Jdi na obsah Jdi na menu
 


RAJSKÝ FLÉDEN S ARAKAINEM

18. 3. 2008

RAJSKÝ FLÉDEN S ARAKAINEM


12.3.2008 Fléda - Brno

ARAKAIN (Cze), EMPIRE (Cze), DIRTY GAME (Cze)


Space tour 2008 legendární metalové kapely Arakain, navazující na vydání výročního DVD Eden XXV, startovalo v Brně. Toho jsem samozřejmě neváhal využít a koncertu na Flédě jsem se zúčastnil. Předskokany se staly kapely Dirty Game a Empire známé alespoň části publika ze soutěže Rocková liga.

 

ObrazekJako první se na pódiu objevili Dirty Game (DG). Pro mě to bylo premiérové setkání s nimi, takže jsem se rád nechal překvapit, co nám naservírují. Žel, nadšením jsem se zrovna nevznášel. Převážně ve středních a pomalejších tempech servírovaný power mi přišel značně rozháraný i přes nesporné muzikantské kvality kytaristů. Bicí technicky nijak nevynikly a vokál .. tak to je kapitola sama pro sebe. Bez toho abych hodnotil vlastní kvalitu zpěvu mi připadlo, že se do už tak domíchané hudby nehodí, projev kapely spíše kazil, pominu-li pár povedených, drsnějších pasáží, které byly zase zvukově podhodnoceny. Čekal jsem asi víc, nebo alespoň něco. Brněnský set DG mi nic zajímavého nenabídl.

 

Z jiného soudku jsou Empire, kteří DG vystřídali na pódiu. Syrový hardrock motörheadovského střihu, řízlý českým big beatem ála Morava či Argema (asi hlavně díky hlasovému projevu Radka Kuruce) se dobře poslouchal, zněl o poznání tvrději, než předchozí kapela a hlavně bylo hned vidět, že je jejich muzika baví. Instrumentálně se předvedli hlavně Jakub Homola za bicími a kytarista Dario Sapienza. I když nešlo o žádné převratné hudební zlomy, vše znělo kompaktně a uceleně, celkový dojem z kapely je pozitivní. V pražském Retru na křtu DVD Arakainu, kde jsem je viděl nedávno, nebyli příliš přesvědčiví, o to lepší dojem jsem měl z jejích brněnského vystoupení.

 

ObrazekChvilková přestavba a už se na pódiu za značného ohlasu početného publika (bylo prodáno přes 500 lístků) objevují pražští matadoři Arakain. Mezi známé obličeje, jež léta potkáváme (Jiří Urban, Miroslav Mach a Zdeněk Kub) zapadli do stálé sestavy vokalista Honza Toužimský a bicman Lukáš Doksanský. Turné je věnováno na podzim vyšlému DVD ke 25 letům trvání kapely, takže zněly převážně skladby prezentované na tomto nosiči. Do některých byla filharmonie domíchána, takže i ti, co neměli doposud možnost koncert vidět, si mohli u nás neobvyklý experiment vychutnat. Vše podpořila velkoplošná projekce, kde synchronně záznam s filharmonií běžel. I přes technický výpadek byl zvuk i celková produkce na velmi slušné úrovni, jak již ostatně u profíků, jimiž Arakain bezpochyby jsou, bývá zvykem. Takže nám zazněly např.: Bláhová víra, krásná Karavana slibů, s filharmonií naprosto bezkonkurenční Amadeus, nechyběla Marilyn ani Strom života, ze starších pak nesmrtelná:) Gilotina a taky moje skladba No. 1 – Strážci času. Samozřejmě se nezapomnělo na nevynechatelné hitovky Princess, Apage Satanas a „coje, coje“ nakonec vyvolalo i hymnu Proč. Bez mála dvouhodinová porce metalu byla početnými fans oceněna, skvělou atmosféru si pochvalovali i protagonisté. Po pravdě jsem tolik lidí nečekal. Středa, Fléda, .. a přesto – bylo plno. Myslím, že nikdo nelitoval a litovat nebude ani v budoucnu, protože nám Áčka naservírovali i jednu novinku a nutno poznamenat, že se nesla v kvapíkovém, vskutku thrashovém hávu. Ještě jeden postřeh si neodpustím – Honza Toužimský vystupoval sebejistě, sympaticky a jaksi vstřebal barvu a charizma vokálů Aleše Brichty a tak starší skladby zněly (i přes občasné paměťové zaškobrtnutí:) excelentně, což se třeba P. Kolářovi nikdy u starších skladeb nepovedlo.

 

Podtrženo sečteno – naše očekávání kvalitního koncertu se potvrdilo, takže jsme těsně před půlnocí osedlali čtyřkolového oře a vydali se do domečku. Arakain hudebně nestárnou, stále mají co říct. Podle věkového složení obecenstva to jistě ještě dobu potrvá.


ZDROJ: metalswamp.com


Fotky z téhle akce si může prohlédnout ZDE


Fotografie dodaly Cethy a Jana, jimž tímto velice děkujeme.


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář