Jdi na obsah Jdi na menu
 


04.12. 2010 - Stejšn - Brno, nádvoří Staré radnice

5. 12. 2010

STEJŠN IN EKŠN
(anglicky Station In Action)

chilli

NATVRDO POD STAROU............RADNICÍ

Report / hard rockový power svižník Stejšn / Brno, nádvoří Staré radnice / sobota 4. prosince 2010, od 14 hodin

Stejně jako se pachatel vracívá na místo činu, i pachatel rozličných hard rockových písní, brněnská skupina Stejšn, se nám takřka přesně po dvou měsících vrátila na nádvoří brněnské Staré radnice. Samotné prostranství se vlivem sněhových přívalů proměnilo ze „zelené“ v bílou pláň, čemuž vydatně napomohly tuzemské mrazy – koneckonců, v sobotu odpoledne se psala teplota -5 stupňů nebo kolik.  Holt takový hřejivý open air, ve kterém Vám struny hrají prostě samy.

Však byl taky zpěvák a kytarista Luděk Savana Urbánek patřičně vybaven různorodým izolačním materiálem: kromě tmavých brýlí, údajně proti sněžné slepotě, měl na svých šikovných hracích pařátech slušivé návleky téže barvy, a zkrátka celkově působil tak nějak inovovaně. To basák Mirek Tomšík na tom byl podstatně hůř, protože jeho tělesná teplota img_3467.jpgdosahovala cifry 38,5 – 39, takže se chudák tiskl k šestému členovi skupiny, totiž k vyhřívací lampě, aby přežil. Mirku, máš můj obrovský obdiv, že jsi koncert i v tomto stavu odehrál! Sice jsi působil poněkud „zeleněji“ než obvykle, ale – řečeno slovy černého humoru - uvnitř jsi určitě žhnul jako ten nejsprávnější rocker.

Ani klávesistka Růženka Horáková zimu nikterak nepodcenila, a tak za svůj pult dorazila nejen ve slušivých sněhulích, ale jak se později ukázalo, na rozehřátí si s sebou coby učitelka přinesla též proprietu více než jen školní, a sice důtky. Jelikož jsme webem nikolivěk bulvárním, tak co se s nimi dělo po skončení koncertu zde již nepíšeme.  

To bubeník Miloň Nahodil (který nedávno za bicí soupravou vystřídal Martina Krejču – no vidíš, MK, jak často Tě zmiňuji :-), se s oblečením párat moc nemusel, protože úderný dvoušlapkový rytmus, který rozehříval nejen jeho, zněl divoce jako v časech denaturovaného lihu - viz text dobové skladby skvadry Sax Jsem torzo.

Zato Paní Zpěvačka Zdeňka Kotačková byla nabalená jak pro pětiletý výlet na Sibiř, a to se ještě v mezičase stihla dle vlastních slov lehce posilnit medovinou – prý jedním kalíškem...  No však jí to taky zpívalo jedna radost - její pěvecký projev je vskutku úctyhodný, ježto leckterá operní diva se před ní může jít schovat za oponu.   

Skupina svůj takřka dvouhodinový set (!), protkaný jedním krátkým time-outem, odpálila peckami ze svých dvou desek, v nichž se již tradičně pěvecky střídal Savana se Zdeňkou (prvně jmenovaný obstaral například Pomalu dolů, Velký šou nebo Prodavačku večerníků, zatímco ženský vokál zněl ve Zvonech nad městem, Xantypě nebo More nights). Zatímco tedy na albech můžete slyšet pouze Savanu (Kotačková přišla do Stejšnu později, po rozpadu skupiny Ynnity), koncertní produkce nabízí velmi interesantní srovnání nového pojetí. A to nejen z hlediska zpěvu, protože některé skladby mají v důsledku vývoje trochu jiné aranžmá, než jest zachyceno na deskách.  

Dále štatlem rezonovaly songy jako Brněnský labužník, Buď raději škaredá, To byl zas den či Přeborník v Alpách (tyto z debutu Objížďka – DEMOlice), instrumentální předělávka Bacha na něj (ha, tak přece je to Bach! :-), Are You Free, Pomotaná, Kláda anebo Ráno (tyto pro změnu z aktuální druhé desky kapely nazvané právě Pomotaná).

Skupina představila i jednu novou, česky nazvanou a anglicky zpívanou věc – Slzu. V současné době takhle banda chystá nové promo CD, a tak uslyšíme, co nám tento nadějný mladý kolektiv uchystá za nejednu taškařici.  

Nicméně repertoár Stejšnu je mnohem širší, než kolik se ho vešlo na obě zmíněná cédéčka. Soubor je totiž nejen v okolí Brna proslulý svým originálním přístupem k předělávání různých cizích písní, kteréžto covery jsou zpracovávány zpravidla natolik svérázně, že nikdo nepozná, o jaké písničky se vlastně původně jednalo. Touto geniální koncepcí si tak Stejšn úspěšně rozšiřuje svůj bohatý repec, a tak na radnici zazněly věcičky nazvané jako Všechno vím nebo Klobouk. Zdali jsem poznal, od koho jsou? – Samozřejmě, poznal jsem úplně všechny, jako vždy – jsou přece vod Stejšnu! :-). No né, počkejte, ale ta jedna mi fakt něco říkala, jenom si nemůžu zrovna vzpomenout...:-). Savano, chlapíku, musíš chápat, že já jsem vyrostl na Kernech, takže na příště hezky nachystejte nějakej jejich cover, se Zdeňčiným zpěvem, ať to lítá, jasný!?! Hmm, legrace bude, když ho nepoznám...

K živé produkci Stejšnu patří dozajista též Velký pódiový show, různé fórky, ftípky a blbůstky. Pravda, v té kose to tentokrát moc nešlo (jak praví klasik, jsi-li rampouchem, věru špatně se ti tancuje), ale i tak nám Savana předvedl pár skečů, jakimg_3458.jpgo třeba výlet s kytarou do publika (viz naše fotogalerie) anebo pokus o tělocvičný úkon zvaný šňůra, kdy se Mr. Urbánkovi rozjely nohy do dvou světových stran a jen díky malému pódiu tuto svoji spartakiádu nedokončil (tohle jsem nefotil, protože jsem v hrůze trnul, jak Savana dopadne. Naštěstí nedopadl). 

K výborné atmosféře na Staré radnici, kromě Savanových nadsázkových hlášek typu „Kdybyste nevěděli, jak se jmenujem, tak to máte tady na tom plakátu dole vy tupci napsaný!“, přispěla i relativně velice solidní divácká účast, kdy lavičky sice zůstaly prázdné, protože mrazit si sardel ledovými plástvemi se nikomu moc nechtělo, ale ihned za nimi bylo lidiček jako hrachu. Taktéž zvuk byl dokonalý, Stejšn má tohle fakt skvěle ošetřený, protože jeho sound je vždy perfektně čitelný a přitom dostatečně hutný a řízný. K příjemné vánoční atmosféře přispěl též malilinkatý stáneček s občerstvením, který využíval zejména můj bratr, tedy dokud nepřimrzl, a nemohl se už hnout. To já jsem na tom byl hůře, příznivcem horkých nápojů nejsem, a tak jsem si pivo musel koupit v pauze na Zelňáku. Ač jsem jej konzumoval rozvážně, kupodivu mi ani nezteplalo.

Sice jsi mne, Ludíku, trochu „rozčílil“, že jste nezahráli Září, ale chápu to, v prosinci ta písnička není příliš aktuální, takže Ti velkoryse odpouštím. Na druhou stranu je ale fakt, že Pondělí jste klidně sjeli :-). A teď vážně - Váš koncert byl velmi vydařený, a už se těšíme na 11. prosince do Metro Music Baru, kde hrajete s Pozdním sběrem - tam určitě všichni nasbíráme spoustu dalších zážitků.

P.S.: Jenom pro Savanu (Vy ostatní nečtěte): Jo prosím Tě, Savano, příště mi předem pošli Váš okomentovaný playlist, zejména co to je za ty kavery, ať si taky jednou lidi myslej, že tý muzice rozumím, jóóó? :-)))) 

P.P.S: Vzkaz mého bratra skupině Stejšn: změna zpěvu v More Nights ve prospěch Zdeňky Kotačkové, to je naprostá paráda, to už, Savano, nikdy nezpívej! Zato Are You Free bych nechal jako na desce, tam totiž patří chlapskej hlas - no prostě a jednoduše ten Savanův...:-)

Zdraví Dědek (a bratr).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky za dva "fíky"

(Dědek, 6. 12. 2010 19:52)

Díky Vám, jsem prostě podjat. Pardon, dojat.:-) Zdraví Dědek.

vřelé studené díky

(savana, 6. 12. 2010 13:15)

Děkan děkane náš, je fajn, že Tě máme a budeš bohatě odměněn nejčerstvějšími zprávami, neboj se. BTW..všimni si na plakátu napisu nad Stejšnem ...Brněnský šikula...myslíš, že je tam náhodou?! :D Hezký den!

DÍKY

(Zdeňka, 6. 12. 2010 9:19)

Zdravíme Dědka (a jeho bratra), díky za sobotní podporu, je radost hrát pro takové lidi, jako jste vy, díky také za skvělý report a postřehy, je vidět, že vám nic neunikne :-) Budeme se těšit v sobotu v Metru !!!!