Jdi na obsah Jdi na menu
 


14.2. 2009 - Svižník Stejšn stavěl ve stanici Bigbít.

17. 2. 2009
SVIŽNÍK STEJŠN STAVĚL
VE STANICI BIGBÍT

aneb

BYLA TO PROSTĚ KLÁDA!


Koncert / Stejšn / sobota 14. února 2009, od 20 h. / Brno, klub Bigbít

Prolog:

Píše se rok 1991, nacházím se v Brně na ul. Milady Horákové, skoro těsně pod Dětskou nemocnicí, v útrobách jedné z prvních nezávislých, čili "Indies" Obrazekprodejen hudebních nosičů u nás, a bavím se se svým výborným kamarádem Mirou. Bylo to v okamžiku, kdy vyšla dvě LP tuzemských metalových kapel.  

"Miro, jsem rozhodnutej. Kupuju dvě."

"Dědku, neblázni, obě, vždyť to je prachů!" (LP tehdy stálo 69 Kč, a pro nás gymnazisty to byla fakt docela pálka).

"Ne obě, ale dvě."

Pak jsem přistoupil k prodavači a řekl: "Prosím dvakrát Terminator."

Jednou z těch novinek bylo debutové album Terminatoru Probability Of Doom, na které byl metalovej národ natěšnej jak sviňa.

Mira pochopil, až když jsem mu jeden z těch dvou koupených exemplářů věnoval s tím, že to má ode mne k narozeninám. Přál bych Vám vidět jeho výraz v tu chvíli - blecha byla proti němu bytost beznadějně stižená depresemi.  

Report:

Po zhruba sedmnácti letech, dne 14. února 2009, s týmž člověkem, stále mým skvělým kamarádem Mirou, sedím v útulném interiéru brněnského klubu Bigbít, a jsme natěšení na brněnskou hard rockovou formaci Stejšn. To je přesně ta kapela, o které minulý týden další můj dobrý kamarád Eskymák (pozn.: miluje punk), když jsem mu Obrazekto doma pouštěl, prohlásil...no, prohlásil - správně je zařval: "Kuáá, to je dobrý skoro jako punk!!!", a začal tancovat po pokoji.

V první řadě musím adresovat drobný vzkaz Albandu Jardy Kronka, na němž jsem byl v Bigbítu v listopadu: chlapi, přístě není potřeba mít tak velký bedny, kvůli kterým nebylo vidět Horňáka, Stejšn měl bedýnky maličkatý a byl hlasitější než Vy! :-) Takže Mirku, duše z Titaniku, přístě si ten aparát hleď pohlídat...

Stejšn je kapela, která hraje poctivej bigboš, svižný hard rock, ne nadarmo si zvolila označení brněnský hard rockový svižník. Někdo tomuto svižnému, aktuálně podanému stylu vyrůstajícímu z "kořenů" může říkat new hard, ale to je celkem jedno. Důležité je, že se jedná o muziku, která odsejpá, sviští a ani vteřinu Vás nenudí. A stejně tak se Stejšnu dařilo i v Bigbítu.

Koncert rozdělený třemi "přechcávkami" na čtyři bloky (jestli jsem počítal špatně, tak za to může Staropramen v kolaboraci s olivětínským medovým Opatem), sestával ze skladeb z debutového alba Stejšnu Objížďka - DEMOlice, dále z nových pecek, které Stejšn v podstatě již skoro točí na své druhé CD, a zazněla též nějaká ta sympatická předělávka, u nichž jsem nabyl dojmu, že bych měl přestat s hudební publicistikou, protože jsem skoro nic nepoznal :-). (Ale já mám naštěstí slabou útěchu, že píšu o veličině Stejšn, a ne například o „nějakém“ Handelovi... :-) …omlouvám se za tu chybějící přehlásku, ale nějak jsem ji ve WordPadu nenašel.

Z prvotiny jsme měli tu čest vylechnout pecky jako např. To byl zas den (krutá předpověď), Pondělí (byla sobota, tak proč ne?), Buď raději škaredá, Září (tu fakt miluju, má geniální atmosféru) nebo Přeborník v Alpách, včetně dvou asi nějvětších, klipově ztvárněných hitů kapely Prodavačka večerníků a Brněnský labuObrazekžník, o kterého jsem si ovšem musel zařvat, protože děvče a kluci již byli asi unavení.

Tvorba Stejšnu je řízná nejen muzikálně, ale též textově, je plná slovních hříček, fórků a tak všelijak. Prozradím, že kupříkladu věcička Přeborník v Alpách není o mimořádně trénovaném alpinistovi, ale o abúzujícím konzumentovi francovek,  Brněnský labužník není o V.I.P. gurmánovi milujícím vybrané světové delikatesy (i když...), ale tak říkajíc o příslušníku "lidu popelnicových polí", anebo Buď raději škaredá povídá zase o tom, že s moc krásnou babou se prostě nedá vydržet! A kam to až může zajít, když si budete kupovat Brněnský večerník (už bohužel ani nemůžete, ale já to ještě pamatuju), to Vám poradí samozřejmě nikdo jiný než Prodavačka večerníků.

A legrácky pokračují. Jak se dá celkem slušně, a i před desátou hodinou večerní "honit ve vodě kláda", se dozvíte v jedné z nových pecek, která se jmenuje - no prostě Kláda. Což mi lehce připomíná jeden fór, kterej se zabývá tím, co děláme skoro všichni a rádi, nicméně abych nenarušoval poklidný chod reportu, zařazuji jej až na samotný závěr.

Hrály se i další hity, které na první desce nejsou, ač nejsou nejnovější, jako např. Roky tady jsou, hrály se vypalovačky i balady, hrál se prostě fantastickej Bigbít.  

A pro úplnost, Stejšn není jenom samý humor, dokáže být i poeticky romantický, mně se například děsně líbí obrat "každý rok léto umírá v září". Ale aby se to s tou romantikou moc nepřehnalo, tak kapela v inkriminované písní Září hned do rýmu dodává "v lesích se stmívá, vysoká se páří"... Což mi lehce připomíná jeden fór, kterej se zabývá tím, jak jsou ženy romantické, ale abych nenarušoval poklidný chod reportu, zařazuji jej až jako bonus (stejně ty fóry určitě většina z Vás zná).

Svého výborného kamaráda Miru jsem vytáhl na rockovej koncert snad po roce, ale chrochtal blahem společně se mnou. Stejšn se mu líbil natolik, že jsem mu musel po koncertě koupit cédéčko, aby si tu radost užil i doma, pročež udělal pro změnu Luděk Urbánek radost mně, ježto mi věnoval "stejšnovské" triko, do kterého jsem se kupodivu vlezl. A jak mi sluší, heč! (Mimochodem, Luďku, když jsi mi daroval červené provedení, jak víš, že jsem býk???). A že si Stejšn umí udělat legraci i sám ze Obrazeksebe, je patrno z trika, které měl Luděk na sobě: zatímco já dostal "jen" hardrockový SVIŽNÍK, mistr Urbánek měl celou dobu na sobě hardrockový SVINČÍK.

Stejšn se dá nejenom dobře poslouchat, ale dá se na něj i dívat; tedy, pokud svůj pohled zaměříte na ženskou "čtvrtinu" souboru, kterou je klávesistka a občasná tamburinistka Růženka "Růžička" Horáková. Včera to téhle krásné babě za její "klávesnicí" tak slušelo, že jsem měl chvílemi fakt problém soustředit se na focení...To ti tři ostatní, tj. frontman, zpěvák a kytarista Luděk Savana Urbánek, basák Mirek Tomšík a bubeník Martin Krejča, se mi fotili v klídku... :-)))

Zkrátka, co dodat, co dodat - v sobotu v Bigbítu to byl zážitek jako hrom, pro mne osobně určitě po hudební stránce jeden z nejlepších koncertů, jaké jsem kdy měl tu příležitost prožít. Tudíž se už teď náramně těším na sobotu 28. března do dalšího brněnského klubu, do Brooklynu, kde to tahle šikovná čtveřice rozpálí znovu.  

Stejšne, díky moc, že jsi!  

Jo, a ještě Vám dlužím tu Kládu. Představte si kreslenej fór zobrazující heterosexuální dvojici, právě počínající pilně zužitkovat tuto svoji orientaci, a pod ním text:

On: "Tak co, říkej, je to kláda, je to kláda, viď?
Ona: "Já nevíííííím, zatím to lechtá."

A Stejšn? Ten nás příjemně polechtal na našich bigbítových duších.

Zdraví Dědek.    

P.S: Komu by eventuálně nebylo zřejmé, proč jsem sem zařadil ten Prolog, nechť si prosím klikne na profil skupiny, která se jmenuje Stejšn.


BONUS (vtip č. 2):

Anička a Pepíček sedí na louce plné květů a dívají se, jak si to rozdává býk s jalovičkou.

Anička se ptá Pepíčka: "Pepíčku, jak to ten býk ví, že to jalovička chce?"
Pepíček: "Býk to vycítí."
Anička: "A ty máš do prdele dneska rýmu nebo co?"

FOTKY MŮŽETE VIDĚT ZDE
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Miro, díky

(Dědek, 20. 2. 2009 19:38)

Chlape, Tvůj příspěvek je lepší než můj report. Napsals to skvěle. Děkuju moc. Zdraví Dědek.

Stejšn

(Mira, 20. 2. 2009 17:53)

Pohodové bigboš, proklatě dobré škopek, na pódiu špicová koc a to všecko s betelným kamošem, kerýho gómete hafo járů. No, co ešče možete chcet víc?