Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie & sestava Titaniku

4. 4. 2008
Motto:

"Jen zkuste přijít, a já vám ukáži, s kým máte tu čest..."


Tak těmito šeptanými slovy začíná jeden z nejslavnějších českých metalových debutů...

Ano, přinášíme vám další díl pomyslného seriálu o československých metalových legendách, jíž je zcela nesporně i brněnský Titanic.

Podle převažujících informačních zdrojů vznikl tento nezapomenutelný heavy/speed metalový soubor v roce 1984, třebaže v celostránkovém rozhovoru s Titanikem v srpnové Melodii roku 1987 je uváděn rok 1982 (cit. rozhovor vám rovněž na našem webu v brzké době přineseme).

OdObrazekrazovým můstkem pro pozdější diskografii kapely se stalo demo Eso Hertz z roku 1987, natočené jako živý záznam koncertu v Praze na Barče (na něm lze nalézt např. takové věci, jako Simulant, Vošklivej nebo Sváteční Heavy Metal - později pod názvem Metalový svátek, angl. Metal Celebration). Dodnes tato nahrávka koluje jako vzácný dokument mezi internetovými metalovými fandy.

Čtveřice Zdeněk Černý (zpěv, kytara), Mirek Horňák (kytara, sbory), Milan Hanák (baskytara, sbory) a Stanislav Fric (bicí, sbory) se v tomtéž roce stává laureátem tehdejší velmi proslulé přehlídky tvrdší hudby Rockfest, aby v roce následujícím, tj. 1988, vydala na singlu písničku Vizáž (to skutečně není chyba, Titaniku vyšel totiž společný singl, tzv. split, se skupinou Sifon, která na druhé straně černého kotoučku prezentovala skladbu Nejsi na kolenou).

Rok 1989 je pro Titanic jedním z nejpodstatnějších v jeho dějinách: jednak natáčí pro fenomenální Jandův projekt Rockmapa singl Figurína/Bludnej kruh, současně se účastní kompilace Rockmapa (pořadové číslo 1), obojí pod hlavičkou Supraphonu, ale hlavně u podstatně pružnějšího Opusu nahrává a ještě před revolucí vydává svoje debutové album Metal Celebration.

Že slovenský Opus tímto nezvyklým počinkem, kdy vydal desku ne-slovenské kapele, neprohloupil, bylo jasné zanedlouho - "metalové slavnosti" se prodalo fantastických 120 000 kusů! Opus se totiž perfektně trefil do metalového vakua, které vzniklo po vydání citronovského Radegastu a Žeravého znamenie osudu od Tublatanky, a které panovalo před nástupem porevoluční vlny metalových desek. Pamatuju se, jak se tehdy stála před podnikovou prodejnou Opusu v 1. patře brněnské Alfa pasáže fronta na současně vycházející Team 2 - Prichytený pri živote a Titanic. Videoklip na hitovku Simulant později soutěží v bratislavském Trianglu, avšak v těžké konkurenci mj. právě Teamu, v nejnabitější kategorii Hudba pre všetkých, bohužel nepostupuje.

Obal desky prošel sám o sobě zajímavými peripetiemi - v Československu původně vyšel na titulu s nádherným oranžovým logem skupiny, na černém pozadí simulujícím vesmírnou oblohu, neboť zelená verze obalu s mohutným zobrazením dračí příšerky, zřejmě jakési ostřejší varianty Brněnského draka, která je na zadní straně jen malinkatá, nebyla údajně pro tuzemský trh povolena (psal se rok 1989), a v "zelené" verzi vyšlo album údajně jen v zahraničí (odtud též důvod pro anglické názvy skladeb na zadní straně, které kupodivu zůstaly "necenzurovány"). Následně, nicméně až po revoluci, se však čeští fandové dočkali i oné druhé "zakázané" varianty obalu (vím, že v tomto obalu se deska prodávala např. v brněnském Prioru). Kdo tuto podobu obalu nezná, nechť si na www.metal-archives.com, tedy ve světové Encyklopaedii Metallum, najde "titanickou" diskografii.

V době vydání Metal Celebration Titanic koncertuje s frekvencí cca 250 vystoupení za rok mj. i na Slovensku, v Polsku či Bulharsku.

A právě posledně jmenované Bulharsko se stalo pro další vývoj skObrazekupiny příznačným, neboť v roce 1990 nahrazuje Mirka Horňáka, který odchází do Kernu, kytarista Georgi Enčev, o jehož instrumentálních schopnostech kolují mezi metalovým lidem ty nejlepší zprávy.

S Džorem také Titanic natáčí, opět u Opusu, svoje druhé album Ábel, jehož se prodává cca 60 000 nosičů. K prodejnosti alba určitě přispěla i solidní televizní prezentace, neboť kapela z něj zahrála tuším že tři písně - vypalovačku Tchýně, ploužák Stále tě chci a instrumentálku Viva Musica - v jednom z hudebně zaměřených pořadů Čs. televize (myslím, že to bylo něco jako Televizní klub mladých, ale už si to opravdu přesně nepamatuji).

Nicméně propad prodeje oproti debutu na polovinu je neutišitelným svědkem postupného úpadku zájmu široké české veřejnosti o heavy metal, a to se zřejmě projevuje i na dalším vývoji souboru. Ten sice ještě v roce 1991 hraje jako předkapela na ostravském koncertě Deep Purple, ale nejlepší časy přeci jen pozvolna mizí, což má své zrcadlení i v proměnách sestavy.

Na postu zpěváka nahrazuje nakrátko se objevivšího Josefa Štěpánka Bronislav Mikulinec a za bicí usedá Josef Cigánek (dříve skupina Černá Hora, později Grizzly Aleše Brichty).

V roce 1993 vydává Titanic u Monitoru nové album nazvané jednoduše "3", avšak tomu se již nedostává širší mediální publicity.

O dva roky později vychází skupině čtvrtá dlouhohrající deska nazvaná Rockové balady, která vyšla ještě v roce 1997 pod názvem Requiem. Jak již název Rockové balady napovídá, album je zaměřeno něžně a najdeme na něm mj. staré pecky v novém hávu jako např. Figurína, Stále tě chci nebo Viva Musica.

Oproti tomu druhý název, Requiem, naopak symbolizuje postupný zánik kapely, která ještě sice absolvuje koncertní šňůru s Arakainem i turné po Slovensku, ale v roce 1998 ukončuje svoji činnost.

Jak se však vzápětí ukáže, je tomu tak pouze dočasně. K nezlomným pilířům Titaniku, Hanákovi a Enčevovi, se opět přidává bubeník Fric a spolu s novým kytaristou Jiřím "Remi" Remo započíná novodobá existence legendy, která se otvírá prvním koncertem konaným 26. ledna 2001 v Pohořelicích u Brna, jehož se účastnilo solidních zhruba 400 fans. V listopadu téhož roku přichází do kapely nový bubeník Milan Velecký, později známý též ze skupiny Second End.

V prosinci roku 2001 jsem se těšil, že na křtu nové placky Kernu Síla zvyku v brněnské Edison Garden uvidím také předem avizovaný Titanic, leč ten byl nakonec nahrazen skupinou Imrvére.

Z poslední doby (rok 2008) jsem vstřebal dvě informace týkající se určitým způsoberm Titaniku. Jednak měl údajně běžet jeden z jeho starších videoklipů v tradičním sobotně-nedělním klipovém bloku dvojky České televize, jednak si Džoro Enčev coby majitel hudebního studia zahrál jako host na albu brněnského Eagleheartu.


Co dodat na závěr?

Dle již zmíněné Encyklopaedie Metallum Titanic neukončil činnost, ale stále žije. Tento stav ovšem odpovídá spíše "polomrtvému" stadiu označovaném "v držení", neboť nalézt termín některého vystoupení Titaniku je úkol takřka nadlidský, na jeho webu se toho příliš neděje a budoucnost je asi velmi nejasná.

Což je ovšem podle mého názoru velká škoda. Titanic se nesmazatelným způsobem zapsal do dějin českého heavy metalu, a když jsem si při psaní tohoto článku pouštěl na gramofonu jeho první dvě desky, tak jsem si říkal, proč by do prčic mělo jít jenom o historii.

Koneckonců, jeden z nejkrásnějších ploužáků skupiny se jmenuje Stále tě chci. :-)

Dědek
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

CD Titaniku

(Mitas, 4. 1. 2009 19:14)

Zdarec lidi, pokud jste četli rozhovor s Undeground Records tak víte, že chcou vydat orvní dvě CD kapely a podle informací by měli být zremasterovány pokud všechno výjde tak jak má do konce února!!! Takže sledujte pozorně náš web a v čas se vše dovíte !!!

SIMULANT

(Nicko Mc 'Brain, 4. 1. 2009 14:44)

Prosim kde se da stahnout pisnicka mam pocit ze je od TITANiC jmenuje se Simulant

Web

(Titanic, 22. 12. 2008 21:08)

Nevite jakou maji titanic stránku?????

Nahrávky

(Titanic, 22. 12. 2008 20:40)

JO MEL BYCH ZAJEM ALE ZALEZI JESTLI BY TO BYLO CD,MC NEBO LP

A NEJAKY PLAKATY TITANIC NEMAS.

Nahrávky

(Mitas, 22. 10. 2008 22:12)

Zdarec lidi, kdo by chtěl nějaké starší nahrávky Titanicu, nechť se mi ozve na email: metalmitas@seznam.cz nebo na icq: 400 194 229

TITANIC

(PAVEL, 19. 10. 2008 14:59)

OK! už to posílám : METAL FOREVER !!!

Trumf Eso Herc

(Mitas, 9. 10. 2008 22:19)

Zdarvím. Jestli chceš tak tuto nahrávku + nějakej živák vlastní Dědek, tak se mi ozvi na email a operativně se domluvíme. metalmitas@seznam.cz

www.firezone.cz

(PAVEL, 8. 10. 2008 23:37)

Díky supr počteníčko ! tuhle kapelu jsem měl moc rád,byl jsem taky ve fanclubu jezdil po jejich koncertech a dokonce jsem měl možnost kterou jsem si doslova vysnil hrát se svou tehdy první kapelou u nás na Opavsku (P.vchod)jako předkapela te slavnější sestavy už s Džorem a za mikrofonem ještě se Zdeňkem. Zahrát si tehdy na jejich aparát byla pro nás úplné amatéry slast a navíc s nimi popíjet v šatně prostě zážitek jak se patří.Byl to tehdy jejich asi předposlední koncert v této nejslavnější sestavě,to mě moc mrzelo.
Kdyby měl někdo staré nahrávky TITANICU jako např. Trumf Eso Herc atd.rád bych si je poslechl ,měl jsem je ještě na kazetách ale ty jsou už v ....... AHOJ A METAL FOREVER - PAVEL
www.firezone.cz

Díky moc

(Dědek, 30. 7. 2008 7:52)

Děkujeme moc za Vaše kladné ohlasy k tomuto článku, díky moc za podporu webu, díky moc za podporu Titaniku. Snad se téhle skvělé kapely ještě někdy naživo dočkáme. Zdraví Dědek.

super muzika

(Josef, 20. 7. 2008 21:49)

Dobre si je pamatuji videl jsem je aspon petkrat dost dobry clanek pamatuji si ze jsem dokonce videl Hanaka i z Bokomarou ale jinak tez me stve ze je to jenom historie

Titanic

(Lonel, 15. 7. 2008 22:20)

Naprostý souhlas s Maguou - ve všem. Sice jsem nebyla ve fanclubu, ale kluky jsem znala a dodnes mě mrzí, že je nemůžu nikde vidět. Autorovi těchto stránek moc velký díky, budu sem chodit pravidelně lapat po novinkách. Díky!

TITANIK Clanek

(Magua, 22. 5. 2008 8:45)

Hodne dobry clanek. Diky za nej. Ja taky pevne doufam, ze TITANIC nezmizi pod hladinou navzdy, ale jeste se nekde objevi. Na jeho koncerty jsem jezdival i 200 km daleko a jel bych zas. Byl jsem ve fanklubu, ztkratka nostalgie jak hrom.. A videt tak za mikrofonem zase Zdenka Cerneho, to by bylo neco..