Jdi na obsah Jdi na menu
 


15.09. 2011 - Ironcross, Nasal Drops, Titanic - Brno, Melodka

MANOWAR, JUDAS PRIEST
A TITANIC NA MELODCE

aneb

KDYŽ JE ČTVRTEK SVÁTEK

Report / Titanic, Iron Cross, Nasal Drops / čtvrtek, 15. září 2011, od 20 h. / Brno, Melodka

Myslím, že i pan Romero by koukal, jakej trhák se dá zplodit – takovouhle „noc oživlých mrtvol“, která se udála včera na Melodce,  si myslím dal líbit každý pamětník tuzemského heavy metalu: skupina Titanic ve své nejslavnější a nejkompletnější sestavě Zdeněk Černý, Milan Hanák, Džoro Enčev, Slávek Fric a Mirek Horňák! Kdo na Melodce nebyl, může si akorát rvát vlasy, až bude vypadat jako...jako Ashok.

Sice ne zcela vyprodaná, ale velice solidně zaplněná Melodka (můj možná nedostatečný odhad: cca 300 lidí?) přivítala jako první účinkující brněnskou bandu IRON CROSS (bandzone.cz/ironcross), která svůj styl označuje jako military metal-hard rock, jelikož výchozím inspiračním zdrojem jejích anglických textů jsou válka, bitvy, bojování. Řízná metalová kanonáda, nepostrádající nezbytnou melodiku, mi svou atmosférou připomněla produkci slavných i proklínaných img_1074.jpgamerických Manowar, a asi jsem od pravdy nebyl daleko. Střely typu War of the Roses, Termopyly nebo Burning Stone byly doprovázeny sugestivní videoprojekcí, až jsem měl pocit, že jsem se opravdu ocitl v epicentru nekontrolované válečné vřavy.  Navíc jsem si uvědomil, že Brno je opravdu malý a že se z kapely znám nejenom s jejím basákem Petrem Kučerou, ale též s veteránem brněnské metalové scény, kytaristou Jiřím Randulou (pamatujete ho ještě z dobové kapely Scharnhorst?), s nímž jsem mj. kdysi na vejšce studoval. 

Asi jediné, co bych celému začátku koncertu na Melodce vytknul, byl přehlušený, resp. zahlušený zvuk, který rval uši, ale naštěstí se v průběhu večera výrazně polepšil.

Melodka byla už v tu dobu, kromě běžné fanouškovské sekce,  plná známých brněnských muzikantů: namátkou se přišli podívat Jiří Big Boss Valter (Root), Mira Horejsek (Asgard), Pačess, Paramba... (taktéž Asgard), Ladislav Škaroupka (Dogma Art), Michal Mike Kůs (Eagleheart), Martin Metalika Klekner (Flowerwhile, ex-Eagleheart)...a řada dalších, včetně bývalého zpěváka skupiny Titanic Broni Mikulince, kterého jsem ovšem svým zrakem bohužel jaksi „prošvihl“.  

Metalovou kapelu NASAL DROPS (bandzone.cz/nasaldrops), jež na Melodce zaburácela jako prostřední, jsem uzřel poprvé při společném koncertě se Second End 21. 1. 2006 v brněnském Brooklynu, ale od té doby jsem ji neviděl. Tehdy cédéčko ještě neměli, a pouze se pamatuji, že jejich produkce se mi docela líbila, působila jako sympatický metalový underground, který mám rád. A co si ještě pamatuji, už tehdy kluci hořeli láskou k Judas Priest, od nichž si tehdá střihli šlágr Breaking The Law (img_1094.jpgv českém podání Arakainu Chameleon).

Název „Nasal Drops“ bohužel neznamená nosní bonbóny (což by mi připadalo jako obzvlášť veselý způsob léčení rýmy), ale vskutku „jenom“ nosní kapky; na Melodce to však byly samozřejmě spíše“kapky ušní“ :-).

Už samotný řízný nástup hitovou skladbou Apokalypsa, podpořenou již výrazně ostřejším zvukem, nezapřel již zmiňovanou lásku smečky ke Knězi Jidášovi – v první chvíli jsem si říkal, no snad kluci nezačínají coverem? Nezačínali. Nicméně inspirace milionovým riffem Painkillera zde byla jasně patrná.  

Skupina, která nyní spolu s Iron Cross jede titanikovské turné, je mi sympatická svými českými texty a rovněž slovenským lídrem ze Spišské Nové Vsi, Martinem Compelem. Milé jsou i klasické melodické heavy metalové postupy, v nichž se řízná kila dokáží střídat s lyričtějšími vyhrávkami (např. píseň Vstaň). Myslím, že pokud na sobě kluci ještě trochu zapracují, a více se odpoutají od své „jidášské“ orientace (ale cover Metal Gods zase tolik nevadil :-), jejich koncerty budou v budoucnu stát i za více než oněch pomyslných „třicet stříbrných“. 

Prostor pro legendu nastal vzápětí. Atmosféra výrazně zhoustla, před pódiem bylo narváno, a o to sympatičtěji působilo solidární gesto, kdy stojící fanoušci bez problémů uvolnili místo vozíčkáři a ochotně přepustili V.I.P. flek v první řadě. A těšení se na parníček bylo tak výrazné, že nikomu nevadil ani nezanedbatelný časový skluz, který koncert mezitím nabral.

Žijící legenda TITANIC (titanicband.cz) rozpálila svůj slavnostní blok Netvorem AIDS, aby pokračovala spoustou dalších evergreenů ze své sice nedlouhé, ale hudebně přebohaté historie (příkladmo Železná panna, Simulant, instrumentálka Viva Musica...). Kromě tradičních songů ze dvou prvních alb zazněla kupříkladu Janny z „trojky“ anebo Málo mě znáš ze „čtyřky“ Rockové balady. Se „strunnými“ ikonami basáka Milana Hanáka a kytaristy Džoro Enčeva se v průběhu vystoupení vystřídali oba bubeníci, tj. jak legendární Stanislav Slávek Fric, tak nová posila týmu, světově ještě známější Martin Marthus Škaroupka, který stíhá kromě Titaniku hrát třeba ještě s Dogmou Art nebo – čistě namátkou - Cradle Of Filth (a myslím, že Laďa Škaroupka mohl být s jeho včerejším výkonem otcovsky spokojen).

Na stejdži se vystřídala i celá řada hostů, takže tentokrát to nebyl Titanic pouze s jednou kytarou: Marek Ashok Šmerda z Rootu si střihl Hnusnou smůlu či Ábela, a s Titanikem si zahrál i zvukař skupiny Arakain Ondra Martínek (Twisted Sister Revival). A hosté nejvzácnější na sebe samozřejmě nenechali dlouho čekat.

Přátelé, neuvěřitelné se stalo skutkem: jedna z nejvýznačnějších pěveckých osobností československého heavy metalu všech dob, nebojím se říct „tenor s hlasem takřka operním“, pan Zdeněk Černý, se po img_1140.jpgdvou desítkách let objevil za mikrofonem a s kytarou v ruce!  Dokážete si asi představit – tedy ti, kteří jste na Melodce čirou náhodou nebyli -  co se v tu chvíli v kotli dělo. Názvy songů Stále tě chci a Metalovej svátek byly naprosto příznačnými slogany této vzácné chvíle, která, doufejme, nebude poslední na dalších dvacet let.

Pravda, na Zdeňkovi Černém bylo patrno, že dlouhou dobu nevystupoval, ale myslím, že vřelé publikum mu rádo odpustilo i nějaký ten dílčí nedostatek v nástupu, nota bene když on sám to z pódia upřímně přiznal – v tu chvíli byl možná ještě mnohem sympatičtější, než kdyby byl zcela dokonalý. Dějiny ožily, a refrén „Dvacetkrát svý desky obracím / a pokaždý je to nářez“ burácel Melodkou jako za starých dobrých časů.

Zdeňkem Černým ovšem výčet hrdinů nekončí – velkým překvapením se totiž stala i kytarová účast Mirka Horňáka, který s kapelou dal další obrovský hit, jehož je sám hudebním autorem, totiž lyrickou Figurinu. Mirek Horňák, který je narozdíl od Zdeňka Černého stále hudebně aktivní (jak známo, působí po boku bývalého zpěváka Kernu Jaroslava Alberta Kronka v akustickém rockovém tělese Kronek Alband), a který neměl problém vyjádřit nedávno podporu i novému Titaniku, tak dal zřejmě nejlepším možným gestem najevo, že ze své pozice nehodlá řešit organizačně-personální věci kolem kapely, ale jenom a pouze dobrou muziku. Navíc si osobně myslím, podle toho, jak s Mirkem pravidelně hovořívám,  že už mu ten metalovej nářez trošku chybí... takže Mirku, díky a do toho!

Zvuk na Melodce bych si sice dokázal představit i o kapánek lepší, ale celkový zážitek (tj. koncepce programu, hosté, atmosféra i divácká odezva) vyšel ve čtvrtek prostě na jedničku. Zcela upřímně říkám, že jsem si koncert coby pamětník zlatých časů 80. let fantasticky užil, a svůj prožitek a vzpomínky na něj budou vystaveny v mé osobní pocitové galerii na místě nejčestnějším.

A bylo už opravdu více než plastickou symbolikou, že když přítomné diváctvo nehodlalo pustit svůj žijící kult z pódia jen tak lehce, zazněl závěrem opět Metalový svátek, a já osobně tipuju, že po několikerém sborově zpívaném refrénu „Sváteční – hej  - heavy metal“ řada z nás přítomných dnes jenom chraptěla.

Myslím, že i kdyby tento song zněl onou včerejší nocí dvacekrát, stejně jako ty desky, o nichž se v jeho textu zpívá, stejně by se neomrzel.

A propos, děcka, vy co doma buď ještě, anebo už nemáte gramofon, vážně s tím nechcete něco dělat? :-)

Tady Dědek, foto Míťas.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dědkovi

(Jiří, 20. 9. 2011 14:00)

Člověče Dědku jak tak sleduju ty věci posledních dnů kolem kapel Titanic a ABBand, napadá mě, že bys to mohl trochu sesbírat, nechat uzrát a s nějakým odstupem vytvořit článek zhruba v duchu : Jak rozchody muzikantů nakopávají CZ metal! Mám silnej pocit, že oba výše jmenované rozchody by mohly většině zúčastněných a našemu metalu fakt neskutečně prospět! Dívám-li se na věco okolo Titanicu, jsem na 300% přesvědčen, že nic z toho, co tu teď se skoro zatajeným dechem sledujem by se nestalo, nebýt vzniku dvou Titaniců a nebýt těch sporů okolo. Zdeněk Černý by patrně nikdy nevystoupil, ale nejen to, i Džoro a Milan Hanák by už nevytvořili asi ani notu. Takto byli dotlačeni k tomu, aby ze sebe ještě přece jen něco vyždímali :-). Druhá banda bude nejspíš asi taky pěkně makat a dokáže mnohem víc, než kdyby těch sporů nebylo. To podobné by mohlo platit i o Brichtovi a jeho nové bandě ... čím větší se zvedne odpor proti nim, tim víc budou chtít dokázat a dokáží! Asi si to nikdo z aktérů neuvědomuje, ale měli bychom všichni na kolenou děkovat svým nepřátelům!!!

Re: Dědkovi

(Shaumal, 20. 9. 2011 15:09)

Jiří, a představ si, jaký podíl na tom má právě i Dědek, vzpomeň, jak to všechno bylo. Dědek je miláček. Velký miláček.

Re: Dědkovi

(Věra, 20. 9. 2011 21:48)

Jiří, kéž by všecko bylo tak krásné a jednoduché, jak říkáš...kdyby šlo opravdu jen o muziku a o čestný boj, bylo by všecko fajn. Bohužel znám situaci nejen u našeho Titanicu, ale i u ABB z trochu jiné stránky, z pohledu člověka, co ty lidi zná a ví, že ty boje zdaleka nejsou čisté a férové, že je za tím plno hodně ošklivého a mnohokrát je mi smutno i špatně z toho, co někteří dokážou. Ale za něco svým nepřátelům skutečně poděkuju, kluci od nás ze mě udělali svou managerku a já mám v některých lidech dokonalý příklad, jaká nikdy nechci být - na rozdíl od některých totiž vím, že já jsem tu pro svou kapelu, ne naopak :-)

Re: Re: Dědkovi

(Jiří, 21. 9. 2011 21:38)

Věrko představ si třeba na Titanicu, kdyby to bylo řekněme naprosto čisté a férové ... kapela by přišla za Milanem a řekli by mu, že odcházejí a udělají si svoji kapelu s novým jménem ... čistě a fér. Jen odhaduju, ale podle mě by to Milana těžce složilo a dlouho by trvalo, než by se z toho vyhrabal a začal by uvažovat o nové sestavě. Ani ozzy by se do toho nepustil s takovou energií, ty jakbysmet (patrně by tě ani nikdo neoslovil) a fanoušci by to taky zdaleka tak nenakopli. Psali by Milanovi tak desetinu těch vzkazů. Webziny by se o takový příběh taky nepraly. Podle mě jsou 1+1 přesně dvě a tohle dopadlo pro Titanic snad skoro nejlíp, jak mohlo :-). A dokonce si myslím, že teď díky tomu povyku kolem a trochu vyprovokovaným slibům se brzy podaří i něco nového vytvořit a natočit! K tomu by jinak taky patrně nedošlo.

Re: Re: Re: Dědkovi

(Věra, 22. 9. 2011 11:04)

Situace v té podobě Titanicu, která tu byla před definitivním rozkolem v červenci byla už dlouho hrozná, ale Milan neměl v úmyslu se složit, navíc Ozzyho, mě a další měl za sebou taky už tehdy...a s bývalými spoluhráči na téma obnovení jejich sestavy komunikoval...ano, tahle situace přispěla k troše reklamy, ale to je tak všecko. Koncertem na Melodce jsme se nesnažili dát najevo, že jsme lepší než někdo, ale že prostě fungujeme, že kapela dokáže dát lidem hudební zážitek a my zase třeba že to tam dokážeme nějak vést, ač si nehrajeme na profesionály. Jsme moc rádi, že se koncert lidem tak líbil, ale absolutně za nic z toho nepatří zásluha nikomu jinému než kapele, hostům , titanicovskému týmu a našim blízkým, kteří nám pomáhali - a pak samozřejmě fanouškům za to jakou dokázali vytvořit atmosféru. Doufám, že si to brzo zopakujem !

Jiřímu

(Dědek, 20. 9. 2011 19:59)

Člověče Jiří, já si myslím, že jsi to vystihl naprosto trefně. Tvoje příspěvky se mi vždycky velmi líbily svou věcností a korektností, a tady s Tebou opět souhlasím. A máš pravdu, že bych asi měl udělat i "druhý díl" onoho zdejšího článku. Těší mne, jak poctivě a s bystrou hlavou všechno sleduješ, a přiznám se, že jsi člověk, jehož příspěvky mne velice zajímají a mnohokrát mi dělají velkou radost. Díky díky. Stejně tak poděkování Shaumal, která je v té veškeré hudbě vcítěna velmi...velmi intenzivně. Tady Dědek.

Re: Jiřímu

(Jiří, 21. 9. 2011 21:50)

Dědku děkuju! To mě těší. V případě ABBandu jsem měl zvláštní pocit už dávno ... v podstatě od prvního jednání s managerem ... že se tam nehraje s otevřenýma kartama a jsem rád, že mi na to tady máča přímo odpvěděl a potvrdil skutečnou podstatu. Naprosto chápu obě strany, že to nezveřejní. Bohužel nám tu muziku všude provázejí i peníze a popularita, proto z ní intriky nikdy nezmizí. To bychom museli zrušit média (včetně tohohle :-) a hrát za pivo a párek .. pak by to bylo o fous čistší. Ale takhle to zas přináší to, o čem jsem psal ... nakopává to některé už skoro "mrtvé" muzikanty k činnosti!

Ať žije Titanic !

(Milka, 19. 9. 2011 20:05)

Bohužel patřím mezi ty, kteří se nemohli akce na Melodce zúčastnit. Právě z těchto důvodů děkuji Dědkovi za jeho report a všem ostatním za fotky a videa na youtube. Po přečtení reportu a shlédnutí videa jsem zažila nepředstavitelnou radost. Ani ve snu by mě nenapadlo, že uvidím na pódiu s Titanicem Mirka Horňáka (zbožňuju jeho hru na kytaru a Figurína je pro mě jedna z nejlepších písniček Titanicu) a hlavně pak Zdeňka Černého. Přiznám se, že jsem byla fakt dojatá. Byla to prostě nádhera. A pokud by se na pódiu "kluci" takhle sešli častěji,co víc by si už jejich fanoušci mohli přát ?? A jak píše Dědek - byl to pro všechny návštěvníky Melodky určitě pravej metalovej svátek !! Dědku, díky moc :-)

Ironcross

(Roman Jandovský, 19. 9. 2011 2:51)

