Jdi na obsah Jdi na menu
 


Léto 2002 - Kern - Kuřim, zámecké nádvoří

KERN NA ZÁMKU

aneb

DALEKO A NAVŽDY V KUŘIMI

Report / Kern / víkend, léto 2002 / Kuřim, zámecké nádvoří

Na podzim 2001 vyšlo CD Síla zvyku, mimochodem vůbec první CD, který jsem si v životě koupil, a někdy v létě 2002 hrál Kern na zámku v Kuřimi. Omlouvám se, ale ač nekuřák, přesné datum se mi z „Hlavy“ fakt vykouřilo.

kultura1.jpgSeděli jsme takhle v ono teplé a sluncem zalité letní odpoledne s kamarádem Mamettem ve Stáji, popíjeli co jiného než čaj, a já najednou řekl: „Ty vole, dneska hraje v Kuřimi Kern. Nepojedem?“ A Mamette, jenž byl s náma i na křtu cédéčka v Edison Garden, řekl naprosto jasně: „Jasně“.

Na zastávku meziměstského autobusu v Krpoli jsme z důvodu časové tísně dojeli taxíkem, kterej řídila baba (!). Tu samozřejmě Mamette, chlípník jeden, pořádně vyzpovídal, takže jsme se dozvěděli, že se coby taxikářka vůbec nebojí, protože dělá cosi jako karate (teď asi trošku kecám, ale pamatujte si to po deseti letech, že? :-).

Od busu je to v Kuřimi na zámek kousek, kolem Mertů, kde dělají skvělý stejky, jež můžete zapít sentickým medovým Kvasarem, tedy aspoň tehdy.

Dorazili jsme zavčasu, nicméně vzápětí jsem málem zesinal, ježto to vypadalo, že se nečepuje žádné pivo. Ano, pravda, nečepovalo. Naštěstí dveře s lahváčema otevřené byly, a tak jsme si koupili dva Bernardy a šli zasednout na libé letní lavice, na nichž jsem nakonec napočítal cca dvě slušné stovky slušných návštěvníků.

Kern hrál sám, bez předkapely, a dodnes na to večerní léto vzpomínám jako na jeden ze svých nejteplejších hudebních zážitků, ha ha.

Program kapely byl pochopitelně složen zejména ze skladeb aktuální desky Síla zvyku, takže si dodnes pamatuji perfektní provedení  songů Noci vládnou barmani, Hlava, Daleko a navždy, anebo ploužáku Zaklínám - což je unikum, jelikož ten už dneska nehraje naživo ani Alband - při němž se lavice vylidnily, neboť „párky, párečky a klobásky“ šly tancovat na „parket“ před stejdž.

My s Mamettem jsme netancovali, my jsme popíjeli teprve druhého :-) Bernarda a bylo nám prostě fajn. Prdel sice bolela..........od tvrdé lavice, ale dušička, ta byla nasila.jpgměkko. A někdy mezitím mi Mamette stačil povědět, že miluje právě hit Noci vládnou barmani, kterej se v tu dobu docela hrál v rádiu Impuls (Machatův megahit Hlava se tehdá hrával skoro všude, mimo jiné i v rádiu Hey!).  

Jo jo, je to už víc než deset let, ale zapomenout se nedá. Postupně se setmělo, ale naštěstí, Karle, nepršelo.  Kuřimským amfiteátrem zněly Fernetový oči či Blízko nás, a nám s Mamettem samozřejmě ujel poslední vlak, pročež ovšem netřeba truchlit, panč z Kuřimi do brněnských Řečkovic na MHD to je pouhých šest kilometrů.

I vydali jsme se dlouhou nocí, která byla před námi, směrem na Brno. A ačkoli to zní naprosto neuvěřitelně, tak když nás těsně před Ivanovicemi začala přepadat ukrutná žízeň, počnuly se ozývat hlasy. Tedy nikoliv hlasy úpějícího žaludku, ale hlasy lidu. Lidu Hospodinova, pardon hospodského.

Opravdu jsme tomu nechtěli věřit, ale ona ivanovická hospůdka, ač již byla oficiálně zavřená, měla v ty dvě hodiny v noci nebo kdy na své letní zahrádce stále ještě osazenstvo sestávající z personálu a jeho kamarádů. 

Inu, řekli jsme si s Mamettem: Líná hu(d)ba – holé neštěstí, a poprosili, zdali by nám nedali pivo. A woni že jó. A tak jsme mohli přisednout a zchladit letní chřtány mokem vpravdě starobrněnským, a tentokrát dokonce čepovaným! -  Dobrý člověk ještě žije, řekl by Romain Rolland.

Dobrá hudba ještě žije, řekl by Dědek. Můj milovaný Kern žije nejen ve vzpomínkách, ale žije in natura, žije živě, a tenhle živák já prostě moc rád.

Takže kdo chce, v březnu v Semálu si „Říhne“ - na Kernu.

Tady Dědek.

PS: Fotky jsou pouze ilustrativní!

krasna_kurim.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hezká reakce

(Dědek, 9. 2. 2013 20:59)

Moc hezká reakce, Cethy, děkuju. Jsem rád, že těch pamětníků je víc. Tehdy jsme se ještě neznali, teď už jo. I s Anďou :-). Tady Dědek.

Hezká vzpomínka

(Cethy, 9. 2. 2013 13:31)

Taky jsem tam byla. V sedmém měsíci těhotenství, zadek z lavičky opravdu bolel jak prase, ale úžasný zážitek mám do teď. I Andi se to líbilo, kopala o 106 :-)