Jdi na obsah Jdi na menu
 


14.12. 2010 - Alband, Pozdní Sběr - Brno, Leitnerka

...BYLA ABSOLUTNÍ NOC

aneb

JAK NÁS VYHODILI Z LAJTNERKY

Povídka / Kronek Alband, Pozdní sběr / úterý 14. prosince 2010, od 19.30 h. / Brno, klub Leitnerova

Ahoj, jmenuju se Petr Dědek a budu Vaším průvodcem koncertem skupiny Alband. A nejenom kapely Alband, ale též sestavy zvané Pozdní sběr, a taky – a to hlavně – průvodcem smělé po-koncertní jízdy, z níž si vůbec nic nepamatuju, takže jsem musel požádat o pomoc zúčastněné soudruhy a soudružky – aneb kronika žhavé zimy právě začíná...

Teď už se stmívá docela brzo, a armaturou tmy do mne vtékal pocit, že ten den (a ta noc) bude fakt stát za to. A jelikož se zas tak často nepletu, tak to vyšlo. Dal jsem si lehké předkolo s milovanou osobou a pak zavčas dorazil do krapet zastrčeného brněnského klubu na ulici Leitnerova. Vstupem do s7303352.jpgbarového předsálí mne ovanuly vzpomínky z 22. listopadu roku 2007, kde zde hrál – no zkuste hádat! - Alband s Pozdním sběrem. Tehdy jsem se dozvěděl, že končí Kern. Byla to doba, kdy na webu kapely o tom ještě nebylo ani slovo, a web Albandu ještě neexistoval. Však taky bylo tehdy na Lajtnerce slabých pár lidiček – možná 50?

Co se nezměnilo, že v klubu existuje pouze lahvové pivo. Prý by točené nevytočili. Tím nás ovšem nijak nevytočili, protože my lahvové rádi stejně jako točené. Tak jsme do sebe s úspěchem ládovali černohorského Pátera, a já postupně, jak přicházeli všichni naši kamarádi a kamarádky, rozdal těch třináct lístků, které jsem předtím v Indies či FT Records zakoupil.

Dvoj-koncert, avízovaný coby Advent Double – No Trouble, rozjela banda Kronek Alband, která podala skvělý výkon jako vždy. Nikdy nepřestanu tvrdit, že zpěv Jardy Alberta Kronka je nejúžasnější rockovej přednes na světě, a ti ostatní kucíííí taky stojí za zmínku: famózní kytarák Míra Horňák (chlape, díky moc za pokec!), neuvěřitelně pohodovej basák Libor Machata (chlape, díky moc za jízdu! – viz dále) a o co skromnější, o to lepší bubeník Víťa Franěk. Klávesáka Zbyňka Petrželu chválím taky, třebaže jsem jej s ohledem na svůj stav vnímal jen tak tak :-).

Jelikož na Lajtnerce se musí končit kolem 22. času, každá ze zúčastněných formací měla k dispozici pouze hodinu, a tak spousta pecek nebyla vůbec vyplivnuta (nezazněl například šlágr Svátek pátků, asi proto, že bylo úterý). Nicméně i přesto rezonovaly fláky mohutné, jako například Byly noci, moje milované Šaugle On The Road anebs7303379.jpgo Jednou se vrátím (no jo, Alberte, ale kdy?). Mimochodem, víte, že Jednou se vrátím je neuvěřitelná starožitnost??? – Albert ji údajně složil ještě před svým vstupem do Kernu, což je doba zhruba třicet let stará. Wow! Ten koncert, i když byl krátkej, měl prostě koule, i když Albert koule neměl. Resp. rumba koule, aby nedošlo k omylu.

Následovala krátká pivní přestávka a nastoupil Pozdní sběr, kapela, kterou jsem slyšel tři dny předtím na společném koncertu se Stejšnem. Rokenrol s přívlastkem, parádní muzika, ilustrovaná hity jako Pálava (najdete ji na druhém albu skupiny, nazvaném vtipně Dvojka) anebo Kdybych byl španělský král. Kdo by chtěl vědět víc, nechť klikne na náš dřívější report.

Muzika Pozdního sběru k muzice Albandu dost dobře ladila, platforma folkrocku obou hudebních entit výborně souzněla a vytvořila parádní komorní lajtnerovskou atmošku. Navíc můj webmaster mne pravidelně zásoboval chmelovinou, takže se mi krásně zpívalo, a proto si 80 % úterních událostí vůbec nepamatuji. (A propos, myslím, že jisté děvče přede mnou muselo být zoufalé, že utratilo 70 korun, aby místo pódiových muzikantů slyšelo zezadu mne. Připojuji dodatečně omluvu za svůj machatovský, čili hovězí vokál).

Jenomže se skončením koncertu nekončila akce. Můj divý bratr se nebál nazvat Lajtnerku socialistickým podnikem, když nás po skončení produkce vyhodili, navíc Albertovi kdosi znepřístupnil auto, a tak halekal cosi o tom, že by potřeboval nějaký šlapky (rozuměno samozřejmě nic jiného než cyklistické pedály).

Fanouškovská obec se v čele s Liborem Machatou přesunula do blízké Sport Areny, z níž nás také brzy vyhodili, protože zkrátka žádná hospoda se nedokáže přizpůsobit tomu, jak fanoušci Kernu a Albandu dokáží pít, ha ha. Nicméně etapa to byla dosti podstatná, neb webmaster se stal interesantním Plyšákem, s nímž se chtěla každá přítomná dívčina pomazlit; že bych se já případně chtěl s každou přítomnou interesantní dívčinou pomazlit, to už nikoho (ani Plyšáka) nezajímalo :-).

Mezitím se mi podařil neuvěřitelný kousek, který na ulici odhalil až slavný Machata: oblékl jsem si bundu naopak – ovšem pozor, ne naopak tak, že podšívkou nahoru, ale naopak, že vzhůru nohama, takže límec jsem měl na prdeli a  kolem hlavy jsem měl tu spodní část coby luxusní fiží (aby nedošlo k omylu, webmaster Albandu Fíža tam byl taky, ale ten mne fakt neobjímal). s7303410.jpgMoje konání  vyvolalo všeobecné veselí, kterému jsem se nijak zvlášť nebránil a došel tak až do další hospody. Mimochodem, podotýkám, ohledně té bundy to nebyla žádná recese, ani jsem se s nikým nevsadil – prostě jsem si ji tak oblík, no co už.

Došli jsme na kraj Nových sadů a vklouzli do klubu zvaného Peterson.

Vražedná seance nastala: z šikovného jukeboxu hřměly pecky Kernu (například Půlnoční lady nebo To jsme my) a vedle mne seděl Machata. Nádherný pocit - to jsou přesně ty chvíle, kdy tušíte, že Váš život má smysl.  Pak jsem se s Liborem nádherně „zhádal“ ohledně Kernu, a můžu jenom doufat, že na mne nezanevře. Nezanevře, protože je to frajer v tom nejlepším slova smyslu, vím to. Libore, díky!

No a pak všichni odešli a já se za chvíli probudil a nemohl najít bundu. Prostě jsem seděl u svého stolu a bunda nikde, ani přes opěradlo židle, ani na zemi, ani na mně. Hmm, hodně mne to loučení zamrzelo - ani ne tak kvůli bundě samotné, ale nesl jsem si v ní z práce řízek.
Už jsem se smiřoval s odchodem do zimy bez Něj, když jsem Ji tuhle spatřil na opěradle židle u opačného konce stolu. Moje...řízek. Najednou jsem dostal pocit, že svět je prostě nádherný.

Vyrazil jsem vstříc domovu, ústy drásal řízek a psala se čtvrtá hodina ranní.

Zdraví Dědek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Petrovi a Evče

(Dědek, 29. 12. 2010 3:11)

:-))))

Dobře,že jsme ...

(Petr Suk, 27. 12. 2010 9:09)

Jak si to tady tak čtu, tak jsem celkem rád, že jsme s Evčou odešli ze Sport Areny celkem bry...Neví,jak bychom dopadli my ...

Fizovi

(Dědek, 21. 12. 2010 20:47)

Díky moc. Ale upřímně přiznávám, že já při psaní musel taky hodně doplňovat, tedy rozuměno informacemi od ostatních zúčastněných - pamatoval jsem si tak možná 50 % toho, co jsem nakonec napsal...co já se toho následně při psaní dozvěděl! :-) Je to vlastně takové kolektivní dílo, takže díky moc všem!

Krásný čtení

(Fiza, 19. 12. 2010 9:56)

Zdar Dědku,
ty seš prostě talent :) Super napsaný jako obvykle... Doplnil jsem si některá bílá místa v mé paměti :-D

Plyšák

(Cethy, 19. 12. 2010 9:35)

Gábi beru na vědomí, ale nic neslibuji :-)

Díky

(Dědek, 18. 12. 2010 22:13)

Milá Gábo alias Žábo, děkuju. Víc nemám co dodat. Zdraví Dědek.

ÚCHVATNÝ

(Gába alias Žába, 18. 12. 2010 21:24)

Milý Dědku,díky tvé povídce jsem se aspoň na chviličku vrátila v čase a prožila si znovu ten krásný večer:-),tvůj sloh je naprosto úchvatný smála jsem se od začátku do konce :-D
PS:na Plyšáka ať mi nikdo nesahá :-)))))

Poděkování za bombu

(Dědek, 18. 12. 2010 20:59)

Cethy, děkuju. Nevím co víc napsat, v tom slově děkuju je všechno. Nádherná slovní hříčka (střevo). Zdraví Dědek.

Bomba

(Cethy, 18. 12. 2010 18:54)

Můžu říct, že Dědek má opravdu básnické střevo, asi proto, že on sám je pořádné střevo. Napsal jsi to skvěle, lépe by to nikdo nesvedl. Od srdce jsem se zasmála. :-)