Jdi na obsah Jdi na menu
 


16.03. 2013 - Mirek Horňák + Jaroslav Albert Kronek a Zbyněk Petržela - Trpín-Hlásnice, Six Club

ROMANTICKÁ KYTARA
V HLÁSNICI

aneb

MIRKOVO „SÓLO“

Report / Mirek Horňák + Jaroslav Albert Kronek a Zbyněk Petržela / sobota 16. března 2013 / Trpín-Hlásnice, SIX CLUB

Nedaleko za humny, v Pardubickém kraji, leží malá víska zvaná Hlásnice, a v té vísce jeden velice šikovný a milý človíček vybudoval v místní hospodě SIX CLUB (sixclub.hlasnice.cz). Ten človíček se jmenuje Radomír Havlík a všechna čest jeho počinům a podpoře kulturního dění.

Tuto sobotu se v tomto místním, bohužel ne moc známém klubu, odehrál neuvěřitelný kytarový recitál. V hlavní roli, krom tří kusů kytar, vystoupily naprosto jedinečným způsobem prstíky kytaristy, který působil například v seskupeních Titanic, Kern a Kronek Alband, Mirka Horňáka. Jako svůj doimg_1602.jpgprovod si zvolil instrumentalistu Zbyňka Petrželu, který tentokrát využil svůj klavírní um, a také Jaroslava Alberta Kronka, jenž doprovázel celý večer coby konferenciér, „štěrchací“ doprovod a v neposlední řadě coby zpěvák.

Celý večer otevřela skladba Půlnoční lady, kterou jistě všichni velmi dobře znáte. Zazněla pouze v instrumentálním podání, proto si posluchači mohli vychutnat dokonalý zvuk sladkého dřeva v doprovodu klavírních tónů. V podstatě celou první polovinou recitálu se prolínalo dlouholeté Mirkovo působení ve skupině Kern, a díky tomu jsme si připomněli Hledám stále ráj, Absolutní sólo, Fernetový oči a Zaklínám. Krom nevšedního uměleckého zážitku z kytarové hry jsme se dočkali i zázračného zpěvu již zmíněného J.A.K., který po právě prodělané léčbě těžké choroby překonal sám sebe a DAL TO!!! Skutečně zpíval jako o život a zpíval tak, až se nám všem hrnuly slzy do očí.

Toto ovšem nebylo jediné překvapení večera, další krásné perly měly teprve přijít. První z nich byla árie z Dvořákovy Rusalky, Měsíčku na nebi hlubokém…..nevěříte? Nedivím se Vám, a kdo tam nebyl, neuvěří, byl to vskutku naprosto nečekaný a nádherný závěr první poloviny koncertu.

Po krátké přestávce vyzval „Mirus“ svého klavíristu, aby dal také k dobru něco ze svého umu, a tak se Zbyňovy ruce rozběhly po černých a bílých klávesách a dávaly jednu Kerňáckou a Albanďáckou senzaci za druhou, na závěr vyzval Alberta, aby se přimg_1624.jpgidal svým hlasem, že onu skladbu bude určitě znát…místností se právě linula Náruč dobrýho světla, ve velmi komorním podání.

No a potom už opět nastoupila hvězda večera a Mirek dával jeden kousek za druhým, jeden lepší než druhý. Vyznal svoji lásku k Bachovi (Tokáta a fuga d-moll), moravské lidové (Padá rosenka), a v neposlední řadě k italskému skladateli Tomasi Albinonimu, což pro mě osobně byl asi nejhlubší zážitek, jeho Adagio je skladba hodná ovací.

Na rozloučenou zazněla píseň Tisíckrát, která je novinkou z Mirkova pera, text napsal Libor Machata, a doufejme, že to nebylo naposled, kdy jsme ji slyšeli a Alband ji zařadí do svého repertoáru.

Podtrženo sečteno, výborný hudební zážitek a ne jen hudební, i lidský. Jen velká škoda, že se sešla pouze hrstka posluchačů, kteří mohli toto vystoupení ocenit. Nicméně i přes to se všichni aktéři dočkali zaslouženě nekonečných ovací. Hlavně Mirek dokázal, že i přes to, že absolvoval operaci karpálních tunelů, bolestí to všech kytaristů a v nedávné době náročnou operaci krčních obratlů, je stále ve formě a dokáže zahrát i ty nejnáročnější kusy. Všichni tři pánové pak dokázali svoji lásku k hudbě jako takové a že stojí za to hrát i před malou hrstkou publika a za to jim vřelé díky, snad se brzy dočkáme dalšího podobného vystoupení, ať už bude kdekoli, já si tam určitě zajedu ;-)

PS: určitě jsem toho spoustu vynechala a snad se najdou i odborné chyby, ale to mi určitě prominete.

Žaba, foto: Jana Hlaváčková

Bonus:

Několik písní bylo zdokumentováno a nahráno na video. Zde je jedno na ukázku, zbytek můžete zhlédnout na následujícím odkaze.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

alband

(jitka, 27. 3. 2013 20:00)

No užasný ! Fakt dost dobrý ,jen mě mrzí že sem tam nebyla .To ste nemohli dát vědět .Víte kolik fanoušku na Vás čeká !

:-)

(Jana Hlaváčková, 23. 3. 2013 1:52)

Byl to skutečně úžasný a nevšední zážitek! Ještě jednou, kluci, díky :-)

:)

(Rwild, 22. 3. 2013 17:15)

Palce hore !!! Za akcu, za výkony aj za report :) Škoda, že nebyla (třeba tu na M-L nebo na fcb) vůbec žádná reklama. Jinak by to s účastí lidí bylo lepší.