Jdi na obsah Jdi na menu
 


11.12. 2010 - Pozdní sběr, Stejšn - Brno, Metro Music Bar

DVA ROCKY SOBOTNÍCH PRÁZDNIN

aneb

POZDNÍ SBĚR A POZDĚJŠÍ STEJŠN

Report / Pozdní sběr, Stejšn / Brno, Metro Music Bar / sobota 11. prosince 2010, od 20 h.

Poslední dobou mám fakt štěstí na fantastické koncerty: po black/thrash metalové kanonádě v podání veličin Root a Debustrol jsem si v sobotu velice užil interesantní dvoj-koncert skupin Pozdní sběr a Stejšn.

Kapelu POZDNÍ SBĚR (pozdnisber.cz) znám od data 22. listopadu 2007, kdy jsem absolvoval její společné vystoupení na Leitnerce s Kronkovým Albandem. Možná se divíte, že si pamatuju přesně ten den, ale to mohu velmi důvěryhodně vysvětlit: na onom vystoupení jsem se totiž od Shaumal dozvěděl, že Kernimg_3493.jpg končí - čili zhruba měsíc před tím, než byla tato informace oficiálně prezentována na webu Kernu. A vida, píše se sklonek roku 2010, a historie se buď opakuje, anebo přepisuje: zatímco Pozdní sběr si svou akci v klubu Leitnerova s Kronkovým Albandem zopakuje toto úterý 14. prosince, Kern znovu žije i bez Kronka a na pódiích jej spatříme počínaje jarem 2011.

Pozdní sběr sám sebe označuje jako jižansko-moravský rock’n’roll s přívlastkem. Ovšem pozor, jižanskej kraj je dvojí – ten druhý je přece kolem Pálavy. A tak logicky musela v Metru zaznít jak pecka Jižanskej kraj, tak šlágr Pálava, který je natolik výraznou kompozicí, že si jej pamatuju ještě z citovaného roku 2007. 

Tato banda, která svoje účinkování rozpálila například songem ze Dvojky Přej si co chceš, nám v průběhu večera, za účasti hostů, předváděla vlastně dvě platformy, jednu syrovější rockovou a jednu lyričtější akustickou, ale ať tak či onak, byl to randál jako hrom - samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu. 

A tak kromě již jmenovaných fláků duněly podzemím brněnského Metra songy jako Holka od žlutý pumpy, Dohrála hudba, nejen textově vynikající Marjánkový lázně, anebo Odlétám za tebou, od jehož průběhu se solidně zaplnil parket před pódiem. Potěšila taktéž zdařilá věc Chtěl bych být španělský král, včetně roztomilého závěru ze Stairway to Heaven od Led Zeppelin.

Jedna ze závěrečných pecek, totiž Líšeňský údolí, pak již jen dokumentovala stav, do nějž se postupně propracovávala většina zúčastněných. Koneckonců, kdo Líšeňské údolí zná, jistě ví, jak významná pro formování lidského charakteru je trasa, o níž hovoří část refrénu „Podolí – Vládní – Kiosek – Muška a Jelen“ :-). 

V životě se člověk k některým věcem musí fakt propracovat: já začínám tušit, že skupinu Pozdní sběr již brzy zařadím mezi své favority, protože jak hudebně, tak textově představují laťku posazenou věru vysoko. Navíc zatímco jejich CD Dvojka zní jaksi docela studiově uhlazeně, živá produkce byla logicky pořádně řízná, a tím pádem moc fajn.  Já jsem si v dušičce zasadil líbezný pocit z inteligentní  hudby, která se netváří moc vážně, ale i přes veškerou srandu neztrácí potřebnou romantiku. Bravo. Prostě se na úterý začínám těšit nejen kvůli Albandu.

Po nezbytných přídavcích se měnily dresy – svoje hard rockové nádobíčko si na stejdži začala vybalovat smečka zvaná STEJŠN (stejsn.cz), která již za týden stačila rozmrznout z lednice Staré radnice, ovšem s následky v podobě přítomnosti rozličných virů, bakterií a jiných miniaturních hajzlíků, co velkému člověku otravují život (jinými slovy, již dříve chorobný basák Mira Tomšík zřejmě nakazil zpěváka a kytaristu Luďka Savanu Urbánka). Mimochodem, všimněte si prosím, jakou krásnou fotečku, nazvanou „Bruneta a Blondýna a Zezadu“, jsem před startem stejšnovského kraválu pořídil; blondýna se sice po mně během focení otáčela, ale já jsem se nedal.

Stejšn je záruka rockové kvality, abych taky napsal nějakou floskuli, a neplodil pořád ty svoje originální pí...tloviny. Chodím na tyhlety holky a kluky tak img_3533.jpgčasto, že už nevím, co mám vlastně psát, aby to bylo jiné než před týdnem. Vlastně vím. Úplně na začátku koncertu jsem dostal od klávesistky Růženky Horákové tak nádhernou pusinku,  že kdybych se v tu chvíli sbalil a odešel domů, byl by to pro mne stej(š)ně nádhernej večer. Tož a teď už od sexu k muzice.

Velký šou začalo Velkým šou a pokračovalo třeba nesmírnou (anebo vesmírnou?) televizní hitovkou Prodavačka večerníků.  Nechyběl ani druhý „klip“ Brněnský labužník, to vše protkáno blokem s úchvatným zpěvem paní Zdeňky Kotačkové (novinka Slza, More nights, klipové Zvony nad městem, Xantypa...). Prostě Zážitek s velkým Z, Z jako Zdeňka. - Vidíš, tak mne napadá, že od Tebe jsem, Zdeni, žádnou pusinku nedostal, tak sakra nevím, proč Tě tak chválím :-).

Mezitím hrál Stejšn taky nějaké covery, které čistě z důvodu nedostatku času a prostoru vynechávám; čím mne ovšem pan kapelník Savanouš obzvlášť potěšil, bylo prosincové Září, což je dle mého subjektivního a skromného názoru hudebně i textově jedna z nejlepších písní, jakou kdy kapela složila.
K parádnímu prožitku přispíval i mimořádně zdatný „učitel tělocviku“ - bubeník Miloň Nahodil, kterej bez jakýchkoliv skrupulí drtí stejšnovský hard power rock thrash metalovými dvojšlapkovými bicími jako v dobách Saxu, takže jsem měl pocit, že chvílemi se vzniklou rezonancí rozpadne nejen brněnské podzemí, ale celý svět. 

Není divu, že řízná kadence Stejšnu rozpumprlíkovala některé přítomné natolik, že parket byl opět ve varu, a tak musel na konci celé produkce následovat i přídavek, tentokrát v podobě geniálně dvojsmyslného Přeborníka v Alpách. Metro hučelo, jak kdyby se teprve razilo, já si vychutnával svoji Plzničku a bylo mi moc fajn.

A stejně fajn mi bylo i při cestě domů. V kapse samoleBky Stejšnu, na hlavě čepici Stejšn, na hrudi triko Stejšn (a bez podprsenky!)...když jsem dorazil domů, můj otec ještě nespal, a tak jsme si z rádia pustili jazz a snad ještě hodinu příjemně kecali. Ukázal jsem mu ty nejpodařenější fotky, aby taky viděl, jak vlastně vypadá savana.

Jak vždycky říkám, když je dobrej koncert, píše se report úplně sám. Možná jsem na spoustu věcí zapomněl, ale to nevadí; kdyžtak mi je klidně napište do Komentářů, budu rád. - Ono, upřímně řečeno, kdybych na nic nezapomněl, nikdo by mi nevěřil, že jsem si to tak užil. :-)

Zdraví Dědek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář