Jdi na obsah Jdi na menu
 


27.12. 2013 - Stejšn - Brno, náměstí Svobody

EJ, EJ, EJ – PODVEČER TO NEBYL ZLEJ!

aneb

stEJšn

Report / Stejšn / pátek 27. prosince 2013, od 17 h. / Brno, náměstí Svobody (v rámci cyklu Brněnské Vánoce)

Luděk Savana Urbánek (ex-Sax, ex-Terminator, Stejšn a Ocelot) je nejznámější brněnská blondýna - dokonce ají zakladatel rádia Čas, mimo jiné kapelník a bubeník Citronu Radim Pařízek „ji“ img_0537.jpgpo letech hnedka poznal.  A není divu – Savana je totiž nezaměnitelná, originální a zkrátka naša.

A k týhletý hard rockový Savaně se po letech flákání vrátila i „paní krejčová“, pardon, pan Martin Krejča, jehož tělesnou konstituci Amneris komentovala slovy jako že Savana tam má ale pořádnýho bubeníka.

Jenomže bez bab, to by nebyl Savana, a proto se obklopil jak ukecanou sympatickou klávesistkou Peťkou Veselou, tak rovněž smyslnou Terkou Fadrnou, která měla mezi nohama - no teď je mi úplně jasný, na co myslíte – která měla mezi nohama tak maličkatej, ale tak maličkatej kontrabas, že vypadal úplně jako violoncello :-). A abych nezapomněl na Charlieho, kterej na plnej Svoboďák zapadal ve stylu nomen – omen, neb jeho občanské jméno je prý Svoboda; a Dušan k tomu.

Pomalu dolů byla první pecka, kterou Stejšn ze svýho hard rockovýho chřtánu vyplivl, aby pokračoval hitem Velký šou (správně samozřejmě Velký pšouk). 

Všechny skladby ty, které můžeme znát z obou stejšnovských placatých plastů, zněly v novém aranžmá, z nichž některé se mi líbilo více a některé méně – třeba balada More nights vyznívala fantasticky, ještě magičtěji než na Pomotané, zatímco asi největší šlágr kapely, klipovka Prodavačka večerníků, svým novým, sofistikovaně „trhaným“ pojetím dle mého názoru trochu ztratila na své přímočarosti, nicméně „můj milovaný“ refrén byl již opět naprosto v pořádku.

Velikou radost mi udělaly moje oblíbené kompozice Zvony nad městem a Září („každý rok léto umírá v září“), aby nám pro změnu Toma Jegra připomnělo výborné hard blues Pondělí („a starej Kafka z vokna kouká“). Počkej, Savano, až někdo složí „funerálku“ „a starej Urbánek z vokna kouká / a už ani neví, že pouští pšouka“. To bude hit! :-)

Buď aspoň chvíli škaredá, aneb téma, jež výborně rozvinuli i Psí vojáci v Marilyn Monroe, chilližto sága o tom, jak se s krásnou ženskou prostě nedá dlouho vydržet, protože nikdy nebude patřit jenom Vám. Škaredá to ale skutečnost, fuj – ať žijou „škaredý“ baby!

Byl jsem na Svoboďáku nedávno na Albandu, a i tentokrát se produkce pyšnila prvotřídním zvukem - pane zvukaři, bravo. Výborně vyznívaly všechny nástroje, včetně basy a dunivých bicích (mimochodem, Krejčovi to bouchalo jako o život, bylo vidět, že si od Savany hezkyimg_0545.jpg odpočinul, ha ha), čelo a klávesy nevyjímaje.

A zněly taktéž songy, které na žádné desce Stejšnu nenajdeme, ať už se jednalo o Klobouk či třeba Sex. Oprava – Sen. Což mi v souvislosti se sexem připomíná polohu Zlej sen, zmíněnou kdysi dávno ve fanzinu skupiny Root: baba si lehne na břicho, chlap si na ní lehne zádama, a teď ho tam zkus dostat wole!

Mno, jelikož vysíláme i před 22. hodinou, tak toto téma raději opouštím a budu se věnovat jen a jen Kládě, ale poněvadž jsem řekl, že toto téma opouštím, tak si přimyslete, že ta píseň se jmenuje třeba Klára a je to cover od hardcorových čínských lyží značky Chinaski.

Ehm ehm, mám takový pocit, že tento report začíná ztrácet na svém faktografickém významu, což ale zase až tolik nevadí, protože jde přeci o pocit. A ten jsem měl z celého koncertu americké skupiny Stejšn výborný, stejně jako měly moje chuťové buňky vynikající pocit z medového piva Kvasar, pro něž jsem si chodil do blízkého Černohorského sklípku, a protože mne tam zcela kupodivu znajó, ani jsem nemusel platit zálohu za sklo, které jsem vždy následně po vyprázdnění obsahu samozřejmě poctivě vrátil na výčepní pult.

Savano, nový Stejšn zní dobře, má to drajv i atmosféru, takže už teď se těším, jak budete drnkat v novém roce, v mém milovaném klubíku Rusty Nail v pátek 10. ledna 2014, kde budete hrát společně se skvadrou Biomassa, a prý Vás pro jistotu přijde zkontrolovat i jistá Katka Žaková.

Anebo že by to bylo snad biomaso? Či snad sado-maso?

No jedno vím určitě, bude to zkrátka maso!  

Tady Dědek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář