Jdi na obsah Jdi na menu
 


25.07. 2009 - Titanic - Zastávka u Brna

26. 7. 2009
DĚJINNÁ ZASTÁVKA "ELEKTRICKÉHO PARNÍKU"  

aneb

KDYŽ SE TITANIC VYNOŘÍ...


Koncert / Titanic / Stadion TJ Čechie, Zastávka u Brna / sobota 25. července 2009, od 20 h.

Těšil jsem se od rána. Přípravu na tento metalový svátek jsem zvládl tím, že jsem uvařil výbornej segedinskej gulášek a vyslechl dvě první alba Titaniku, Metal Celebration a Ábel. Při tom jsem si stačil znovu uvědomit, jak jsou obě tyto desky skvělé a bez nadsázky světové.

Návrat po osmi letech, vlastně celkově druhý návrat. V době prvního reunionu v roce 2001 jsem se ovšem Titaniku jako hosta skupiny Kern v brněnské Edison Garden nedočkal (nahradila jej kapela Imrvére), a tak jsem si to vynahradil teď. A věřte mi, že to fakt stálo za to.

Milý areál stadionu TJ Čechie v Zastávce u Brna nás zhruba kolem osmé hodiny přivítal maličkatým pódiem "bez pódia" (které evokovalo klubovou atmosféru) a "jakousi" tříčlennou předkapelou. Omyl se vysvětlil vzápětí - jediný, kdo vypadá pořád stejně, je kytarista Georgi "Džoro" Enčev, jenomže v tu dobu měl stažené vlasy Obrazeka kšiltovku, takže vypadal taky úplně jinak. A o tom, že příroda směřuje vždy k rovnováze, by mohli dohromady vypovídat zpěvák a baskytarista Milan Hanák, tento neuvěřitelně hubený, a bubeník Slávek Fric, v souvislosti s nímž z hanákových úst zaznělo naopak cosi o Michelinu. Inu, zásoby jsou zásoby, taky o tom něco vím... :-)

TITANIC byl prostě tady!!! A ničeho na tom nemohl změnit ani "bezpečnostní" plakátek vylepený v okně stadionové hospůdky, který avízoval skupinu TNC (s písmeny v podobě loga Titaniku), s podtitulem ex-Titanic. Pro mne (a myslím, že nejenom pro mne, vždyť nás byla v Zastávce pěkná fůra) to byl Titanic, takřka v kompletní v sestavě z dob elpíčka Ábel - chyběl jenom někdejší lídr, kytarista a zpěvák Zdeněk Černý.

Však si to Zdenda od Hanáka taky pěkně "slízl": při netradiční vstupní představovačce pronesl Milan cosi o tom, že ten, na koho asi nejvíc čekáme, tady zase není, protože furt podniká, načež mu věnoval pecku Bastard :-).

Ten následoval po úvodní nářezovce Tchýně, a už ta mne dostala do totálního varu (no po pravdě, která tchýně ne, že?). A když se k tomu přidaly moje velmi velmi oblíbené, grandiózně šlapavé Stroje na maso, tak jsem si byl už naprosto jistej, že lepší místo na světě jsem si pro ten večer zkrátka vybrat nemohl.

Proč se začínalo věcmi z Ábela? Možná proto, že teprve tuhle desku s Titanikem natočil přítomný Jiří Enčev (jenom tlumočím, jak byl představen), zatímco kytarista z debutového Metal Celebration Mirek Horňák hrál ten den "kdesi" v Hlásnici s ObrazekAlbandem.

Anebo možná proto, že ty nejznámější hitovky pocházejí přeci jen z debutu, a jak známo, nejznámější hitovky se v dobré společnosti na začátek nehrají.

Titanic svoji produkci, která byla podpořena zdařilým zvukem (jak z hlediska čitelnosti nástrojů, tak hlasitostně) prokládal rozličnými covery, kdy kupříkladu při whitesnakovském Still Of The Night se Džoro ukázal i jako bravurní sólový zpěvák. Jinak ovšem udivoval především svým kytarovým uměním, které se skutečně slovy popsat nedá. Anebo dá: Stadion oněměl.

Stejně tak to dost dobře basovalo Hanákovi, který se navíc po počátečním matnějším výkonu postupně rozezpíval do takové krásy, jako bych chvílemi slyšel Černého.

A bubeník Slávek Fric? Kdo zná bicí z desek Titaniku, ví, že je to jeden z nejlepších českých metalových bubeníků, což dokázal i včera. A skutečnost, že dneska ty nářezy zvládá tak trochu profesorským způsobem, jen svědčí o jeho obrovské hudební vyhranosti.

Titanic dělal zdravotní občerstvovací přestávky, které evidentně svědčily všem (výborná byla jak grilovaná cigára, tak rum, později údajně i gulášek), a po první pauze už na nás vypálil pecky z debutu, a sice Ďábelskou mumii a Netvora AIDS. Řízná hudba se nesla setmělým návrším a časem zvolna létaly vzpomínky, co zažloutlej maj scénář: báječné vzpomínky například na to, jak Titanic v roce 1989 v brněnské hale Rondo začal svůj set prdelemi k publiku, což tehdy taky určitě příspělo k tomu, že se za pár měsíců režim zhroutil :-).

Prostě jsem si to vychutnával: klubová atmosféra jeviště byla úspěšně "bořena" parádní stadionovou muzikou a také početným publikem, jehož kotel byl čím dál Obrazekmohutnější. No vždyť koukněte do galerky, jak se rozdováděl třeba náš webmaster (to je navíc jediná fotka, která se mně za život opravdu povedla). 

Že hraje Titanic v úsporném vydání jenom s jednou kytarou, začalo zřejmě vadit několika přítomným, kteří se najednou v první řadě vyrojili s nafukovacími kytarami a rozpálili to natolik, že myslím i mág Džoro čučel :-). Titanic měl zničehonic tolik kytar, že i maskotu Eddiemu by spadla čelist!   

Co se týče coverů, hrála se jich celá řada, a s těmito Pány Muzikanty samozřejmě na vrcholné hudební úrovni. Za všechny jmenujme jednu z hymen všech metalistů, v originále zahrané Brikety jdou, resp. Chameleon, neboli Breaking The Law od Kněze Jidáše.

Ale zpět k Brňákům. Kromě Kazatele svědomí s famózním vstupním kytarovým riffem nebo Železné panny (teď tím nemyslím Iron Maiden, ale skladbu Titaniku z Metal Celebration) muselo pochopitelně dojít i na ploužáky, které Titaniku vždycky dost dobře šly: kultovní klipová Figurína, následovaná mojí milovanou Stále tě chci (určitě vzpomínáte: "Dál lžou / krásně lžou / lásku nám šeptají...").

A hrálo se i něco, co na prvních dvou deskách nenajdete: letitá pecka Vošklivej.

Zmíněnou Figurínou byla odstartována trojka asi vůbec největších hitů Titaniku, představovaná dále taktéž klipovým Simulantem (pamatujete Triangel?) a titanikovskou hymnou Metalový svátek. Tedy, abych nelhal: já předpokládám, že jak ObrazekSimulant, tak Metalový svátek se ten večer hrály, protože si nedokážu představit, že by na ně nedošlo. My jsme bohužel z organizačních důvodů museli areál po půlnoci opustit, takže o těchto dvou skladbách již nemohu referovat, ale jenom odhadovat. Nicméně jsem si jistej, že všichni přítomní si je parádně užili, a já jen doufám, že já si je užiju při příštím vystoupení téhle nezapomenutelné brněnské kapely, na jejíchž výjimečných kvalitách nemůže ničeho změnit ani Mistr čas. Však lidi, kdo jste na koncertě byli, klidně nám tento "nedokončený" report v Komentářích doplňte, budeme jenom rádi!

Inu - kdo se včera "zastavil", litovat skutečně nemusí, a kdo nebyl - - - ten přijde příště :-).

Pořád tak platí, co jsem v rámci tohoto webu napsal v závěru článku o historii skupiny: Titaniku, stále tě chci! A po včerejším mimořádném zážitku ještě mnohem víc...

Zdraví Dědek

MÍŤASOVY FOTKY ZDE

DĚDKOVY FOTKY ZDE

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

TITANIC a další přístav !!

(Izidor, 15. 10. 2009 11:06)

Po startu v Zastávce u Brna a prvním přístavu v Mělčanech je tu další zastávka a to ve Vladislavi u Třebíče. A to 7.11.2009 Tak všichni doražte.Chlapi budou hrát v tom samém složení jako v Zastávce + možná ještě jedna kytara.A to M.Hanák basa,zpěv.G.Enčev sol.kytara.S.Fric bicí. (....)Už ted se těším na ten Vladislavký Metalový svátek. Více info:www.Les-Barock.cz Tak doražte zdar Izidor.

TITANIC stále pluje

(Vladislav "OZZY" Čapka, 5. 10. 2009 20:20)

ZDAR LIDI, tak je to zase tady když jsem sliboval že po Zastávce u Brna nehraje Titanic naposled tak jsou opět tady tentokrát v Mělčanech u Brna 10.10.2009. Chlapci trochu pocvičili takže zazní starý Titanic a jako bonus Whitesnake, Rainbow, Deep Purple aspoustu dalších. Bohužel asi nebude přítomen Slávek Fric pokud se ještě něco nezmění, ale i tak to bude opět nářez tentokrát však ve čtyřech. Ze strarého Titanicu tam bude Hanák a Enčev. Zatím zdar uvidíme se tam zdraví vás OZZY

TITANIC / LIVE 10.10.09

( balda, 2. 10. 2009 13:15)

TITANIC
EREKTOR
PROJEKT

10.10.09 MĚLČANY-SOKOLOVNA
OKR.BRNO VENKOV

POĎAKOVANIE

(Johny z NoSport, 29. 9. 2009 16:11)

Ahojte..tak páni...vyrazili ste mi všetci dych...dodnes si spomínam ako som čakal v totalitnom PRIORE u nás v Martine ako 14ročný v rade na LP Metal Celebration, mám to LP dokonca 2LP s rôznymi obalmi...nahrávky TITANICu poznám naspamäť a aj TITANIC ma dostal ku hre na gitaru, mojím tajným snom je reunion TITANICu...pokiaľ možno so Zdeňkom ČERNÝM, nakoľko práve on bol u mňa spevák TITANIC, TITANIC - 3 som nikdy nepočul, lebo som ho nezohnal, Titanic - Rockové balady je fajn,ale nie je to TITANIC!!!Chcem sa touto cestou poďakovať za Vaše zážitky a príspevky, preto Vás prosím, ak máte nejaké VIDEO KONCERTY Titanicu...napíšte mi prosím mail na johnynosport@gmail.com
...chcel som si pozrieť foto z akcie, zamrzelo ma, že mi zobrazio prázdne stránky...čo je s tými fotkami z akcie prosím?...s pozdravom Johny...skvelá práca páni!!!

web

(balda, 25. 9. 2009 20:11)

http://bandzone.cz/titanic

Poděkování Všem !!!!!

(Vladislav Ozzy Čapka, 12. 8. 2009 13:40)

Zdravím všechny kdo byli v Zastávce u Brna na metalovém večeru s TITANICem. Dovolte abych se představil říkaji mi ozzy a jsem jeden z těch tří od těch nafukovacích kytar,ale i jeden z těch tří kteří tuto akci spáchali.Chtěl bych poděkovat jménem kapely i jménem "realizačního týmu" všem zúčastněným za to že na Titanic nezapoměli a podpořili ho na této akci, myslím že opravdu stála za to i když se její realizace odehrála v takovém kvaltu,že jsme z toho byli sami vyvalení, proto nám promiňte některé nedostatky (příště vše napravíme).Ano čtete dobře věřte,že nějaké příště určitě bude,neboť stále jednáme s kapelou o dalších akcích tohoto typu a TNC je v zásadě pro.Více bych raději ještě neodtajňoval, ale co mohu slíbit TNC ex TITANIC jste určitě neslyšeli a neviděli naposled!!! JEŠTĚ JEDNOU DÍKY MOC !!! S pozdravem HEAVY MENTOL - OZZY, HULEC and GAMPL.

PS: Kontakt pro dědka na mě email:capkaadal@seznam.cz

prosba o dvd

(Jsf, 10. 8. 2009 13:57)

Lukáši, ripnul bys to a uploadnul, prosím ? :)

prosba o dvd starých titanic -

(lukáš, 5. 8. 2009 1:13)

to all:ten můj koncert je z roku 2001 - u basy mlan hanák.

prosba o dvd starých jkoncertů titanicu

(lukáš, 5. 8. 2009 1:08)

to all:
Někde mám koncert titanicu na dvd. Ale myslím, že by byl super nápad mimo to 2cd - retro dvd z koncertů starých .Sakra sháním to jak blbej.Pamatuji když v televizi dávali koncert celý titanicu k desce ábel.

Ad petice

(Dědek, 2. 8. 2009 21:50)

Ahoj, Josefe. Popřemýšlíme o tom. Přímo petice to sice asi nebude (aby jich tady nebylo příliš mnoho:-), ale inspiroval jsi mne k určitému nápadu, určité platformě, která by možná nebyla marná. Zatím ale s dovolením nic neprozradím, musím to nejdřív probrat s webmasterem. Každopádně však mimořádná čtenost článků o skupině Titanic a počty příspěvků v Komentářích svědčí o tom, že o kapelu je velice slušný zájem. Děkujeme všem! Zdraví Dědek.

Zdeněk

(Josef, 1. 8. 2009 0:50)

Jinak, neuděláme nějakou petici na to, aby se Zdeněk podílel na reunionu??? Možná, když uvidí, že to chce hodně lidí tak se vrátí.

Zaznam

(Josef, 1. 8. 2009 0:46)

Nema nekdo zvukovy zaznam z toho koncertu? Nebo jeste lip video a zvuk. Kdyztak sem napiste prosim odkaz

Aaaaargh

(Tejtanejk, 31. 7. 2009 15:00)

Doufám, že se Zdenda vzpamatuje...

VIVAT MUSICAlni Titanic!

(Dědek, 30. 7. 2009 20:49)

Ahoj, Lubore! Skvělá práce. Těším se moc! Ještě se Ti ozvu na mejl, omlouvám se, že mi to tak trvá. Zdraví Dědek.

2CD TITANIC-METAL CELEBRATION 2009

(UgR, 30. 7. 2009 16:13)

Ahojte,tak mám pro všechny dobrou zprávu-slíbené 2CD bude k dostání druhý týden v měsíci září...Takže slib byl splněn...Díky všem,kteří jste s tímto projektem pomohli.

dedek.brno@seznam.cz

(Dědek, 29. 7. 2009 21:00)

Zdarec Gagu, kontakt na kluky Titanikovský má určitě Mr.Hulec (viz Forum), jinak myslím, ze žádný web Titaniku momentálně není. Ještě nedávno fungovala jako stránka o skupině Titanic adresa http://cerny.d2.cz/frame.htm, ale dnes již bohužel nikoliv. Takze musíš chodit sem :-). Ale asi to nebude dlouho trvat a oficiální web bude myslím zřízen. Zdraví Dědek.

kontakt

(Gag, 29. 7. 2009 10:49)

Má prosím někdo kontakt na kluky z Titanicu? Napr. maj nejaky webowky nebo neco podobnyho?

Super Letní noc

(Bob, 26. 7. 2009 20:55)

Děkuji všem svým kamarádům v bujaré náladě, že i když jsem je musel " z organizačních důvodů " utnout, tak mi auto neznečistili!!! Zvláště děkuji Rumovi ,že se nechopil řadící páky. Zvláštní poděkování Náčelníkovi : tvoje taneční kreace jsou něco vyjímečného,prostě super.Vzkaz Titaniku :vaše generálka na Váš velký návrat byla ohromující.Ještě jednou dík Bob.