Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sestava Arakainu

18. 3. 2008
Sestavu Arakainu jsem se rozhodl pojmout poněkud netradičním způsobem: o aktuálních členech kapely se zde nedozvíte žádná životopisná data (k tomu slouží jiné stránky), ale jelikož základem úspěchu každé skupiny z tzv. první ligy je její původní tvorba, bude zde zdůrazněn jejich autorský přínos, a to prostřednictvím jakéhosi výčtu písniček, které po nich zůstávají coby ty nejvýraznější. S ohledem na výše uvedené jsou také hudebníci seřazeni ne podle své "pódiové vzdálenosti od diváka", jak tomu bývá zvykem, nýbrž od těch služebně nejstarších, ježto je logické, že ti měli k autorským zápisům nejvíce času.

Navíc do členění se nám lehce promítá i dlouholetý zpěvák Aleš Brichta, jehož se Arakain prostě asi jen tak lehce nezbaví :-).

Poznámka: SKLADBY JSOU PŘÍKLADMÝM VÝČTEM


Jiří Urban - kytara
(tradiční autor hudby, po odchodu Aleše Brichty i textuje)

Tím, že je v Arakainu od samého začátku, a hlavně tím, že je jako skladatel neuvěřitelně potentní, zůstává po něm obrovské množství písní, vypalovaček i ploužáků. Tak říkajíc skladatel všech žánrových linií, např.:

HUDBA

a) před-thrashové období: Jsem trochu jako, Automat svět, Chorál, Jáma a kyvadlo, Zimní královna (též viz položka e)

b) thrashové období: Gladiátor, Thrash The Trash, Pán bouře, Amadeus, Ku-Klux-Klan, Kamennej anděl

c) zbylé "brichtovské období": Zapomeň, Marilyn, Karavana slibů (spolu s Kubem), Půl století, Princess (k tomu viz blíže Historie Arakainu), Global street debil, Já nejsem já, Forrest Gump

d) po-brichtovské období: Ptáci z ráje, Strom života, Vnitřní hlas, Vir, Vinen

e) pro Lucii Bílou: Zimní královna, Dotyky (tuto položku má JU jako jediný ze současných hráčů A, neboť o zbylé dvě písně se hudebně podělili ti bývalí, Podskalský (Cornoutto) a Brichta (Satanica)


Z TEXTů např. spoluautor klipového Viru.


Zdeněk Kub - baskytara
(tradiční autor hudby, po odchodu AB i textů)

Autorsky dobře mu seděl thrash, je např. autorem hymny "Co je? Co je? Co je?", v dalších údobích Urbanovi alespoň kvalitně sekundoval. Opět se "probouzí" po odchodu Brichty.

HUDBA

a) před-thrashové období: Nesmíš to vzdát, Půlnoční Hollywood, Rebel

b) thrashové období: Proč?, Šeherezád, 311. peruť, Orion, Strážci času, Antikrist

c) zbylé "brichtovské období": Kolonie termitů, Rám křivejch zrcadel, Návrat bohů, Karavana slibů (spolu s Urbanem), Šeherezád II, Dežo

d) po-brichtovské období: Prázdnej kout, Muzeum zla, Jesus Business, Démon, Napoleon


Posledně čtyři jmenované skladby si Kub i oTEXToval.


Mirek Mach - kytara
(tradiční autor hudby, po odchodu AB i textař)

Jeho skladby bývají na albech "áček", kde už v dobách Schizofrenie (i vždy potom) prezentoval to melodičtější křídlo, v menšině; a možná právě pro tu melodičnost po sobě zanechává velké věci.

Poznámka: Dokonce si troufnu tvrdit, že na albu Schizofrenie jako první z A vycítil tehdejší celosvětový melodický vývoj metalu (viz "též" např. Metallica...).
 
HUDBA

a) před-thrashové období: Poseidon, Kat
 
b) thrashové období: Gilotina, Řekni a máš mě (ale právě v těchto Machových věcech je již zřejmý směr Arakainu mimo thrash)

c) zbylé "brichtovské období": Ukolébavka, Zase spíš v noci sama, Kyborg, Rajské zahrady, God Save the Araqueen (instrumental), Zmizím pryč

d) po-brichtovské období: Zpátky jít, Ďábelská hra

e) dvě podle mého názoru dost nedoceněné věci: Markétka, Víc už nehledám (bonusy na 2CD Gambrinus live!, 2000)


TEXTY: Mach si např. otextoval dvě vlastní věci po-brichtovského období.


Honza Toužimský - zpěv

Autorsky je v Arakainu zatím spíše jako v inkubátoru, na své jediné řadové desce se podílel pouze velmi dobrou hudbou k písni Prospektor, textem však jako zpěvák paradoxně žádným. Věřme, že příště již dostane větší prostor.


Lukáš "Doxa" Doksanský - bicí

Bubeníci se v metalu tradičně moc nepodílejí na autorské stránce věci, spíš si "aranžují" svoje bicí a to jim stačí. LDD není ze skladatelského hlediska výjimkou, ale zatím neměl příliš mnoho času.

(Poznámka: Snad jediným bubeníkem, který za dobu, co Arakain vydává desky, vymyslel nějakou výraznější věc, byl Štěpán Smetáček se skladbou Zlá křídla osamění.)

Dědek
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář