Jdi na obsah Jdi na menu
 


Recenze CD Eagleheart Moment Of Life

17. 3. 2008
Recenze CD Eagleheart Moment Of Life

ZDAŘILÝ OKAMŽIK V ŽIVOTĚ EAGLEHEARTU

ObrazekRok vydání: 2008
Edice: CD

Vrcholy:
celé album, zejména pak Don´t Turn Your Head, Moment Of Life, Into The Sky, Falling, Life Goes Fast, Tears Of Rain... (a už končím, nebo vyjmenuju všechno)

Propadáky:
žádné

Zajímavost: jako host vystupuje v jedné skladbě legendární kytarista Titaniku Georgi "Džoro" Enčev

Hodnocení CD: 100 %


S napětím očekávaná první dlouhohrající deska brněnské power metalové kapely Eagleheart nasazuje laťku pořádně vysoko už svým obalem: námět přesýpacích hodin s prenatálem nahoře a lebkou dole výborně ilustruje název alba Moment Of Life a myšlenku, že život je pouhý okamžik; navíc díky této své platformě jde konečně zas jednou o obal, na němž má lebka svoje opodstatnění nespočívající pouze v tom, že jde o krásně škaredý ostatek...

Budete-li chtít někomu vysvětlit, co to je power metal, neříkejte mu, že jde o organickou sloučeninu heavy, speed a thrash metalu, ale pusťte mu tuhle desku - a třeba skladbu Don´t Turn Your Head, nádhernou ukázku z těch nejlepších power metalových skript.

Nejen tato hitovka, ale v podstatě celé album má báječnou, lehce melancholickou atmosféru (mně osobně trochu připomínající geniální náladu posledního počinu švédských Nocturnal Rites - The 8th Sin), kterou výborně dotvářejí texty pojednávající v nijak komplikované angličtině o (jak už název CD napovídá) životě, pocitech, citech, naději, beznaději...

"Mollovou" atmosféru částečně prolamuje píseň Into The Sky, následující po prologu a thrashově zabarveném otvíráku At The End Of Forever; Into The Sky mi připomíná fantastickou dobu rozevlátého helloweenovského Future Worldu 80. let, a to jak nástupem zpěvové linky, tak líbezně "mečivými" kytarami. Na této opravdu vydařené věci doporučuji všimnout si rovněž vynikající hlasové "skočné" v refrénu, a taktéž opojných kytarových kulometů v druhé části skladby, které svou říznou kadencí jako by naznačovaly, že nejen užité nástroje, ale i snad kluci sami byli ve studiu pod napětím... :-) Až se nechce věřit, že tahle skladba trvá fakt plných sedm minut.

Hutnější skladby (např. Falling, In Despair) se střídají s rychlejšími (speedová Damned By Yourself, dále hitová vypalovačka, opravdu mimořádně šlapavý kousek Moment Of Life nebo závěrečná "štika" Life Goes Fast), ale toto dělení je značně relativní, neboť tempo se často mění i uvnitř jednotlivých skladeb. Nikdy ovšem nechybí výborné hudební nápady s výraznými refrény, kdy za povšimnutí v nich stojí i zdařilé zdvojování hlasu, které je rozhodně mnohem sympatičtější než v metalu často používané syté hymnické sbory "á la Alexandrovci".

Z koncepčního hlediska album nepostrádá ani ploužák (Tears Of Rain, s akustickými prvky) či instrumentálku (dynamickou, výborně zaranžovanou Out Of The Time).

Jednotlivé skladby jsou dostatečně výrazné, přitom však album jako celek je velmi konzistentní. Nečekejte ovšem, že se vám plně otevře již na první či druhý poslech - Moment Of Life mne sice zaujal od samého počátku, ale jeho skrytější roviny jsem si musel zasloužit.

Hráčské výkony jsou výborné, pěvecký projev jakbysmet (pro mne je prostě Vojtěch Šimoník český Jonny Lindqvist, nemůžu si pomoct). Dokonalý metalový prožitek je podporován více než nadprůměrným, plným zvukem s dobrou čitelností všech hudebních složek.

Narozdíl od prvního počinu skupiny, mini-CD Black Sun, obsahuje Moment Of Life poctivý dvacetistránkový booklet (oproti modrému Black Sunu tentokrát zelený) s texty a fotkami celé bandy i jednotlivých členů (zejména basák Jiří Fiala má na svém sólovém snímku vesele "odlehčený" výraz tváře :-).

Album se Eagleheartu prostě povedlo, podle mého soudu je vynikající a představuje českou metalovou špičku. Nezbývá mi proto než dát Eagleheartu opět maximum, tedy 100 %, neboť při padesátiminutovém poslechu se nenudím vskutku ani ten sebemenší moment...

Poděkovat za recenzi můžete Dědkovi. =)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář