Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní infočlánek - ExArgema

3. 9. 2009
Moravská skupina ARGEMA má dvě tváře, dvě historie, a naštěstí i dvě - současnosti.

Argema vznikla v roce 1982 a během několika málo let se dokázala vypracovat v elitu tehdejšího čs. melodického metalu. Ba dokonce si troufnu tvrdit, že Argema byla Obrazekvůbec první tuzemský soubor, který hrál power metal. Její geniální živá demonahrávka Velká Morava Live 1988, která je naštěstí dostupná na Internetu, jest toho důkazem. Dodnes si pamatuju koncert Argemy s programem Velká Morava v brněnském kulturním domě Tuřany, a pravděpodobně na něj nikdy nezapomenu (a ti dva vojáci vedle mne asi taky ne - brzy čekejte bližší info).

Po revoluci skupina Argema přesedlala na melodičtějšího, pop-rockového koně, a ačkoli svému předchozímu stylu věrná rozhodně nezůstala, populární rozhodně zůstala. Toto období nás však jakožto tvrdě rockový web METAL-LINE příliš nezajímá.

Jak asi dost z Vás ví, původní metalové období Argemy dnes naplno ožívá v podobě "nově založené" kapely zvané ExARGEMA. To je mimořádná událost pro celý český metal, a proto jsme se i na základě Vašich podnětů rozhodli zřídit ExArgemě samostatnou rubriku.

Tento text prosím chápejte jako velmi základní infočlánek, na který brzy naváže podrobný profil skupiny. V tuto chvíli se omezíme na základní, důležité odkazy týkající se této legendární české metalové kapely:

Oficiální web skupiny ExARGEMA

Encyklopedie Metalu, která nezapomněla ani na Argemu

Záznam skladby Pád Velké Moravy, doplněný dobovými i novodobými fotografiemi

anebo doporučujeme na YouTube zadat heslo ExArgema, a vyskočí Vám třeba tohle.

Dědek
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Velká Morava, aneb Titanic hraje Argemu.

(chobot, 28. 4. 2012 20:23)

Zdravím všechny příznivce tvrdého rocku. Dostal jsem dlouho očekávané CD Velká Morava, které po mnoha peripetiích a tahanicích mezi členy skupiny konečně vyšlo. Úvodem musím říct, že po hudební stránce, pro ucho rockového fanouška zní velice dobře. Nahrávka byla oděna do nového hávu, ale zůstala jasně čitelná původní hudební kostra. Byly navíc přidány dvě nové skladby, z nichž zejména "Smutný nářek" je pro mne příjemným překvapením. Vadou na kráse je dle mého názoru odklon od charakteristického zvuku původní Aegemy. Z dobou stále přitvrzující kapela zakotvila ve vodách Heavy metalu po velice vydařeném hardrockovém období korunovaném písněmi:Dávej pozor, Zpoždění, frajer atd. tehdy u nás unikátním programem Velká Morava. Došlo zde k výraznému přitvrzení, ale zůstala stále ona "argemácká" melodická linka, která fanouškům stále připomínala s kým mají tu čest. Důležitým mezníkem je rok 1989, kdy Argema hraje koncem prosince poslední koncert s původním zpěvákem Bobrem. Zde je zajímavé, že členové kapely konec činnosti původní sestavy dávají na vrub zakázání natočení Velké Moravy. Ovšem podíváme - li se na poslední datum vystoupení - 29.12.1989 - zde již nebyl důvod LP zakazovat, naopak, nahrávalo se tehdy všechno, i dnes naprosto nemožné. Myslím, že pravým důvodem bude spíše touha původního zpěváka prosazení ve známější kapele. Toto je však pouze moje dedukce z dostupných údajů. Později sice vzniklo uskupení GIGI 21 v téměř původním složení, ale dvakrát prostě do stejné řeky nevstoupíš, navíc, jak pozdější odnož kapely zpívala: "kdo chvíli stál, stojí opodál" tehdy, v dobách porevolučních to platilo stonásobně.
Ale konečně k CD. Jak jsem řekl, nezní vůbec špatně, ale není to Argema. Zní to jak jsem napsal v názvu, jako když Titanic hraje Argemu. B. Mikulinec zpívá jako by z "hrdla vypadl" původnímu zpěváku Titanic - Černému. Stalo se tedy to, že ExArgema opět po letech pokračovala v trendu a opět přitvrdila, díky zpěvákově zabarvení hlasu. Musím ale uznat, že jsou dvě skladby, kde byl jeho hlas přínosem. Jde o skladby, které Bobrovy moc neseděly, a to "Bojovník v kleče" a "Příchod věrozvěstů." Dobře v jeho podání zní i zmíněný smutný nářek (nová věc, nelze porovnat), ale i ztracená síla. Zbytek skladeb změnil úplně svůj argemácký charakter. Nedá se říct, že je to špatně, ale je to jistě velkým zklamáním pro ty, kteří pamatují původní písně kapely. Je to prostě o něčem jiném. Kritizovat to však nelze, deska má šťávu, je to pěkný metal s myšlenkou a dobrými texty. Myslím si však, a vím, že to nemohu ovlivnit, že Exargemě by slušel čistší, zpěvnější a vyšší hlas. Třeba bude i další CD s novým programem, kdo ví, ale je to spíše jakoby se nám vrátil Titanic - vypiloval texty, které nebyly jeho silnou stránkou, vybrousil muziku a opět vyplul. Jen se bojím, že dopadne jako jeho slavná předloha právě před sto lety. Příjemný poslech, stojí za to CD vyslechnout