Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie & sestava Titaniku

4. 4. 2008
Motto:

"Jen zkuste přijít, a já vám ukáži, s kým máte tu čest..."


Tak těmito šeptanými slovy začíná jeden z nejslavnějších českých metalových debutů...

Ano, přinášíme vám další díl pomyslného seriálu o československých metalových legendách, jíž je zcela nesporně i brněnský Titanic.

Podle převažujících informačních zdrojů vznikl tento nezapomenutelný heavy/speed metalový soubor v roce 1984, třebaže v celostránkovém rozhovoru s Titanikem v srpnové Melodii roku 1987 je uváděn rok 1982 (cit. rozhovor vám rovněž na našem webu v brzké době přineseme).

OdObrazekrazovým můstkem pro pozdější diskografii kapely se stalo demo Eso Hertz z roku 1987, natočené jako živý záznam koncertu v Praze na Barče (na něm lze nalézt např. takové věci, jako Simulant, Vošklivej nebo Sváteční Heavy Metal - později pod názvem Metalový svátek, angl. Metal Celebration). Dodnes tato nahrávka koluje jako vzácný dokument mezi internetovými metalovými fandy.

Čtveřice Zdeněk Černý (zpěv, kytara), Mirek Horňák (kytara, sbory), Milan Hanák (baskytara, sbory) a Stanislav Fric (bicí, sbory) se v tomtéž roce stává laureátem tehdejší velmi proslulé přehlídky tvrdší hudby Rockfest, aby v roce následujícím, tj. 1988, vydala na singlu písničku Vizáž (to skutečně není chyba, Titaniku vyšel totiž společný singl, tzv. split, se skupinou Sifon, která na druhé straně černého kotoučku prezentovala skladbu Nejsi na kolenou).

Rok 1989 je pro Titanic jedním z nejpodstatnějších v jeho dějinách: jednak natáčí pro fenomenální Jandův projekt Rockmapa singl Figurína/Bludnej kruh, současně se účastní kompilace Rockmapa (pořadové číslo 1), obojí pod hlavičkou Supraphonu, ale hlavně u podstatně pružnějšího Opusu nahrává a ještě před revolucí vydává svoje debutové album Metal Celebration.

Že slovenský Opus tímto nezvyklým počinkem, kdy vydal desku ne-slovenské kapele, neprohloupil, bylo jasné zanedlouho - "metalové slavnosti" se prodalo fantastických 120 000 kusů! Opus se totiž perfektně trefil do metalového vakua, které vzniklo po vydání citronovského Radegastu a Žeravého znamenie osudu od Tublatanky, a které panovalo před nástupem porevoluční vlny metalových desek. Pamatuju se, jak se tehdy stála před podnikovou prodejnou Opusu v 1. patře brněnské Alfa pasáže fronta na současně vycházející Team 2 - Prichytený pri živote a Titanic. Videoklip na hitovku Simulant později soutěží v bratislavském Trianglu, avšak v těžké konkurenci mj. právě Teamu, v nejnabitější kategorii Hudba pre všetkých, bohužel nepostupuje.

Obal desky prošel sám o sobě zajímavými peripetiemi - v Československu původně vyšel na titulu s nádherným oranžovým logem skupiny, na černém pozadí simulujícím vesmírnou oblohu, neboť zelená verze obalu s mohutným zobrazením dračí příšerky, zřejmě jakési ostřejší varianty Brněnského draka, která je na zadní straně jen malinkatá, nebyla údajně pro tuzemský trh povolena (psal se rok 1989), a v "zelené" verzi vyšlo album údajně jen v zahraničí (odtud též důvod pro anglické názvy skladeb na zadní straně, které kupodivu zůstaly "necenzurovány"). Následně, nicméně až po revoluci, se však čeští fandové dočkali i oné druhé "zakázané" varianty obalu (vím, že v tomto obalu se deska prodávala např. v brněnském Prioru). Kdo tuto podobu obalu nezná, nechť si na www.metal-archives.com, tedy ve světové Encyklopaedii Metallum, najde "titanickou" diskografii.

V době vydání Metal Celebration Titanic koncertuje s frekvencí cca 250 vystoupení za rok mj. i na Slovensku, v Polsku či Bulharsku.

A právě posledně jmenované Bulharsko se stalo pro další vývoj skObrazekupiny příznačným, neboť v roce 1990 nahrazuje Mirka Horňáka, který odchází do Kernu, kytarista Georgi Enčev, o jehož instrumentálních schopnostech kolují mezi metalovým lidem ty nejlepší zprávy.

S Džorem také Titanic natáčí, opět u Opusu, svoje druhé album Ábel, jehož se prodává cca 60 000 nosičů. K prodejnosti alba určitě přispěla i solidní televizní prezentace, neboť kapela z něj zahrála tuším že tři písně - vypalovačku Tchýně, ploužák Stále tě chci a instrumentálku Viva Musica - v jednom z hudebně zaměřených pořadů Čs. televize (myslím, že to bylo něco jako Televizní klub mladých, ale už si to opravdu přesně nepamatuji).

Nicméně propad prodeje oproti debutu na polovinu je neutišitelným svědkem postupného úpadku zájmu široké české veřejnosti o heavy metal, a to se zřejmě projevuje i na dalším vývoji souboru. Ten sice ještě v roce 1991 hraje jako předkapela na ostravském koncertě Deep Purple, ale nejlepší časy přeci jen pozvolna mizí, což má své zrcadlení i v proměnách sestavy.

Na postu zpěváka nahrazuje nakrátko se objevivšího Josefa Štěpánka Bronislav Mikulinec a za bicí usedá Josef Cigánek (dříve skupina Černá Hora, později Grizzly Aleše Brichty).

V roce 1993 vydává Titanic u Monitoru nové album nazvané jednoduše "3", avšak tomu se již nedostává širší mediální publicity.

O dva roky později vychází skupině čtvrtá dlouhohrající deska nazvaná Rockové balady, která vyšla ještě v roce 1997 pod názvem Requiem. Jak již název Rockové balady napovídá, album je zaměřeno něžně a najdeme na něm mj. staré pecky v novém hávu jako např. Figurína, Stále tě chci nebo Viva Musica.

Oproti tomu druhý název, Requiem, naopak symbolizuje postupný zánik kapely, která ještě sice absolvuje koncertní šňůru s Arakainem i turné po Slovensku, ale v roce 1998 ukončuje svoji činnost.

Jak se však vzápětí ukáže, je tomu tak pouze dočasně. K nezlomným pilířům Titaniku, Hanákovi a Enčevovi, se opět přidává bubeník Fric a spolu s novým kytaristou Jiřím "Remi" Remo započíná novodobá existence legendy, která se otvírá prvním koncertem konaným 26. ledna 2001 v Pohořelicích u Brna, jehož se účastnilo solidních zhruba 400 fans. V listopadu téhož roku přichází do kapely nový bubeník Milan Velecký, později známý též ze skupiny Second End.

V prosinci roku 2001 jsem se těšil, že na křtu nové placky Kernu Síla zvyku v brněnské Edison Garden uvidím také předem avizovaný Titanic, leč ten byl nakonec nahrazen skupinou Imrvére.

Z poslední doby (rok 2008) jsem vstřebal dvě informace týkající se určitým způsoberm Titaniku. Jednak měl údajně běžet jeden z jeho starších videoklipů v tradičním sobotně-nedělním klipovém bloku dvojky České televize, jednak si Džoro Enčev coby majitel hudebního studia zahrál jako host na albu brněnského Eagleheartu.


Co dodat na závěr?

Dle již zmíněné Encyklopaedie Metallum Titanic neukončil činnost, ale stále žije. Tento stav ovšem odpovídá spíše "polomrtvému" stadiu označovaném "v držení", neboť nalézt termín některého vystoupení Titaniku je úkol takřka nadlidský, na jeho webu se toho příliš neděje a budoucnost je asi velmi nejasná.

Což je ovšem podle mého názoru velká škoda. Titanic se nesmazatelným způsobem zapsal do dějin českého heavy metalu, a když jsem si při psaní tohoto článku pouštěl na gramofonu jeho první dvě desky, tak jsem si říkal, proč by do prčic mělo jít jenom o historii.

Koneckonců, jeden z nejkrásnějších ploužáků skupiny se jmenuje Stále tě chci. :-)

Dědek
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vznik Titanic

(Stanislav Novák, 12. 7. 2017 18:14)

Dobrý den, chci potvrdit, že skupina TITANIC opravdu vznikla v r. 1982, kdy začala existovat pod zřizovatelem OKVS Brno IV (Obvodní kulturní a vzdělávací středisko). Upřesňuji její vznik z titulu jejich hudebního metodika, kdy jsem v té době pracoval na OKVS Brno IV a v Dělnickém domě v Tuřanech jsem organizoval první rockové přehlídky amaterských rockových skupin v Brně.

...

(Venca z Klacíkova, 11. 4. 2010 17:05)

zdarec lide...
včera jsem viděl Titanic na Kladně s tím, že jsem netušil o koho jde. Česká scéna jde trošku mimo mě. Musím uznat - jsou to kanóni... klobouk dolů.

Raritní nahrávky

(Mítas, 16. 8. 2009 14:22)

Zdarec, nutně potřebuju nějaký starý nahrávky Titaniků... A myslím že posléze by se to líbilo vám všem. Takže jestli něco máte pošle te mi to prosím na email: metalmitas@seznam.cz nebo po icq:400-194-229 nebo po skypu: mtelamitas !! Díky všem :)

2CD TITANIC-METAL CELEBRATION 2009

(UgR, 30. 7. 2009 18:46)

Ahojte,tak mám pro všechny dobrou zprávu-slíbené 2CD bude k dostání druhý týden v měsíci září...Takže slib byl splněn...Díky všem,kteří jste s tímto projektem pomohli.

NEW CD

(Mira, 10. 7. 2009 11:49)

Cau jakpak to vypada s CD uz dano nejake datum a kde bude moc dat koupit CD Titanic

2CD

(UgR, 21. 6. 2009 13:43)

Zdar,2CD by mělo opravdu vyjít v létě,počítáme,že koncem měsíce července,nyní se vytváří booklet,který bude sice všem naprosto známý,ale je s tím hodně práce,jelikož se svým způsobem všechno zdrželo na remasteru zvuku,avšak mohu vám všem prozradit,že zvuk je vynikající,na to z čeho se tahal překvapení,o tohle všechno se postaral Mr.DODO...:-)Metal s vámi...

CD TITANIC

(Mira, 12. 6. 2009 16:52)

Zdar nevite kdy by melo vyjit CD Titanic prej ted nikdy v lete to by bylo super a mohli k tomu dat nejakej plakat Titanic!

dzoro

( zambra, 1. 6. 2009 19:05)

motto budu se divat k vysinam abych dosahl upati hory tam titanik byl jediny kdo byl letajici orel byl dzoro

TITANIC vypluje z hlubin metalových moří

(Roman, 22. 5. 2009 21:38)

Píše se rok 2009, a již jeho první polovina je ve znaku velkých změn. Na povrch prosakují první zprávy, že Titanic kuje metalové pikle a snad se dočkáme i jeho návratu. Je tomu již dvacet let od vydání Metal celebration a to je zřejmě okamžik kdy je co oslavovat. Předbíhat se nemá, ale vypadá to že oslava bude vskutku velkolepá. Prosakují informace, že kapela chystá turné ve velkém stylu, zatím ze zkušeben vyplouvají první věci v původním i novém hábu, obohacené novou invencí a jestli všechno klapne jak má, máme se tedy naco těšit. R

Prosím, prosím

(Martin, 11. 5. 2009 19:01)

Nazdar lidi prosím vás nemáte někdo nahraný album Titanic-Chaos 20. století???? Prosí ozvěte se na eml. martin.celikovsky@seznam.cz Moc díky

titanic

(Mira, 24. 3. 2009 19:15)

Cau chtel bych se zeptata nemate nikdo nejaky plakat titanic nebo nasivku dik

Jooooooooo CD

(Mira, 19. 3. 2009 21:30)

To s tim vidanim je hodne dobrej nápad jen to videjte TITANIC sou moje druhá nejoblíbenější skupina hne po CITRONech. jeste sem tady slysel o nejakem videu nevit kde to muze byt umisteno. Dik

underground-records@email.cz

(UGR, 19. 3. 2009 17:13)

PROSÍM VŠECHNY,CHYSTÁM VZPOMÍNKOVÉ VYDÁNÍ CD TITANIC,POKUD MŮŽETE A JSTE OCHOTNI MNĚ S TÍMHLE POMOCI,TAK UVÍTÁM JAKÝKOLIV MATERIÁL,AŤ UŽ ZVUKOVÝ,OBRAZOVÝ,FOTA,ČLÁNKY,ATD..DĚKUJI

Klip

(Ryben, 18. 3. 2009 7:29)

Jooo, klip bych taky bral. Co si matne vzpominam, tak neco bezelo v televizi, ale nikde to nemuzu sehnat :(

TO mira

(Mitas, 15. 3. 2009 10:17)

Napiš mi na email metalmitas@seznam.cz a uvidíme co se s tím dá dělat ;-)

titanic

(mira, 14. 3. 2009 23:05)

Cau chtel bych se zeptat nemate nikdo nejaky koncert nebo klip od titanicu anebo plakáty, mc kazety atd...

Dik

Linky

(Majla, 24. 2. 2009 16:57)

Ahoj. Taky prosím o poslání link-ů na email: chaluli@seznam.cz Díky moc.

simulant

(E-mail, 24. 1. 2009 17:55)

prosim zasli mi ty linky na E-mail miri777@seznam.cz

Na email

(Míťas, 23. 1. 2009 14:20)

Zdarec, pošli mi ti linky na email díky Admin... metalmitas@seznam.cz

Vizaz

(Ryben, 23. 1. 2009 10:13)

Ahoj lidi. Nedavno jsem narazil na nekolik linku na koncerty teto kapeli. Jsou to Kloubouky 1989, Ostrava 1985 a Rockova liga. Nechci z toho tady delat warez forum, tak link na pozadani zaslu. Ale zaroven bych chtel poprosit, jestli nekdo nema v uchazejici kvalite skladbu Vizaz, nebot jsem z ni uplne unesenej :-) Jinak SUPER stranka a skvela prace!!!
Ryben@seznam.cz