Jdi na obsah Jdi na menu
 


Profil ExArgemy

22. 3. 2010
Jak už sám název skupiny napovídá, psát o ExARGEMĚ a nepsat o ARGEMĚ by byl čirý nesmysl. Pojďme tedy samozřejmě nejdříve na ARGEMU, ale aspoň trošku systematicky.

A.    ARGEMA

Historii skupiny Argema lze rozdělit na tyto čtyři základní etapy:
 
I.    1982 – 1987: Počáteční rock/metalové období, ilustrované hity jako Vyznání, Barová zpěvačka, Dávej pozor na normální lidi nebo Proroctví
II.    1987 – 1989: Monotematické heavy/power metalové období s programem Velká Morava
III.    1989 – 1992:
Období jisté nestability, nejasné budoucnosti, čas tvorby nové koncepce skupiny
IV.    1992 – současnost:
Komerčně úspěšné pop-rockové údobí, v němž se kapela občas vrací ke starším písním, ať už svým (např. hit Jsem jaký jsem) či i jiným (např. Špinavý záda od Jasné páky).

Nás, jakožto metalový web, bude samozřejmě zajímat zejména období I. a II.

Skupina Argema vzniká v Uherském Hradišti v roce 1982, a vlastně po celá 80. léta prochází jak významnými personálními změnami, tak problémy s komunistickou nomenklaturou. Podrobné informace najdete na jiných stránkách (viz odkazy níže), my popis zestručníme.

Na postu zpěváka se v průběhu let střídají celkem 3 frontmani: Zbyněk Bobr Horák, Rosťa Blaťoch Fojtík a Jiří Filip, pro léta 1985 – 1989 post zaujímá Bobr. Ke stabilním pilířům sestavy patří kytarista Stanislav Slávek Borovička a bubeník Josef Pavka, který v Argemě hraje dodnes. S dějinami Argemy jsou také nerozlučně spjata jména bratrů Holomáčových - tedy nikoli Homoláčových! - Josefa (z kytary postupně přesedlal na basu) a Karla, manažera skupiny, jejího skladatele a textaře.

V tomto období se skupina prosazuje celou řadou tvrdě rockových hitů, jako např. Barová zpěvačka, Dávej pozor na normální lidi (text musel být ve své době pod nátlakem komunistů kvůli zachování existence skupiny upraven), Tajemství, Proroctví (složené pro festival Politické písně) a mnoho dalších; řada z nich je zachycena na albu Argemaniac – BOBR – Vzpomínky na Argemu z roku 1997 (blíže dále).

Absolutně největším hitem se však z této doby zřejmě navždy stalo Vyznání („Ty jsi má láska, ty jsi můj sen“...), které Karel Holomáč složil své manželce k 5. výročí svatby a popsal v něm společné zážitky z mládí.  Myslím si, že spousta běžných posluchačů zná tento hit z rádií, např. z produkce dua Bobr a Motýl, aniž by tušila, že se jedná o původní hit Argemy (koneckonců, také jsem k těmto neznalcům patřil... :-).     

Skupina je postupně pod vlivem svého manažera, právě zmíněného Karla Holomáče, ovlivňována zejména hudbou britských Iron Maiden, což se výrazně projevuje i na hudební složce projektu Velká  Morava, který se začíná rodit v roce 1987.

A nutno říci, že se jednalo o projekt na svoji dobu naprosto fenomenální. On totiž podle mého názoru tu dobu tak cca o dva roky předběhl, alespoň z hlediska tuzemské metalové scény.

Jak již naznačeno, po hudební stránce melodický heavy metal se znatelným vlivem Iron Maiden, avšak troufnu si tvrdit, že některé písně jsou v podstatě power metalové, a Argema tak byla zřejmě vůbec první kapelou u nás, která tento styl hrála! Jen si zkuste na dobových snímcích poslechnout songy jako Bojovník vkleče nebo Pád Velké Moravy, za posledně jmenovanou vypalovačku by se dle mého soudu dnes nestyděli ani Stratovarius či Eagleheart.

Obrazek


Unikátní byl tento program i svými texty, jednalo se totiž o monotematický projekt věnovaný historii Velké Moravy, který se ovšem v určitých směrech dal vyložit jako protest proti tehdejšímu režimu (viz např. refrén Pádu Velké Moravy „Končí říše nesmírná / končí hrdý stát“ coby předpověď neodvratného konce nejen české totality, ale celého východního bloku – údajně složeno již v roce 1987!).

Zejména rok 1988 byl zřejmě pro další vývoj Argemy rozhodující – v bookletu CD Argema 20 se k němu říká toto: „Skupina absolvuje koncertní turné s programem Velká Morava, obsazuje druhé místo v anketě Větrníku v kategorii Objev roku (Větrník – pořad Čs. rozhlasu konce 80. let věnovaný rockové muzice – pozn. Dědka) a získává i nejvyšší počet hlasů v Rockové lize v pražské Lucerně. Natáčí svou první desku, která je však vzápětí zakázána. Obal této desky byl tehdejším cenzorem dokonce zabaven.“

Jak vypadal tento obal, resp. jak měl vypadat, ví zřejmě jenom pár zasvěcených; nicméně nedávno proběhla na webu exargema.cz informace, že se jednalo o postavu jezdce na žlutém podkladě.

I přes tento negativní vývoj se nahrávka programu Velká Morava do dnešních dnů zachovala. Jedná se o dobový záznam Argema – Velká Morava Live 1988, který obsahuje 10 písní:

01.    Poslední Moravan
02.    Kníže Rostislav
03.    Příchod věrozvěstů
04.    Amulet
05.    Moravská svatba
06.    Sen o hrdinech
07.    Bojovník vkleče
08.    Ztracená síla
09.    Pověst o prutech
10.    Pád Velké Moravy

Tento záznam je pouze neoficiální a je dostupný na rozličných internetových fórech.

B.    VZPOMÍNKY NA ARGEMU

ObrazekCo se týká staré Argemy,  jedním z nejvýznamnějších projektů 90. let, konkrétně roku 1997, je album zpěváka Zbyňka Bobra Horáka nazvané ARGEManiac – BOBR – Vzpomínky na Argemu. Tato deska obsahuje celkem 12 počinů z prvotního období Argemy, tedy z údobí mimo projekt Velká Morava (ovšem s tím, že nejznámější skladba Vyznání je zařazena dvakrát, jednou v instrumentální verzi):

01.
    Barová zpěvačka
02.    Divy století
03.    Poslední cigareta
04.    Vyznání
05.    Dávej pozor (na normální lidi)
06.    Řád je zákon
07.    Já se ptám (Stress)
08.    Chceš být dámou
09.    Ať žije král (Stroj)
10.    Tajemství
11.    Vám
12.    Vyznání (instrumental)

Album bylo natočeno v únoru 1997 ve studiu Barbarella a vyšlo u W music; zajímavostí určitě je, že design obalu dělal Libor Machata z Kernu.

Pokud mohu sdělit svůj subjektivní pocit, tak mezi zasvěcenými fandy toto album určitě známé je, celkově však nutno podotknout, že výraznější proslulosti bohužel nedoznalo.

C.    ExARGEMA

Časem se ukázalo, že některým zainteresovaným jedincům není osud projektu Velká Morava lhostejný.  Proto byl v březnu roku 2008 položen jakýsi základní kámen pro obnovení tohoto programu, samozřejmě ze strany bývalých Argemáků.  Ovšem zvolit název ARGEMA, čili název kapely fungující v jiné žánrové oblasti, by zřejmě nebylo vhodné, a proto dostal nový projekt jméno ExARGEMA.  Strůjcem novodobého počinu byl manažer kapely, již zmíněný Karel Holomáč. Obrazek

Jak už to tak bývá, nejprve se většinou realizují koncerty, teprve poté CD. Stejně tak k tomu přistoupila i ExARGEMA – prvotní koncert se odehrál v sobotu 13. června 2009 v Bzenci, a že se jednalo o velkolepý návrat, dotvrzuje návštěvnost cca dva a půl tisíce příznivců kapely.

Ačkoli stěžejním impulsem pro obnovení činnosti staré sestavy byla realizace projektu Velká Morava, ExArgema nezapomněla ani na předchozí tvrdě rocké období, tudíž její koncertní činnost směřuje po obou liniích (čili z hlediska rozlišení obsaženého v úvodu tohoto článku období I. i II.).
 
A jedná se samozřejmě nejen o činnost koncertní. Možná ještě důležitějším důvodem obnovení činnosti staré sestavy bylo natočit CD, zachycující konečně s pořádným zvukem právě skladby kultovního projektu Velká Morava. A když už se stará sestava po dvaceti letech sešla, rozhodla se k deseti původním skladbám Velké Moravy přiřadit i dvě nové: Smutný nářek bojovníka a Hrdost.

(Co se týče starých skladeb, dovolím si jednu poznámku: po internetu kolující a jíž docela „proslulý“, výše zmíněný záznam, obsahuje skladbu Sen o hrdinech, kterážto píseň je na stránkách ExArgemy uvedena pod názvem Původ – dle vyjádření kapely jde o totožnou skladbu, a na novém CD bude údajně tato věc pojmenována Sny.)

Nové CD Velká Morava se v této době právě připravuje, přičemž na webu exargema.cz si již nyní můžete poslechnout ukázky dvou skladeb (a sice Poslední Moravan a Kníže Rostislav); jakožto sólový zpěvák – ze všech v úvahu připadajících, abych tak kulantně řekl - bude na CD zpívat Rosťa Fojtík (jak známo, v dobovém projektu VM zpíval Zbyněk Horák).

Připravováno by mělo býti taktéž druhé CD, obsahující staré hity z let 1982 – 1989, které dosud nebyly vydány (čili mělo by jít o písně jiné než prezentované dosud Argemou, resp. v rámci projektu Vzpomínky na Argemu).

Současně je v plánu také vydání DVD se záznamem prvotního koncertu staré sestavy po dvaceti letech z června 2009 ze Bzence. 

Vydání stěžejního počinu celého širšího projektu, totiž CD Velká Morava, je plánováno na květen 2010.

D.    ZAJÍMAVÉ ODKAZY

oficiální stránky skupiny ExARGEMA
Rockmag - rozhovor s ExArgemou
Hodonínský deník - článek
oficiální stránky skupiny Argema
oficiální stránky zpěváka Zbyňka Bobra Horáka


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Velká Morava, aneb Titanic hraje Argemu.

(chobot, 28. 4. 2012 21:32)


Zdravím všechny příznivce tvrdého rocku. Dostal jsem dlouho očekávané CD Velká Morava, které po mnoha peripetiích a tahanicích mezi členy skupiny konečně vyšlo. Úvodem musím říct, že po hudební stránce, pro ucho rockového fanouška zní velice dobře. Nahrávka byla oděna do nového hávu, ale zůstala jasně čitelná původní hudební kostra. Byly navíc přidány dvě nové skladby, z nichž zejména "Smutný nářek" je pro mne příjemným překvapením. Vadou na kráse je dle mého názoru odklon od charakteristického zvuku původní Aegemy. Z dobou stále přitvrzující kapela zakotvila ve vodách Heavy metalu po velice vydařeném hardrockovém období korunovaném písněmi:Dávej pozor, Zpoždění, frajer atd. tehdy u nás unikátním programem Velká Morava. Došlo zde k výraznému přitvrzení, ale zůstala stále ona "argemácká" melodická linka, která fanouškům stále připomínala s kým mají tu čest. Důležitým mezníkem je rok 1989, kdy Argema hraje koncem prosince poslední koncert s původním zpěvákem Bobrem. Zde je zajímavé, že členové kapely konec činnosti původní sestavy dávají na vrub zakázání natočení Velké Moravy. Ovšem podíváme - li se na poslední datum vystoupení - 29.12.1989 - zde již nebyl důvod LP zakazovat, naopak, nahrávalo se tehdy všechno, i dnes naprosto nemožné. Myslím, že pravým důvodem bude spíše touha původního zpěváka prosazení ve známější kapele. Toto je však pouze moje dedukce z dostupných údajů. Později sice vzniklo uskupení GIGI 21 v téměř původním složení, ale dvakrát prostě do stejné řeky nevstoupíš, navíc, jak pozdější odnož kapely zpívala: "kdo chvíli stál, stojí opodál" tehdy, v dobách porevolučních to platilo stonásobně.
Ale konečně k CD. Jak jsem řekl, nezní vůbec špatně, ale není to Argema. Zní to jak jsem napsal v názvu, jako když Titanic hraje Argemu. B. Mikulinec zpívá jako by z "hrdla vypadl" původnímu zpěváku Titanic - Černému. Stalo se tedy to, že ExArgema opět po letech pokračovala v trendu a opět přitvrdila, díky zpěvákově zabarvení hlasu. Musím ale uznat, že jsou dvě skladby, kde byl jeho hlas přínosem. Jde o skladby, které Bobrovy moc neseděly, a to "Bojovník v kleče" a "Příchod věrozvěstů." Dobře v jeho podání zní i zmíněný smutný nářek (nová věc, nelze porovnat), ale i ztracená síla. Zbytek skladeb změnil úplně svůj argemácký charakter. Nedá se říct, že je to špatně, ale je to jistě velkým zklamáním pro ty, kteří pamatují původní písně kapely. Je to prostě o něčem jiném. Kritizovat to však nelze, deska má šťávu, je to pěkný metal s myšlenkou a dobrými texty. Myslím si však, a vím, že to nemohu ovlivnit, že Exargemě by slušel čistší, zpěvnější a vyšší hlas. Třeba bude i další CD s novým programem, kdo ví, ale je to spíše jakoby se nám vrátil Titanic - vypiloval texty, které nebyly jeho silnou stránkou, vybrousil muziku a opět vyplul. Jen se bojím, že dopadne jako jeho slavná předloha právě před sto lety. Příjemný poslech, stojí za to CD vyslechnout

Re: Velká Morava, aneb Titanic hraje Argemu.

(Pepa Holomáč, 28. 5. 2012 12:53)

Zajímavý názor, ale je to Chobote názor Tvůj a asi nemá cenu Ti ho vymlouvat. Když kapela obsadí tak důležitej post, jako je post zpěváka, je logické, že se zásadně změní image kapely. Říkám to už poněkolikáté, když do Iron Maiden přišel Bruce Dickinson, taky bys říkal, že skupina Samson hraje Iron Maiden? Nebo příchodem Braina Johnsona do AC/DC, že skupina Geordie hraje AC/DC? Nemyslím si, že změnou kapely tito zpěváci měnili styl svého zpívání. Ani by to po nich nikdo nechtěl, tak jako my jsme nechtěli, aby Broněk měnil svůj styl. Odlišnost od Titanicu (ale i jiných podobných kapel) je v něčem jiném, to bys jako znalec měl poznat.

Re: Re: Velká Morava, aneb Titanic hraje Argemu.

(Chobot, 29. 5. 2012 0:33)

Svým způsobem máš Pepo pravdu, ze mě mluví spíše nostalgie, něco, co mám spojené s nějakou etapou svého života. Program má zdařilé texty, čímž se vymyká součastným trendům, ale o to nejde, dnes je, částečně vlivem médií, spíše populární primitivní a chytlavý text, typu "tahat tě za vlasy, říkat ti vopice...." To snad komentář nepotřebuje. Mnohé texty VM jsou stále aktuální, ale dnes je to kapka v moři pro "fajnšmekry" Rozhodně nechci rozdmýchávat pustou diskusi proč to a táhle to, ne. Ale jedno je jisté, změnou zpěváka se změní projev kapely zákonitě, to je bez diskuze. Ono je to jako s rodinou. Bude pětičlená rodina, která spolu sedm let vytvářela jakýsi charakter soužití a projevu a pak vyměníš matku nebo otce. Rodina bude pořád pětičlená, ale bude prostě jiná. To je to, co jsem chtěl říct. Nešlo o žádnou kritiku ani se s nikým přít. Někdo to cítí tak, někdo jinak, ale pro starší generaci je Argema jediná, a to ta "s Bobrem" na tom prostě málokdo co změní,stejně jako Citron je s Hranickým, Kern s Kronkem atd. samozřejmě vím, že je to minulost, a jak známo, minulost je nevratná. Tak to neber jako kritiku CD - je pěkné, hudebně neodchýlené, drží se původní verze. To je třeba ocenit. Tak hodně štěstí a třeba ještě něco vyploďte.

Re: Velká Morava, aneb Titanic hraje Argemu.

(Sluchař, 13. 6. 2012 3:54)

Čistší, zpěvnější a vyšší? A jako čí? Vládi Křížka nebo Jaryna Filgase? Určitě jsi tím ale nemyslel Bobra, že ne?

Re: Re: Velká Morava, aneb Titanic hraje Argemu.

(chobot, 17. 6. 2012 23:54)

Zdar, neřeš to, co bylo je pryč. Chlapům to šlape i s Broňkem.

Lokalita

(Mladší pamětník, 13. 6. 2012 13:09)

Zdar. Hezky zmapovaná existence kapely. Ale už v některé z raných reakcí uvedl Karel, že kapela nevznikla v Uh. Proč to není opraveno? Bratři Holomáčové i Pepa Pavka pochází z Čejkovic na hodonínsku, Bobr z Dubňan, Slávek s Pavlem nevím přesně odkud, ale myslím že od Kyjova. Olda Gistr taky tak nějak. Před lety byla kapela uváděna jako hodonínská. Uherskohradišťská byla označována až v době po r. 92, kdy do kapely přišli muzikanti z okresu UH a ZL. A hlavně se Pepa Pavka přestěhoval do těchto končin. Jen tak pro doplnění.

velka morava

(pepiscit, 26. 4. 2012 19:42)

Konecne jsme se dockali CD VELKA MORAVA je jiz v prodeji.Krest probehl v Bzenci 21.4.2012
P.S. Skvely web

Aktuální reakce

(Dědek, 14. 11. 2010 0:45)

Ahoj, Kamile (promiň za tuto pozdní odpověď). Aktuální situace je taková (možná už to víš), že nyní by mělo vyjít CD Velká Morava, a to snad do Vánoc. Již nyní jej lze předobjednat na stránkách www.exargema.cz. Viz též již brzy naše rubrika Aktuality. Zdraví Dědek.

Jak je to s novým CD?

(Kamil, 11. 9. 2010 22:46)

Ahoj,všude ve starších článcích se jen dočítám, že budou vydány dvě CD ExARGEMY. Nikde ale žádná zmíňka, jestli už něco vyšlo a případně kde objednat? Jak je to tedy s novým CD ?

Foto

(Marek, 4. 4. 2010 11:41)

Dedek..super stranky,jeste nejake ty fotky by to chtelo..

radost

(maria, 2. 4. 2010 21:12)

už sa tešim buduci tyžden v Holici na Slovensku na koncert

Poděkování

(Dědek, 26. 3. 2010 18:01)

Pánové - vážení bratři Holomáčovi, děkujeme strašně moc za pozitivní ohlas a objasnění některých otázek s původní Argemou souvisejících. Já osobně mám z Vašich reakcí obrovskou radost, tohle mne vždycky znova nakopne, když už kolikrát ztrácím energii psát. Takže ještě jednou díky moc! Zdraví Dědek.
P.S.: Shaumal, Tobě samozřejmě taky moc děkujeme za neustálou podporu.

tak ještě

(Shaumal, 26. 3. 2010 15:29)

Ty jsi má láska, ty jsi můj sen, tebe chci líbat snad celý den, ty jsi má touha, tebe chci mít, nocí se loudat, životem jít.

ExARgema

(Karel Holomáč, 26. 3. 2010 7:00)

Je pravda, že já jsem přišel s názvem ExARGEMA, ale podnět k oživení projektu přišel ze strany Slávka Borovičky, bráchy a Pavla Hulaty. Já jsem do projektu vstoupil až potom. Bobr se projektu odmítnul zúčastnit, protože jsme mu připadali na něco takového staří!!!!
Shaumal: Co se týká textu Vyznání, tak ani ta část textu, kterou uvádíš, není správně, ale kukni na naše stránky a tam by to mělo být OK. Moc dobře si vzpomínám na dobu, kdy jsem tento text napsal. Následující den jsem přijel na zkoušku a když jsem to ukázal klukům, tak Jirka Horák (brácha Bobra), který hrál bicí v Meteoru (Stress), prohlásil: "Ty vole, ty ani nevíš, co jsi složil. To baby půjdou do kolen, až to uslyší!!" Měl pravdu, bylo to tak a stále tomu tak je. Z tohoto je možné odvodit, že půvovodně Vyznání nebylo napsané pro Argemu, ale pro kapelu Meteor, kde jsem asi dva měsíce dělal manažera. Po zjištění, že moje představy o metalové skupině se rozcházejí s představami ostatních, jsem odešel s tím, že si založím vlastní kapelu. Bobr prohlásil: A já jdu s ním." To jsem již měl v šuplíku skladby Barová zpěvačka, Dávej pozor na normální lidi, Jsem jaký jsem a další.
V roce 1987 jsem začal psát (s nápadem přišel Bobr) Velkou Moravu, kde bylo "nutné" projevit svoji lásku k tehdejší KSČ, za všechnu jejich pozornost po emigraci sestry na západ, nemožnost studovat, nebo problémy v r. 1984 za texty Dávej pozor, Začátek konce, Proroctví (nebylo napsáno pro politickou píseň, ale schválně jsem ji tam za dva roky zařadil, po těch všech problémech), Jsem jaký jsem a další, kdy jsem byl donucený odejít ze skupiny, protože jsem byl shledán jako hlavní příčina (texty) toho, že na Argemu se sjížděli fandové z celé republiky. Kolem Argemy (ExARGEMY) je stále dost nejasností, protože každý člen to viděl jinak a tak to i podával. Třeba to, že Argema vznikla v Uherském Hradišti, nebo že ji založil Pepa Pavka a on měl a řešil problémy s komunisty. S Hradištěm jsme v r. 1982 neměli nic společného, zkušebnu jsme měli na hvězdárně ve Ždánicích a bydleli jsme různě po okrese. Tak jsem objasnil aspoň něco.

Metal-Line

(Pepa Holomáč, 26. 3. 2010 0:12)

Vidím, že ještě existují portály, které píší fundovaně a objektivně. Díky za všechny. Jen tak dál.

Reakce

(Dědek, 25. 3. 2010 21:11)

Chobote, určitě, máš naprostou pravdu, a děkujeme moc za příspěvek. Velká Morava má celého ducha tohoto. Ty texty dokazují jednu zásadní věc, že historie se opakuje, a já jsem moc rád, že tu historii zopakuje ExARGEMA, protože na tu novou desku se zkrátka strašně těším. Já si jako dneska pamatuju koncert Argemy v KD Brno-Tuřany někdy tuším začátkem roku 1989, ty pecky valily z pódia jak totální metalová prda, vedle nás byli dva vojáci na opušťák, samozřejmě v uniformách, pařili jsme spolu s nima v první řadě a nikdy na to nezapomenu. Z toho koncertu plánuju napsat report, snad to vyjde :-). Tobě moc ještě jednou díky. Zdraví Dědek.

Velká Morava

(chobot, 25. 3. 2010 17:22)

Dědku, nejen "končí říše nesmírná...." Ale hlavně text moravské svatby "Franští, hrdí vojáci, berou bohatství, ukradli i pýchu, nezbylo už nic, nastal smutný konec, iluze jsou pryč.... " Stačí zaměnit franští za ruští.... Dále je dost odvážný "Příchod všrozvěstů" ".....A uč se co tě zajímá..." Ono toho bylo víc.

vyznání

(Shaumal, 25. 3. 2010 17:01)

no teda toto ale je opravdu hezké. lásko.

Reakce - Shaumal

(Dědek, 24. 3. 2010 23:35)

Já vím.

vyznání

(Shaumal, 24. 3. 2010 22:17)

Ty taky.