Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kreysoni v Jiříkovicích

30. 8. 2008
O TOM, JAK KREYSON JERYCHO DOBYL

aneb

POZDRAV DO CHOMUTOVA

Kreyson, Stejšn, Zylwar, Orchidea / minifest / Jiříkovice (u Brna) / 23. 8. 2008, od 18.30 h.

Jediným slovem jsi zbořil... Tak tato slova se klenou nad majestátním nářezem power metalových kytar v jedné z nejslavnějších písní jedné z nejslavnějších čs. metalových skupin, Křížkova Kreysonu. A brany Jerycha - kousek od Brna - vísky ve spisovném jazyce českém zvané Jiříkovice, byly konstruktivně rozbořeny muzikou, která teda fakt  stojí za to. A "mohl" za to nejenom slavný Kreyson.

Na jiříkovickém hřišti, kde se prakticky skoro přesně před rokem konal koncert další čs. legendy, Kernu, bylo zpočátku velmi prázdno; stejně jako na silnici, kterou jsem Obrazekvýletem ušel dva kiloušky od šlapanického trolejbusu. Jenom na pódiu se připravovala karvinská ORCHIDEA, zrovna když jsem seděl chráněn před zbytečným mrholením pod listy stromů a "zahříval" se pivem nejlepším na celé Moravě.

Kluci to měli těžké přetěžké, a ne proto, že si vybrali heavy metal. Před pódiem skoro nikdo, obloha zatažená, ale i přes tyto nepřízně skupina poctivě odehrála svůj set střídající vypalovačky i ploužáky a čítající skladby jako Lhář, Štír, Země se točí, Nepočítej se mnou nebo stejnojmenná Orchidea (slovo "eponymní" mi připadá hnusně módní). Navíc během produkce tohoto karvinského kvítku se dostavil i spider-man, který začal v úctyhodné horolezecké poloze štelovat světla (viz foto) a přitom nespadl.

Hudební zaměření Orchidey bylo poměrně standardně heavy metalové až hard rockové, ale koncepčně to bylo na úvod asi to nejlepší, co mohli pořadatelé vymyslet. Řízné, svižné, stylové, s lehkými odlesky velikánů jako Deep Purple apod.

Škoda jen dlouhých pauz mezi jednotlivými kapelami (které musel jako první vyplnit chudák Ozzy Osborne, jehož pořadatelé nepozvali), neboť čím víc jsem čekal na živou hudební produkci, tím víc jsem si chodil pro pivo a podle toho taky bude závěr reportu vypadat...jelikož jsem chodil furt k jednomu stánku, tak už mne tam hodní "pivovarští" lidé znali a míval jsem natočeno již při příchodu. Star of Brno!

Ovšem následující kapela byla lahůdka mého srdce. Když se řekne slovo ZYLWAR, asi každému se vybaví Zilvar z chudobince z Poláčkových Bylo nás pět. A že to není od věci, je dáno již tím, že původní rozpis čítal právě pět skupin (oproti realitě navíc punk rockové Cože!, kteří se ovšem nemohli dostavit kvůli hospitalizaci svého člena se zánětem slepého střeva). A pokud si místo Karla Poláčka představíte Karla Vodičku z Kernu, který celou akci s vynikajícím výsledkem zvučil, tak není co řešit.

Co vlastně místní Zylwar hraje? Já jsem to pojmenoval atmosférický řezavý tvrdý rock. Málokdy se mi stane, aby mne skupina už na první poslech zaujala tak, že začnu postupně hltat každý tón, každý akord, protože mne to děsně baví, a ještě mohu ocenit geniální náladový hlas zpěváka, který neječí, nemečí, ale hladí. Jejich produkce vyvrcholila tím, že jsem si prostě musel koupit miniCD, příjemně pojmenované ...od nás pro vás..., a chci říct, že je vynikající ("hvězdy se třpytí, snad i ta hvězda má..."). Zylwar považuji za objev léta, začínám tyhle kluky sledovat a dost se budu těšit na jejich další vystoupení. Současně se skupině omlouvám, že jsem pořídil jenom jedinou její fotku, a to ještě dost mizernou - začal mi haprovat foťák a byl jsem rád, že jsem to nakonec ustál, třebaže Zylwar to zkrátka odnesl. Slibuju, že se pokusím to vynahradit přístě!

Těžkou pozici těsně před Kreysonem ustála známá brněnská hard rocková formace STEJŠN, která na tomtéž místě hrála i před rokem a před Kernem. Svižný a nadhledový rock vždycky potěší, bohužel jsem musel areál v průběhu jejich produkce z technických důvodů opustit (stále jsem se nezvládal rozumně dohovořit se svým fotoaparátem), takže nemohu o tomto setu blíže referovat. Ale opět slibuju, že se pokusím to vynahradit příště, třeba už na koncertu Stejšnu v Brně na Lajtnerce. - No jo, Roky tady jsou, resp. To byl zas den!

Ó ó ó ó Kré e ej son. Tak fláky Křížkova bandu nemohly začít ničím jiným než tímhle peckovitým otvírákem z nejznámější desky Anděl na útěku. Nicméně jsem velice Obrazekocenil částečnou obměnu repertoáru, ve srovnání se zmrtvýchvstáním skupiny KREYSON  v Kuřimi, ježto zazněly dvě věci z alba Zákon džungle, k nimž se Laďa Křížek vrátil už na svém akustickém CD Nejde vrátit čas? z roku 2007 - Kriminál a Jsou rána. Písnička Jsou rána je přitom takovou zajímavou návazností na dobu nezapomenutelného Vitacitu. Tématicky totiž rozvíjí stejnojmenou písničku tohoto pražského bandu, od nějž zazněly tradičně prezentované věci Já chci se ptát těch králů a Snad odpustíš. Ze tří největších hitů Kreysonu se hrála sice pouze Čarovná noc, ale mně to vůbec nevadilo, třebaže publikum se v závěru neúprosně dožadovalo Vzdálené, absolutně největšího hitu kapely. Myslím, že je dobré oprostit se od největších pecek, minimálně z toho důvodu, že zbude čas pro další, neméně dobré skladby.

Laďa Křížek odvedl naprosto skvělou práci, vystoupení Kreysonu bylo profesionální - a přitom nespoutané - po všech stránkách. Výborná hudba, výbornej zvuk, výborné publikum... nádhera. Pro tyhle chvíle se chodí na metalový koncerty. Ou, Kreyson dobyl Jerycho.

Vtipné bylo také to, že Laďa Křížek představil všechny členy své kapely, kromě sebe. Originální a praktické zároveň - československý heavy metalový fenomén jménem Ladislav Křížek skutečně netřeba nikomu představovat... Navíc jsem měl pocit, že Křížek trochu zhubl, každopádně vypadá výborně!
Zbývá zodpovědět jedinou otázku - proč pozdrav do Chomutova?

Po skončení produkce Kreysonu jsme se dali do řeči s fanynkou, která byla až z Chomutova! Tím pádem jsme nechali pozdravovat Hanyho, jednoho z nejvýznačnějších členů kreysonovského fanklubu, dokonce je to snad nějaký předseda či místopředseda či co, a který pochází právě z tohoto města. Prostě nádherné souznění napříč republikou.

Za rok se do Jiříkovic moc rád vrátím. Stromy, pod nimiž jsme tam seděli, si v korunách šeptaly, že prý přijede nějaká další dost slavná kapela.
Hm, ano - Jeri(y)cho je místo legend.
Jedna z nich si nechá říkat Kreyson.

Speciální poděkování věnuji Shaumal, bez níž by tento report nevznikl takový, jaký je.

FOTKY JSOU ZDE

Dědek, 24. 8. 2008 (s pozdějšími "kosmetickými" úpravami). 
 


P.S.: Poděkování patří též jiříkovickému Sboru dobrovolných hasičů, který neúnavně každoročně pořádá tyto nádherné rockové akce.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pozdrav Dědkovi

(savana - Stejšn, 4. 11. 2008 16:27)

Ahoj brachu, písni mi na mail kontakt na Tebe. Díky S.

Zdravím Stejšn!

(Dědek, 2. 11. 2008 20:00)

Zdar chlapi, díky moc za pozvání! Pokud se můj zdravotní stav do té doby zase nějak nepo...kazí, tak moc rád přijdu a "splatím dluh"! Díky, zdraví Dědek.

Dědek

(savana - Stejšn, 27. 10. 2008 16:13)

Zdar Dědku :) Díky i my, na Leitnerku se zastav, dáme.... řeč :))

Díky moc

(Dědek, 9. 9. 2008 20:20)

Pěkné pozvání, chlapci Zylwarovci, díky, to se nedá odmítnout! Ten panák bude k pivku věru šikovný! :-)

Kvítko z Chomutova, Tobě obrovské díky jak za skvělý report z Veličné, tak za opravdu nádherné fotky Kreysonu z Jiříkovic (pozn.: fotky od Kvítka jsou v článku New Fotky z Jiříkovic). Děkujeme velice.

Zdraví Dědek.

Jerychorock08

(Zylwarovci, 9. 9. 2008 14:31)

Tož pěknej report, Dědku díky moc, na příští akci máš u nás panáka!!!

Fans Kreyson

(Kvítko z Chomutova, 1. 9. 2008 23:07)

Ahojky, tak reportík je super...Nezbývá než souhlasit, že tento fesťáček se vážně vydařil a že se vyplatilo na něj zajít.
Pozdrav Hanymu jsem vyřídila. Škoda, že jste se neozvali, poslala bych Vám také pár foteček, tak pa na příštím koncíku....