Jdi na obsah Jdi na menu
 


Recenze CD Arakainu Homo Sapiens

HOMOGENNÍ ARAKAIN,
NUTNĚ POTŘEBUJÍCÍ FORSÁŽ

aneb

„ÁČKA“ VE VANĚ???

Tak nám Arakain vydal novou desku. No. Arakain je značka jako hrom, v domácích podmínkách cosi jako (čistě významově) Škoda nebo Gambrinus. Což znamená, že i kdyby „áčka“ vydala úplnou sračku, stejně by se jí prodalo cca deset tisíc.

Jenomže Arakain nikdy žádnou sračku nevydal. Všechny jeho desky byly vždycky nadprůměrné, ano, některé lepší, některé horší, ale tak už to bývá s hudbou, jídlem i ženami (anebo i muži?). I Homo Sapiens je nadprůměrná deska, o tom není pochyb. Teď jde jenom o to, kolik bodů nad tím průměrem vlastně bude. 

arakain_homo_sapiens.jpgNebudeme si nic nalhávat, první polovina je výrazně slabší než ta druhá. Marat nebo Forsage jsou „zádrhelly“ čistotně pekelné, rytmicky sice výborné, ale hudební nápad zůstal asi někde v Praze. Ucho posluchačovo začně vnímat teprve s vtipnými (anebo vlastně lacinými? – nemohl ten nápad přijít před deseti lety?) Lysohlávkami, zejména v kontextu tom, že je „nasbíral“ Mistr Urban, třebaže největší lysohlávkou v kapele je Mistr Doxa.  :-)

Což mi dává příležitost zastavit se u některých instrumentalistů. Doxa je sice možná profesor a bravurní technik, ale svoje schopnosti využívá tak na půl plynu. Nudnější bicí od tak nadaného bubeníka jsem už dlouho neslyšel.  Vždycky jsem tvrdil, že kvalitu bicmana netvoří jeho technická zdatnost, ale schopnost vymyslet, kdy a jak originálně udeřit. V tomhle Doxa dle mého názoru strašně pokulhává, Arakainu se pouze podřizuje, a to je Veliká Škoda.

Co Arakain vždycky zachrání, je zpěvák Honza Toužimský. Ačkoli asi nikdy nebude patřit k těm nejlepším pěvcům České republiky (relativně slabší síla hlasu, dále faktor, že nezpívá své vlastní texty, a evidentní skromnost), jeho hlasové zabarvení je fascinující. Zatímco Kolář hrměl neuvěřitelným „tsunami“ způsobem, „Toužim“ svým nádherným lehkým chraplákem spíš „recituje“, ale věříte mu to daleko víc. Nebo aspoň já.  

Zpět k muzice. Jisté zlepšení naznačuje již atmosféra songu Homo Sapiens, aby pak nastala detonace v podobě Archy: zde si Arakain vzpomněl na to, na co už zapomněl, totiž na bourání vlastních struktur. Z hlediska hudební teorie sice laciný, avšak nesmírně působivý riff, prokopnutý v závěru skutečností tou, že majitel Urban si uvědomil, že jeho kytara nemusí furt hrát, přináší věru skvělý výsledek.  Jedna z nejlepších skladeb alba? Určitě ano.

Strážněj anděl mi v refrénu připomíná starodávnou Čokovu a Roškaňukovu Novou Růži a Anděla fantazie, a to jak částí textu, tak melodickým nápadem. Jenomže zatímco na Restartu dokázal Arakain famózními poprockovými baladami  (Osudnej den, Vzít čas na splátky) příjemně šokovat, tady jenom šokuje.

Kubův nápad Valčík In The Sky (ten název prostě zní!) je geniální nejenom označením, ale zejména hudební koncepcí: valčík se jak známo tančí ve tříčvrťovém taktu, nicméne Kub zvolil takt pseudo-tří čtvrťový, totiž vlastně čtyř-čtvrťový, v němž většina působí „trojkově“, ale v závěru se dorovná do klasiky. Hudební forma sice obstarožní, avšak v kontextu textu grandiózní záležitost. Zdeňku, bravo! 

Babylon ve mně evokoval Karla Kryla. A hned třikrát.   Za prvé: Syn otci nerozumí...Bratr je bratru cizí (KK: Syn otce nenáviděl, bratr bratru škodil – Veličenstvo kat), za druhé: Mluvíme stejnou řečí / přesto naše slova prázdný jsou (KK: Monology), a v neposlední řadě samotný název Babylon, což není nic jiného než jméno Krylovy písně právě z alba Monology.  Vždycky jsem holt tvrdil, že Kryl skládá metal! :-)

Balada Čas chytá za srdce, to je fakt. Sympatická je i závěrečná asociace na Metalliku (For Whom The Bell Tolls) - myslím, že Ernest Hemingway by si taky našel čas, aby si to poslechl. Moc pěkná věcička.

A propos, texty? Nápady dobré, ALE: řemeslné, nebo chcete-li formální zpracování je zkrátka chvílemi příšerné. Počínaje nerespektováním přízvučných a nepřízvučných slabik a konče takovými „skvosty“, jako je refrén „Nikdy se nevzdávej, když padáš, tak vstávej“. Proboha, jak to kontrastuje s Brichtovou genialitou „Až ti postaví hráz / trablů sto padesát“ (v Marečkově verzi „Padat, znovu zas vstát / trablů sto padesát“) ze songu Nesmíš to vzdát. Zdánlivě podobné, ale pocitově úplně jinde. Uf. Arakain by si měl v první řadě najít opravdu dobrého textaře, protože to, že jsou Urbanové a Kubové skvělí muzikanti, ještě neznamená, že jsou taky dobří lingvisti :-).

Zvuk je tradičně dobrý, neboť mi nijak nenarušuje dojem z poslouchané muziky, a obal?

Kontrastně nápaditý, navíc digipack vždycky potěší.

Ehm ehm, jak jsem naznačil, jednoznačně nadprůměrná deska. Bastilla sice dobyta není, ale to je pro Arakain vlastně dobře – aspoň se může v klidu vykoupat.

Ve vlastní šťávě???

Zdraví Dědek. 

Hodnocení CD: 75 %

lajna.jpg

Seznam skladeb:
01. Marat
02. Forsage
03. Zádrhell
04. Lysohlávky
05. Homo Sapiens
06. Nikdy se nevzdávej
07. Archa
08. Strážnej anděl
09. Pokání
10. Valčík In The Sky
11. Babylon
12. Čas

Sestava:
Honza Toužimský - zpěv
Jiří Urban - kytara
Mirek Mach - kytara
Zdeněk Kub - baskytara
Lukáš "Doxa" Doksanský - bicí

Rok vydání: 2011
Čas: 51:54

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lístky

(Klára, 25. 10. 2012 8:45)

Zdar lidi, mám na páteční koncík v Praze jeden lístek navíc, kdo nemáte, tak za 390,- je váš. Volejte nebo pište 605 837 953

...

(Ondra Kub, 10. 9. 2011 12:20)

Možná by tě mohlo zajímat, že doxa bicí nevymejšlí ;) takže je v tom nevinně.

xD

(ffff, 10. 9. 2011 0:57)

Arakain je česká metaová jednička a album homo sapiens patří k jejich nejlepším .. až dokažeš to co oni tak pak kritizuj .) do te doby na to nemam ani ty ani ja narok :)

:-)

(Gába, 1. 4. 2011 13:55)

Už se na zítra tááák těším, povalím rovnou z práce, tak snad budu použitelná ...myslím k nějaké diskuzi :-D

PS: stejně tě mám ráda

Reakce

(Dědek, 30. 3. 2011 20:21)

Děcka, díky moc Vám všem! Tolik reakcí jsme tak rychle ani nečekali. Super. Desky Arakainu vždycky vyvolávají spoustu různých názorů, a to vůbec nevadí, naopak. Jste skvělí. P.S.: Cethy (já Ti dám špatnej den - viz FB, no počkej :-), a Gábo, nebojte, my si to vyříkáme osobně :-)))). Zdraví Dědek.

nikdy to nevzdávej

(Gába, 29. 3. 2011 21:54)

pro mě je Hommo sapiens výborná,jak textově, tak po hudební stránce....můj nej song Nikdy to nevzdávej!!!Jede mi to tu celý den a nějak se mi to nechce vypnout.Ale každý máme právo na svůj názor :-)

Od dob Faraa super deska- Hommo sapiens!!!

(lukáš, 29. 3. 2011 16:50)

to Hommo sapens deska :
Mně se nová deska moc líbí. Narozdíl od Restartu, kterému bych stále dal 4,5 bodu z deseti možných.Hommo sapiens má u mně 8,5 bodu. Texty hodnotit nebudu , ale jako celek jsem tuto desku mám v přehrávači dá se říct furt.

Nová deska

(Cethy, 28. 3. 2011 22:08)

Já si tentokrát dovolím nesouhlasit s mým přítelem Dědkem, dávám nové desce 99%. Nechytla mě sice na první poslech, musela jsem si trošku zvyknout. O to víc ji mám ráda teď, dostala se mi do hlavy a prostě nejde ven. Koncert v Semilasse byl úžasný. Držím Kainům pěsti a přeji ať se dobře prodává :-)

áčka

(Pačess, 26. 3. 2011 19:21)

deska mě moc nebaví, ale koncert na semálu jsem si užil parádně. Arakain hodil jak nový vály Forsage, Homo...,Nikdy to nevzdávej, tak Vir, Paganini, prázdnej kout, Dábelská hra a pak brichtovky Už ho vezou, A zvony zvoní, Špatný dny, Apage, Hlas krve, Rám křivejch zr., Marilyn, Gilotina, Pán bouře, Amadeus, Proč a určitě ještě jsem zapoměl na pár válů.
Prostě supr večer