Jdi na obsah Jdi na menu
 


Recenze singlu Blízko nás/Oči

1. 2. 2008
Recenze SP Kern Blízko nás/Oči

NAVĚKY HYMNOU

Rok vydání: 1987
Edice: vinyl (singl)

Vrcholy SP: obě písně
Propadáky SP: že to bylo jenom singl a ne LP :-)
Zajímavosti SP: první deska Kernu v historii / vydáno v rámci edice legendárního rozhlasového pořadu Posloucháte Větrník...

Hodnocení SP: 100 %

ObrazekJe možno vůbec ještě něco dodat k této desce? K desce obsahující skladbu, která se stala jako jedna z mála české provenience metalovou hymnou, již znají i ti, kteří tvrdý rok v žádném případě tzv. nemusejí? Skladbu, jež spolehlivě rozhýbe publikum na kterémkoliv festivale v Česku? Která, ač metalová (či snad přesněji hard rocková), se dodnes hraje na akustickou kytaru ve stínu ohňů a beček?

Legenda stíhá legendu. Kdo si vzpomene? Legendární první Zlatý Triangel, udělený dnes již legendárnímu Kernu z úst legendárního moderátora Dano Junase v nezapomenutelném legendárním měsíčníku bratislavské televize Triangel, právě za skladbu Blízko nás. Skladba, kterou můžete v podání Kernu slyšet či dokonce vidět hned v několika verzích:

1) hodnocené SP
2) „crossová“ varianta na CD Totální tunel, 1994 (první vydání na CD)
3) zkrácená živá verze na CD Kern Live - Kdo s koho, 2004
4) plná živá verze, o rok starší než SP, na CD Na Rosničce 1986, vydáno 2004
5) "klip" z Trianglu - DVD Klipologie, 2005
6) nový klip - CD Kern Live - Kdo s koho, 2004, DVD Klipologie, 2005

V jednoduchosti je prostě síla. Síla jako hrom. Teď ale trošilinku předbíhám...

Druhá strana singlu není o nic horší. Nádherný rockový ploužák Oči (název zřejmě zcenzurován z původního Fernetový oči) by Kernu mohly závidět i ikony světového metalu, jako jsou Deep Purple nebo Iron Maiden. Nemůžu si totiž pomoct, ale např. písním Wasted Sunsets či Remember Tomorrow, třebaže jsou samozřejmě naprosto geniální, do unikátní atmosféry "Fernetovek" přeci jen něco chybí...

Pod oběma skladbami je jako autor hudby i textu podepsán básník českého rock/metalu Jaroslav Albert Kronek (už na socialistickém černém kotoučku uveden doslova "J.A.Kronek"). A nutno říci, že odvedl, stejně jako celý Kern, pro český rock hodně poctivou práci. Na krásném zážitku má svůj podíl i na tu dobu velmi vydařený, plný a přitom čistý zvuk.

Dá se vůbec najít na tomhle singlíku nějaká chyba? Kromě nadsázky ze záhlaví tohoto článku snad jen to, že v Blízko nás je oproti původní demoverzi vypuštěna fantastická pasáž refrénu pouze s bicími. Tu si můžete poslechnout jen na zmíněném demu a prizmatem CD živě Na Rosniččce 1986. Zde také ještě zní místo "parfému" slovo "likér"...

Pokud měl Kern u kritiků někdy na růžích ustláno, tak především na jejich trnech; výjimky z negativních hodnocení se však přeci jen dají nalézt. Dovolte mi, abych nyní citoval Václava Svobodu z legendární - legendám není konec! - Melodie č. 11 z roku 1987 (pro pamětníky - na titulní straně byl Michael Kocáb):

"Nejsa rockerem ani metalistou, nechávají mě zcela bez němého úžasu slávou ověnčená jména jako Citron, ale jednu zajímavost musím této žánrové oblasti přiznat. A konkrétně singlu brněnské skupiny Kern Blízko nás a Oči. Každé zabrání za struny, každý takt, každé slovo přesvědčuje o poctivé snaze být nejlepší, ale svůj. A to mi u mého oblíbeného popíku dost často schází..."

Rok 1987? Jak je to dávno... Spousta věcí se změnila, ale cosi zůstává stále stejné, stále platné. "Ty půlky vět mi vrať / dotyk úst má příchuť jinou / nelekej se šedi stěn / a mraků nad hlavou..."

Kern - Blízko nás (STÁHNOUT SOUBOR)
Kern - Oči (fernetový oči) (STÁHNOUT SOUBOR)

AUTOREM: DĚDEK.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář