Jdi na obsah Jdi na menu
 


Napsali kdysi o Kernu...

23. 2. 2008

KONCERT KERNU V DOMĚ KULTURY ROH
DOPRAVNÍCH PODNIKŮ PRAHA


Zdroj cit. článku: Melodie 2/1987, str. 24, sekce Koncerty, aut. zn. -vac-

Ve druhém čísle Melodie roku 1987, v němž vyšel mimo jiné celostránkový rozhovor s Tublatankou, byla otištěna rovněž dnes již zapomenutá recenze koncertu Kernu v Praze. Datum koncertu sice uvedeno nebylo (nicméně vzhledem k tehdejším značným výrobním lhůtám je jasné, že šlo o vystoupení ještě z roku 1986), což ovšem ničeho nemění na skutečnosti, že určitě stojí za to si zmíněný článek připomenout, a to tím spíše, že se jednalo o hodnocení velmi kladné. Navíc se údajně jednalo o první koncert Kernu přímo v Praze.

"Tvrdá muzika si už v naší rockové hudbě našla své stálé místo. Jak se hraje na Moravě, nám ukázala brněnská skupina Kern," tak takhle začíná zmíněná dobová recenze, a pokračuje: "Vystoupení začalo pěkně zostra. Úvodní skladba jasně naznačila, že bude hrát kvalitní soubor, jehož hudební základ vedle zpěvu tvoří bicí nástroje a obě sólové kytary. K úderům bicích nástrojů se rychle přidaly kytary, na efekt se rozžehnul plamen a Kern spustil svůj rockový "kolos" v podobě odpíchnuté písně Teď hned!".

Zmíněnou skladbou Teď hned, kterou není možno zaměňovat s pozdější písní Kernu Oživ tu tvář, v jejímž refrénu bylo taktéž užito sousloví "teď hned", Kern v těch dobách začínal svoje koncerty, důkazem čehož budiž CD Na Rosničce 1986; danou skladbu si možno poslechnout rovněž na CD Demo 84-5.

Recenze pokračuje: "Kern respektive Jaroslav A. Kronek zaujal svým přirozeným a srozumitelným projevem a ten mu vydržel do konce vystoupení. Zpočátku se sice vinou zvukařů jeho zpěv utápěl v záplavě decibelů, ale ve druhé části večera už bylo vše v pořádku. Na Kronkově zpěvu bylo také sympatické, že se zbytečně nepouštěl do heavymetalových hlasových výšek. Zůstal svůj a Kernu tak dodal punc autenticity. Kvalitními výkony na koncertě zaujali oba kytaristé Antonín Vodička a Miloš Morávek, kteří se kamarádsky dělili o sólové party. Nechyběla jim muzikální průbojnost ani perfektně zahraná sóla. Při výčtu pochval nesmíme zapomenout na bubeníka Karla Vodičku, který udával muzice rytmus a svou zručnost a profesionalitu prokázal i v samostatném bloku."

Tak jen Libor Machata se nám v bloku pochval nějak ztratil... že by tehdy v Praze nebyl?

"Zpestřením kernovského heavy metalu byly občasné mezihry na klávesové nástroje. Tvrdé muzice dodaly příjemnou barvu a více podpořily melodičnost skladeb." (Tak že by přece...?).


A celkové hodnocení atmosféry vystoupení?


"Kern dokázal publikum dostat do správného fandovského varu a tak se nelze divit, že došlo na několik přídavků. Vystoupení se vyznačovalo také kvalitním světelným parkem. Soubor si při svém pražském koncertě (taková neoficiální kernovská premiéra) nehrál na velké hvězdy, ani nenapodoboval úspěšné zahraniční kapely. Tím se jeho vystoupení stalo nejen zajímavým, ale také strhujícím."

Nezbývá než doplnit, co bylo již naznačeno, a totiž že kdo by si chtěl připomenout atmosféru tehdejších písní Kernu, může tak učinit buď poslechem CD Demo 84-5, které obsahuje písně přibližně z toho období (možno zakoupit na oficiálním webu Kernu), anebo poslechem záznamu koncertu z roku 1986 - prostřednictvím CD Na Rosniččce 1986.

Komentoval Dědek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář