryvolu (Chudák holka, Velikonoce lampáře Tonyho).

Lehce dunivý zvuk a zpočátku vlažné poličské publikum se postupně probouzely k dravému nočnímu životu, ilustrovány největšími hity typu Cesta za duhou, přičemž na samotný závěr nemohly chybět fláky Honolulu a poté - již jako vyřvaný přídavek - pochopitelně absolutnější největší šlágr Kamelotu Zachraňte koně.  

Od folku k metalu? Inu, proč ne, vždyť sám Roman Horký má s metalem taky svoje zkušenosti, ježto kupříkladu v prosinci roku 2001 za bouřlivého aplausu metalistů pokřtil Kernu v brněnské Edison Garden CD Síla zvyku. Koneckonců, na onom koncertě měl hrát i tehdy poprvé obrozený TITANIC, který byl však na poslední chvíli nahrazen sestavou Imrvére.

Opravdu jsem byl zvědav, jak Titanic dopadne, zejména v kontextu tom, že náměstí bylo plné mj. malých dětí, a už při halasné zvukové zkoušce novodobých Titánů se malá holčička kousek ode mne (Janny se asi nejmenovala) úporně s vyděšeným zrakem tiskla do maminky, která ji konejšila slovy typu „No já vím, je to hrůza, no.“ Nicméně sedět zůstaly – ehm, rodička byla zřejmě metalistka...

A světe poličský div se – náměstí zůstalo plné i na heavy metal. Po vtipném intru, které představovalo úryvek z ústřední písně slavného amerického velkofilmu Titanic (ovšem já vostuda tenhleten žánr samozřejmě, jako už tradičně, nepoznal, a musel jsem si to nechat vysvětlit, ha ha), se spustilo něco, co předčilo veškerá moje očekávání. Že bude nový Titanic dobrý, to jsem tušil, protože jsem měl k dispozici pár jeho čerstvých demosnímků a protože zkušený bubeník Milan Velecký by asi těžko někdy hrál s nějakými nýmandy – mimochodem, v kapele působil již v roce 2001), ale že to bude až tak dobré, to jsem věru nečekal.  

V hávu fantasticky ocelového, a přitom křišťálově čitelného zvuku se rozjely Stroje na maso a Palackého plac detonoval. Staré titanikovské evergreeny, pojatimg_0961.jpgé modernějším a říznějším způsobem než kdysi, valily vpřed jako rozjetá Svině – Tchýně, a zatímco lavičky po Kamelotu přeci jen nepatrně prořídly, postupně začal houstnout prostor přímo před stejdží.

Aťsi kdo chce myslí, že jsem třeba předpojatý, ale já to napsat zkrátka musím, poněvadž to tak upřímně cítím: začal jsem nabývat dojmu, že tahle produkce je možná i o třídu výš než v běžné metalové první lize. Všechno do sebe zapadalo přesně jak mělo, kytaristé se úspěšně střídali v sólovém zpěvu (Michal Janků – čistší, jemnější poloha, Jan Hans Jiříček – hrubší, „metalovější“ vokál), do toho stíhali sypat kila na ty svoje kytarový stíhačky, podporováni nekompromisní dunivou basou Standy Pavlíka, který svou drobnější postavičkou zdálky lehce evokoval siluetu Milana Hanáka. Milana Veleckého jsem již zmiňoval, bicí mu zněly jako z floridské produkce Scotta Burnse a dle mého názoru odehrál fantastické party. A to ani nemluvím o Hansově handicapu s nedoléčenou rukou. 

Nočním náměstím se ocelově kalily skladby jak z první desky Metal Celebration (Mistr čas, Netvor AIDS, Železná panna...), tak z druhého Ábela (též třeba Kazatel svědomí). Chybět nemohly ani dvě  kultovní balady, po jedné z každého alba, Figurína a Stále tě chci, příjemně překvapila ne tolik frekventovaná hitovka z CD Rockové balady, resp. Requiem Málo mě znáš.  
Ovšem krom starých fláků v novém plášti kluci představili také dvě úplně nové skladby – „rychlovky“ Znamení panny a Pod maskou anděla. Nutno podotknout, že tyto písně – ač nové a logicky nezažité – neměly u přítomného publika úspěch o nic menší než ony léty prověřené (např. fanoušek přede mnou, v nádherné, ale opravdu nádherné „socialistické“ džisce s nášivkami Kreator, Running Wild a Bathory  se zrovna v tu chvíli třepal evidentně spokojeně). Můj subjektivní názor je ten, že pakliže se bude nový Titanic ubírat právě tímto směrem, fanoušek ctící dobrou muziku rozhodně zklamán nebude. Mimochodem, z pódia probleskla rovněž důležitá informace o přípravě nového singlu.

Roztomilá byla dvě „růžovoučká“, odhadem snad dvanácti-, třináctiletá děvčátka, jež se někdy v půlce koncertu osmělila mne zeptat, uctivě mi vykajíce: „Pane, prosím vás, nevíte, co to je za kapelu?“ (chmm, ehm, zřejmě jsem vypadal jako starý, protřelý novinář...). Jejich otázka nebyla od věci, už i proto, že pokud se nepletu, od samotných muzikantů nezazněl z pódia ani jednou název skupiny (!). Odvětil jsem jim, že Titanic, a na oplátku jsem se jich zeptal, jak se jim to líbí. „Jo jo, líbí, líbí,“ culila se školou povinná holoubátka (Milane, zdravím!) a ta jedna se snažila tu druhou, asi o něco stydlivější, slovy „Nepůjdem víc dopředu?“ marně zviklat. Naprosto ale tuto nerozhodnost chápu, z muzikantů šel totiž metalový strach :-).

Brněnsko-poličský nářez se pomalu chýlil ke konci, pročež byla tažena esa nejprověřenější, Simulant a na samotinký závěr Metalový svátek, kdy atmosféra jevila se natolik zdařilou, že byl spokojeným přítomným publikem zcela jistě odpuštěn  - pokud vůbec zaznamenán - i drobný přeřek při sympatickém věnování posledně citovaného songu jeho autorovi a někdejšímu kytaristovi Titaniku Mirku Horňákovi (nyní akustické těleso Kronek Alband).

Dozněl poslední plánovaný flák a kapela mizela z pódia, jenomže takhle jednoduše by to zkrátka nešlo. Natěšení a rozdovádění příznivci (náměstí bylo i přes vzniklý rambajz stále solidně zaplněno) svým skandováním sice vyvolávali legendárního Démona  - ten zůstal tentokrát pod cifrou 555 o 111 čísel pozadu - jenomže ten ani žádný další song již nacvičen nebyl, a tak si kvartet střihl ještě jednou úderné Stroje na maso, alfu a omegu, totiž počátek a konec celé úspěšné titanikovské prezentace na festivalu Polička 555.

Mno, mise rozhodně nebyla zbytečná, tedy aspoň já jsem své cesty do nádherného, starobylého města Polička vůbec nelitoval. Vyjádřím to bonmotem, který myslím pochopí zejména kluci z kapely: tleskal jsem, až jsem měl ráno mozoly na rukách.  :-)

A festival ještě nešel spát. Po klucích z Titaniku se na pódiu začal shromažďovat orchestr SCHODIŠTĚ, známý spíše pod svým dřívějším názvem Nahoru po schodišti dolů band. I tohle lehce recesimg_0991.jpgistické uskupení roztančilo přítomnou veřejnost jednak muzikou-všehochutí s patřičným nadhledem, jednak zpěvákem s originálním proslovem mezi skladbami a vydatnou tělocvičnou gestikulací, pardon promyšlenou choreografií způsobovanou především dlouhýma rukama. A co nemohu pominout, představte si, Schodiště mělo za bicími ne bubeníka, ale bubenici!

Pro mne osobně příjemné odlehčení od předchozí „těžké“ muziky. Popíjel jsem, sedě na již výrazně uvolněných lavičkách, skvostnou poličskou kvasnicovou dvanáctku (ta byla za dvacku!) a říkal si, že tento poličský, již tradiční hodokvas, resp. jeho počáteční páteční část se opravdu vydařila. Nebo že by byl přítomností Titaniku tento hodokvas vlastně netradiční?

Tady Dědek.

P.S.: A od metalu jsem neměl pokoj ani na záchodě. Nejen proto, že jsem šel chytře močit nikoli do Restaurace Pivovar, kde byla předtím fronta jako za socialismu na banány (které tak chutnají Milanu Veleckému), ale do příznačné „Herešovy krčmy“; kořínek-sympaťák mi dával ve vchodu přednost jenom proto, že si mne pamatoval z koncertu, o kterém jsme posléze čůrání prohodili pár hodnotících slov. Jaká ta slova byla? Já prozradím jen to, že jsme se naprosto shodli. Tak zkuste hádat. :-)  

Nedůležitá poznámka: Jo a právě teď jsem si poslechl na YouTube Titanic Theme Song – My Heart Will Go On od Celine Dion – nekecali jste, fakt to bylo vono! :-))) Geniální nápad.

Důležitá poznámka: Jelikož se na našem webu snažíme přinášet Vám informace a články týkající se obou titanikovských formací, tj. jak Titaniku s Milanem Hanákem, tak Titaniku kolem Ivana Racina, hodláme Vám co možná nejdříve přinést report i z koncertu druhé existující sestavy; všechno závisí také na konkrétní destinaci a možnosti přepravy zpět. Sledujte tedy prosím, máte-li zájem, náš web.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: ???

(Tomáš Černý, 23. 8. 2011 7:27)

Jiří: Ale já se bavím o písničkách. Slišel jsem tu hrůzu v Poličce na vlastní uši a viděl ten "mega kotel" na vlastní oči (ostatně na rajčeti je to i vyfoceno) a můžu prohlásit, že Dědkův report je prostě neobjektivní blábol kterej se slušnou novinařinou nemá co dělat. Dokonce si myslím, že ho tam za účelem tohoto propagandistického článku Racinband pozval, néli přímo dovezl.

Re: Re: ???

(Mirek Jakub, 23. 8. 2011 7:47)

Milý Jiří, kvůli takovým individuím, jako jsi Ty, je hudební scéna v ČR tam, kde je - tzn. v prdeli. Ale v jednom máš pravdu. Když si v garáži s kámošema zahraji Kabát, tak to nikomu vadit nebude. Horší už to bude, když se nazvu Kabát, dál ty písničky budu hrát a začnu brát za vystoupení i honorář. Ale Tobě to určitě vadit nebude, protože ty za to stejně zaplatíš, ožereš se, opícháš nějakou místní roštěnku, napíšeš do diskuze anonymně, že znáš zákony a příští víkend uděláš to stejný. Ale vždyť nakonec o nic nejde, ne? Vždyť si koneckonců každý může hrát co chce a vystupovat pod jakým jménem chce! Ahoj.

Re: Re: Re: ???

(Jiří, 23. 8. 2011 9:48)

... si představ, že Kabát hraju, nikoli v garáži ale veřejně, beru za to normálně prachy (a slušný) a Kabát máme i v názvu! Co tady meleš za nesmysly? Česká scéna je jedna z nejbohatších na světě - to by chtělo abys neseděl na prdeli a vyjel se někam mrknout víš. Přestaň plácat nesmysly a zkus něco konstruktivního prosím :-)

Re: Re: Re: Re: ???

(Mirek, 23. 8. 2011 10:11)

Až složíš vlastní, alespoň jednu písničku a přestaneš parazitovat na práci jiných, ozvi se. Pokud už se Ti to podařilo, hoď sem odkaz, rád si poslechnu Tvojí práci a čím obohacuješ českou scénu. Do té doby prosím nekomentuj práci jiných, poctivých muzikantů, kteří si vše vydřeli vlastní produkcí a neměli zapotřebí hrát Kabát a ještě za to brát peníze. Ahoj.

Re: Re: ???

(Andrea z Poličky, 23. 8. 2011 15:32)

Tomáši slyšel je s tvrdým y!

Re: ???

(Bis Luděk, 23. 8. 2011 17:21)

tak teds tomu nasadil korunu, už prosímtě nehul nebo si vlez do stínu,hrát převzatou věc je naprosto v pořádku a dělá to hromada kapel ,to máš pravdu,
ale tady došlo k něčemu uplně jinému, nazval bych to krádeží identiti

Upozornění

(Radek Váša Vašíček, 23. 8. 2011 11:34)

Pánové myslím že by nebylo od věci pokud píšete nějaké vyjádření aby jste uváděli svá celá jména.Jen aby se vědělo kdo co píše.Doufám že si toto vemete k srdci a nebo se budete skrývat dal?!.Když fér tak fér.!!

Vyjádření

(Dědek, 22. 8. 2011 22:33)

Ahoj všichni, tady Dědek. Teď večer jsem to zapnul a nevěřil vlastním očím. Díky moc za všechny Vaše příspěvky, ale na jejich cca padesátku opravdu nezvládám reagovat jednotlivě. Proto jsme se s webmasterem Míťasem rozhodli, ze namísto reakcí na Vaše jednotlivé komentáře vytvoříme oficiální prohlášení webu METAL-LINE k této diskusi, a to bude zveřejněno jako samostatný článek, na který bude opět možno případně reagovat. Ten článek bude na tomto webu buď ještě dnes, nebo snad zítra (omlouváme se, ale kromě lásky k webu a k dobré muzice máme taky úplně obyčejný soukromý starosti). Díky Vám všem za to, že se nebojíte vyjádřit svůj názor, ať už je na straně té či oné. Náš web nebude nikdy cokoli cenzurovat a nikdy nebude postaven na principu registrace přispěvatelů. Internet je svoboda se všemi důsledky. P.S.: Děkuju svému věrnému druhovi Míťasovi za jeho krásný příspěvek v této diskusi, opravdu děkuju. Tady Dědek.

Re: Vyjádření

(jiří, 23. 8. 2011 1:28)

Dědku a spol. smekám a naprosto souhlasím ... cituji : "a nikdy nebude postaven na principu registrace přispěvatelů". To je přesně ono, za co smekám a tak to má být. Rád bych napsal svůj názor pod Verčin článek na metalswamp. Bohužel právě ona nesmyslná registrace mě odrazuje. Nehodlám takovým nesmyslům věnovat čas. Kdo se bojí, sere v síni, jak říkala moje babička. V souboji webzinů u mě tedy jasně vedete a za odvahu dávám plus. Jen tak dál!

Re: Re: Vyjádření

(Dědek, 23. 8. 2011 1:44)

Jiří, děkuji. Tvůj příspěvek mi udělal opravdu velikou radost. Tady Dědek.

Re: Re: Vyjádření

(Tomáš Černý, 23. 8. 2011 7:16)

Jiří: Mám to chápat jako, že se bojíš zaregistrovat aby náhodou někdo nevěděl kdo vlastně jsi? V tom případě tvé přirovnání o sraní v síni sedí, protože anonymita dává blbcům křídla.

Re: Re: Re: Vyjádření

(Jiří, 23. 8. 2011 9:55)

Milý Tomáši! Kdo je tady blbcem nechám na posouzení čtenářům, to mě ani tobě nepřísluší. Nakonec ani já tady nesleduju jména přispěvatelů, čtu jen obsah diskuze. Je vidět, že jsi amatér internetu a ještě jsi se nikde neregistroval! Proto nevíš, že na základě těchto registrací pravidelně zahltí tvoji schránku desítky SPAMových zpráv a o to já, a to mi promiň a klidně mě i blbcem nazvi, nestojím.

Můj názor

(Mirek Jakub, 23. 8. 2011 8:31)

si můžete přečíst zde:

http://www.metalmitas.estranky.cz/clanky/titanic/oficalni-prohlaseni-webu-metal-line-k-diskusi-tykajici-se-naseho-reportu-z-koncertu-skupiny-titanic-racin-music-v-policce.html

Jenom bych chtěl říct, že nejde o to kdo hraje lépe, ale o to, o čem tam píši:

"JAKÉ PRÁVO mají tito lidé (RACIN MUSIC), aby pokračovali pod jménem kapely a hráli jejich repertoár i přes to, že jim to autoři původního loga i repertoáru VÝSLOVNĚ zakázali a několikrát o to SLUŠNĚ požádali?"

Tohle je ten zásadní problém - ne hudba!

Zákaz

(Petr, 22. 8. 2011 17:13)

Je zakázáno chválit, protože co se stane když revival hraje líp než originál - s moderním zvukem, na 100% - tak jak tomu bylo v Poličce ? - to co píše i Dan - opět paní Věra a spol. v jednom ohni. Padl tu i názor, že o muziku tu přeci nejde. Každý trochu soudný a uši mající posluchač snad ten rozdíl slyšel. Ta hysterie, kterou vyvolá jedna kladná - a do puntíku přesná recenze u paní Věry, pána, co sám sebe dekoroval za slušného a pana Růžičku nevyvolává úsměv - naopak. Všichni pořadatelé by si měli slova paní manažerky přečíst - jak dokáže kopat a být zlá.
Díky Dědku za objektivitu a teď i za odvahu - a to, že tě paní Věra nepozve, to určitě přežiješ. Ona jen nepochopila že v Poličce šlo o muziku a ne bitvu dvou managerů.

Re: Zákaz

(Tomáš Černý, 22. 8. 2011 17:23)

Petr: Já to právě v Poličce slišel a málem jsem zvracel jak je to strašný!!!

Re: Zákaz

(Věra, 22. 8. 2011 17:31)

Petře, přečteš li si to celé a nebudeš vytrhávat co se ti hodí, tak Dědek pozvání dostal a to platí. Ráda ho uvidím. A s nikým nebojuju, není důvod. Pořadatelé si naopak vybrali sami. Až se pánové přejmenují, můžu klidně slíbit, že se do žádné diskuze na téma jejich hudby pouštět nebudu. . Věřím, že si své fandy najdou a budiž jim to přáno.

Re: Re: Zákaz

(Petr, 22. 8. 2011 18:42)

Na vytrhávání a překrucování z kontextu jak to tu tak sleduji jsi spíše Ty ta odbornice. Dokonce i vizionářka - protože už teď víš, co Dědek o koncertu napíše. Viděl jsem koncerty obou smeček a můžu říci - ti mladí z toho vycházejí o třídu líp. Přestaň už fakt unavovat svou nenávistí k "Racinovcům". Starej se o to, aby to Tvým svěřencům hrálo aspoň z poloviny tak jak té druhé - Tebou tak nenáviděné smečce. Je to trapné. Boj stvořila příroda - nenávist člověk.
Čas ukáže.

Re: Re: Re: Zákaz

(Věra, 22. 8. 2011 19:14)

Tvá věc, že nechápeš, o čem jsem psala. Nehodnotím jejich hudbu, neslyšlea jsem je a nemůžu tedy ani hodnotit. Jediné o čem jsem psala bylo, je to, že používají jméno a hrají stejný playlist jako má Titanic. Jak kdo hraje, na co budou chodit více lidi, či kdo bude mít víc koncertů ukáže čas. Ale nikomu neprospěje hrát stejné věci a pod stejným jménem. Nenávist k nikomu necítím. Nejde o nic osobního. V momentě kdy se budou jmenovat jinak mě to dál nezajímá.

Re: Re: Re: Re: Zákaz

(Míťas, 22. 8. 2011 19:31)

No a právě Dědek hodnotil HUDBU. Nehodnotil, ani nepsal, kdo má, či nemá právo používat název Titanic, logo apod. V to je možná ten zakopanej pes...

Re: Re: Re: Re: Re: Zákaz

(Ozák, 22. 8. 2011 19:50)

Pro mě je důležitá pořádná hudba a ne vaše dohadování o ničem.