Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Citronů

19. 8. 2008
CITRON

Co bychom byli za metalový web, kdybychom zde neměli rubriku věnovanou Citronu, žijící ostravské heavymetalové legendě, které patří několik prvenství, jichž žádná jiná česká metalová kapela nedosáhla a taky už nikdy nedosáhne.

Například první místo ve Zlatém slavíku, konkr. v roce 1988. Některé další metalové kapely sice dosáhly medailových pozic, třeba v roce 1991 druhého místa Kreyson, ale Obrazekprvenství už nikdy - a pozdější vítězství v Českém slavíku kdysi thrash metalové skupiny Kabát samozřejmě nepočítám, protože je získal v dobách, kdy už s metalem nemá nic společného.
 
Nebo počet vydaných singlů - více než 15 - to je opět český metalový rekord (pravda, některé z nich jsou ještě z prvotní citronovské vývojové fáze, kdy metal nehrál, ale i pokud bychom je spravedlivě odečetli, na prvenství Citronu se nic nemění. A nutno podotknout, že stále se i pozdější singly Citronu, dejme tomu z 2. pol. 80. let, prodávají v bazarech či na internetových burzách za mnohem vyšší cenu než dobových 12 Kčs (50, 100 i více Kč za jeden kotouček).  

Či prodejnost řadového alba: LP Plni energie se prodalo celkově více než 500 000 kusů! To už nikdy nepřekonal ani samotný Citron. Inu, jednalo se o vůbec první čs. heavy metalovou desku (dřívější Tublatanku počítám přeci "jen" jako hard rock), což je vlastně další, a ještě podstatnější prvenství. 
 
Těch rekordů by se určitě našlo ještě víc, ale myslím, že na úvod to stačí. Pojďme se projít historií někdejšího císaře čs. heavy metalu, pojďme se projít historií skupiny Citron...

Historie Citronu

Citron byl založen v roce 1976, ovšem to hrál ještě ještě rock, resp. blues rock. Jelikož jsme web zaměřený na metal, nemíníme zde podrobně rozebírat toto údobí, zmíníme jen ty nejpodstatnější události. Koneckonců, Jaroslav Bartoň toto původní období Citronu okomentoval v Rocklineově rozhovoru pro web Ládi Křížka (www.ladakrizek.com) v roce 2007 následovně: "Přiznám se, že se mě původní styl Citronu ani trošku nelíbil. Prostě to nebyla moje krevní skupina. Cítil jsem muziku úplně jinak. Chtěl jsem hrát hard rock, tenkrát se tomu říkalo heavy metal. Mám pocit, že toto přitvrzení muziky bylo hodně mým přičiněním. I když už tenkrát kluci natočili jednu převaznou věc od Judas Priest (V tu ránu - pozn. Rocklinea)." Ano, V tu ránu, neboli cover verze západního "judasovského" United vyšla dokonce na singlu (!), ale zase na druhou stranu je fakt, že tahle písnička z roku 1980 z alba British Steel taky rozhodně není ještě metalová, aspoň ne v dnešním slova smyslu. Abychom však byli spravedliví, taky není rozhodně blues rocková...

Takže ony nejzásadnější okamžiky: chtělo by se napsat "vychází", ale to není pravda, takže: je natočen - v roce 1981 - citronovský debut Obratník Raka (vyšla pouze exportní anglická verze). Česká verze byla z edičního plánu Supraphonu vyškrtnuta údajně z důvodu textů Pavla Vrby. Tento neúspěch má vliv na rozpad staré sestavy a zrod nové, tvrdě rockové, pod organizátorskou taktovkou bubeníka a kapelníka Radima Pařízka, který zbyl z té původní sestavy nakonec jako jediný. Z dnešního pohledu však zdánlivá krize umožnila vybudovat metalový kolos, a je dokonce dost možné, že za jiného vývoje by se tomu tak vůbec nestalo. 

Pařízkovi může být sice dnes vyčítáno leccos, třeba málo nápadité bubnování, ale minimálně v jednom směru byl geniální: v tom organizačním. Dokázal na troskách původního složení vybudovat v podstatě úplně nový Citron a získat s ním spoustu prvenství, o nichž už byla a ještě bude řeč.

S rokem 1983 se sestava Citronu konečně na mnoho let stabilizuje ve známém složení Stanislav Hranický - zpěv,  Jindřich Kvita - kytara, Jaroslav Bartoň - kytara, Václav Vlasák - baskytara a Radim Pařízek - bicí.

Úspěšnost singlů donutí i zkostnatělý Supraphon, aby Citronu umožnil v létě 1985 ve studium Mozarteum natáčení jeho dalšího, tentokrát již heavy metalového LP. Dostalo název Plni energie, a jak hovoří dobový obal, na jehož titulu jsou ze Standy Hranického kuriózně vidět jenom vlasy a oči, bylo "smícháno ve spolupráci s firmou Musikprodukt Horus Sound Studio, Hannover". Že by práce "nějakého" Němce? Že by Honzy Němce?  Jaroslav Bartoň k tomu v již cit. rozhovoru z roku 2007 uvádí neskutečné perličky: "Točili jsme v Praze v Mozarteu a už tenkrát s náma začal spolupracovat producent Honza Němec. VzpomínámObrazek si, jak jsme s Jindrou přes půl Prahy tahali tabule skla a odrazem se pak točily takové ty ostřejší řinčivé zvuky kytar. Shořely nám přitom dva Marshall boxy."

Ještě před vydáním alba v roce 1986 se Citronu podařil další husarský kousek - v měsíčníku Melodie (nutno si uvědomit, že za totality v Československu vycházely pouhé dva hudební magazíny, v Česku Melodie a na Slovensku Populár) 10/85 vyšel skupině dvoustránkový rozhovor a navíc se její celostránková fotografie ocitla na titulní straně!!! Pravda, z tváří kluků rozpoznáte pouze Jardu Bartoně, ostatní jsou důkladně rozmazané (jedná se o "divoký koncertní záběr"), ale o to je celé foto, nota bene na titulu v době hluboké titality, unikátnější.  

V roce 1986 konečně album Plni energie vychází (tohle slovo je v historii Citronu velmi důležité), a to jak v české, tak zahraniční anglické verzi Full Of Energy. Přináší 10 původních metalových písní, o jejichž životnosti nejlépe svědčí to, že se dodnes většina z nich hraje na koncertech a na CD Citronu Best Of z roku 1999 jich bylo zařazeno sedm, z nichž názvy jako Ocelové srdce, Rock, rock, rock, Vzpomínky nebo Zahradní slavnost hovoří myslím za vše. Hlad po kvalitním metalu byl obrovský - jak již řečeno v úvodu, alba se prodalo celkem více než půl milionu nosičů (včetně zahraničních licencí; z toho v Čechách přes 300 000 a např. jenom pro tehdejší Sovětský svaz byl určen pestrý náklad 150 000 kusů...). 

A že si Citron v době své největší slávy uměl vybrat - turné po Německu a Česku s dívčí kapelou Rosy Vista :-) Úspěch alba přinesl i stříbro ve Zlatém slavíku, jakoby signál toho, že budoucí zlato nebude mít kapela nezasloužené.

Citron koncertoval, připravoval se na novou desku... V únoru 1987 si ovšem Standa Hranický na zmrzlém sněhu zlomil nohu, a jak se vzápětí ukázalo, tato událost byla pro vývoj Citronu v dalších cca třech letech fatální. Na jeho místo si totiž rozjetý Citron, který nemohl čekat, vybral zpěváka, jemuž sice v dobách jeho dřívějších úplných začátků bylo na jakémsi konkursu údajně řečeno, že vůbec neumí zpívat, že zpívá hrozně dole (!), který však v tu dobu nezadržitelně stoupal vzhůru s pražským Vitacitem a později, ještě za totality, si dokonce dovolil odmítnout z rodinných důvodů nabídku skupiny Helloween... fenomenální Láďa Křížek.

Ačkoli Citron po uzdravení Standy Hranického uskutečnil ještě několik koncertů s oběma zpěváky, Křížek nakonec Hranického definitivně nahradil a v červnu 1987 s ním v bytě Radima Pařízka v Ostravě (na obale desky jako "studio Citron"), opět za účasti Jana Němce, nazpíval jeden z milníků čs. heavy metalové historie - LP Radegast.  Působivý obal s montrózně vyfoceným radhošťským Radegastem, včetně takové kuriozity, jako že na titulu byla fotka ještě se Standou Hranickým, třebaže ten už na LP nezpíval (snad jako pocta za dřívější práci), a teprve na zadní straně s aktuálním foto kapely Láďu Křížka nevyjímaje, v sobě skrýval vinyl prvotřídní heavy metalové kvality. Opět stačí jenom připomenout jména pecek největších: Zase dál (v kultovní rozhlasovém pořadu Posloucháte Větrník se následně stala skladbou roku), Hon na bluda, Už couvám nebo Už zase mi scházíš.

Album vyšlo i v anglické verzi, prodalo se ho přes 200 000 nosičů a Citron si užil turné nejen na Východě (Polsko, Sovětský svaz), ale i na Západě (Německo). A poradegastovský vrchol z největších byl zmíněn již v úvodu: v roce 1988 kapela vítězí v kategorii skupin v anketě Zlatý slavík Mladého světa! 

V roce 1989 Citron připravuje další desku, to ovšem asi ještě netuší, co ho čeká, ani co čeká celý čs. metal v důsledku tzv. sametové revoluce.

Křížkovi začala být kapela pod velením Radim Pařízka logicky příliš těsná, přičemž nechci spekulovat o tom, zda víc organizačně nebo hudebně, a tak již v dubnu 1989 v poslední odpovědi rozhovoru pro Mladý svět (k přečtení na www.ladakrizek.com) metalovému světu oznamuje šokující zprávu, že od Citronu odchází. K plánované desce se ještě stihlo s Laďou Křížkem natočit stejnojmenné demo Vypusťte psy!, které jako velmi vzácná nahrávka koluje mezi internetovými fandy, od konečné podoby desky se však liší nejen přítomností Láďova zpěvu, ale též hudební podobou (např. Červený smích, na demu představující základ pozdější písně Kreysonu Není marné žít, byl po Křížkově odchodu hudebně zcela přepracován, a nejen on); s Láďou Křížkem vyšel pouze promosingl Uragán/Svět patří nám.

O něco později opouští Citron i kytarista Jarda Bartoň, který odchází za Křížkem do Kreysonu, stihl však ještě odehrát slovenské turné s novým zpěvákem, právě Slovákem Tiborem Šándorem. Šándor se sice na Slovensku líbil, ale u Citronu zůstal jen několik měsíců, neboť se údajně neosvědčil při natáčení nové desky. Kdo si chce připomenout krátké období Citronu s Tiborem Šándorem, má možnost tak učinit prostřednictvím unikátního trianglovského videa k písni Hraběnky, hrabata, které je možné zhlédnout na webu CitronObrazeku citron-group.cz.

Počátkem roku 1990 se zpěvákem Citronu stává Fany Michalík a v nové sestavě se konečně dodělává LP Vypusťte psy!, které Supraphon vydává v květnu. Podle mého názoru se jedná o poměrně nedoceněnou, hudebně výbornou desku se skvělým Michalíkovým zpěvem, která přinesla spoustu kvalitních písniček, kromě již prověřených singlovek Uragán a Svět patří nám též např. titulní Vypusťte psy!, Hraběnky, hrabata nebo ploužák Nezvaná. Co je hlavně podstatné, i když byla deska v konečné podobě trochu jiná než na začátku, zachoval se typický heavy metalový sound Citronu ve stylu "staré školy".

Tato deska má asi nejkurióznější obal v dějinách Citronu: na fotce je kapela ještě s Láďou Křížkem, jako zpěvák je místo Fanyho Michalíka uveden Tibor Šándor, doba natáčení leden - květen 1989, třebaže se dotáčelo ještě v roce 1990 anebo fakt, že obal ilustroval sám Radim Pařízek! Nicméně dle právě jeho slov z jednoho rozhovoru, i této desky se prodalo úctyhodných cca 100 000 nosičů (přesně 98 000).  

Po turné k nové desce následují opětovné personální změny, kdy zejména v roce 1991 skupinu opouštějí zbývající dlouholeté opory Jindřich Kvita a Václav Vlasák, společně s dalšími, takže Radim Pařízek zůstává sám. Nezlomen dává opětovně dohromady další, tentokrát úplně novou sestavu, mj. se zpěvákem Alešem Hubáčkem, a v roce 1992 vychází u Direktu pro Citron poněkud atypická deska Sexbomby, poněvadž namísto klasického heavy metalového soundu bývá její materiál označován spíše jako tzv. americký street rock. Citron tak neminulo to, co po revoluci postihlo celou řadu metalových kapel, totiž alespoň krátkodobá změna stylu (výrazně též např. Vitacit nebo Motorband). Jediným písňovým pojítkem se starým Citronem byl snad bonus v podobě nové verze starého hitu Revizor (j. h. S. Hranický).  

Na Vánoce 1993 se odehrává událost, která má zásadní vliv na další vývoj Citronu až do současnosti - dohromady se dává stará metalová sestava Citronu v čele se zpěvákem Standou Hranickým. Citron se s úspěchem vrací na koncertní pódia a v roce 1996 začíná natáčet CD Best Of.

Bohužel, v roce 1997 po vážné nemoci umírá kytarista JIndřich Kvita. Nahrávání se přerušuje a deska vychází teprve v roce 1999 u Popronu a je věnována památce právě Jindřicha Kvity.

CD Best Of neobsahuje hity z celého období metalového Citronu, ale z prvotní fáze kolem alba Plni energie, sice natočené znovu, ale principiálně v původních podobách. Kromě již zmíněných 7 písní právě z tohoto LP jsou zde zejména úspěšné singlovky, jako např. Revizor nebo Tvá odvrácená tvář, ale i ty, které vyšly mj. na LP Radegast s Láďou Křížkem (ploužáky Už couvám a Už zase mi scházíš), a taktéž dvě novinky, Hádej a Já se vzdávám.

Po smrti Jindřicha Kvity koncertuje Citron určitou dobu v netradičním čtyřčlenném složení, později se vrací k pětičlenné sestavě, stabilizované s kytaristou Liborem Kozelským, který v Citronu působil krátce již v roce 1991.

Nové tisíciletí zastihuje Citron s novým projektem, kdy se na krátkou dobu spojuje s Láďou Křížkem a vydává s ním nově natočené vzpomínkové CD Síla návratů. Album, natočené ve studiu Kreyson na revoluční lampové technologii, přineslo ve vynikajícím zvukovém kabátě 9 starých skladeb z období pojícího se s LP Radegast, z nějž pochází 7 věcí: chybí pouze Už zase mi scházíš a Radegast II.,  které byly nahrazeny Ocelovým městem z LP Plni energie a singlovou "diamondovskou" Kráskou a Radegast, v níž je dialog Krásky a Radegasta zpíván hlasy tak vzájemně odlišnými, že si dokonce někteří fanoušci kdysi mysleli, že jde o duet! Jedinou novou písní je titulní ploužák Síla návratů s hudbou L. Křížka a textem J. Machka, s níž se Citron prezentoval mj. v televizi Nova.

Po několika unikátních vystoupeních spolupráce Citronu s Láďou Křížkem končí, z této doby však existuje neoficiální videozáznam, který je mezi internetovými fandy považován za velikou vzácnost.

Koncem roku 2004 absolvuje Citron malé koncertní turné po USA, kde využívá netradičního prostředí k natočení videoklipu na píseň Rock, rock, rock.

V dalších letech koncertuje zejména v Česku, případně na Slovensku, a snaží se započít přípravy úplně nové desky, která se však neustále odkládá.

V roce 2008 si plní sen a 17. 6. hraje jako předkapela Judas Priest v ostravské ČEZ Areně. V tomto roce se také opět mluví o nových písničkách, nové desce a dokonce i o prvním oficiálním DVD skupiny. Nezbývá než doufat, že tato slova konečně dojdou realizace, fanoušci by si určitě nové nahrávky zasloužili.

Takže, Citrone, zase dál!

P.S.: Nejdůležitější je ovšem to, že to Citron nezabalil, stále existuje a stále hraje. Vždyť kolik českých metalových legend nemůžeme tohoto času na pódiích vůbec spatřit (Vitacit, Titanic, Kern...). V této souvislosti, na konci roku 2008, dovolte, abych ocitoval jednu pasáž již zmíněného rozhovoru Citronu z Melodie č. 10 z roku 1985, kdy na otázku Miroslava Sehnala "Myslíš, že máte šanci přežít rok 2000?", Radim Pařízek odpověděl: "To nevím, ale přál bych si to. Takových skupin, jako je Olympic, které vydrží na scéně desetiletí, je skutečně málo. Ale tys tou otázkou mířil zřejmě poněkud jinam. Ano, myslím si, že rocková hudba nás bude doprovázet i v příštím tisíciletí. Nevznikla uměle a nemůže tedy ani uměle zaniknout. Něco na ni zcela zákonitě naváže."

Radim Pařízek měl pravdu. Je tady rock, je tady metal, a naštěstí je tady i Citron (jak si Radim Pařízek přál). Važme si toho.

Dědek.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

znalec a staly prilezitostny posluchac

(dita, 23. 1. 2016 0:27)

Ksladu jsem poznala v citronu bylo mi 13 let a behem nejakeho casu jsem se zamilovala do jeho hlasu a te dobe i do nej.ziskala jsem v te dobe 87-88 i nahravky vitacitu na kazete z posledniho konc.na barce.dodnes mam.mam tedy vitacit 87 i s textama vsech pisni....RARITA a jsem rada ze to mam.

Plakaty

(Mira, 4. 5. 2009 18:11)

Cau nemate nikdo plakaty CITRONu z obdobi radegasta a nebo nejake jine. dik email: miri777@seznam.cz

Re: Plakaty

(stýv, 8. 11. 2015 23:31)

mám ale je roztržený na půl ...

Nic jsi nepochopil

(marťas, 18. 6. 2012 10:54)

Milý Romane!Je to samozřejmě věc názoru ale musím konstatovat že jsi nepochopil o čem metal a potažmo celej bigbít je.....

kde to je? máš to?

(Roman, 16. 2. 2009 12:42)

Milý Dědku
I když už dávno nejsem (a hned tak znovu nebudu) fanouškem Citronu, protože ten už asi 19 let prakticky netvoří, ale jen hnije a plesniví - přesto mě zaujalo jak zmiňuješ to demo s Křížkem Vypusťte psy! a později video s Křížkem z období CD Síla návratů. To by mě zajímalo, protože si myslím, že to byla nejlepší sestava Citronu.

Re: kde to je? máš to?

(marťas, 18. 6. 2012 10:52)

Poslouchal jsem Citron v době jejich slávy kdy vznikly alba Plni energie a Radegast.Potom jsem na ně trochu pozapoměl,snad vlivem osobního hudebního vývoje nebo jak bych to nazval.Teď o něco starší jsem si je po delší době poslechl na Votvíráku 2012 a moc jsem si je užil!!! Tak jim přeju ještě hodně skvělejch koncertů a Standovi brzké uzdravení !!!

Už je to pryč

(Radek, 10. 11. 2009 19:09)

Zdravím, no při vší úctě k Citronům je to už více méně pasé. Kapela se musí vyvíjet a při letošním odposlechu v Ivančicích to byl jenom pokus zpátky na konec 80. let, a to nikam nevede. Žádný invent. Přesto si týto kapely tolik cením a když dostane někdo rozum, tak Radegasta si koupím. Pokud vím, tak Popron v 90. letech tvrdil, že kapela nedala svolení vydat toto na CD...

Parada

(Dzanka, 24. 8. 2009 12:33)

Ahojte.Tak konecne som sa docitala o kapele Citron.Pocuvala som Citron od mojich 17 nastich rokov,cize az dodnes.Myslim si,ze kapela bola upne senzacna pri vytvoreni albumu SILA NAVRATU co proste milujem.Dakujem za heavy metal,ktory mi otvoril srdce :-)))

Dost mi vaše stránky pomohly

(JAŇULE, 23. 5. 2009 14:16)

Ahoj, já jsem Janča. Nikdy jsem se o metal nějak zvláštně nezajímala, ale jelikož jsem na základní škole,(podotýkám, už posledním rokem)máme ještě Hudební výchovu a já v ní nejsm zrovna žádná perla, a proto jsem si u naší paní učitelky zažádala o dobrovolný domácí úkol. Dala mi za úkol udělat prezentaci o skupině Citron a jak už jsem se zmiňovala, o matal jsem nikdy moc nestála. to znamenalo jediné, vrhnout se na internet a něco zajímavého tu najít. A díky vašim stránkám je možny že s tý HV dokonce i prolezu se 4:). Díky moooc nebýt vašich podrobných informací, tak jsem ztracená a tu jedničku bych nedostala:-*. Takže ještě jednou děkuju a pokračujte v dobré práci.
S pozdravem NEVZDĚLANEC: JAŇULE:-*

Dobrá práce

(Rockline, 18. 3. 2009 17:46)

Výborně napsáno! dík, že jste si na CITRON vzpomněli. Momentálně se natáčí nová deska a letos určitě vyjde!

K nahrávkám Citronu

(Dědek, 1. 3. 2009 17:01)

Ahoj, Romane, demo Vypusťte psy! s Láďou Křízkem je ke stažení na webu Citronu www.citron-group.cz. Co se týče toho videa, bohužel ho nemám a ani jsem ho nikdy neměl příležitost vidět. Taky bych rád, jenom vím, že existuje. Jinak Citron by měl tento rok konečně vydat novou řadovou desku, možná i DVD. Zdraví Dědek.

Díky díky

(Dědek, 17. 9. 2008 22:19)

Ahoj Čiči, díky za komentář a za termín, webmaster už to hodil do Aktualit. Ještě jednou děkujem za reakci, zdraví Dědek.

Brno okoli

(Čiči, 10. 9. 2008 20:11)

Kdo mate Citrony rADi stejně jako ja, tak Citroni zahrajou s rockově rozjetou skupinou traktor 8.11. ve Velké Bíteši