Jdi na obsah Jdi na menu
 


Profil kapely Regon

29. 8. 2008

Obrazek

Upozornění: Tento profil je pracovního charakteru, tj. počítá se s jeho postupným doplňováním a upřesňováním, jelikož zatím se nepodařilo o skupině Regon shromáždit všechny potřebné informace. Tato kapela bohužel nemá svoje internetové stránky, ani např. profil na Bandzone, a v podstatě kromě světové Encyklopaedie Metallum neexistuje - alespoň podle výsledků našeho hledání - na celém internetu jakýkoliv ucelenější článek o Regonu. Poněvadž jsme ovšem nechtěli nikoho výslovně obtěžovat žádostí o informace, základ tohoto článku je kromě vlastních vědomostí sestaven ze střípkovitých údajů posbíraných na rozličných webech. Byli bychom nicméně velmi vděčni za jakékoliv hodnověrné údaje o tomto souboru, kterými by bylo možno tento pracovní profil rozšířit. 
 


ObrazekPrvopočátky skupiny Regon (místopisně označované jako brněnská) zůstávají tak trochu zahaleny tajemstvím, neboť i slavná Encyklopaedia Metallum má v profilu Regonu jako rok založení uvedeno: neznámý. Nicméně pravdou je, že mediálně nejúspěšnější éra Regonu započíná v 90. letech, kdy skupina vydává tři desky a vystupuje v hudebních hitparádách celostátních televizních stanic Nova a Prima.

V roce 1991 přichází do skupiny kytarista slavného Kernu Antonín "Tony" Vodička, později na bubenickou židli usedá i jeho bratr Karel. Na postu zpěváka má Regon také výraznou osobnost - drobného muže, který nějakou dobu zpíval v další legendě tuzemského metalu, skupině Titanic. Nejslavnější sestava Regonu tak byla v daném období zřejmě tato:

Jiří "Rambo" Štěpánek - zpěv, kytara
Jan Kotas - basová kytara
Antonín "Tony" Vodička - kytara, klávesové nástroje
Karel Vodička - bicí nástroje

Tony Vodička se ve svém profilu na stránkách skupiny Kern ke svému období v Regonu vyjadřuje následovně: "V letech 1991-93 jsem byl angažován v muzikálu Rebel brněnského skladatele Lubomíra Vetešky, kde jsem hlavně získal cenné zkušenosti s bigbandovým aranžmá. Souběžně s tím jsem působil v rockové kapele Regon, jejíž činnost postupně vyvrcholila natočením tří CD a působením v televizních hitparádách TV Prima a Nova."...

(Při této příležitosti uvedu jednu zajímavou perličku - díky tomu, že svého času v Regonu působili právě bratři Vodičkové z Kernu, se plakát Regonu dostal do sekce Fotogalerie na bilančním DVD skupiny Kern Klipologie z roku 2005.)

V roce 1991 skupina vydává svoji první desku, i když slovo deska není příliš vhodné, neboť vychází pouze kazeta, s názvem Red Sonja. V Encyklopaedii Metallum je tato nahrávka dokonce označena jako demo, je zde uveden, zřejmě nesprávně, název Sonja a jako rok vydání pak 1994. Přiznám se, že tento jediný počin Regonu nevlastním, řekněme si však alespoň jeho tracklist:

MC Red Sonja  

01. Destrukce svědomí
02. B 52
03. Věci
04. Zahradníkův rock
05. Vracím se
06. Tak pozdravuj Jane
07. Šantán
08. Chuť moci
09. Uznání
10. Hej pane králi (komisím)

(Jak později uvidíme, píseň s názvem Vracím se je obsažena rovněž na třetím albu skupiny Drahej špás.) Jako vydavatel této nahrávky je uváděn "Koraktor",  tehdejší agentura skupiny (pro úplnost, název Koraktor označuje čarodějnou knihu psanou bílým písmem na černých listech, viz např. animovaný film Karla Zemana Čarodějův učeň z roku 1977.)

Z roku 1996, někdy uváděno 1995 (pokud nejde o chybu, pak zřejmě půjde o rozdíl doby natočení a vlastního vydání) vychází druhé album Regonu, tentokrát i na CD, Hon na štěstí. Tato deska přináší 14 písní svěžího zpěvného hard rocku, zde je seznam písní:

CD Hon na štěstí

Obrazek01. Hon na štěstí
02. Láska jako trám
03. Poslední zvonění
04. Nalej
05. S tím se smiř
06. Tvůj krám
07. Stopy dotyků
08. Půlnoční ráno
09. Oděná růže
10. Krátký nohy
11. Je mi to jen trochu líto
12. Tekutá krása
13. Dál táhneme to s bráchou
14. Volání (instrumental)

Krátce nato, v roce 1997, vychází i třetí, zatím poslední, a zřejmě nejznámější CD Drahej špás. S předchozím nahrávkou má několik společných znaků, např. stejný počet písní nebo fakt, že poslední skladbou je instrumentálka. Hudebně se jedná opět o velmi příjemný, melodický tvrdý rock, sestavený tímto tracklistem:

CD Drahej špás

01. A co je?
02. Zázračný lék
03. Smrt rock n rollového maniaka
04. Vracím se
05. Rozcestí
06. Uznání
07. Vrndávám
08. Yes all right
09. Drahej špás
10. Posaďte se do ušáků
11. Jabko
12. Prašivej pes
13. Chci být kámen
14. Adagio.

Specialitou je sedmá píseň na motivy zpěvů Hare Kršna (v této souvislosti doporučujeme zhlédnout webové stránky skupiny Pavitram, k níž má skupina Regon blízko, které jsou pro pochopení těchto vlivů důležité - odkaz níže).

Obě CD vyšly pod hlavičkou vydavatelství Snake Records.

Drahým špásem se sice prozatím uzavírá diskografie skupiny Regon, naštěstí však ne její aktivní působení. Encyklopaedie Metallum sice hovoří, že Regon svoji činnost ukončil, a uvádí jeho "poslední známou" sestavu, to však není pravda. Poslední známá sestava podle EM:

Jiří Štěpánek - vocals, guitar
Antonín Vodička - guitar
Jan Kotas - bass
Pavel Štěpánek - drums  

Na stránkách již zmíněné skupiny Pavitram si lze přečíst report a prohlédnout fotografie ze společného koncertu skupin Pavitram, Regon a Dogma Art, který se konal dne 16. 9. 2006 v kulturním domě v Babicích u Rosic. Autor článku jako komentář k fotografiím píše (pro úplnost uvádíme tento komentář celý):

"Tradiční vzpomínkový večer Robiho Křupky, který vystoupil s kapelami Pavitram, Regon a Dogma-art, se konal v Babicích u Rosic 16. 9. 2006. Koncert zahájil Zdeněk Němeček se svou skupinou Quanti Minoris a byla to opravdová hudební lahůdka. Poté už nastoupil Robi Křupka se svým Pavitramem. Zpěvu se ujal Petr "Pepíno" Valášek a jako hosté si zazpívali po dvou peckách Ladislav Škaroupka z Dogmy-art a Michal Konečný z Regonu. Sestavu Regonu tvořili její bývalí členové.

Jan Kotas,
Pavel Štěpánek,
Pavel Kubát,
Robi Křupka a
Michal Konečný.

V této sestavě se Regon chystá obnovit koncerty už příští rok. Nakonec vystoupila legendární Dogma-art ve své téměř původní sestavě, kterou tvořili Ladislav Škaroupka, Zdeněk Němeček, Miroslav Kern, Robi Křupka a jako host Vilém Majtner." (konec citace)

Na tomtéž místě se další společný koncert spřízněných skupin včetně Regonu konal i o rok později, 22. 9. 2007. Dokonce si pamatuju, jak jsem na jednu z těchto dvou vzpomínkových akcí viděl v Brně na Moravském náměstí velký barevný plakát, kterýžto způsob propagace je dnes u obdobných akcí poměrně vzácný, k mé smůle však bohužel asi o dva dny později, než se koncert konal... Obě akce musely stát za to!

K činnosti Regonu se cca před rokem v návštěvní knize skupiny Kern vyjadřoval Karel Vodička, který pokud se nepletu babické koncerty zvučil, a mj. se vyjádřil v tom smyslu, že obnovení Regonu se zpěvákem Jiřím Štěpánkem je zřejmě v současnosti nemožné, neboť dotyčný o takovém kroku neuvažuje.

Co je však nejpodstatnější, těmito akcemi aktivita Regonu jako takového neskončila. Je sice skutečností, že tahle kapela nemá frekvenci koncertů nijak vysokou (její vystoupení za rok by se snad dala spočítat na prstech jedné ruky), ale další "vlna" koncertní činnosti se odehrává v polovině roku 2008, kdy skupina vystupuje nejprve v červnu v Rosicích a poté v srpnu ve Zbýšově. Tato vystoupení byla přitom na regionálních portálech označována velmi výrazně ve smyslu návrat legendy apod.

Velmi kladné ohlasy na společný srpnový koncert Regonu a Gongu si lze přečíst v sekci Forum na stránkách skupiny Gong (odkaz níže). Zde také Michal Konečný, který působí společně s Janem Kotasem v obou kapelách, na dotaz fans sděluje, že by měly být ještě k dispozici nějaké exempláře dvou shora uvedených CD Regonu.

Je jenom velká škoda, že skupina Dogma Art si na svůj koncert v původní sestavě v Brně na Musilce na blížící se datum 25. září 2008 nepozvala jako hosta třeba právě skupinu Regon. Ale na úvahy je přeci ještě trocha času...

Dědek.      

 
Diskografie:

1991         MC             Red Sonja       vydal: Koraktor

1996*    CD, MC        Hon na štěstí    vydal: Snake Records

1997      CD, MC        Drahej špás     vydal: Snake Records

--------------------------------------------------------------------------------------
* - některé zdroje uvádějí rok 1995
 

Zajímavé odkazy:


WWW STRÁNKA


CO TAM JE

ODKAZ
Encyklopaedia Metallumprofil skupinyodkaz
web skupiny Pavitram
foto ze společných koncertů
 (sekce Fotogalerie)

odkaz

web skupiny Kern
zmínka o Regonu
 (sekce Obsazení nebo
People - profil Tonyho Vodičky)

odkaz

web skupiny Gong 
ohlasy na společné koncerty
(sekce Forum, příspěvky z léta 2008)
odkaz
CD Drahej špás ke stažení odkaz
texty      
píseň Vracím seodkaz

reklamní materiály   

reklamní materiály   
odkaz
reklamní materiály 
plakátodkaz 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Regon v Brně 27.12.

(ozzy, 13. 11. 2012 22:13)

27.12.2012 19:00
Metalové vánoce

VITACIT a LÁĎA KŘÍŽEK, TITANIC, DOGMA ART, REGON
KC Semilasso, Palackého třída 126, Brno 612 00

http://www.semilasso.cz/akce/detail/vitacit-a-lada-krizek-titanic-dogma-art-regon

Regon

(Drak77, 30. 10. 2012 22:55)

Naposledy jsem Regony slyšel v roce 1985 na zábavě v Senoradech, jestli si dobře pamatuji v sestavě J.Štěpánek,Kotas,Křupka a Šabacký.

budete jeste hrat

(radka, 25. 10. 2012 14:44)

Je to dobra zmena radi na vas chodime

Rudíkov

(Radek, 7. 4. 2012 22:41)

Regon 20.4.2012 Rudíkov

REGON

(Radek, 23. 10. 2011 21:07)

4.11.2011 Vystoupí skupina REGON v Rosicích v novém hudebním klubu HOVEZINEC.

REGON zábava

(Radek, 29. 3. 2011 21:56)

13.08.2011 Nárameč-Doubí

Re: REGON zábava

(Pavla, 8. 4. 2011 17:24)

Ve Zbýšově budeme hrát kdy????

Re: REGON zábava

(REGON, 6. 6. 2011 16:56)

pro upřesnění:
Nárameč - Doubí 13.8.2011
22:15 - 01:00
Všichni jste srdečně zváni.
V případě hooodně špatného počasí KD Trnava u Třebíče.

4.12. Zbýšov

(Radek, 24. 10. 2010 16:56)

Nazdar všichni! 4.12.2010 bude hrát skupina REGON ve Zbýšově. Doufám že to do té doby někdo nezruší a že se tam sejdem v hojném počtu.

Re: 4.12. Zbýšov

(Pegyssy, 30. 11. 2010 20:59)

nebudou náhodou lístky v předprodeji

Regon

(mates, 14. 11. 2010 17:21)

Tak koukám že jsem zase letos prošvihnul všechny akce skupiny mojeho mládí ale ten Zbýšov si snad ujít nenechám...Proč se o takových akcích neinformuje víc na plakátech atd...?
A doufám že v tom Zbýšově zazpívá Jirka protože co jsem byla na poslední akci Regonu v těch Babicích 2006 tak upřímě řečeno,to nebyl Regon a odcházel jsem dost zklamanej.Pro mě prostě za mikrofon Regonu patří Jirka Štěpánek a nikdo ani sebelepší zpěvák ho nenahradí,stejně tak vidím téma Brichta/Arakain.Brichta není kdovíjakej zpěvák ale Arakain bez něj není Arakain ale úplně jiná skupina a to samý jsem zažil v těch Babicíh.Tak od teď si tenhle web uložím protože koukám že je to asi jediný kde se něco dozvím o Regonu a těším se do Zbýšova.Čus

Zdar, metalisti.... :-)

(* Pavla * , 16. 8. 2010 18:32)

Pořídila jsem pár snímků Regonu ve Zbýšově 14.08.2009 a 13.08.2010. Loňské album na <a href="http://magordar.rajce.idnes.cz/">Rajčeti.</a> Letošní doplním co nevidět. Ahoj.

Regon v Náramči 14.8.2010

(Honza, 16. 8. 2010 10:12)

Ahoj,akce v Náramči byla fakt super.Škoda jen,že to nevyšlo s počasím.Chtěl bych se zeptat jaký skupiny vystupovaly (popořadě od začátku)-nikde na netu jsem o tom nic nenašel. Díky.

Akce 2010

(Radek, 9. 8. 2010 19:23)

Pro doplnění informace ještě oznamuji že 13.8.2010 hrají Regoni ve Zbýšově! http://www.bezkofeinu.cz/index.php?p=akce

Regon Nárameč 2010

(michal, 7. 8. 2010 14:45)

Zdarec draci!!! Regon vystoupí v Náramči Doubí 14.8.2010 na asi jediném koncertě v roce 2010. Tak útokem na legendu !!! http://www.naramec.cz/kult_akce.html

Upřesnění diskografie

(Petr, 26. 7. 2010 22:51)

MC Red Sonja nevydal Koraktor, protože spolupráce začala až později. Myslím, že to kapela vydala vlastním nákladem.
CD Hon na štěstí se nahrál v ostravském studiu Barbarella v dubnu a květnu 1995 a v tomtéž roce ji vydal Koraktor (později vyšla v reedici u Snake Rekords)

takhle to bylo

(Sonja, 11. 1. 2010 17:08)

Sonja - REGON 90. léta


V roce 1990 odchází z tehdy ještě "zábavového REGONU" Stanislav Kučera za profi angažmá v cizině. Na inzerát se přihlásil ambiciózní mladík ze Zlína Edwin Salas.

Na jeho popud se skupina rozešla s Michalem Konečným, který nezapadal do Edwinových velkých plánů.

A skupina hledá zpěváka.

Z Maracany přichází Ivo Čadílek.

Poté co Edwin nenechal v REGONU kámen na kameni, odešel do ARGEMY. Jako náhradu dovedl opět se Zlína svého kamaráda Kokosáka s velkou hlavou, Honzu Jiříčka.

Zhruba v té době odchází kytarista Jirka Štěpánek zpívat k metalovému Titanicu. Za něj přivádí KsVH dalšího šílence ze Zlína, KsMH, Honzu Uhlíka, zvaného Jindra. V této sestavě se pak nacvičuje první koncertní repertoár. První audionahrávka - "Hej pane králi" - vzniká v tehdy již renomovaném brněnském studiu Audio line. MP3 ke stažení zde

Sestava je tedy následující:

* Ivo Čadílek - zpěv
* Jan Kotas - baskytara
* Jan Jiříček (KsVH)- kytara
* Jan "JIndra" Uhlík (KsMH) - kytara
* Pavel Štěpánek - bicí


V tomto období novou sestavu na brněnském rockovém nebi objevují také média a skupina se účastní velkých akcí na nám. Svobody, Velodromu apod.
Po krátkém plodném tvůrčím období však opět přichází změny - KsMH se svojí rozháranou psychikou odchází ze skupiny pryč a odebírá se do kláštera kdesi na francouzském venkově. Dodnes po něm není ani vidu ani slechu. S Jindřichem odchází také KsVH a skupina zůstává bez kytaristů.
Krátce na to se ze své epizody u Titanicu vrací Jirka Štěpánek a skupina hledá druhého kytaristu.
Po zkušenostech s geniálními, avšak pro praktické fungování kapely nepoužitelnými kokosáky, přichází Ivo Čadílek s tehdy nevinně vypadajícím nápadem přivést na volný kytarový post ne tak zručného kytaristu, ale pragmaticky smýšlejícího a jednajícího Tondu Vodičku, krátce před tím odejitého z Kernu.
Tím končí období velkých kytarových eskapád a kapela začíná více stavět na propracovaných aranžích skladeb.
V této době se začíná kompletovat materiál na první větší studiový počin skupiny, která si v té době říkala Sonja. Tento projekt spatřuje světlo světa v Ostravě v roce 1991 pod názvem Rum za Štěpána. Desrukce svědomí zde.
Po vydání tohoto alba odchází ze skupiny zpěvák Ivo Čadílek, pěveckého postu se chápe Jirka Štěpánek a skupina se vrací k názvu Regon.
Red Sonja pak je použito jako název vydané MC.

Sonja na ulozto

(Dodo.01, 16. 11. 2009 10:42)

Máš pravdu je to dost strašný, ale nic lepšího jsem nenašel pokusím se to vyčistit.

ma ulozto je naprosto

(Sonja, 15. 11. 2009 21:30)

otřesná kopie.

Tam je ukázka

(Sonja, 15. 11. 2009 20:53)

v původní sestavě z roku 1990. Ma Red Sonja je to jinak, protože to v nové sestavě nikdo nezahrál.