Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koncert EH aneb Melodka praskala ve švech

31. 3. 2008
MANIFEST NOVÉ VLNY BŘITKÉHO HEAVY METALU

aneb

KTERAK MELODCE PRASKLY ŠVY

Koncert / Rimortis, Eagleheart, Salamandra / 29. 3. 2008 / Brno, Melodka (stadion Kounicova), od 18.30 h.

ObrazekZatímco tzv. stará, revoluční vlna českého heavy metalu pozvolna z velké části odumírá, buď přímo existenčně, anebo alespoň vysychá její studnice překvapivých hudebních nápadů, zdola se nám již nějaký čas valí nová, velmi svěží vlna "mladých" kapel, které hrát opravdu baví a s posluchačem hrají hru nadmíru poctivou.

Břitký zpěvný metal, s čistými hlasy, žádné chrochty chrocht, vypukl v sobotu večer na Melodce (jak dokonale koncipováno - melodický metal na Melodce...), kde se ani nemusel představovat český heavy/power/speed metalový triumvirát složený z poděbradských Rimortis, brněnského Eagleheartu a ostravské Salamandry. Tyto tři kapely patří z hudebního hlediska do absolutní špičky svého žánru u nás a podle toho to taky vypadalo: na Melodce se prostě děly věci...

Už zhruba půl hodiny před začátkem byl klub velmi, velmi slušně zaplněn. Tradiční moravský zájem o bar byl vystřídán zájmem o hudbu po startu produkce power/melody metalové skupiny RIMORTIS, i když plac těsně před pódiem se plnil, jak už to bývá zlozvykem, poněkud ostýchavě.

ObrazekŘízný projev tohoto bandu byl na první poslech a pohled sympatický jednak tím, že toho večera kluci jako jediní zpívali česky, dále nepřehlédnutelnou postavou netypicky krátkovlasého, s oblibou odvážně rozkročeného, profesně však jistého zpěváka (Milan Hloucal), a rovněž takovými momentkami, jako např. občasným veselým stereo-kýváním hlav (bas)kytaristů. Za zmínku také stojí, že pětičlenná sestava Rimortisu čítá jenom jednu kytaru (+ baskytaru – s výraznou osobností Vaška Mrzeny, bicí, klávesy a zpěv).

Musím se přiznat, že hudbu Rimortis, které jsem zažil poprvé loni v květnu na kuřimském festu s Kreysonem a Abbandem, nemám zatím blíže nastudovanou. Na Melodce skupina zahrála průřez svojí tvorbou, samozřejmě včetně skladeb z posledního alba Vesmírem plout. Jejich metal šlapal, měl v sobě výrazné hudební nápady a celkově působil přesvědčivě (zůstaly mi v hlavě např. skladby Vesmírem plout, Rozcestí osudu nebo Černý kůň), přesto se však nemohu ubránit dojmu - který ovšem samozřejmě může být ovlivněn mou neznalostí jejich písní - že ze všech tří kapel byl Rimortis nejméně výrazný. Nicméně jeho set, zakončený předělávkou Krylovy Písně Neznámého vojína, v žádném případě nenudil a navodil dobrou atmosféru pro hlavního aktéra večera.

Tím byl brněnský power metalový EAGLEHEART se křtem svého nového, skvělého CD Moment Of Life. Kompozice jejich bloku, kdy už bylo v sále narváno, ctila pořadí skladeb z desky, včetně symbolického intra, jen je prošpikovala písněmi z mini CD Black Sun, takže po Into The Sky se hrála Buried Alive, později Time Has Come a na úplný závěr, již coby přídavek, Black Sun. Absolutně největší úspěch ovšem sklidila hitová vypalovačka, titulka nového CD Moment Of Life, která bezkonkurenčně vítězí i v hlasování návštěvníků webu kapely o nejlepší skladbu nového CD. Spolu s ní koncertně vyzněly nejlépe, alespoň dle mého názoru, pecky Into The Sky, Don´t Turn Your Head a ploužák Tears Of Rain, ovšem vystoupení Eagleheartu bylo skvělé celé.

Za účasti kmotrů z Rimortis byl pomyslnou třešničkou na dortu křest nové desky, doprovázený skutečným slavnostním dortem se symbolem přesýpacích hodin z obalu CD (upekla jej zpěvákova maminka...), a tradičním sektem, který následně "kolegiálně" skončil v publiku, stejně jako již úspěšně pokřtěný kotouček.

ObrazekOproti nahrávce zněl sice zpěv Vojty Šimoníka v relativně vyšší hlasové poloze, ale to byla určitě spíše zajímavá odlišnost než nedostatek. Celkově byl projev Eagleheartu velmi precizní, navíc zpěvák má kouzelně usměvavý projev, ale vlastně nejen on, stejně tak se zjevně rádi usmívají i kytaristé, což výborně podporovalo celkovou radostnou atmosféru z parádní muziky, která na Melodce vládla. Inu, mít za sebou tak podařené cédéčko, proč nebýt vysmátý, že...

Když si uvědomím, že většina těchhle kluků má teprve něco málo po dvacítce (!), tak mne krásně mrazí z představy, na jakém stadionu budou asi hrát dejme tomu za deset let; trochu méně příjemně mne mrazí při představě, že vstupné pak už asi nebude symbolickou stokorunu... Proto užívejme Eagleheartu, než nám ho skoupí (a zpátky občas prodá) svět.

ObrazekZávěrečnou fázi koncertu obstarala bravurním způsobem ostravská heavy/speed metalová SALAMANDRA, která prezentovala zejména skladby ze svého posledního, výborného CD Faces Of Chimera. Toto album je vskutku nacucané hitovkami a podle toho to taky na Melodce vypadalo. Všechno rozpálil již úvodní Orion, podporován dalšími peckami, aby posléze - s nadsázkou řečeno - nevydržel nápor tvrdé muziky při "odkazu hrdinů" (Legacy Of The Heroes) levý světelný stožárek, který se jal mířit k zemi, s obdivuhodnou duchaplností však byl zavčasu zachycen přilehlými fanoušky, kteří jej ochotně navrátili do jeho žádoucí erektivní polohy.

I přes kompaktní výkon Salamandry nutno vyzdvihnout osobnost zpěváka Ivana Borovského, kterého síla, zabarvení hlasu i pěvecká technika zcela jednoznačně řadí k nejlepším českým metalovým zpěvákům současnosti. Jeho výkon byl fantastický, včetně komunikace s publikem, a pokud někoho začínala po třech hodinách trápit bolest nohou, tak tento člověk na ni dával úspěšně zapomenout.

Šikovní Ostraváci sklízeli aplaus stejně jako Eagleheart (koneckonců, klidně za sebou nechali viset jeho logo) a mohli by přidávat donekonečna, leč na Melodce se kvůli nočnímu klidu musí končit kolem desáté hodiny (nablízku je sice obytných domů poskrovnu, patrně jsou ale plné dobře slyšících důchodců).

Brněnská zastávka společného turné Salamandry a Eagleheartu (Rimortis byl z oficiálního hlediska support), vtipně nazvaného složeninou částí názvů jejich nových desek Faces Of Life, se nadmíru vydařila. Výbornej melodickej nářez, dobrej čitelnej zvuk, lidí tolik, že každej tam měl místo tak akorát sám pro sebe, přátelská atmosféra různorodých generací - nádhera... Melodka nabídla právě ty chvíle, pro které stojí za to chodit na rockové koncerty. A to i přes horko a vydýchaný vzduch.

Jo jo, tak tenhleten mini-fest (vlastně hlavně manifest) českého melodického metalu, tuhletu tvář života si dám líbit. Takhle to dopadá, když se metalu ujme nezisková organizace (Metal Swamp), hle, najednou to jde - vstupné za tři výborné kapely 100 Kč (v předprodeji dokonce jen 80!), CD Eagleheartu pouhých 170 Kč... takže mi snad na závěr, v návaznosti na úvod této reportáže, dovolí klasik v rámci mé spokojenosti drobnou parafrázi.

Vyvalily se vlny zdola,
roztáhnuly se v rokenrol, a
na Melodce, kde milý sál,
rockový mužík zaplesal…AUTOR: Dědek

Fotky z akce sem udělal já (Mitas) a může te je najít ZDE
Křest alba Moment Of Life
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář