Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie a sestava skupiny Motorband

7. 7. 2009
MOTORBAND

Slavná teplická skupina MOTORBAND vznikla v roce 1986 a její sestava se zanedlouho stabilizovala v opravdu hvězdném složení:

Kamil Střihavka - zpěv
Libor Matejčik - kytara
Tomáš Krulich - kytara
Tomáš Jarolím - baskytara
Daniel Hafstein - bicí.

Skupině stačily pouhé dva roky na to, aby svým svižným melodickým heavy metalem zaujala nejen fanoušky v celém tehdejším Československu (Motorband se prakticky bez problému prodral mezi českou hard rock/metalovou elitu vedle Arakainu, Vitacitu, ObrazekCitronu nebo Kernu), ale také Petra Jandu, který v tu dobu připravoval v rámci Supraphonu nezapomenutelný projekt Rockmapa. Ten byl postaven na dvou liníích - kompilační alba a singlová řada. A tak v roce 1988 Motorband ve studiu Propast nahrává písničku Je to špás pro prvotní, nejslavnější album Rockmapy, ale nejen to; Petr Janda totiž dává této skupině, která se mu velmi zalíbila, nevídaný prostor v rámci singlové řady, kdy Motorbandu postupně vycházejí hned tři singly (poř. č. 6: Fajnovej den / Je to špás, č. 15: Heavy metal / V říši ptáků - pamatujete triangelovský videoklip? - odkaz zde, a č. 21: Mejdan / Životní styl).  

Petr Janda po revoluci, kdy se otevřela cesta k podnikání, bere Motorband pod křídla své nově založené firmy Bestia, u níž kapele vychází další singl s písněmi Máš všechno all right / Rudej blázen, v podstatě promosingl k chystanému debutovému LP. To ovšem nakonec vydal v roce 1990 Popron, který Jandovu nabídku "přebil" atraktivním návrhem spolupráce s německou firmou GAMA, a Petr Janda dle vlastních slov údajně nechtěl své oblíbené skupině bránit v rozletu.

Točilo se v německém Stuttgartu, odtud název alba Made In Germany, a kromě české byla natočena i anglická verze, která ovšem oficiálně nikdy nevyšla, zdárně však koluje jako sběratelská lahůdka mezi internetovými fandy.  

Pro zajímavost ocitujme dobový komentář z desky Made in Germany:

"Deska, kterou držíte, je trochu zvláštní, určitě první svého druhu. Hraje na ní česká rocková kapela, zpívá česky, ale všechno, co slyšíte, je vyprodukováno v západoněmeckém Stuttgartu. Co vedlo renomovanouObrazek zahraniční firmu k tomu, aby si vybrala právě Motorband a ne jinou z mnoha českých rockových skupin a nabídla mu lukrativní pětiletou smlouvu? Motorband k nezbytné metalové tvrdosti přidává něco navíc - silné melodie, stoprocentní nasazení a hráčskou virtuozitu. Celá řada pasáží této desky je pro mnohé muzikanty daleko za hranicemi hratelnosti. Taková je charaktersitika alba Made in Germany, které vychází zároveň česky i v anglické verzi pro západoevropské posluchače." Pro statistickou úplnost - alba "MIG" se prodalo více než 30 000 kusů.

Jak už naznačeno, pětiletá smlouva bohužel nakonec nebyla realizována, a změny a neshody v managementu kapely vyústily v krok, který se pro původní Motorband stal osudovým - odešel netrpělivý Kamil Střihavka, který údajně nikdy metal nemiloval (že by pro něj, jak se později ukázalo, byl metal zemí vzdálenou? :-) a který vycítil svoji šanci v jiných hudebních oblastech.

Kapela, která si ještě krátce předtím užívala vrcholné popularity a kterou jsme mohli v roce 1990, tedy na vrcholu její slávy, ještě s Kamilem Střihavkou, vidět například v zaplněném brněnském Rondu spolu s Kernem a Olympikem, v mžiku nečekaně "troskotá". Ne však definitivně.

Nebyl by to nestor Libor Matejčik, aby zanedlouho - když se mezitím dokonce nakrátko musel nechat zaregistrovat na Úřadu práce! - nepostavil Motorband takřka úplně znova (mezitíObrazekm ovšem stihl hostovat na albu Kreysonu Křižáci z roku 1992, na němž si zahrál i Dan Hafstein).

V čele s novým zpěvákem Milanem Daimem, později známým ze sólové dráhy, Motorband na konci roku 1993 natáčí a v roce 1994 u Monitoru vydává poněkud pozapomenuté a nedoceněné, hudebně ale velmi solidní CD Rock n Roll. Stylově, jak už název sám napovídá, kapela směřuje k poctivým základům bigbítu, z nichž však vyrůstá dostatečně tvrdá platforma hard and heavy se stále výbornými muzikantskými nápady, českými texty a hity jako svižná Navždy bílá jsi lady nebo ploužák Poslední mejdan.

Možná celkový úpadek zájmu o tvrdou rockovou muziku, možná i jiné faktory způsobily, že navzdory vydání druhé desky se Motorband ještě v roce 1994 nadlouho rozpadá.       
 
Nadlouho v tomto případě znamená zhruba na osm let, po nichž se nezlomný pilíř a duše Motorbandu Libor Matejčik potkává s vynikajícím pěvcem Josefem Šutarou (mimochodem, jde o vítěze jednoho z dílů nejmenovaného televizního pořadu pro začínající hvězdy), s nímž dává dohromady - a už potřetí - úplně nový Motorband. Tento Motorband konečně v červnu 2004 ve studiu Rokycany natáčí - po deseti letech! - svoji další, a opět skvělou desku s příznačným názvem Satisfakce, která vychází v roce 2005 a proniká i do velkých kamenných obchodů (alespoň v Brně ji bylo a stále je možné zakoupit v Bontonlandu).
Obrazek
15-skladbová Satisfakce sympaticky kombinuje české texty (12) s anglickými (3) a přináší vynikající, nápaditý rock/metal, čehož dokumentem jsou songy jako Tvý oči lžou (na niž byl natočen relativně známý videoklip), řízná Nevinná tvář, famózní ploužák V zemi Erion anebo šlapavá pocitovka Ber co ti pánbůh dá. 

Co se týče Brna, Motorband s Pepou Šutarou jsme mohli vidět v roce 2004 na koncertě v Boby Centru jako předkapelu legendy Nazareth (krásné snímky fotografa Karla Vodáka z celé akce jsou k dispozici zde).

A byla to zřejmě vpravdě historická událost (bohužel jsem nebyl přítomen), protože to by nebyl Motorband, aby opět nezačaly nějaké organizační problémy. V roce 2006 se skupina loučí se zpěvákem Pepou Šutarou a opět se roztáčí kolotoč personálních a dalších problémů. Misto aby se skupina mohla soustředit na vydání 2CD TYA (Twenty Years After), k 20. výročí svého založení, střídala v té době jednoho zpěváka za druhým (jepičí účast v Motorbandu absolvuje například slovenský zpěvák Palo Drapák, známý ze svého působení v Metalindě, déledoběji nevydrží ani Roman Apíno anebo bývalý člen kapely Milan Daim).

Mimochodem, na otázku jednoho účastníka guestbooku na webu Motorbandu, jak to vlastně bylo s TYA, odpovídá Libor Matejčik aktuálně v srpnu 2009 toto (citace):

"20 let poté bylo před třemi lety. Jestli jsi sledoval vývoj a dění v MB za poslední tři roky, tak musíš vědět, že kotrmelce, který jsme absolvovali, byly tak náročný, že se CD 20 TYA nedalo realizovat. Původně to mělo být dvoj-CD. Jedno novinkové a druhé best of Motorband. Byly to samozřejmě největší rošády se zpěváky, kterých se za dva roky vystObrazekřídalo pět!!! Současná sestava se dala dohromady v červnu 2008 a vydávat CD 20 let poté po téměř 23 letech by nebylo moudré. Možná další CD bude k 25 letům a možná to bude dvojalbum. L.M."

Projekt 2CD Twenty Years After (na němž měl být obsažen i duet Poslední soud s Kamilem Střihavkou, ukázku z nějž můžete vyslechnout na Stage Profilu kapely, odkaz níže) tedy dosud nedošel realizace, nicméně Motorband se své nové desky naštěstí dočkal. 

V průběhu roku 2008 sice absolvoval podstatnou personální rošádu (band opustil kytarista, baskytarista i bubeník - o zpěvácích jsme již hovořili), ale dotyčné posty se dočkaly náhrady, a v roce 2009 Motorband vydává své čtvrté album Heart of the Machine, natočené pro německou firmu Magic Minds Records pod producentským vedením věhlasného Jana Němce (viz jeho spolupráce s Citronem, Kreysonem apod.). Na píseň Turn the hourglass je natočen zdařilý videoklip. 

Album se dočkává mimořádně pozitivního ohlasu a recenzí jak v ČR, tak ve světě, první náklad (škoda že není jasné jak velký) je během několika měsíců rozebrán.

Naši recenzi na desku Heart Of The Machine si můžete přečíst zde

Současná sestava skupiny MOTORBAND je tato:

Radek Popel - zpěv (přišel z death metalové (!) kapely DIEVISION)
Libor Matejčik - kytara (...Heart Of The Motorband)
Martin Prceczek - kytara (přišel z kapely BLOODY ROSE)
Sláva Safonkin - basa (vítěz konkurzu na post baskytaristy)
Daniel Hafstein - bicí (vrátil se do Motorbandu po 14 letech)


Důležité odkazy:

OFICIÁLNÍ STRÁNKY KAPELY: motorband.cz

BZ PROFIL: bandzone.cz/motorband

STAGE PROFIL: stage.t-music.cz/motorband/

Na tomto profilu naleznete unikátní nahrávky:
- V říši ptáků z rockmapovského singlu,
- ukázku jedné z verzí nádherného duetu Poslední soud s Kamilem Střihavkou,
- anebo původní verze písní, obsažených na aktuálním albu Motorbandu Heart Of The Machine, s tehdejším zpěvákem Romanem Apínem, Cannibal In My Head, a video Im Rocking Hero
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

truplis@seznam.cz

(Jiří Trupl, 20. 11. 2016 7:48)

Kde se dají objednat nebo koupit Vaše CDéčka?

pochvala

(anti, 12. 9. 2009 13:44)

fakt dobry...

Velké poděkování

(Dědek, 9. 9. 2009 18:29)

Děkujeme moc, Libore! Strašně si Tvé odezvy vážíme. Díky díky díky, zdraví Dědek.

Velká pochvala

(L.M., 8. 9. 2009 21:07)

Ahoj dědku,Lépe to sepsat nešlo.Moc dík,myslím,že je tady sepsaná historie,kterou zajímá a bude zajímat hodně lidí.Libor