Jdi na obsah Jdi na menu
 


Průvodce diskografií Kernu

23. 2. 2008
PRŮVODCE DISKOGRAFIÍ KERNU

Diskografie Kernu počíná rokem 1987 a končí (zatím) rokem 2005. Pojďme tedy, kdož máme chuť, společně zmapovat toto osmnáctileté, pro tuzemský tvrdý rock nezapomenutelné období, jehož dědictvím je navěky zaznamenaná hudba jednoho z nejvýznačnějších českých rock/metalových souborů.

Poznámka: Tento průvodce diskografií Kernu je založen na dvou principech:

I. nerozčleňují se zvlášť alba, singly a kompilace, ale probírá se vše chronologicky dohromady

II. nejedná se o soubor subjektivních recenzí jednotlivých desek, článek má zahrnovat zejména objektivní fakta k deskám se vztahující (výjimky osvěžují pravidlo :-)0) Základem k pozdější oficiální diskografii se nesporně stalo demo Kernu Jsme lidé z roku 1985, které mezi tehdejším lidem kolovalo pouze na neoficiálních kazetových nahrávkách. Podíváte-li se na jeho tracklist, asi se mnou budete souhlasit, že co skladba, to legenda. Škoda že se asi nikdy nedočká svého vydání v původní podobě...

1. Avantýry
2. Den závodů
3. Tulácké tango
4. Zeď čistých slov
5. Všední známosti
6. Můj kabát
7. S.O.S.
8. Ráno má punc
9. Teď hned
10. Nádraží svět
11. Zídka bláznů
12. Smůlu mám
13. Jsme lidé
14. Fernetový oči
15. Ty se mi vdáváš
16. Hvězdám už nevěřím
17. Blízko nás
18. Víckrát mi nevolej
19. Milión týdnů loučení
20. To se mi jen zdá


1) SP Blízko nás/Oči
(Supraphon 1987)

Autor hudby i textu obou skladeb: Jaroslav Albert Kronek

První deska v dějinách Kernu. Za skladbu Blízko nás získává Kern následně Zlatý triangel, když tato skladba třikrát postoupí v kategorii Z klubového pódia bratislavského pořadu Triangel. Dnes je tento singl sehnatelný snad jen na internetových burzách, chce to ale mít trochu štěstí, a také se připravte na to, že za ni dáte podstatně více než tehdejších 12 korun - cena se pohybuje i kolem 100 Kč, ne-li více.


2) LP kompilace Posloucháte Větrník...3
(Supraphon: datum na obalu 1987, vychází 1988)

(skladba Zídka, deklarovaná stopáž: 4:08)


Autoři: hudba Antonín Vodička/text Jaroslav Kronek

Legendární třetí výběr řady Posloucháte Větrník..., s podtitulem Mladý rock z rozhlasového pořadu. Kern je zde zastoupen na první, tvrdší (takřka metalové straně - spolu s Citronem, Arakainem...) skladbou Zídka bláznů, jejíž název byl zkrácen na Zídku a závěrečná lyrická pasáž byla ustřižena (možná kvůli stopáži LP, možná aby v písni nebylo slyšet slovo "bláznů"...

Citace ze sleeve-note Jiřího Linky v části týkající se Kernu (po Pumpě): "A teď pozor! Před námi se objevuje nový zjev brněnské scény - tvrdý rock čili větrníkovská premiéra skupiny Kern. Skoro majestátní písnička s textem zpěváka Jaroslava Kronka, který je příjemným zpěváckým překvapením, kytarou lidského bouřliváka a bývalého Progrese a Futura Miloše Morávka. Písnička Kernu byla první premiérou a pražský Arakain se zpěvákem Alešem Brychtou je druhou." ...


3) SP Není větší síly/Sprinter
(Supraphon 1988)

Autor hudby i textu NVS: Jaroslav Albert Kronek

Autoři S: hudba Libor Machata/text: Vladimír Čort

Druhý singl Kernu, který vychází na podzim roku 1988, a přináší šlapavou hard rockou skladbu Není větší síly a vypalovačku Sprinter, obě více než pětiminutové. Skladba Není větší síly zní následně např. v Televizním klubu mladých, kde Kern vystupuje jako host celého pořadu na playback (zaznělo rovněž Blízko nás a možná ještě jedna skladba, ale to už si opravdu přesně nevzpomínám).

Zatímco píseň Není větší síly se hraje na koncertech Kernu dodnes, Sprinter z repertoáru kapely vymizel. Nutno však podotknout, že text ke Sprinterovi napsal externí autor Vladimír Čort, spolupráce s nímž vygradovala hitem Exploze.


4) LP kompilace Rockmapa 
(Supraphon 1989, nahráno 1988)

(skladba V sobotu ne, deklarovaná stopáž 3:05)

Autoři: hudba Jaroslav Karásek/text Jaroslav Kronek

Legendární edice Rockmapa Petra Jandy z Olympiku! Až na závěrečnou Pohodu výhradně metalová. Vyjma Citronu a Tublatanky, které v tu dobu už neměly podobných kompilací zapotřebí, neboť měly za sebou několik alb, mapuje celou tehdejší elitu českého tvrdého rocku, která na svoji první dlouhohrající desku teprve čekala: Arakain, Titanic, Torr, Kern/2. strana Vitacit, Sapon, Motorband. Všechny kapely kromě Saponu se elpíčka také dočkaly, ale všechny až po revoluci.

Svižnou odpichovku V sobotu ne prezentuje Kern dodnes.


5) SP V sobotu ne/Exploze
(Supraphon 1989)

Autoři VSN: viz bod 4

Autoři E: hudba Jaroslav Albert Kronek/text Vladimír Čort

Edice Rockmapa byla postavena na dvou liních - kompilační alba a singlová řada. Tato deska vychází jako rockmapovský singl č. 3 a obchodně se stává z celé řady nejúspěšnější - dlouhodobě figuruje cca na 3. místě všech singlů prodávaných v tehdejším Československu! Odhaduje se, že této desky se prodalo kolem čtvrt miliónu nosičů, možná jsou to však odhady příliš skromné.

Škoda jen, že jedna skladba byla totožná s písní z alba Rockmapa, tedy že se poskytnutého prostoru nevyužilo pro třetí píseň; tak tomu ale bylo ve všech případech, kromě brněnského Titaniku.

Za skladbu Exploze získává Kern svůj druhý Zlatý triangel, opět v kategorii Z klubového pódia.

Dodnes si pamatuju, jak jsem si šťastně nesl čerstvě zakoupený singl z prodejny Supraphonu v Brně na České domů a podle názvu Exploze se (po zkušenostech se Sprinterem) těšil na ukrutnou vypalovačku. Jaké bylo mé překvapení po prvních tónech... Tehdy jsem svoje "zklamání" žehlil zdůvodněním, že to je přece výbornej fórek, nazvat ploužák Exploze.

Čas ale její kvality dokonale prověřil: dodnes hraná Exploze se stala druhým největším hitem v historii Kernu.


6) LP/MC ...od narození
I. (Supraphon 1990)

1. strana: Autoři: hudba/text

1. Dál a dál 3:22 Kern
2. Oživ tu tvář 3:17 Peter Tomčány/Kern
3. Absolutní sólo 4:25 Pavel Bauer/Kern
4. A zítra zase 3:18 Pavel Bauer/Kern
5. Bitva v Černé Hoře 3:40 Kern
6. Už vím 3:00 Pavel Bauer/Kern

2. strana:

7. Kdo s koho 3:55 Kern
8. Miss aut 3:30 Peter Tomčány/Kern
9. Hlas 3:32 Peter Tomčány/Kern
10. Všeho s mírou 3:27 Kern
11. Ty můžeš 3:25 Pavel Bauer/Kern
12. Stokrát za život 3:38 Pavel Bauer/Kern

Aranžmá: Kern

První album Kernu bylo nahráno v září 1989, ale vyšlo až po revoluci. Dodnes si pamatuju supraphonské reklamní letáky formátu A5 na souběžně vydávané album Kernu a Arakainu.

Prodaný náklad desky, která přinesla výhradně nové písně, i za spolupráce externích autorů, se vyšplhal na úctyhodných cca 120 000 kusů (tedy číslo totožné s prodejností alb Arakainu a ještě před revolucí vydaného Titaniku). Dnes číslo pro rockové kapely zcela nemyslitelné...

Za hitovku A zítra zase získal Kern svůj třetí Zlatý triangel, poprvé se to však stalo při změněném systému soutěže - byly zrušeny tři oddělené kategorie a všech devět skladeb soutěžilo dohromady, postupovaly první tři. Kern postoupil třikrát ze třetího místa.

Unikátem desky je, že úplně celá od začátku do konce získala svou videopodobu; ta byla jednak opakovaně odvysílána v Čs. televizi, jednak vyšla na VHS Live Galanta 1990.7) SP Jsme lidé/Hvězdám už nevěřím
(Supraphon 1990)

Autor hudby i textu obou písní: Kern

Snad jako úlitbu fanouškům za to, že první album přineslo jen nové písně, byl v témže roce vydán singl se starými hitovkami Jsme lidé a Hvězdám už nevěřím. Jako autoři hudby již nejsou uvedeni jednotliví členové, ale prostě celý Kern. Singl byl bohužel "obdařen" velmi prazvláštním zvukem s vytaženou sykavou hajtkou, resp. činely, ale jako dokument 80. let Kernu má svou nenahraditelnou hodnotu. Pro mne osobně je věcička "Jsme lidé" nejlepší skladbou Kernu všech dob.


8) VHS Live Galanta 1990

(autoři viz album ...od narození)

Jednalo se o koncertní playbackové ztvárnění LP desky ...od narození, pořízené Slovenskou televizí při příležitosti předávání Zlatých trianglů; údajně s velmi dobrou prodejností. Dnes bohužel zřejmě nesehnatelná záležitost, a pokud ano, je otázka, v jakém stavu budou véháeskové pásky, poněvadž na DVD tehdy záznam samozřejmě nevyšel. Část původní nahrávky (cca polovina) je naštěstí obsažena na DVD Klipologie 2005.


9) SP To jsme my/Hledám stále ráj
(Supraphon 1991)

Autor hudby i textů: Kern

Po vzoru světových obchodních trendů avizuje novou desku Kernu singl, se dvěma předpokládanými hity. Nakonec se ukázalo, že ještě větším trhákem než Hledám stále ráj je "varhanní" Půlnoční lady s procítěným textem o nešťastné striptérce z pera Libora Machaty.

Jedná se o poslední singl Kernu v historii.


10) LP/CD/MC Lovci žen
II. (Supraphon 1991)

1. strana 2. strana

1. Můžem se bát jen svítání 3:26
2. Lovci žen 3:37
3. Hledám stále ráj 4:09
4. Kdo zaváhá - nelíbá 3:22
5. Když jiná nepřijímá 3:16
6. Stydlivá 3:27
7. Touhy sblížení 3:42
8. Sama víš co dřív 3:34
9. Půlnoční lady 3:17
10. Láska a zvíře 2:35
11. Rejdím ti po těle 3:37
12. To jsme my 4:29

Hudba a text:
Kern

Aranžmá: Kern

Po natočení prvního alba ...od narození skupinu opouštějí kytaristé Antonín Vodička a Jaroslav Karásek. Oficiálně se hovoří o tom, že Vodička odchází ze zdravotních a Karásek z rodinných důvodů, skutečnost však zřejmě nebude až tak prostá. Snad celková únava z neustálého koncertování, snad tlak tehdejšího manažera Lubomíra Brunclíka, aby zvuk kapely nebyl až tak příliš kytarový, ale spíš popově-klávesový...
Dvě kytary jsou nahrazeny jednou, Miroslava Horňáka z Titaniku, klávesy má vedle basy na starost Libor Machata. Zvuk alba Lovci žen je tak výrazně měkčí, než tomu bylo v případě elpíčka ...od narození. Jedná se však o velmi svěží, moderní pop/metal s několika výraznými hity, jako např. To jsme my, Půlnoční lady nebo Hledám stále ráj.

LP figuruje několik měsíců cca na 7. místě v žebříčku prodejnosti všech tehdejších dlouhohrajících desek, díky tomu se Kern opakovaně objevuje s klipem To jsme my v legendární televizní Hitparádě Martina Hrdinky. Desky se sice prodává úctyhodných 50 000 kusů, avšak propad o 70 000 ks oproti předchozímu albu svědčí o nezadržitelném celkovém úpadku zájmu českých posluchačů o tvrdší rockovou hudbu.
Hudební zajímavostí je, že ve skladbě Kdo zaváhá-nelíbá jsou ve zrychlené verzi použity hudební a textové části refrénu starší skladby Avantýry (někdy prezentována jako Avantýry sladké) - tu možno slyšet na CD Demo 84-5 a CD Na Rosničce 1986).

Pikantností spojenou s tímto albem je, že na jejím křtu chyběli zástupci vydavatelské firmy, tj. Supraphonu, a kvůli skluzům v tomto státním podniku běžným se křtily pouze prázdné obaly... I to byl asi důvod, proč další řadovou desku už Kern u Supraphonu nevydával.

Na závěr možno dodat, že se jedná o jedno z pouhých dvou alb Kernu v dějinách, která mají svůj titul odvozen od názvu některé skladby, jinak se kernovská alba jmenují zásadně jinak.


11) LP/MC Women Hunters (angl. verze LP Lovci žen)
(Supraphon 1991)

1. strana 2. strana

1. Night 3:26
2. Women Hunters 3:37
3. Where´s My Paradise 4:09
4. Ain´t You Angry? 3:22
5. Night Time, Day Time 3:16
6. Shy One 3:27
7. Getting Really Near 3:42
8. You Must Know Yourself 3:34
9. My Midnight Lady 3:17
10. The Cutie And The Beast 2:35)
11. Over Your Body 3:37

Autor hudby: Kern

Autor anglických textů: Michal Bukovič, kromě 3, 5 - Jindřiška Machatová

Aranžmá: Kern

Úsměvným paradoxem je, že anglická verze Lovců žen, ač určena primárně pro zahraniční trh, nikdy nevyšla na CD.

Ani průměrná angličtina nemůže této desce ubrat na jejím kultu, dodnes totiž patři mezi sběratelské lahůdky. A nic naplat, taková My Midnight Lady, tedy Půlnoční lady v angličtině, zní vskutku nádherně...


12) LP/CD/MC Ztráty a nářezy
III. (Tommu Records 1993)

1. Chráněný žít 4:02
2. Nech to chvíli spát 3:39
3. Silnější než já 3:54
4. Jako naposled 5:10
5. Nigramontis 3:25
6. To platím já 3:24
7. Píseň pro Freddieho 3:11
8. Zapomenutí muži 4.16
9. Kudlanka nábožná 3:46
10. Hrdina pro pláč 3:48
11. Když nahoře (instr.) 3.23

Autor hudby: Kern (ve skladbě č. 7 použity část písně skupiny Queen)

Autor textů: Kern (kromě 7 - spoluautor Víťa Ondráček)

Aranžmá: Kern

První deska po rozchodu s tehdejším manažerem Lubomírem Brunclíkem, první (a zároveň poslední) deska vydaná u Tommu Records.

Tomuto počinu předcházela poměrně velkolepá televizní reklama, avšak prodejnost nakonec zřejmě nenaplnila očekávání. To byl také asi důvod, proč spolupráce s touto ve své době dravou vydavatelskou firmou dále nepokračovala.

Z hudebního hlediska ovšem album přineslo velmi zajímavé skladby, kromě megahitů Silnější než já a Zapomenutí muži též např. píseň Nigramontis, která je de facto "reklamní znělkou" na polotmavé černohorské pivo Kern, pojmenované po skupině v roce 1991 ("Polotmavý rytmus líně/tepe ve spáncích..."), nebo poctu Freddiemu Mercurymu a skupině Queen v podobě skladby Píseň pro Freddieho, v níž jsou použity hudební motivy z jedné ze skladeb jmenovaného souboru, či jedinou oficiálně vydanou instrumentální skladbu Kernu v historii, závěrečnou Když nahoře.

Věc "To platím já" je interesantní tím, že část její hudby a textu byla v roce 2000 použita ve skladbě Všechno pro lásku na albu Síla zvyku.

Ještě slušno dodat, že na nahrávce jako sboristky účinkovaly členky brněnské dívčí metalové kapely Loretta Daria Hrubá a Pavla Musilová.

Speciální poděkování za pomoc při realizaci patřilo pivovaru Černá Hora.


13) CD/MC Totální tunel
IV. (Kern Sound Spouter 1994)

1. Svatej poker 3:05
2. Srazte jim walkmana 4:00
3. Bulimie 4:02
4. Ještě nejsem ztracenej 4:11
5. Tady vládnu 3:20
6. Zapomeň 4:51
7. Zatraceně věrná 3:08
8. Blekenvajt 3:04
9. Patříš někam jinam 4:13
10. Mladej pták 4:18
Bonus:
11. Blízko nás 3:37

Hudba, texty a aranžmá: Kern

První album Kernu, které nevyšlo na vinylu (jako klasické černé LP).

Tzv. truc-album, vzniklé zřejmě jako reakce na klesající prodejnost, odrážející klesající zájem o rockovou muziku v Česku, a jako reakce na komerční přístupy velkých vydavatelství. Kern se prostě rozhodl udělat si album po svém, nesvázané žádnými obchodními požadavky, a vydat si ho ve svém vlastním nakladatelství a vydavatelství Kern Sound Spouter.

Výsledkem bylo dílo, které snad jako první deska Kernu v historii byla přijata pozitivně kritickou obcí (např. renomovaný rockový recenzent Petr Korál neváhal své hodnocení nazvat Překvapení roku?), avšak fanoušci z něj nadšeni příliš nebyli. Proč?
Zcela nesporně se jedná o nejtvrdší album Kernu, ve stylu tak trochu grunge či snad crossu, anebo možno říci album předběhnuvší svou dobu, která teprve čekala na explozivní nástup tzv. nu-metalu.

Bohužel se také jednalo o CD, jehož skladba "Svatej poker" poprvé v Trianglu nepostoupila.

Jediný ploužák v duchu starého Kernu, "Zapomeň" (rovněž klip), zřejmě nemohl neutralizovat vyděšení fanoušků Kernu ze stylově odlišné desky. Ani bonusové zařazení největšího hitu skupiny Blízko nás nemohlo situaci zachránit, zřejmě proto, že verze je značně odlišná od původní podoby tohoto hitu.

Spravedlivě však nutno podotknout, že řada fandů si k tomuto albu s odstupem času našla cestu. Čím dál víc poslední dobou slýchám, jak je to podařená deska.
Za její nejzdařilejší kousky bývají označovány Svatej poker, Ještě nejsem ztracenej a Zapomeň.


14) 2CD kompilace Radiohity

(Nadace pro podporu původní české hudební tvorby 1995)

(skladba Ještě nejsem ztracenej)

Autor hudby i textu: Kern

Poměrně neznámý sampler, jehož tracklist se mi bohužel i přes veškeré internetové snažení nepodařilo zjistit, údajně však různorodého, především pop/rockového charakteru. Kern je zastoupen svižnou skladbou Ještě nejsem ztracenej z CD Totální tunel, dodnes na koncertech hranou.


15) CD/MC Mistr čas
V. (Monitor-EMI 1995, reedice 2005)

1. Milion týdnů loučení 3.51
2. Ty se mi vdáváš 3:59
3. Zídka bláznů 4.25
4. To se mi jen zdá 3:55
5. Hvězdám už nevěřím 4:16
6. Půlnoční lady 3:22
7. Není větší síly 4:33
8. Můj kabát 3:06
9. Exploze 4:12
10. Černý kocour 3:02
11. Fernetový oči 3:52

Po krátké přestávce další deska natočená u velkého vydavatelství. Jedná se o jakousi neoficiální "bestofku" Kernu, obsahující zejména starší skladby v nové, řízné úpravě, ploužáky pak naopak v podstatě v unplugged (akustickém) provedení.

Album sice bylo natočeno (a díky Monitoru za něj!), byl dokonce natočen i videoklip ke skladbě Exploze, avšak širší distribuce se deska nedočkala; ve své době o něm řada fanoušků dokonce ani nevěděla.

Touto plackou vyvrcholila tříalbová spolupráce Kernu se známým brněnským fotografem Davidem Židlickým (fotil Kern na Ztráty a nářezy, Totální tunel a Mistr čas).

V roce 2005 se deska v rámci širšího reedičního projektu Monitoru "České desky pro všechny" (za jednotnou cenu 99 a 129 Kč, mj. Debustrol, Krabathor, Tři sestry, Lou Fanánek Hagen, Argema...) dočkala znovuvydání a z pultů prodejen zmizela ve velmi krátké době, což dokumentovalo, že o Kern je stále velmi solidní zájem.
Nový videoklip k písni Exploze jest obsažen na DVD Klipologie 2005.


16) CD/MC kompilace České rockové balady 70. a 80. let
(Sony Music/Bonton 1999)

(skladba Zídka)

Relativně dlouhou, šestiletou pauzu, kdy Kernu nevyšla žádná "full-lenght" deska, vyplnilo alespoň bilanční vydání rockových balad, na němž Kern participoval skladbou Zídka, obsaženou původně na kompilačním albu Posloucháte Větrník...3 (viz položka č. 2 tohoto průvodce).

V tuto šestiletou diskografickou odmlku Kern měnil sestavu, nejprve Karla Vodičku nahradil Víťa Franěk, který je podobně jako německý Mike Terrana známý tím, že zvládá bubnovat v celé řadě skupin současně (Kern-?, Albend-dnes Kronek a spol., Robbie Williams Revival, donedávna Dogma Art...), posléze rozšířil čtyřčlennou sestavu opět na pětičlennou kytarista Michal Kugler (vůdčí autor hudby novodobé Dogmy Art).

S těmito dvěma novými členy mladé generace došlo také k natočení další řadové desky Síla zvyku.


17) CD/MC Síla zvyku
VI. (Rodowi-CZ 2001)

1. Noci vládnou barmani 3:39
2. Daleko a navždy 3:59
3. Hlava 3:53
4. Samá voda 3:46
5. Prohibice 4:38
6. Dlouhý let 4:38
7. Divný lidi 4:38
8. Zaklínám 5:11
9. Kolébá 2:57
10. Krásnej pilot 3:39
11. Všechno pro lásku 4:45

Hudba, texty a aranžmá: Kern

Tato deska byla natočena v polovině roku 2000 (v renomovaném studiu SONO), avšak z finančních důvodů vyšla až na podzim 2001. Stylově jde opět o pro Kern atypickou, nikoli metalovou, v podstatě ani hard rockovou, ale prostě rockovou desku, tvořenou souborem výhradně nových věcí.

Částečnou výjimku z pravidla nové tvorby představuje skladba Všechno pro lásku, v níž byly použity hudební i textové party písně To platím já z alba z roku 1993 Ztráty a nářezy.

S písněmi z tohoto alba (Hlava, Noci vládnou barmani...) skupina pronikla do rádií (zejména Hey!). Přestože se jedná o jedinou desku skupiny Kern, k níž nevznikl žádný videoklip, tak skladba Dlouhý let zazněla později v televizi, v Prima jízdě televize Prima, a to na playback sólově vystupujícího Jaroslava Alberta Kronka, který se pořadu účastnil jako host na základě pozvání Romana Horkého ze známé brněnské skupiny Kamelot. Jmenovaný také Kernu křtil CD Síla zvyku na koncertě v prosinci 2001 v brněnské Edison Garden.

Zajímavostí určitě je, že na CD vystupují jako hudební hosté pracovníci (zvukaři) studia SONO, kteří se ale samozřejmě postarali především o výborný zvuk tohoto alba.

Skupinu na booklet fotil známý brněnský fotograf Jef Kratochvil.

Vydání desky doprovázela rovněž billboardová reklama.


18) 8CD kompilace Nejkrásnější balady
(Česká muzika 2001)

(skladby Zídka bláznů, Fernetový oči a Exploze)

Kern je zřejmě tak výrazným fenoménem, že nemohl zůstat stranou ani vydavatelství Česká muzika, známého mj. z intenzivního Teleshoppingu. Je ovšem pravda, že o této kompilaci příliš mnoho fandů Kernu neví.

Rozsahem monumentální projekt, dělící se na 4 CD rocku a 4 CD popu/folku, prezentuje vedle Kernu řadu dalších známých kapel, mj. Argema, Tublatanka, Katapult, Turbo, Odyssea - toto z rockové části, a z pop/folkové pak mj. Kamelot, o němž byla ve vztahu ke Kernu řeč v rámci CD Síla zvyku.

Přiznám se upřímně, že tohle "osmicédé" doma nemám, nicméně podle internetem dostupné stopáže skladeb, a rovněž dle jejich názvů, je zřejmé, že se jedná o verze z CD Mistr čas. Proč na této kompilaci chybí čtvrtý ploužák z cit. CD, totiž Půlnoční lady, zůstává zahadou, rozluštitelnou snad jen prizmatem autorských práv (na CD Mistr čas, vydané Monitorem-EMI, byla PL natočena s laskavým svolením firmy Supraphon).

19) CD Kern Live: Kdo s koho
VII. (Kern Sound Spouter 2004)

1. Víckrát mi nevolej 4:22
2. To se mi jen zdá 4:23
3. Jsme lidé 3:42
4. Dál a dál 3:46
5. Milión týdnů loučení 3:36
6. Zídka bláznů 4:59
7. Miss aut 4:01
8. Kdo s koho 4:02
9. Fernetový oči 5:12
10. Exploze 4:25
11. V sobotu ne 3:12
12. Ty se mi vdáváš 4:01
13. Černý kocour 2:55
14. Ráno má punc 3:22
15. Ty můžeš 3:17
16. Blízko nás (+ klip) 3:31
17. Všední známosti 5:08


Teď se mi bude těžko, nebo možná spíš naopak lehce psát. O desce, kterou považuji za nejlepší v dějinách Kernu. O živáku, který se zkrátka dost povedl. Ale já vím, moje hodnocení nepatří sem, to patří do recenzí...

První deska po znovuzrození původní sestavy byla natočena v roce 2003 na turné Kern Remember Tour, jež bylo započato velmi vydařeným koncertem ve šlapanickém parku, kde se podle oficiálních zdrojů sešlo cca 3 000 fanoušků (!). Pořadatele musel tento fantastický zájem dost zaskočit, neboť si dobře pamatuju, jak na akci fungovaly pouze dva stánky s pivem, u nichž se pak při účinkování předkapely stála přes celý park půlhodinová fronta. Deska se křtila za rok na tomtéž místě a stánků tam bylo pro jistotu již zhruba osm...

CD obsahuje 17 písní, včetně nového videoklipu na hitovku Blízko nás, který ovšem bohužel kvůli místu na disku vytlačil instrumentálku Óda na radost, jež tím pádem na albu chybí.

Toto živé album má vynikající zvuk (mastering probíhal ve studiu "U Ivana" nedávno zesnulého Ivana Jaroše) a hlavně si uchovalo výjimečnou autentickou atmosféru živého koncertu.

Výborné dynamické fotky obstaral známý neúnavný pořadatel Falcons Festů Sklenda.

20) CD Na Rosničce 1986 (live)
(Jiří Donné 2004)

1. Teď hned 3:00
2. Jsme lidé 3:45
3. To se mi jen zdá 4:00
4. Nádraží svět 3:25
5. Ty se mi vdáš 4:00
6. Avantýry 4:50
7. Nejlepší ženská 4:20
8. Fernetový oči 5:50
9. Prázdné město 4:35
10. Den závodů 3:10
11. Zídka bláznů 5:30
12. Černý kocour 3:10
13. Hvězdám už nevěřím 4:50
14. Blízko nás 4:30
15. Můj kabát 5:10
16. Dluhy (převzatá věc) 2:40

A teď pozor, o této desce totiž častokrát nevědí ani nejskalnější příznivci Kernu, a to přesto, že se jedná o oficiálně vydanou nahrávku. Skupina Kern se totiž od ní distancovala (neboť vydání tohoto CD nebylo se skupinou konzultováno), a na svých webových stránkách ji v diskografii uvedenu nemá. Jsem však přesvědčen, že do oficiální diskografie jednoznačně patří, třebaže ji prodával (a prodává) zřejmě jediný hudební obchod v Brně. Tam se však svého času stala jednou z nejprodávanějších desek, několik dnů byla dokonce do posledního kousku rozebrána...

Není divu. Jedná se o unikátní záznam legendárního koncertu Kernu v amfiteátru na Rosničce z roku 1986, a již tehdy se repertoár Kernu hemžil hitovkami: Blízko nás, Fernetový oči, Zídka bláznů, Jsme lidé, To se mi jen zdá, Nádraží svět...

Zvuk je bohužel odpovídající té době - není plný, ale je relativně dobře čitelný, a tím pádem naštěstí nepoškozuje kvalitu hudebního materiálu natolik, abyste neměli nádherný zážitek z více než hodinového záznamu koncertu, obsahujícího patnáct původních a jednu převzatou věc (Accept) s českým textem. Navíc se zvuk postupem vystoupení zlepšuje, takže některé skladby, jako např. Ty se mi vdáváš (na obalu nesprávně dokonavě "vdáš"- viz), Zídka bláznů nebo Fernetový oči vyznívají celkově famózně.

Booklet je skromný, vlastně se ani o bookletu nedá hovořit, neboť obal je tvořen jedním celobarevným listem, unikátním tím, že má dvě verze: původní ještě označovala za hráče na bicí nástroje kytaristu Antonína Vodičku, teprve ta následná (dotisk) již správně uvedla jeho bratra Karla. Ještě dodávám, že "Rosnička" je jednou z mála nahrávek Kernu s kytaristou Milošem Morávkem, dočasně nahradivším "vlasti sloužícího" Jaroslava Karáska.

I přes všechny nedostatky však za vydání tohoto skutečně velmi raritního alba (druhého živáku Kernu v historii) patří jeho vydavateli, brněnské umělecké scény Jiřímu Donnému, velký dík.


