Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor - REKES MUDES: Neznesvěcujte nám naše písničky aneb Zatím jsme zmrzlí na kost!

8. 4. 2009
REKES MUDES:
Neznesvěcujte nám naše písničky


aneb

Zatím jsme zmrzlí na kost!

Bez dlouhých řečí je tady rozhovor s naší skupinou roku 2008 REKES MUDES. Speciální rozhovor. Protože co otázka, to pecka - pecka z alba. A celé je to díky naší liknavosti trošičku uzrálé...takže Vám přejeme krásný počtení!

Obrazek


1. Hledala maleny: První otázka bude s malinkatou nadsázkou, z níž mne ovšem možná rychle vyvedete. Co dnes ještě může hledat skupina REKES MUDES, když už je "slavná" a vydala desku u velké firmy, děvčata po ní šílí...čili co jako kapela hledáte, a - nacházíte to, nacházíte svoje maleny?

Karel Uličný: Naše kapela hledá hlavně nové fanoušky. Bohužel s fanouškama je to jako s malenama - sice chutnají dobře, ale najít je uprostřed černýho lesa, tak to je dřina...

2. To ti povídám: V textu této písně zpíváte "Chodil jsem do nebe bejbe", a dokonce jste tento verš měli jako slogan na webu. Kupříkladu v biografii Iron Maiden jsem si přečetl, že tahle kapela údajně nikdy slovo bejby nepoužila. Vy zde taky nepoužíváte slovo "bejby", ale "bejbe". Má to být parodie, resp. co nám tím vlastně povídáte?

Vojtěch Přehnal: Žádné parodie neděláme a všechno, co děláme, myslíme vážně a upřímně. Výraz „bejbe“ je mnohem hezčí, než „bejby“ a taky to tak spousta našich oblíbených interpretů vyslovuje. Poslechněte si třeba píseň Crazy od Aerosmith nebo Baby One More Time od Britney Spears. A konkrétně v té naší písničce je toto slovíčko proto, že se to tam úplně skvěle vyslovuje a zpívá - schválně si zkuste říct „do nebe bejbe“ - jak tam je třikrát za sebou „be be be“ - to je úplná slast pro rty!

3. Pasáček: Vy jste dnes v podstatě takovou ovečkou známé firmy Popron Music, ježto jste u ní vydali svůj debut. Jak je Popron se svou ovečkou spokojen, anebo jak jste Vy spokojeni s Popronem, a jak se deska vůbec prodává, neztratila se ovečka?

Pavel Novotný: Deska se prodává, ale nijak významný to není. Zrovna nedávno jsme se s klukama bavili o tom, že cédéčka jsou už definitivně mrtvý a že příští desku vydáme už pouze on-line (např. u vydavatelství Bombaj). Uvidíme, jak to nakonec všechno dopadne, ale fyzický nosiče už vyrábět nechceme. Myslím, že během několika let to tak budou dělat všichni.

4. Spal mě: V písni zpíváte o spalujícím žáru ženy, ale kdybyste se uvolili nechat něčím spálit na poli hudby, co by to bylo? Čemu byste jako kapela řekli "Spal mě"?

Josef Přehnal: Určitě bychom se nechali spálit nějakou známou kapelou, která by nás vzala jako předskokany. No... zatím jsme zmrzlí na kost... :-)

5.  ..a tohle vydržet nejde: Když jsem si v rámci přípravy na rozhovor četl tento text, napadlo mne, že je nejen smyslný, ale i vícesmyslný. Utvrdil mne v tom zejména verš "To se mi med rozlije tělem". Napadlo mne totiž, že by se dal chápat jako monolog k sentické pivní medové patnáctce jménem Kvasar, která je pojmenována podle hvězdy (viz též Váš verš "a rozzáří se naše šťastná hvězda"), ovšem jelikož jde o pivo patnáctistupňové síly, následky jsou zřejmě nedozírné (pro změnu verš "ti kdo tě okusí, nezapomenou"). Nebo se snad mýlím? A samozřejmě doplňující dotaz: Jak Vám chlapci chutná Kvasar?

Vojtěch Přehnal: Ta písnička je o tom, že to nejde vydržet bez ženy, nikoliv bez Kvasaru :-) neznesvěcujte nám naše písničky! Jinak na Kvasar jsou u nás experti Karlos a Pavlík.

6. Divoký koně: Jednoduchá, přitom složitá a prostě pitomá otázka. Jelikož každý z nás běžně divoké koně nemůže in natura vidět, co z obyčejného života každého z nás, pocit z jaké situace, události atp. byste přirovnali k pocitu z divokých koní?

Josef Přehnal: Každý z nás si občas může přát, aby mohl běžet někam daleko od toho všeho, co musí každej den řešit. Ty divoký koně jsou takovej výbornej symbol nezávislosti, o které každej sní, ale nikdo ji nemá, protože je každej z nás na něčem závislej, minimálně na civilizaci jako takové.

7. Leť vysoko: Poněvadž ve mne tato píseň vzbuzuje pocit (ačkoli se mnou asi nebudete souhlasit), že se ve svém možná skrytějším smyslu týká problematiky sebevraždy, zeptám se, co je podle Vás pro mladou začínající kapelu sebevražedného, čeho se nejvíc bojíte, že byste se tím mohli sami ve svém "vzletu vysoko" zahubit?