Nezdá se mi,že by tato formace předvedla něco nějak zvláštního,spíš mě to vůbec neoslovilo.Připadalo mi to jako jednotvárné a v jednom tempu (jedna písnička jako druhá)oproti Nasal Drops,kteří ukázali sic postarší ale opravdovou dřinu,navíc se slovenským zpěvákem ,zpívajícím česky,je jejich tvorba různorodá a barevná.Titanic samo sebou jen dokázal,že své místo pravého heavy metalu má právem a byl to zážitek na hodně dlouhou dobu.Nelituji toho,že jsem do Brna jel.

borec Milan Hanák

(Shaumal, 18. 9. 2011 21:24)

Okolnosti mi znemožnily zůčastnit se spolu s mým blízkým přítelem Dědkem, který měl pro mne i lístek, koncertu na Musilce... chci říct, že ze záznamu je jasné, že Zdeněk Černý je krásná bytost, Milan Hanák taky a Džoro jak by smet, taky Mirek Horňák... Dědek má pravdu, byl z toho celý rozechvělý... a ještě jsem chtěla říct že jsem pojala velkou sympatii k Milanovi Hanákovi, dá se říct, že jsem se do této jeho krásné energie zamilovala, a že to Milan Hanák dokázal!!! Je to borec!!! A né že je to zpovykaná hvězda, která nechodila na zkoušky!!! Koncert na Musilce a sestava, která tam byla je toho důkazem.

Re: borec Milan Hanák

(Věra, 18. 9. 2011 22:30)

tak tohle Milanovi osobně vyřídím, moc hezky jsi to napsala, díky.

Re: Re: borec Milan Hanák

(shaumal, 18. 9. 2011 22:58)

Díky Věrko, já jsem nadšená. A udělala jsem chybu, myslela jsem samozřejmě koncert na Melodce. Velmi vážné okolnosti mne tam nepustily, tak příště a vážně bych si moc přála, abych viděla na vlastní oči to, co vy všichni na Melodce.

reakce

(Růža , 17. 9. 2011 23:38)

naprostej souhlas !

samé +

(Růža, 17. 9. 2011 23:35)

Tak na tohle se Racinovci nikdy nezmůžou !!!! A to je jen dobře !!!

Díky za ohlasy

(Dědek, 17. 9. 2011 13:36)

Ahoj, děkujeme Vám za všechny Vaše ohlasy jak zde, tak na FB profilu. Věro, Tobě díky i za umístění odkazu na tento report na stránkách titanicband.cz. Koncert se opravdu vydařil, a díky za všechny Vaše názory dosavadní i třeba budoucí. Tady Dědek.

Děkujem za super večer s legendou

(Nasal Drops, 17. 9. 2011 11:59)

Zdravíme,recenze je vskutku dobrá :) Děkujem redakci a samozřejmost je i poděkovat Titanicu a všem zúčastněným. Ale :Podobnost s Judas Priest je čistě náhodná a ani se nám v nejmenším nikdy nezdálo ,že by tu nějaká byla :) Ale přirovnání je velice příjemné...Děkujem

M. Horňák

(Tomáš Černý, 17. 9. 2011 10:17)

Tak Dědku zase nepřeháněj nebo nepleť pojmy s dojmy. S Horňákem jsem mluvil a je to trochu jinak. Žádnej novej Titanic nepodporuje, to akorát nějaký nejmenovaný manager nepohopil, když Mirek řekl, že nemá nic protit revivalu, ale Titanic je i pro něj jen jeden, tenhle do kterýho dal kus svýho života a kde hrajou jeho kamarádi, proto taky s nima vystoupil. S Racin bandem ho těžko kdy uvidíme a že mají některý lidi drzost jeho slovy převracet a používat je hnus, to že jim to někdo jako třeba ty věří a pořád to používá, to je spíš smutný. Jinak report dobrej, ale to připomínání Racin bandu sis podle mě mohl odpustit, tady hrál Titanic !!!

Díky

(Věra, 17. 9. 2011 10:01)

Děkujeme za report a jsem ráda, že se akce líbila i Metal -Line redakci :-)

:-)

(Žaba, 17. 9. 2011 8:35)

Sakra, když to čtu a vidím ty fotky, mrzí mě, že jsme se taky nezůčastnili, je vidět, že zahráli s radostí a elánem, musel to být fajn nářez.