Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podvečeru vládly Kronek & spol.

15. 4. 2008
PODVEČERU VLÁDLI KRONEK A SPOL.

aneb

HVĚZDÁM UŽ ...VĚŘÍM

Koncert / Kronek a spol. a další / pátek 11. 4. 2008 od 18.00 hod./ Brno, sál Stadionu Kounicova

Komplex Stadionu Kounicova je velmi zajímavé sportovně-kulturní centrum (sport vynechám): v prvním patře se nachází hudební klub Melodka, pod ním tradiční hospoda "Na stadecu" s krásnou zahrádečkou, kde se ať venku či vevnitř dobře odpařuje mok, a vedle ní velký sál, v němž se konají plesy, večírky a také koncerty - a mimo jiné též více žánrové charitativní přehlídky s vtipným názvem Hvězdy pod Špilberkem, na kterou pořadatelé z občanského sdružení Subsidie letos poprvé pozvali těleso Kronek a spol.

Kvůli této skutečnosti jsem se Hvězd poprvé zúčastnil také. Nejsem sice příznivcem podobných muzikálních míchanic, na nichž vedle sebe slyšíte akustický rock, folk, střední proud atd., ale první vystoupení Jaroslava Alberta Kronka po jeho odchodu z Kernu jsem si nemohl nechat ujít.

Naposledy jsem na Kronkovi seděl na koncertě Kernu v Brně-Tuřanech v prosinci 1988, tentokrát, při akustickém provedení, to však tolik nevadilo. Koneckonců, Kronek a spol. seděli solidárně taky. Stejně tak spojení moderátora Jindry Eliáše a Kronka si vybavuju, a to z vystoupení Kernu na Pivexu kdysi v březnu roku tuším 2002.

J. A. Kronek a Acoustic Band (z úst konferenciéra zazněl i starší, nápaditější název Albend), v tradiční sestavě s Machatou, Horňákem a Fraňkem, měl tu čest celý festival otevřít. V době, kdy většina přítomných byla samozřejmě ještě naprosto střízlivých, to band rozpálil "pitnou" hitkovou Hlava, z desky Síla zvyku z L. P. 2001, kterážto věc tudíž možná zafungovala coby neúprosné proroctví toho, jak někteří návštěvníci ten večer dopadnou... Zmíněné album, jež tvoří zatímní základ repertoáru skupiny, bylo dále zastoupeno dynamickou Samou vodou, báječnou náladovkou Noci vládnou barmani a mrazivou syrovou rockovkou se smutným textem o cestě Daleko a navždy.

Poněkud komisní publikum, zpočátku ne nepodobné stisku ruky zvanému "leklá ryba", se probouzelo pozvolna (ale naštěstí úspěšně), a to i navzdory tomu, že Kronek a spol. tu ruku svým bezchybným výkonem podávali od začátku pevně a jistě. Což je ale vždy problém multižánrových akcí, a rovněž samozřejmě toho, když jsou v sále židle.

Uprostřed a v závěru produkce potěšil Kronkův band posluchače dvěma skladbami z prvních dvou desek Kernu: nádhernou baladou Absolutní sólo z porevolučního debutu ...od narození, zde s výborným akustickým ztvárněním, za jehož „rychlejší španělské aranžmá“ by se nemusel stydět ani fenomén Julio Iglesias, a nezdolným hitem To jsme my z Lovců žen z 91., který měl akustické základy již v době svého vzniku.

Svou kvalitou za těmito peckami nijak nekulhala ani novinka kvarteta Kde je oheň, z níž ukázku kapela šikovně zveřejnila předem na svém webu. Skvělá šlapavá věc s podařeným textem, kterou díky tomu řada fanoušků znala nebo alespoň mohla znát, je obrovským příslibem do budoucna, a pokud bude tvorba souboru pokračovat na této úrovni i nadále, tak se nepochybně můžeme dočkat i desky roku, otázka je jen kterého...

Kronek a spol. předvedli vynikající výkon a jsou zjevně ve formě, neboť jedinou vadou jejich setu bylo, že trval strašlivě krátce, neboť sedm písní představuje zástup skutečně nijak početný. Ale kromě hraní je pochopitelně nutno i čerpat inspiraci, a tak další pecka Kronkova bandu bude třeba z prostředí motokárového sportu...

V následujícím průběhu akce mi již vládli střídavě další interpreti a střídavě barmani, a tak jsem stačil mimo jiné zjistit, že za těch cca patnáct let, před kterými jsme měli v tom stejném sále gymnaziální večírek, nebyl nikdo schopen natáhnout z vedlejší hospody trubky, takže pivo bylo zkrátka jenom lahvové.

I při něm jsem si pak ale stačil uvědomit, že Dobešovo nadčasové "poradenství v lásce" je možná silnější než leckterá láska sama a že Standa Hložek je silou i zabarvením svého hlasu v podstatě hotovej metalovej zpěvák, a kdyby basa Karla Vágnera byla v minulosti trochu říznější, kdož ví, kde by byl dnes Bruce...

Takže už je asi jasné, proč jsem zvolil takový podtitulek, třebaže Kronek a spol. píseň Hvězdám už nevěřím nehráli (a ani nehrají, a to i když hrají věcí víc). Své první návštěvy "Hvězd" jsem totiž v žádném případě nelitoval, a že má taková akce smysl, věřím. Zejména proto, že peníze z ní pomůžou potřebným dětem, a taková podpora je vždycky dost fajn.

Jak to bylo? "A znovu uvidím krásnou tvář/A slzy nebudou"... Někde to ještě ovlivnit jde.


Kronek a spol. - playlist:

1. Hlava
2. Samá voda
3. Noci vládnou barmani
4. Absolutní sólo
5. Kde je oheň
6. Daleko a navždy
7. To jsme my

autor: Dědek

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zrekonstruovana hospudka

(milk, 24. 1. 2009 20:23)

tak sem tak nejak zabloudil na melodku a zjistil ze dole zrekonstruovali hospudku na stadecu ;) fakt zmena k nepoznani , fakt spica . doporucuju

Hezký postřeh

(Cethy, 16. 4. 2008 11:14)

Hezký postřeh z příjemné akce, můžu jen souhlasit. Začínat nějakou akci je vždy nelehká záležitost. Kronek a spol. zahájili Hvězdy pod Špilberkem bravurně, nelze nic vytknout. Děkujeme za pěkný zážitek a už se těšíme na další.
Zdraví Katka