Pavel Novotný: Jestli je něco, čeho se naše kapela bojí, tak je to závist. Lidská závist dokáže udělat příšerný zvěrstva. Nevěřili byste, kolik lidí nám už teď závidí a ještě ani není pořádně co závidět...

8. Blaze mi: Kdy Vám bylo jako skupině REKES MUDES v historii nejvíc blaze? - Nijak Vás přitom touto otázkou neženu k odpovědi, že tehdy, když jste se dozvěděli výsledky naší ankety Skupina roku 2008... :-)

Josef Přehnal: Těžko říct. Myslím, že nám zatím ještě moc blaze nebylo. Pořád jenom překonáváme počáteční nástrahy a existenční problémy, jako většina ostatních začínajících kapel. Spíš bych řekl, že občas v tom moři všech různých nepříjemností narazíme na nějaký malý ostrůvek, který nám zvedne náladu, to třeba když složíme nebo nahrajem novou písničku nebo když se nám podaří dobře odehrát koncert apod. Jinak výsledky vaší ankety nás samozřejmě taky moc potěšily.

9.  Od týhle chvíle jsi má: Text by se do jisté míry a pochopitelně se značnou mírou nadsázky dal chápat jako "nábor fanynek". Má slogan "Dívej se očima - Dívej se očima, od týhle chvíle jsi má" znamenat, že si Vy sami - jsouce mladými pohlednými chlapci - připadáte ještě hezčí než Vaše muzika?

Karel Uličný: Ne, to si nepřipadáme a na příští desce zapracujeme na tom, aby naše image dohnala kvalitu naší hudby.

10. Co do hlavy stoupá: Tak zde mi byla otázka hned naprosto jasná. Prosím, řekněte mi, co kdo nejraději pijete, co Vám nejčastěji do hlavy stoupá?

Pavel Novotný: S alkoholem jsme na tom různě. Nejvíc z nás pije Karlos, ten pije všechno, vždycky a s každým. Já nepiju tak často, ale když už si dám, tak už to stojí za to. Pepa se jen tak asi 2x za rok strašně opije a pozvrací, jinak na pití nemá moc čas. No a Vojta nepije alkohol vůbec, prej mu nechutná. Jinak nejčastěji pijeme nějaký to pivko, z ekonomických důvodů :-)

11. Můj důvod: V této skladbě mne děsně zaujal refrén "Ten důvod / ten spí ve tvé noční košili". V nočních košilích mladých dívek se toho ovšem skrývá poměrně dost, takže bych si to rád upřesnil. Text totiž není podle mne vůbec jednoznačný. Jednou se zpívá "vodopády nevinnosti / jsou tolik vlhký", na jiném místě však toliko "můj důvod / proč nahoru se dívám", a jinde už jenom "ten důvod / ten ty nosíš / ve svých očích upřímných", což mne upřímně řečeno dost zklamalo :-). Takže prosím, co se skrývá v noční košili?

Vojtěch Přehnal: Ta noční košile - to je právě výraz té nevinnosti. Holky, který nejsou nevinný, si už do postele berou většinou nějaký zajímavější prádýlko, že. Ale v těch nočních košilích se každou noc skrývají milióny nevinných tělíček malých lolitek, který čekají na to, až je někdo vzbudí a ony na něj otevřou svoje krásný upřímný kukadla a z nich se vylejou ty vodopády nevinnosti... a už jen ta myšlenka na toto vás nutí každý ráno vstát a žít a o něco se snažit. Třeba o jednu z těch lolitek... :-) Měli byste všichni slyšet, jak brutálně tato písnička zní na koncertě. Kapela přestane hrát a já to tam zpívám sólo a v sále není jediná dívka, který by v tu chvíli neběhal mráz po zádech (ale podle mě běhá mráz po zádech i klukům, teda aspoň mně jo).

12.  Jsem srab: Hoši, nejste trochu "srabi", že hrajete tak málo v Brně? Když jste měli svůj křest, byl jsem bohužel "vězněn" v nemocnici, a docela rád bych si na Vás tady v Brně zašel. Vždyť já Vás živě ještě neviděl! Tudíž se Vás na závěr zeptám, jak to vypadá s tím plánovaným klubovým turné, a bude zastávka i v Brně?

Karel Uličný: Zimní klubové turné se jaksi „rozplynulo“ do ztracena. Žádná kapela nás zatím nevzala jako předskokany, takže zatím nemáme kde hrát. Neustále ale oslovujeme další kapely, umělce a organizátory festivalů a snad se časem zadaří. Momentálně se rýsuje asi pět letních festivalů. Jinak v Brně zase něco zorganizujeme, ale kdy přesně, to nevíme. Zatím hledáme nějakého zajímavého hosta, který by nám „přihrál“ potenciální nové fanoušky.

Děkujem za rozhovor Dědek & Míťas

Pozn. Redakce: Nejbližší a zatím jediný naplánovaný koncert v Brně je v pátek 22. května ve Starém Pivovaru (u Semillasa). Rekesáci vystoupí společně s Nuck Chorris Gang.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Namyšlená zábavovka

(pepa, 23. 6. 2009 14:44)

sorry ale je to fakt namyšlená zábavovka. Zas tak dobrý jak borci o sobě mluvěj to není. Hodně sem se rozesmál u špatný angličtiny bejbe. Někomu kdo trošku rozumí rve naopak be be be uši! Dál se ty kecy nedali ani dočíst. Nezesvěcujte nám naše písničky. Ještě že jsou zastupovaní k OSOu.... PROBERTE SE!!!!