21) CD Demo 84-5
(Kern 2004)

1. Teď hned 2:57
2. Den závodů 3:21
3. Tulácké tango 4:40
4. Nádraží svět 3:31
5. Zeď čistých slov 4:41
6. Nejlepší ženský 4:17
7. S.O.S. 4:30
8. Sprinter 5:12
9. Prázdným městem 4:34
10. Avantýry 4:25
11. Hvězdám už nevěřím 4:44
12. Dluhy 2:41

Zřejmě v reakci na CD Na Rosničce 1986 vydává Kern ještě na sklonku téhož roku 2004 CD Demo 84-5, které zahrnuje i 4 ne-rosničkové, zcela unikátní skladby: Tulácký tango, Zeď čistých slov, S.O.S. a - Sprinter (ano, ten Sprinter známý z druhého singlu skupiny z roku 1988).
Ostatní skladby jsou obsaženy rovněž na "Rosničce", avšak oproti ní jsou ve studiovém (rozuměno nekoncertním) provedení.
Tímto CD se dovršuje rok, který byl v dějinách Kernu absolutně nejúspěšnější na počet vydaných CD - v roce 2004 totiž Kernu vyšly hned tři dlouhohrající nosiče (Kdo s koho, Na Rosničce 1986, a Demo 84-5)!


22) DVD Klipologie
(KFK 2005)

1. Blízko nás - 1988
2. A zítra zase
3. Kdo s koho
4. Absolutní sólo
5. Miss aut
6. Ty můžeš
7. Stokrát za život
8. Silnější než já
9. Svatej poker
10. Zapomeň
11. Exploze - 1995
12. V sobotu ne
13. Smůlu mám (Černej kocour)
14. Fernetový oči
15. Blízko nás - 2004

+ Bonusy...

A tady by měly znít fanfáry, ježto v ruce máme první (a asi i navěky jediné) DVD skupiny Kern!

Je pravdou, že nezahrnuje úplně všechny klipy či videospoty Kernu v historii, ale to asi ani nebylo možné, muselo by to být v takovém případě zřejmě dvoj-DVD. Chybí např. první televizní video Kernu mající charakter videoklipu v dnešním slova smyslu, tzn. To jsme my, nebo původní Zlatým trianglem oceněné video Exploze (je obsažena verze z roku 1995, hudebně album Mistr čas).

Ale co shora uvedeno, nemůže ubrat ničeho na tom, že jde o zcela unikátní DVD kotouč, na němž se nachází mnoho báječných "stop" českého hard rock/metalu: legendární pecka Blízko nás hned ve dvou verzích - trianglovské z roku 1988 (hudební složka z roku 1987) a hodonické z L.P. 2004 (novodobý klip k Blízko nás se natáčel na koncertě v Hodonicích u Znojma - znalci piva vědí i o legendární místní sladovně :-), hitovka z alba Ztráty a nářezy Silnější než já, vynikající dva klipy z desky Totální tunel - Svatej poker a Zapomeň, skvělá animovaná videa z koncertu Kernu ve Šlapanicích... Kromě toho všeho cca polovina záznamu koncertu Kernu v souvislosti s předáváním Zlatých Trianglů na Slovensku, tedy skladby z LP ...od narození (mj. např. ploužák Absolutní sólo).

Bez dalšího komentáře!!!


23) Rockový výběr 1
(Tommu Records 2005)

Tento takřka neznámý výběr obsahuje tři první skladby z alba Ztráty a nářezy, tj. Chráněný žít, Nech to chvíli spát a Silnější než já. Kdysi proslulému vydavatelství Tommu Records patří dík za to, že se rozhodl oživit svoje nosiče z počátku 90. let a sestavil výběr výborných rockových, resp. pop/rock/metalových kapel (kromě Kernu se zde účastní Kreyson, Team, Tublatanka, Metalinda a Money Factor). Zbývá jen doufat, že "jednička" bude mít i své následovníky...


24) CD Rarity 81-83
(dosud nevydáno)

Jedná se o plánované CD, jež mělo vyjít jako příloha Zpěvníku Kern. Zatímco zpěvník je šířen alespoň prostřednictvím webu Kernu, na vydání tohoto CD se bohužel stále čeká; nicméně dvě ukázky (Brácha liják a Jenom stárneme) z připravovaného CD je možno si poslechnout právě na stránkách Kernu.

Touto zamýšlenou deskou také Průvodce diskografií Kernu končí; nezbývá než doufat, že i přes veškerý vývoj posledních dní nebude položka č. 24 navždy poslední...

Diskografií Kernu provázel Dědek.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

vubec

(na nic, 26. 2. 2014 20:10)

je to k ničemu nejdou naít!

MC KERN

(Mira, 9. 6. 2009 17:02)

Zdra nemate nikdo MC KERN - ...OD NAROZENI, a nebo LOVCI ŽEN?? kdyztak email: miri777@seznam.cz